Zadaj pytanie

Zadaj swoje pytanieJeśli masz jakiś językowy dylemat i chcesz zadać nam pytanie, napisz e-maila pod adresem: p.pomianek@libenter.pl

Pytanie możesz również zostawić w poniższym komentarzu, jeśli życzysz sobie, by inni użytkownicy mogli je przeczytać.

Na część pytań odpowiemy mailowo, najciekawsze kwestie poruszymy w notkach na blogu.

924 odpowiedzi na „Zadaj pytanie

 1. dzieckowemgle pisze:

  Która forma jest poprawna „poszukuję osoby” czy też „poszukuję osobę”? Dla mnie lepiej brzmi to pierwsze, ale często spotykam się z drugą formą.

  • Piotrek pisze:

   Mam zrobić identyfikator dla dziewczyny zatrudnionej na staż zawodowy.
   Czy przy jej nazwisku powinienem napisać: „stażysta” czy „stażystka”?

   Proszę o pomoc.

   • Paweł Pomianek pisze:

    Dla mnie stażysta brzmi dziwnie. Zdecydowanie byłbym za zachowaniem względem kobiety naturalnej formy żeńskiej.

    • Aleksandra pisze:

     Dazenie do zachowania „naturalnej formy zenskiej” moze prowadzic do sytuacji „fonetycznie badz merytorycznie konfliktowych”.
     1. Czy kobieta, ktora jest architektem, to architektka? Brzmi strasznie. To moze analogicznie do „sprzedawczyni, mistrzyni” – architekcini? A moze od zrodloslowu: Arcydachowka?
     A kobieta – inzynier?
     2. Kobieta, ktora jest doktorem medycyny to na pewno nie jest „doktorka”. Okreslenie „doktorka” moze latwo byc odebrane jako lekcewazace. Pani cukiernik natomiast nie ucieszy sie z nazwania jej cukierniczka. A juz zupelnie przechlapane mialaby pani smieciarz.

     • Paweł Pomianek pisze:

      Zgadzam się. Chodziło mi o konkretny przypadek, na temat którego padło pytanie. Osobiście preferuję formy żeńskie tam, gdzie się da. Ale nic na siłę. Pani spostrzeżenia celne.

     • Artur J. pisze:

      Architektkę można uprościć, przed wojną pojawiała się pisownia „architetka”. A adiunktki ówcześni konserwatyści językowi bronili i nie mówili, że im strasznie brzmi.

      Pani śmieciarz miałaby przechlapane, a pan śmieciarz za to ma klawe życie?

     • LadyTrashka pisze:

      Architektka brzmi bardzo dobrze. Słowo to funkcjonuje w języku polskim, choć nie w dokumentach.
      https://pl.wiktionary.org/wiki/architektka

      Cukierniczka jako żeńska forma zawodu cukiernik również jest już używana.
      https://pl.wiktionary.org/wiki/cukierniczka

      Inżynierka rzeczywiście jest jeszcze nader kłopotliwa i dla nieprzyzwyczajonych uszu brzmi dziwnie i nieładnie, ale jej zasadność (i zasadność rozwoju języka w kierunku upowszechniania form żeńskich) wyjaśnił Mirosław Bańko:
      http://sjp.pwn.pl/slowniki/in%C5%BCynierka.html

      Oczywiście czasami dane słowo ma już pewne znaczenie np. pilotka może oznaczać zarówno typ czapki, jak i kobietę pilota, ale w języku polskim istniej wiele słów, które mają kilka znaczeń i nikomu to nie przeszkadza. Zresztą „pilot” oznacza zarówno kierującego samolotem, jak i urządzenie do obsługi telewizora lub garażu i z tajemniczych względów nie słychać protestów.
      Osobiście uważam, że warto upowszechniać zarówno formy żeńskie zawodów niegdyś zarezerwowanych dla mężczyzn, a później nadal przez nich zdominowanych, jak i męskie nazwy zawodów niegdyś zarezerwowanych dla kobiet, ponieważ symetria języka powinna odzwierciedlać równą pozycję płci. Język kreuje nasze postrzeganie świata. Dopóki będziemy unikać żeńskich form jako mniej prestiżowych lub wręcz kuriozalnych, dopóty „kobiecość” jako taka będzie się wydawała mniej ważna i mniej odpowiednia do pełnienia społecznie ważnej funkcji (niestety to zweryfikowany efekt psychologiczny).
      Znam mężczyznę, który jest wizażystą, ale w dokumentach figuruje jako wizażystka, ponieważ oficjalnie nie istnieje profesja „wizażysta”. Jak łatwo się domyślić, nie jest zachwycony. Twierdzi, że dobrze rozumie zwolenniczki żeńskich nazw, bo cyt. „czuję ten sam brak adekwatności” :) Tak więc proponuję polonistom i polonistkom, językoznawcom i językoznawczyniom, nauczycielom i nauczycielkom, redaktorom i redaktorkom, by wzięli się do roboty ;)

  • Monika Anna pisze:

   poszukuję osoby. dopełniacz stosujemy gdy zdanie mówi o przybywaniu, ubywaniu albo braku.

  • Patka pisze:

   Jaka forma jest poprawna ” pod kontem sprawdzania, oprowadzania,itp..” czy ” pod kątem sprawdzania, oprowadzania,itp..” ???

   • Paweł Pomianek pisze:

    Pani Katarzyno,
    bardzo proszę wybaczyć, ale jest pewien poziom pytań, których nie wypada zadawać w takich serwisach. Na zachętę odpowiadam jednak, że pod kątem.

    • Rafal pisze:

     Dzień dobry Panie Pawle,

     czy maszyniści firm prywatnych zajmujacych się przewozem towarow idą „do pracy” czy na służbę? W II RP była to służba, natomiast znaczenie kolei było wówczas inne. Prosiłbym o odpowiedź, jako, że jest to u mnie w domu wieczna zagadka.

     • Paweł Pomianek pisze:

      Szanowny Panie,
      niestety nie czuję się kompetentny by odpowiedzieć w sposób pewny na to pytanie. Nie wiem, czy odpowiedzi podjąłby się jakikolwiek językoznawca. Sprawa wydaje mi się bowiem bardziej kwestią zwyczajową niż dylematem językowym. Można próbować pytać w poradniach językowych. Jeśli oni nie zechcą odpowiedzieć na to pytanie, będzie Pan miał pewność, że jest to kwestia nie dotycząca stricte spraw poprawności językowej. Moim zdaniem powiedzieć, że idzie do pracy może każdy, także żołnierz, strażak, policjant. Tym bardziej maszynista zatrudniony przez prywatną firmę.

  • Christoph pisze:

   „Poszukuję osobę” jest błędne.

 2. Paweł Pomianek pisze:

  Odpowiedź na powyższe pytanie publikujemy tutaj.

 3. Wojtek pisze:

  Dzień dobry
  w jednej z książek z początka XX wieku spotkałem się z takim określeniem „do niepodważenia”. Dzisiaj stosuje się formę „nie do podważenia”. Co o tym Państwo sądzicie?

  • Aleksandra pisze:

   „naszymi prosbami nie racz gardzic w potrzebach naszych” – uczyla mnie babcia. A dzis wszyscy mowia „naszymi prosbami racz nie gardzic” (nostras deprecatiónes ne despícias in necessitátibus)

   • Tomasz Marek pisze:

    Jest dostępna w sieci arcyciekawa praca naukowa Marcina Majewskiego „Jak przekłady zmieniają sens Biblii”. M.in. znajdzie tam Pani historyczny i artystyczny kontekst przestawień jak to, które Pani cytuje.

 4. Dwa żurawie? pisze:

  Witam serdecznie!
  Mam dylemat językowy, którego rozwiązania próżno szukać w dzisiejszych słownikach.
  W końcówce lat sześćdziesiątych byłam uczennicą szkoły podstawowej i pamiętam, że uczono mnie wówczas o dwóch żurawiach. Ptaki- to żurawie, natomiast skrzypiący przy studni- to żóraw. Wydaje mi się też, iż wtedy był jeden łabądź a dopiero śpiew bywał łabędzi.
  Czuję się z tymi przekonaniami naprawdę nieswojo, ponieważ byłam wtedy prymuską. Zazwyczaj mamy kłopoty z pamięcią polegające na zapominaniu, podczas gdy moja zajmowałaby się jakąś, mówiąc żartobliwie, „nadprodukcją”?
  Przy okazji dodatkowa prośba o wyjaśnienie: do dzisiaj mamy sitowie i listowie, słyszałam, że kiedyś również gałązkowie i kwiatowie- czy słowa o podobnej konstrukcji językowej można jeszcze odnaleźć i używać albowiem wydają mi się niezwykle piękne i użyteczne?
  Z niecierpliwością czekam na odpowiedź dziękując za poświęcony mi czas.
  Pozdrawiam! Anna

 5. Paweł Pomianek pisze:

  Odpowiedź na powyższe pytanie publikujemy tutaj.

 6. Ania pisze:

  Witam

  Skąd formy ‚Jedziemy na Ukrainę/ na Litwę / na Węgry”, a „Jedziemy do Niemiec, do Francji, do Włoch?” Czy pierwsze formy są w ogóle poprawne? Dlaczego w przypadku niektórych państw i miejsc używamy słówka na, a w innych do?

  Pozdrawiam serdecznie.

 7. Paweł Pomianek pisze:

  Odpowiedź na powyższe pytanie zamieściliśmy tutaj.

 8. Katolik pisze:

  Proszę o podanie pisowni (mała czy wielka litera):
  naród wybrany
  lud przymierza
  W obu przypadkach chodzi o żydów.

  Pozdrawiam.

 9. Paweł Pomianek pisze:

  Odpowiedź na powyższe pytanie zamieściliśmy tutaj.

 10. Edyta pisze:

  Jaka jest poprawna forma liczby mnogiej od części komputera, której poprawna nazwa brzmi „mysz komputerowa”? Czy traktujemy ją jak rzecz (podobnie: uszy – ucha, oczy – oka) więc powiemy: 2 mysze komputerowe czy zwierzę – 2 myszy komputerowe?

 11. Paweł Pomianek pisze:

  Odpowiedź na powyższe pytanie zamieściliśmy tutaj.

 12. Forma liczebnika pisze:

  Witam serdecznie,
  Mam taki dylemat językowy, a mianowicie mówimy: pojedynczy, podwójny, potrójny, poczwórny,…a tu jaka będzie poprawna forma forma, bo chyba nie „popiąty” ;)
  Pozdrawiam

 13. Paweł Pomianek pisze:

  Odpowiedź na powyższe pytanie zamieściliśmy tutaj.

 14. Jola pisze:

  Mam pytanie- kiedy mówimy mnie a kiedy mi?Coraz częściej słyszę zdanie:
  …mnie się to podoba,lub mnie się wydaje….

 15. Paweł Pomianek pisze:

  Odpowiedź na powyższe pytanie: tutaj.

 16. Etta pisze:

  Na podstronie o mnie napisał Pan takie zdanie:
  Jestem właścicielem wydawnictwa ebooków Libenter.pl a od września 2010 prowadzę też niniejszego bloga.
  Czy przed a nie powinien stać przecinek? Bo wydaję mi się, że tak.

 17. Paweł Pomianek pisze:

  Szanowna Pani,

  Czytelnicy, którzy tak uważnie jak Pani śledzą treści, które zamieszczamy na blogu, są dla nas wielkim dobrem. Oczywiście ma Pani rację, a wskazany błąd zaraz poprawiam. Ponadto bardzo się cieszę, że zwróciła Pani uwagę na to zdanie, zapisane jeszcze u samych początków tworzenia naszej strony, ponieważ jest w nim jeszcze druga rzecz, którą należałoby poprawić. „Niniejszego bloga” to forma potoczna. Należałoby raczej napisać „niniejszy blog”. Przydałby się też skrót r. po 2010. W związku z tym, dzięki Pani cennej uwadze, całe zdanie będzie od dziś brzmiało następująco:

  Jestem właścicielem wydawnictwa ebooków Libenter.pl, a od września 2010 r. prowadzę też niniejszy blog.

  Serdecznie pozdrawiam!

 18. AMAS pisze:

  Mam pytanie dotyczące poniższego fragmentu zdania…

  „(…) zarządzać i kontrolować doświadczenie / doświadczeniem”

  Który z czasowników w tym przykładzie powinien narzucać formę rzeczownikowi. Czy ten pierwszy czy ten sąsiadujący bezpośrednio z rzeczownikiem? Jak brzmi zasada ogólna?

 19. Paweł Pomianek pisze:

  Oto ogólna zasad dotycząca tej kwestii skopiowana ze Słownika poprawnej polszczyzny PWN:

  Przyczyną błędów składniowych bywa łączenie (za pomocą spójników i, oraz) w zdaniu czasowników, rzeczowników lub przyimków o różnym rządzie, w wyniku czego zostaje spełnione wymaganie gramatyczne tylko jednego wyrazu, np. *wydawać i wznawiać ważność paszportów, *umiłowanie i zainteresowanie literaturą, *dbanie i zarządzanie majątkiem narodowym, *praca przed i po wakacjach (zamiast: wydawać paszporty i wznawiać ich ważność, umiłowanie literatury i zainteresowanie nią, dbanie o majątek narodowy i zarządzanie nim, praca przed wakacjami i po nich).

  Pełną odpowiedź na pytanie zamieścimy na naszym blogu wkrótce. Tutaj – tradycyjnie – pozostawimy link.

 20. Paweł Pomianek pisze:

  Pełna odpowiedź na powyższe pytanie tutaj.

 21. Piotr K., pisze:

  Witam,

  Mam dylemat czy zapisywać
  Lpp SA czy LPP SA jak jest w KRS. Prawda jest taka, że w KRS wszystko jest drukowanymi literami…
  A przy spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością jak będzie?
  „OSKROBA” Sp. z o.o. jak jest w KRS czy jednak Oskroba sp. z o.o. A może Oskroba Sp. z o.o. Ten ostatni jest dość popularny, ale czy aby nie jest to błąd? Chodzi nam przecież nie o nazwę własną, a o określenie formy prawnej.

  ps. Praca edytora żmudna, ale jakże istotna. Gratuluję zajęcia! Docenia to i Papież http://www.sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&grupa=&podgrupa=&strona=1&id=2137&kategoria=3
  Przydałoby się solidnej pracy nad książkami wydawanymi w Polsce. Np. Prohibita wydaje ciekawe, ale jakże niski poziom korekty…

 22. Paweł Pomianek pisze:

  Odpowiedź na powyższe pytanie opublikowaliśmy: tutaj.

  Szanowny Panie Piotrze,

  bardzo dziękuję również za podesłanie linka do cennego cytatu. Ogromnie cenię papieża Benedykta, a cytat pozwolę sobie wykorzystać, bo jest dla redaktorów książek bardzo budujący.

 23. Mohiko pisze:

  Witam, czy pisownia: „Miałem 20 kilka lat” jest poprawna? Czy też konieczny jest zapis słowny – dwadzieścia kilka?
  Sprawa jest bardzo pilna, więc za szybką odpowiedź zapewniam wdzięczność po siódme pokolenie :)
  Pozdrawiam,
  M.

 24. Paweł Pomianek pisze:

  Oto odpowiedź: KLIK. Zgodnie z życzeniem ekspresowo.

 25. nettle pisze:

  Dzień dobry,
  proszę o informację dotyczącą używania czasownika ‚odpisywać’.
  Czy właściwe jest użycie go w znaczeniu ‚odpiszę ci jutro na twój list.’?
  Pozdrawiam

 26. Paweł Pomianek pisze:
 27. agnnuszka pisze:

  Witam.
  Mam problem ze stwierdzeniem, czy dane zdanie jest poprawne:
  „Dziewczynka z psem szli.”
  Jeśli istnieje tu błąd, to wchodzi on oczywiście w zakres związku zgody, ale mam tu wątpliwości, czytałam bowiem, że dopuszczalne jest w takim przypadku użycie orzeczenia zarówno w liczbie pojedynczej(czyli na pewno poprawnie – Dziewczynka z psem szła.), jak i mnogiej.
  Posłużę się tutaj innymi przykładami:
  „ojciec z synem budowali” lub „ojciec z synem budował”
  Wydaje mi się, że tutaj obie formy są poprawne, ale wciąż nie wiem, jak to się ma w poprzednim przypadku. Nie powiemy przecież: Dziewczynka z psem szły.
  Pozdrawiam.

 28. Paweł Pomianek pisze:

  Oto i odpowiedź: KLIK.

  Pozdrawiam!

 29. Dagmara pisze:

  Witam!
  które wyrażenie jest poprawne: myśl główna i myśl poboczna (danego tekstu) czy temat główny i temat poboczny? Nie potrafię tego znaleźć w żadnym słowniku. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Dagmara

 30. Paweł Pomianek pisze:

  Mam podejrzenie, że może Pani chodzić o wątek główny i wątek poboczny, wątki poboczne.

  • Dagmara pisze:

   Dziękuje, ale nie chodzi mi o to, gdyż wątek dotyczy bardziej wydarzeń, a chodzi o myśl główną danego tekstu i myśl poboczną, mniej ważną…

   • Paweł Pomianek pisze:

    To może o główne czy raczej najważniejsze przesłanie tekstu?

    • Dagmara pisze:

     Ale w takim razie jak nazwać to drugorzędne, mniej ważne przesłanie?

     • Paweł Pomianek pisze:

      Temat główny, temat przewodni – to określenia poprawne; tematy poboczne, drugorzędne – też nie ma przeciwwskazań, żeby tak powiedzieć. Ale przydałby się kontekst.

 31. Dagmara pisze:

  Dziękuje za cierpliwość:) a tekst jest ściśle teologiczny, bardzo skomplikowany i jeszcze tłumaczony z niemieckiego. Mam przyjemność go poprawiać. Pozdrawiam:)

 32. jarek pisze:

  Witam.

  Chciałbym się dowiedzieć, czy słowo „zapytanie” jest poprawne językowo. Czy i w jakiej formie wolno/ należy je stosować? Używane w życiu codziennym wydaje się być niepoprawnym, razi śmiesznością lub też niepotrzebnie zastępuje słowo „pytanie” np. „Czy macie jakieś zapytania?” (zamiast „Czy macie jakieś pytania?”).

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :)

  Jarek

 33. Agnieszka pisze:

  Witam
  Bardzo proszę o odpowiedź, czy w poniższym „hurtowym” podziękowaniu przecinki zostały dobrze postawione:

  Bardzo dziękuję:
  Mojej kochanej przyjaciółce, Teresce Nowak, za wspaniałe rady
  Mojej mamie, za to że zawsze przy mnie była (czy: mojej mamie za to, że zawsze przy mnie była?)
  Mojemu tacie i Zosi, za ich wsparcie
  Dziękuję wam, że polubiliście moich bohaterów tak samo, jak ja!

  Czy te pojedyncze podziękowania rozdzielić przecinkami?

  Dodam, że to ma być podziękowanie/dedykacja na stronie przedtytułowej w książce.

 34. Adam pisze:

  Gdzie zaczyna się zdanie podrzędne?
  Mam kłopoty z „niżem”:) Otóż wiem, że jeżeli „niż” rozpoczyna zdanie podrzędne, to wstawiamy przed nim przecinek, ale kłopot w tym, że nie bardzo wiem, w którym miejscu owo zdanie się zaczyna. Te niejasne tłumaczenia wyłuszczę na przykładzie:

  Jego poglądy były inne, niż te, do których przyzwyczaili się jego wyborcy.

  Czy w tym zdaniu przecinek przed „niż” powinien się pojawić?

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
  Adam

 35. Anna pisze:

  Witam.Mam pytanie. Czy ta dedykacja jest napisana poprawnie?

  Wspaniałej wychowawczyni pani K. Nowak
  Kl.3b 2009-2012

 36. Krystyna pisze:

  Witam. Zaintrygował mnie ostatnio pewien problem, a mianowicie – jak nazywamy mieszkańca Bohemii (historycznej krainy na terenie dzisiejszych Czech) ?

  Pozdrawiam serdecznie.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pani Krystyno,

   jest to pytanie częściowo odnoszące się do historii języka. W dostępnych słownikach znalazłem jedynie kilka określeń pochodzących od łacińskiej nazwy Czech (np. bohemizm), ale niestety nie znalazłem nic na temat określenia ludów zamieszkujących te tereny (za wyjątkiem tego, że było to celtyckie plemię Bojów). Na wyczucie mogę powiedzieć, że mieszkaniec Bohemii to Bohemijczyk (w Google na takie hasło wyświetlił mi się fragment książki niejakiego Siergieja Łukianienki), ale ta odpowiedź nie jest w żadnym stopniu wiążąca.

 37. Mariusz Weiss pisze:

  Dzień dobry,

  mam następujący problem związany z łączeniem imiesłowu przymiotnikowego z rzeczownikiem rodzaju męskiego, ale odnoszącym się do osoby płci żeńskiej, konkretnie, jak należy napisać: „niżej podpisany adwokat/radca prawny Anna Kowalska” czy też „niżej podpisana adwokat/radca prawny Anna Kowalska”?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

 38. Aneta pisze:

  Szanowna Redakcjo

  Mam problem z podczerwienią :)
  Jak określić technikę grzewczą bazującą na promieniowaniu podczerwonym?
  Technika podczerwieniowa czy może podczerwienna?

  Słowniki nie dają tu żadnej podpowiedzi, a na stronach firm oferujących promienniki podczerwieni (w róznych funkcjach) panuje spora dowolność językowa.

  Uprzejmie dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,

   proszę zajrzeć tutaj. Ostateczną odpowiedzią trudno to nazwać, ale liczę, że mimo wszystko treść artykułu pomoże Pani rozstrzygnąć dylemat.

   Pozdrawiam!

 39. Łodzianka pisze:

  Witam,
  mam pytanie związane z używaniem zaimków „na” i „do” z nazwami wsi. Oczywistym jest, że użyjemy „do” jeśli mówimy „Jadę do Brąszewic”. Ale jeśli mamy do czynienia za wsią o nazwie Zwierzyniec, Szczesie itp. to poprawniej będzie „do Zwierzyńca” czy „na Zwierzyniec” lub „na Zwierzyńcu”. Wiem, że miejscowa ludność używa sformułowania z „na”, ale chciałabym mieć pewność jak jest poprawnie.
  Liczę na Pana pomoc.
  Pozdrawiam
  Marta

  • Paweł Pomianek pisze:

   Z zasady jedziemy do danej miejscowości, nawet jeśli lokalnie mówi się inaczej. Natomiast na daną miejscowość możemy na przykład napaść (zbrojnie) – językowo więc na Zwierzyniec można jechać raczej w celach militarnych niż na wycieczkę. Udajemy się za to na poszczególne dzielnice miasta (np. na Stare Miasto, na Powiśle).

   Odsyłam przy okazji do wpisu Dlaczego na Ukrainę i na Węgry, ale do Włoch i do Francji?. Jeśli odpowiedź na tamto pytanie (a tematyka jest jednak nieco inna) nie będzie dla Pani zadowalająca i uzna Pani, że przydałaby się nowa odpowiedź na pytanie zadane przez Panią, bardzo proszę napisać raz jeszcze. Przygotujemy wtedy nowy post dotyczący nazw wsi.

 40. Aneta pisze:

  Witam,

  chciałam zadać pytanie dotyczące przypadków. Mam nadzieję, że i ta kwestia mieści się w zakresie pytań, na które Państwo odpowiadają. Mój przyjaciel (będący obcokrajowcem, uczącym się języka polskiego) wielokrotnie zastanawiał się, dlaczego używamy różnych przypadków rzeczownika, choć funkcja słowa w zdaniu jest ta sama. Np. „piję kawę”, ale „szukam kawy”, mimo że oba wyrazy są bodajże dopełnieniem bliższym. Czy istnieje jakaś zasada, która by to wyjaśniała czy to po prostu specyfika naszego języka?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam,

  Aneta

 41. Olga pisze:

  Szanowni Państwo,
  jak poprawnie zapisać skrót post scriptum? PS, P.S. czy PS. I czy w przypadku drugiego dopisku zapisujemy to jako PS 1, czy jako PPS?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Olga

 42. Anka pisze:

  Witam,
  proszę o opinię dotyczącą poprawności zadanego pytania: „Czy chcesz, aby Pani X kontaktowała się nie częściej niż raz dziennie?” Czy forma jest poprawna? Czy odpowiedź „tak” na powyższe pytanie oznacza, że chcę, aby kontakt był 1 raz dziennie lub rzadszy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tak, chcę, aby Pani X kontaktowała się nie częściej niż raz dziennie.
   Jeśli to odpowiedź w jakimś kwestionariuszu, zapewne tak zapewne należy ją rozumieć.

   Gdy jest to natomiast coś innego niż ankieta czy kwestionariusz, tego typu struktur radziłbym unikać, ponieważ łatwo mogą prowadzić do nieporozumień.

   PS Bardzo przepraszam, że odpisuję dopiero dziś. Gdzieś umknęło mi, że to pytanie czeka na moją odpowiedź.

 43. Flawia pisze:

  Witam!
  Mój problem jest krótki i dotyczy spornej kwestii: odmienia nazwisk.
  Chciałabym zapytać o odmianę pewnego nazwiska – O’Mailey.
  Razem ze znajomą zastanawiałyśmy się, jak odmienić je przez przypadki. Z apostrofami? Kompletnie nie miałyśmy pojęcia.
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Oczywiście Pani nazwisko się nie odmienia. W tym sensie, że jest Pani kobietą, a więc odmianie przez przypadki podlega w przypadku nazwiska O’Mailey wyłącznie Pani imię.

   Rozumiem jednak, że pytanie dotyczy formy męskiej. W tym przypadku nazwisko O’Mailey odmienia się jak Disney, czyli bez apostrofu.

   D O’Maileya
   C O’Maileyowi
   B O’Maileya
   N O’Maileyem
   Msc O’Maileyu

 44. Luiza pisze:

  Witam.
  Mam pytanie dotyczące poprawności zdania:
  Jesteś idiota.
  Czy to jedynie potoczne wyrażenie, czy też jest ogólnie poprawne?
  A co za tym idzie:
  Każdy jest idiota.
  Może być czy nie bardzo?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
  Luiza

  • Paweł Pomianek pisze:

   To określania potoczne, funkcjonujące tylko w języku potocznym, ponieważ poprawnie jesteś powinno łączyć się z narzędnikiem, a nie z mianownikiem. Czyli poprawnie byłoby:
   Jesteś idiotą.
   Każdy jest idiotą.

   • Luiza pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Moje wątpliwości zrodził fakt użycia tej formy przez Baczyńskiego: „Ty jesteś moje imię”.

    Pozdrowienia.

 45. lena pisze:

  Dzień dobry,
  bardzo proszę o pomoc dotyczącą poprawności pisania nazwisk w celowniku l. poj. z końcówką -ow, np.: Żewłakow, Antonow, Miecugow, Kudriawcow, … .
  Według mnie logiczne brzmienie byłoby następujące: Żewłakowowi, Antonowowi, Miecugowowi, Kudriawcowowi, itd.
  Jednak ta końcówka -wowi jakoś dziwnie mnie drażni, czy nie popełnię radykalnego błędu nie odmieniając tego typu nazwisk, np.: Panu Pawłowi Żewłakow, Michałowi Antonow, itp.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Lena

  • Paweł Pomianek pisze:

   Odmiana, którą Pani podała, jest poprawna. Nieodmienianie odmiennych nazwisk zawsze jest błędem, a niekiedy błędem rażącym. Jeśli jednak wie Pani na przykład, że osoba o danym nazwisku nie życzy sobie, by je odmieniać, to niekiedy lepiej zdecydować się na błędny zapis niż kogoś obrazić. Warto tylko zawsze mieć świadomość, że z punktu widzenia językowego jest to błąd.

 46. Edyta pisze:

  Witam serdecznie.
  Dziś odkryłam Waszą stronę szukając odpowiedzi na jeden mały dylemat. Póki co nie znalazłam odpowiedzi. Proszę o wyjaśnienie, czy pisanie dialogu bez pauzy/półpauzy jest w języku polskim właściwe?
  Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie, co do zasady jest to błąd. A może chodzi Pani o jakiś konkretny przypadek?

   Proszę zajrzeć tutaj. Pod linkiem znajdzie Pani pięć tekstów na temat pisania dialogów. Być może wiadomości tam zamieszczone przydadzą się Pani.

 47. Grzesiek pisze:

  Proszę o pomoc w następującej sprawie, jak odmienić nazwę miejscowości „Słone”? Państwo K. zamieszkują w „Słonym” czy w „Słonem”?

 48. jolamat pisze:

  A jeśli miejscowość nazywa się „Wysokie”, to mieszkamy…? W Wysokim, w Wysokich, w Wysokiech…?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie mam pojęcia, gdzie Pani mieszka. Nie umiem poznać województwa i powiatu po adresie IP ;-).

   Wysokie w Bialskopodlaskiem, Białostockiem, Gdańskiem, Konińskiem, Lubelskiem, Nowosądeckiem, Olsztyńskiem, Suwalskiem, Zamojskiem, Zielonogórskiem odmienia się: Wysokie, Wysokiego, Wysokiem.

   W Legnickiem odmienia się: Wysokie, Wysokich, Wysokich.

   Nie ulega jednak wątpliwości, że jest Pani wysoczanką.

 49. aNETa pisze:

  Dzien dobry :)

  Mam pytanie o pozaukladowe jednostki miar (czasu, masy, etc.), czyli np. doba albo powiedzmy uncja. Czy w jezyku potocznym mozna uzyc (i nie bedzie to bledem) pytania „ile wazy uncja” lub „ile trwa doba”? Odpowiedzia byloby tu – odpowiednio – 31 g oraz 24 h. Czy moze jest to juz naduzycie jezykowe i mozna pytac wylacznie „ile godzin liczy doba” i „ilu gramom odpowiada uncja”?

  Pozdrawiam
  Aneta M.

 50. Luiza pisze:

  Witam.
  Mam zagwozdkę, niestety potrzebną na tę chwilę:
  „Świeć Panie nad jego duszą”.
  Czy prawidłowo jest wstawić przecinki, czy niekoniecznie? Według zasad przecinki powinny być, jednak w związkach frazeologicznych czy innych specyficznych wyrażeniach czasem interpunkcję pomijamy. A zatem?

  Pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Praktyka jest taka, że w przypadku tego związku frazeologicznego raczej nie stawia się przecinków. W przykładzie w korpusie językowym PWN jest podobnie. Proponuję zostawić tak, jak jest.

 51. evenaq pisze:

  Witam jestem programistą gry mmo z gatunku rpg. Od jakiegoś czasu mam problem, który obchodziłem jednak chciałbym zakończyć go raz na zawsze. Chodzi mi o to kiedy używamy wielkiej, a kiedy małej litery w kilkuczłonowych nazwach lokacji? Podam kilka przykładów:
  Gildia złodziei
  Gmach sądu
  Sklepy mieszkańców
  Galeria bohaterów
  Polana chowańców
  Magiczna wieża

  z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

 52. kasia pisze:

  Witam,
  Zastanawiamy się w pracy nad jedną kwestią, w zdaniu „Badanie zostało przeprowadzone na tysiącu …(pacjenci)”, jak odmienić słowo pacjentów. Powstała burzliwa dyskusja – podzieliliśmy się na dwie grupy i nie możemy dojść porozumienia.

 53. uczennica pisze:

  Dobry wieczór,
  przed chwilą po raz pierwszy trafiłam na tego wspaniałego bloga i niezwłocznie postanowiłam zwrócić się z prośbą o rozwianie dręczącego mnie przez całe liceum problemu:
  Czy nazwisko jednego z profesorów (Dymel) powinno odmieniać się z zachowaniem tematycznego „e”, jak w wyrazie „kisiel” czy też bez niego, jak „mebel”, „kabel” itp.?

  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Paradoks przy tego typu nazwiskach polega na tym, że obie formy są poprawne i jak najbardziej regularne. Mimo to w przypadku danego nazwiska konkretnej osoby obowiązuje zazwyczaj tylko jedna forma. A mianowicie ta, która w danej rodzinie, w konkretnym rodzie, jest używana od pokoleń. Czyli o to, czy e jest w tym wypadku ruchome, czy też jest częścią tematu, trzeba by pytać u źródła, niestety. Wie Pani może, jakiej formy używali inni nauczyciele, mówiąc o tej osobie?

 54. Filip Lahm pisze:

  Proszę o wskazanie pisarzy, którzy najchętniej i z rozmachem używają frazeologii polskiej w swoich tekstach. Takie pisanie imponuje mi i chciałbym rozwijać moją wiedzę i umiejętności dotyczące tego tematu. Interesowałyby mnie też nazwiska publicystów. Często w trakcie czytania skupiam uwagę na jakości i bogactwie języka.
  Z góry dziękuję

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,

   od razu powiem uczciwie, że w tym temacie nie uważam się za specjalistę. Mogę jedynie wskazać pisarzy, których szczególnie cenię i których warto czytać po to, by z jednej strony poznawać naszą kulturę, z drugiej język – albo ten obecny, albo ten trochę starszy.

   Powiedziałbym, że dwa najważniejsze nazwiska na mojej liście to Prus i Sienkiewicz. Chętnie sięgam do ich tekstów, gdy mam wrażenie, że moja głowa jest już nazbyt przepełniona błędami, z którymi stykam się na co dzień, redagując teksty. Są jeszcze dwaj dramatopisarze, których wskazałbym jako ciekawie piszących pod względem sposobu używania języka, wieloznaczności itp. To Mrożek i Michał Bałucki (polecam szczególnie Dom otwarty – kilka godzin doskonałej zabawy przy czytaniu gwarantowane, a jeśli umie Pan jeszcze podziwiać używanie wyrazów w podwójnych znaczeniach, to będzie Pan zachwycony). Współczesną literaturę polską – nie ukrywam – znam bardzo słabo, jakoś nigdy mnie ona nie porwała, więc radził nie będę.

   Co do publicystów, jeszcze na studiach zajmowałem się środkami językowymi stosowanymi w swoich felietonach przez Rafała Ziemkiewicza. Warto zresztą czytać jego publicystykę nie tylko ze względów językowych.

   Może Tomek Powyszyński będzie jeszcze w stanie coś podpowiedzieć…

   • Filip Lahm pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Już wcześniej spotkałem się z opinią, że najlepsi są właśnie autorzy naszych lektur szkolnych. Michał Bałucki jest chyba spoza tego grona, bo nigdy o nim nie słyszałem. Jestem już w trakcie czytania „Domu otwartego”. Dialogi tej komedii ujmują prostotą i szczerością. Co się tyczy podwójnych znaczeń i komediowych niuansów, to podobne odczucia miałem czytając Aleksandra Fredrę. O świetnej polszczyźnie Fredry dowiedziałem się z jednego z archiwalnych wywiadów z aktorem Andrzejem Łapickim, jak się okazało wielbicielem tego dramatopisarza.
    Pozdrawiam

    • Paweł Pomianek pisze:

     Chciałem wcześniej wspomnieć o jeszcze jednym mistrzu zabawy słowem i konwencją i w końcu jakoś mi to umknęło. Mam na myśli Gombrowicza. Oczywiście akurat on także jest na liście lektur. A przynajmniej był, gdy ja chodziłem do szkoły, a od tego czasu trochę już minęło i program zmienił się kilka razy.

 55. makaw pisze:

  Witam.
  Od jakiegoś czasu spieram się ze znajomym o to czy forma słowa „przyglądnij” jest poprawna. W encyklopedii PWN znalazłem tą formę lecz dla znajomego nadal jest to za mało i uważa to za niepoprawne. Proszę o odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Proszę podać kontekst. Chodzi na przykład o użycie w znaczeniu: Przyglądnij się i zobacz, jakie piękne?

   Łączę wyrazy szacunku.

   PS Czy może Pan pochodzi z terenu Podkarpacia lub Małopolski, a znajomy z innej części Polski?

   • makaw pisze:

    „Dobrze się przyglądnij”
    Ogólnie znajomemu chodzi o samo to słowo. Według niego jest całkowicie niepoprawne.

    • Paweł Pomianek pisze:

     W normie ogólnej w czasie przyszłym generalnie funkcjonuje forma przyjrzyj. Dlatego nie bez kozery zapytałem o miejsce zamieszkania Pana oraz Pańskiego znajomego. Przyglądnij to regionalizm. Ale nie jest to błąd językowy.

 56. Alicja K. pisze:

  Dzień dobry,

  Mam pytanie związane z imionami władców. Otóż chodzi mi o to, jak zapisywać „numery” królów w dialogu? W książkach naukowych nie stanowi to problemu, jest np. Władysław IV. A jak będzie w przypadku zapisu wypowiedzi? Władysław IV czy może Władysław Czwarty?

 57. Anka pisze:

  Dzień dobry. Czy nazwisko Warzycha na dokumentach urzędowych, dyplomach odmieniamy w formie „Warzysze”?
  Dziękuję za odpowiedź

 58. Marcel Q. pisze:

  Szanowni Państwo,

  czy sformułowanie „(sic!)” można używać jedynie w cytatach, w których chcemy zwrócić uwagę na oryginalną pisownię, czy także w tekstach niebędących cytatami, w których chcemy zwrócić na coś uwagę?

  Przykład: „(…) Teraz pora na minutę zadumy i ciszy nad naprawdę przykrym losem dwóch kibiców odwołanego meczu na Basenie Narodowym, których skazano za wtargnięcie na murawę podczas (sic!) imprezy sportowej. Imprezy, jak wszyscy doskonale wiemy, która była natenczas już odwołana „.

  W powyższym tekście łacińskie słowo miało podkreślić fakt rzekomego trwania imprezy sportowej, która w rzeczywistości – jak tłumaczy zdanie kolejne – jednak nie trwała, bo została odwołana. Moim zamiarem było więc ukazanie pewnego paradoksu, jednak zaczynam mieć wątpliwości, czy dopuszczalne jest użycie tego słowa poza cytatami.

 59. Marcel K. pisze:

  Dzisiaj intryguje mnie kwestia przyimków, gdyż nie wiem, co zrobić z pierwszym z nich w stwierdzeniu „pracuję z i nad słowem”. Bez przyimka „nad” powiedzielibyśmy, że pracujemy ze słowem, jednak ze względów fonetycznych „ze” nie postawimy przed niesyczącymi głoskami, stąd moja zmiana na „z” przed „i”. Mimo wszystko przymek „z” jakoś mnie tu mierzi. Jak więc powinno być?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Marcelu,

   ja bym poszedł w kierunku zbudowania ładnej wypowiedzi bez skracania, np.:
   pracuję/pracując zarówno nad słowem, jak i ze słowem
   pracuję ze słowem i nad słowem
   Nie obawiałbym się tutaj powtórzenia.

   Natomiast co do form, o które Pan pyta, przyznam, że żadna mnie osobiście nie przekonuje, ale sądzę, że obie są do obronienia, choć pewnie jedynie w formie potocznej. Zaproponowane przez Pana sformułowanie ociera się bowiem o błąd składniowy, który omówiłem we wpisie: Często powtarzany błąd składniowy.

 60. zingela pisze:

  Które zdanie jest poprawne?
  Z pokoju wyszła kobieta i dziecko.
  Z pokoju wyszli kobieta i dziecko.

 61. Chiyo pisze:

  Czy w wywiadzie (jako formie dziennikarskiej) dopuszczane jest używanie wtrąceń typu „(śmiech)” w celu przekazania, iż indagowany w danym momencie się zaśmiał? Czy raczej należy tego typu sformułowań unikać, w wywiadzie zamieszczając jedynie zapis rozmowy?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Myślę, że używanie tych wtrąceń w prasie czy w internecie jest jak najbardziej uzasadnione. Pełnią one istotną rolę. Warto jakoś komunikować ważne reakcje rozmówcy, informując w ten sposób na przykład, że mówi coś z przymrużeniem oka.

 62. zingela pisze:

  Czy po wyrażeniach „według mnie”, „według powszechnej opinii” itd. stawia się przecinek?

  • Paweł Pomianek pisze:

   To zależy, czy jest to wtrącenie, czy integralna część zdania. Czasami zależy to od tego, jak potraktuje to wyrażenie autor tekstu. Częściej jednak przecinka nie stawiamy.

 63. Luiza pisze:

  Witam.
  Czy wyrażenie „skinąć potakująco głową” jest pleonazmem? Wszak na ogół skinieniem głowy dajemy znać o zgodzie (lub się witamy), jest to więc potakiwanie, przytaknięcie.
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Sądzę, że w swojej refleksji idzie Pani w bardzo dobrym kierunku. Skinąć potakująco głową to trochę jak cofać się do tyłu. Wystarczy skinąć głową. Jeśli chce się głową zaprzeczyć, to się nią kręci.

   Pozdrawiam!

 64. Candys pisze:

  Witam,

  mam problem odnośnie używania połączeń typu: „Co więcej” i „Ponadto”. Czy jeśli te dwa połączenie występują na początku zdania – to trzeba postawić zaraz za nimi przecinek?
  np.
  Co więcej, masz do wykorzystania 5 dni urlopu.

  • Paweł Pomianek pisze:

   W przypadku użycia wyrażenia co więcej nie ma wątpliwości, że przecinek jest po nim potrzebny.

   Jeśli zaś chodzi o ponadto to jest z nim podobnie, jak z wyrażeniami według mnie, według powszechnej opinii, o które pytano w poprzednim tygodniu (zobacz). Zazwyczaj przecinek nie jest potrzebny.

 65. Kamil pisze:

  Witam.

  Mam taki głupi problem i muszę o niego zapytać. Jak wtrącać do zdania pytanie? Np. takie zdanie:
  Tutaj nasuwa mi się pytanie: Po co ktoś miałby to robić?
  Czy użycie dwukropka jest tu poprawne? Czy mozna to zrobić jakoś inaczej lub użyć innego znaku interpunkcyjnego?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Akurat miesiąc temu omawialiśmy ten problem na stronie w dłuższym wpisie. Polecam (zobacz).

   Najkrócej mówiąc, można zapisać to na dwa sposoby. Albo tak, jak pan zaproponował
   Tutaj nasuwa mi się pytanie: Po co ktoś miałby to robić?
   albo
   Tutaj nasuwa mi się pytanie, po co ktoś miałby to robić.
   Akurat w tym konkretnym przypadku pierwsza opcja (czyli Pańska propozycja) przekonuje mnie bardziej.

 66. Łukasz pisze:

  Witam,

  chciałbym wiedzieć, jak się ma sprawa ze stawianiem przycinka po wyrazie „Oczywiście”, który występuje na początku zdania.
  Również prosiłbym o pomoc – tak samo jak przy słowie oczywiście – czy po „Ponad to” i „Poza tym” trzeba postawić przecinek? Od zawsze mnie to zastanawia. Przeczytałem wiele opinii i artykułów, ale nie znalazłem nic ciekawego.

  Pozdrawiam.

 67. Lui pisze:

  Witam serdecznie.
  Czy przecinek przed „jak” w takim przypadku jest konieczny, a jeśli nie – dlaczego? Czy jest jedno poprawne rozwiązanie (albo nie, albo tak)?
  Od­pro­wa­dza ją wzro­ki­em, patrząc jak biegnie do domu.
  (Od­pro­wa­dza ją wzro­ki­em, patrząc, jak biegnie do domu.)

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tak, przecinek jest potrzebny. Jeśli chodzi o teorię, to odsyłam do tego wpisu.

   • Lui pisze:

    Dziękuję za odpowiedź.
    Mnie jednak bardziej chodziło o konstrukcję z „jak”, gdyż imiesłów bez określeń („patrząc”) został już oddzielony przecinkiem od części, z którą łączy się podmiotowo: „Odprowadza ją wzrokiem”. Mam wrażenie, że chodzi tu o inną zasadę (może estetyki, płynności, pisowni z „jak”?).
    Proszę o uświadomienie mnie :).

    Pozdrawiam raz jeszcze.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Nie do końca mogę się zgodzić. Patrząc wiąże się bezpośrednio z tą drugą, a nie z pierwszą częścią zdania. A przecinek przed jak jest przede wszystkim wynikiem tego, że jak biegnie do domu jest zdaniem, ponieważ zawiera czasownik. Zdanie z czasownikiem należy rozdzielać od imiesłowowego równoważnika zdania (patrząc) przecinkiem. To właśnie dlatego trzeba tutaj obowiązkowo postawić przecinek. W myśl zasady, którą Panu wcześniej wskazałem.

 68. Trajza pisze:

  Witam!
  Uświadomiłam sobie, że mam językowy dylemat w związku z używaniem formy grzecznościowej. Do jednej osoby w naturalny sposób zwracam się na przykład : „czy chciał(a)by Pan(i)…”. Problem pojawia się w przypadku liczby mnogiej. Zakładając, że tak jak w l.p. należy użyć czasownika w 3.os., sformułowałabym ów zwrot następująco: „czy chcieliby Państwo…”. Spotykam się jednak także z formą: „czy chcielibyście Państwo…”. Która z tych form jest właściwa?

 69. Józef West pisze:

  Czy w następującym zdaniu ma być przecinek po „brata” czy nie? Niektóre przekłady P.św. mają, inne nie. Dziękuję z góry za odpowiedź.

  I urodziła jeszcze jego brata, Abla; (Ks. Rodzaju 4,2)

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ten przecinek da się obronić. Byłbym jednak zdecydowanie za tym, by w takich sytuacjach przecinka nie stawiać. Abla trudno traktować jako wtrącenie.

 70. Łukasz pisze:

  Witam!

  Chciałbym się dowiedzieć, czy w tych zdaniach przecinek jest poprawnie postawiony.
  Zdanie nr.1
  Mam problem, który mam nadzieję, pomożecie mi rozwiązać.
  Zdanie nr.2
  Poszedłbym pobiegać, może chcesz iść ze mną?

  Mam jeszcze pytanie. Czy jeśli w zdaniu występują dwa bezokoliczniki, to rozdzielamy je przecinkiem?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dzień dobry.

   Na początek, abstrahując nieco od głównego tematu, chciałbym zwrócić uwagę, że po nr nie stawiamy kropki (skrótowiec zawiera bowiem ostatnią literę skracanego wyrazu). W związku z tym:

   Zdanie nr 1
   Mam problem, który, mam nadzieję, pomożecie mi rozwiązać.

   Zdanie nr 2
   Poszedłbym pobiegać, może chcesz iść ze mną?

   Co do pytania dodatkowego odpowiem krótko i zapewne niezadowalająco: to zależy od kilku kwestii. Może chciałby Pan rozstrzygnąć jakiś konkretny przykład?

 71. Łukasz pisze:

  Grając w piłkę zauważyłem stojącą panią i patrzącą na mnie.
  Trochę głupi przykład, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy.

  Chodziło mi o to, czy stawiamy przecinek jeśli w zdaniu nie ma czasownika, ale są dwa bezokoliczniki.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Niestety, w Pańskim zdaniu nie ma ani jednego bezokolicznika. Bezokoliczniki to grać, stać, patrzeć. U Pana jest imiesłów przysłówkowy grając i imiesłowy przymiotnikowe stojącą i patrzącą.

   Poprawna interpunkcja zdania (dodatkowo konieczna jest jedna zmiana składniowa):
   Grając w piłkę, zauważyłem stojącą i patrzącą na mnie panią.

 72. Łukasz pisze:

  Bardzo przepraszam, mój błąd.

  Ale niech mi Pan odpowie, czy rozdzielamy przecinkiem bezokoliczniki, jeśli są dwa w zdaniu, a nie ma w nim czasownika.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Przed chwilą niżej udzieliłem odpowiedzi na inne pytanie. Napisałem tam między innymi takie zdanie:
   Żeby na nie odpowiedzieć, należałoby odwołać się do głębokiej historii języka.

   Można też napisać:
   Szkoda cierpieć, narzekać, płakać, ronić łzy.

   Ale równocześnie napiszemy:
   Warto by już skończyć budować.

   Jak mówiłem, wiele zależy od konkretnego przypadku, funkcji w zdaniu poszczególnych wyrazów, relacji między nimi etc. Dodam tylko, że wszystkie powyższe zdania spełniają warunki, które Pan postawił (są przynajmniej dwa bezokoliczniki w zdaniach, w których nie ma czasownika).

 73. LM pisze:

  Dlaczego wyraz jesień jest rodzaju żenskiego, skoro większość innych kończących się na ń jest rodzaju męskiego (wrzesień, kwiecień, krzemień, kamień, etc)…

  • Paweł Pomianek pisze:

   Proszę zauważyć, że to pytanie wykracza poza kompetencje osób prowadzących tę stronę. My odpowiadamy przede wszystkim na pytania jak?, uzasadniając regułami obecnie obowiązującymi w języku. Zadane pytanie jest natomiast pytaniem dlaczego?. Żeby na nie odpowiedzieć, należałoby odwołać się do głębokiej historii języka.

   Ze swej strony powiem tylko tyle, że wcale nie jest tak, że ta jesień jest jakoś szczególnie odosobniona. Są wyrazy sień, pleśń i inne, które także mają odmianę żeńską. Choć rzeczywiście większość wyrazów na ma odmianę męską.

   Proszę też spojrzeć do tabeli polskich deklinacji (tutaj). Zarówno rodzaj męski, jak i żeński, ma odmianę rzeczowników o końcówce , a więc takich jak właśnie te zakończone na .

 74. Krytian pisze:

  Witam,

  przed którymi imiesłowami należy postawić przecinek? Słyszałem, że tylko przed tymi kończącymi się na -ąć, -łszy, -wszy, ale słyszałem również, że zasada ta została rozszerzona na wszystkie imiesłowy. Jest to prawdą czy nie?

  Pozdrawiam, Krystian.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Temu, kto przekazywał Panu informację, zapewne chodziło o to, że w latach dziewięćdziesiątych wprowadzono oddzielanie wszystkich imiesłowów przysłówkowych (tych, których końcówki Pan wymienił) przecinkami, niezależnie od tego, czy wyrazom tym towarzyszą inne określenia.

   Pisałem o tym dość szczegółowo tutaj.

   Oprócz tych wymienionych przez Pana istnieją jeszcze imiesłowy przymiotnikowe z końcówkami -ący, -ąca, -ące oraz -ny, -na, -ne, -ty, -ta, -te, -ony. W ich przypadku przecinek jest fakultatywny – wolno go użyć, ale nie jest to konieczne.

   Tej kwestii również poświęciłem obszerny wpis (tutaj). Zachęcam do zapoznania się.

   Pozdrawiam.

 75. zingela pisze:

  Zadano mi bardzo interesujące pytanie. Czy jeśli ktoś ma na nazwisko Pies, można powiedzieć – dałem Psowi, czy odmieniamy wg zasad: Psu?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zdecydowanie Psowi, albo może nawet Piesowi. Broń Boże nie Psu, bo jeszcze każe odszczekać ;-).

   Pozdrawiam!

   • Christoph pisze:

    Skoro jeśli: to czemu nie:
    M.- Bies M.- pan Pies
    D.- Biesa D.- pana Piesa
    C.- Biesowi C.- panu Piesowi
    B.- Biesa B.- pana Piesa
    N.- Biesem N.- panem Piesem
    M.- Biesie M.- panu Piesie
    Byłbym przeciwnie formom psowi czy psu w przypadku takiego nazwiska.
    „Psu” preferowałbym dla słowa „pies” jako obelżywe przezwisko policjanta (no i oczywiście w przypadku „Psa” jako zwierzęcia domowego).

 76. Mtik pisze:

  Witam serdecznie!
  Podczas ostatniej lekcji języka polskiego w moim liceum nauczycielka (a w zasadzie pani profesor) zwróciła uwagę uczniowi na wykorzystanie konstrukcji „dla” w zdaniu: „ten zaś powiedział dla Tomka, że do końca zajęć…”. W głosie pani profesor dało się wyczuć pogardę wobec korzystania w taki sposób z konstrukcji „dla”, bo poprawnie (według opinii pani profesor) zdanie nie zawierałoby tego słówka: „ten zaś powiedział Tomkowi…”.
  Chciałbym uzyskać na pytanie o sytuacje, w których skorzystanie z tego słowa będzie poprawne. Podejrzewam, że w wielu bezokolicznikach nie będzie z tym problemu, np. „Film dla dorosłych”, jednak mam spore wątpliwości co do zwykłych zdań.
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Inna poprawna (choć nieco gorsza od zaproponowanej przez polonistkę) forma zdania poprawionego przez nauczycielkę to: ten zaś powiedział do Tomka…

   Jeśli chodzi o przyimek dla, to w podobnej konstrukcji mógłby być użyty np. w takim zdaniu: Teraz powiem o tym jeszcze raz, specjalnie dla tych, którzy byli nieobecni.

   Pana interesuje też ogólne używanie przyimka dla. Nowy słownik poprawnej polszczyzny wymienia jego cztery znaczenia:

   1. w połączeniu z nazwami istot żywych tworzy wyrażenia oznaczające, że ta istota jest odbiorcą, użytkownikiem, właścicielem tego, co nazywa poprzedzający rzeczownik: Pokój dla dzieci. Jedzenie dla kota.
   2. łączy się z nazwami uczuć, przede wszystkim dodatnich: Sympatia dla tej pani. Szacunek dla starszych.
   3. łączy się z przymiotnikami oznaczającymi pożytek: Poradnik przydatny dla młodych matek.
   4. tworzy z rzeczownikami, często odczasownikowymi, wyrażenia oznaczające cel: Zrób to dla wzmocnienia organizmu.

   • Mtik pisze:

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Szanowna polonistka uczula nas na śladowe korzystanie z tego przyimka, bowiem bardzo często my (tzn. klasa, środowisko w jakim się znajduję) używamy go niewłaściwie. Pani profesor wspominała o tym w kontekście regionalizmu, jakoby błędy językowe związane z „dla” były w rejonie Białostocczyzny powszechne.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

 77. Krytian pisze:

  Witam,

  czy w tym zdaniu przecinek został poprawnie użyty:
  „Fakt, próbowaliśmy nawiązać z nimi jakiś kontakt, ale nie udało się.

 78. maja pisze:

  proszę o pomoc jak napisać na zaproszeniu państwo Szkudlarek czy zaproszenie państwa Szkudlarków? zaproszenie na Komunię Świętą

 79. maja pisze:

  Jestem wdzięczna za pomoc ale nie mogąc się doczekać odpowiedzi wypisałam zaproszenia Państwo Szkudlarek ,więcej zaproszeń nie posiadam ,czy to wielki błąd?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zaskakuje mnie to o tyle, że odpisałem w ciągu 8 minut :-).
   Jeśli mam być szczery, to jest to błąd bardzo powszechny. Może nawet nie zwrócą uwagi. Ale na przyszłość nazwiska należałoby jednak odmieniać, choćby przez szacunek względem zasad naszego języka.

   Pozdrawiam!

 80. Karolina pisze:

  Witam.

  Które zdanie jest poprawne : „złamałam paznokieć” czy „złamałam paznokcia” ?
  Idąc śladem zdań: „złamałam serce” lub „złamałam krzesło” poprawne wydaje się „złamałam paznokieć”, gdyż jest w bierniku , aczkolwiek słyszałam także formę „złamałam paznokcia”.
  Czy pierwsza przeze mnie użyta forma nie powinna być jedyną poprawną?

  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zdecydowanie poprawna jest jedynie forma złamałam paznokieć. Czasownik złamać ma rząd biernikowy – łączy się zawsze z biernikiem.

   PS Proszę sobie wyobrazić rząd dopełniaczowy z innymi rzeczownikami: złamałem serca, złamałem ręki. Wygląda jak liczba mnoga. A to taka sama forma co złamałem paznokcia. Całkowicie nie do zaakceptowania.

 81. maja pisze:

  Wysłałam zapytanie na stronę e-porady przedstawiając się Maja w odpowiedzi napisano do mnie Pani Majo czy nie powinno być Pani Maju?
  Pozdrawiam Maja

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pani Maju,

   ja bym zwrócił się do Pani właśnie w ten sposób. Niemniej, uważam, że Pani Majo byłoby do obronienia. O wołaczach imion żeńskich pisałem dwa miesiące temu. Może wpis będzie pomocny – kliknij tutaj.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Sprawdziłem i Nowy słownik poprawnej polszczyzny – tak jak podejrzewałem – dopuszcza dwie równorzędne formy: Maju i Majo.

   Pozdrawiam!

 82. Govik pisze:

  Witam,

  zetknąłem się kiedyś z następującym problemem:

  Jest firma której nazwa zaczyna się małą literą np: e-Firma. Jeśli nazwa firmy znajdowałaby się na początku zdania, powinna być napisana od małej, czy od wielkiej litery? Zasady języka polskiego, z tego co wiem, nie przewidują rozpoczynania zdania od małej litery. Jednakże napisanie „E-Firma” było by deformacją nazwy firmy, a być może, naruszeniem również znaku towarowego.

  Czy w powyższym przypadku należy unikać stawiania tego typu nazw na początku zdania, pisząc np. „Firma e-Firma”? W tym przykładzie będzie taki zapis pleonazmem.

  Jak najlepiej rozwiązać problem pisowni tego typu nazw?

  • Panie Goviku,

   nazwy firm, jak wiadomo, nie są nigdy przypadkowe, wszystko w nich ma znaczenie, wszystko jest celowe i przemyślane. Chociażby pod względem wizualnym nazwa firmy musi być łatwo rozpoznawalna. Jeżeli więc firma używa np. w logo zapisu „e-Firma”, w dodatku życzy sobie, by takiej formy używać w tekstach, to nie powinno się tej nazwy zapisywać w formie „E-Firma”, nawet jeżeli nazwa ta stoi na początku zdania.

   Jan Grzenia z Poradni PWN (http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7888) twierdzi, że skoro wcześniej jest kropka, to czytelnik będzie wiedział, że tam kończy się zdanie, a potem jest rozpoczęcie nowego, mimo że występuje tam mała litera.

   A jeżeli ja miałbym cokolwiek proponować, to sugeruję tak układać zdania, by nazwa takiej firmy po prostu nie stała na początku, wtedy problemu nie będzie. I ja bym się tego właśnie trzymał, bo mnie na przykład razi mała litera na początku zdania.

   Nie trzeba też używać sformułowania „Firma e-Firma”. Zdanie można przecież przekształcić na wiele różnych sposobów, by uniknąć nazwy stojącej na początku. Bez konkretnego przykładu takiego zdania trudno tu coś więcej sugerować, ale na pewno są możliwości, by uniknąć obu problemów, odpowiednio manipulując zdaniem. :)

   Pozdrawiam,
   TP

 83. Teresa pisze:

  Czy w zdaniach „Jeśli tak to jakie są to procedury/dokumenty?” oraz „Jeśli tak to w jakich dokumentach jest to uregulowane” po słowach „jeśli tak” należy postawić przecinek.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tak. Proszę zauważyć, że jeśli tak ma charakter oznajmujący. Zdanie pytające zaczyna się od jakie, w jakich. Dlatego zapisujemy:

   Jeśli tak, to jakie są to procedury/dokumenty?
   Jeśli tak, to w jakich dokumentach jest to uregulowane?

 84. Luiza pisze:

  Przepraszam, że powielam pytanie, ale być może temat, w którym je postawiłam, jest nieaktualny…
  Która forma jest poprawna: dosięgnąć ją czy dosięgnąć jej?

  Pozdrawiam wiosennie.

  • Luiza pisze:

   Przepraszam, że się przypominam (bardzo nieśmiało), ale zależało mi na szybkim upewnieniu się co do moich przypuszczeń, a czekam już niemal tydzień…
   Czy mogę liczyć na odpowiedź?

   Pozdrowienia.

   • Szanowna Pani Luizo,

    jeżeli przeszukamy Korpus Języka Polskiego PWN pod tym kątem, to zobaczymy, że „dosięgnąć ją” pojawia się tam dwa razy, a „dosięgnąć jej” – ani razu.

    Oto te zdania z „dosięgnąć ją”:

    Dosięgło ją nieszczęście ze straszliwą celnością.

    Mewa porywała kurczę, gdy dosięgnął ją celny kamień – jakby powiedział kolega Dziadzio – z procy sprawiedliwości.

    To może być już jakaś sugestia. W przypadku słowa „dosięgnąć” mamy też do czynienia z różnymi znaczeniami i zdecydowanie częściej, co pokazuje chociażby KJP, „dosięgać” łączy się z dopełniaczem.

    Jednak jest jedno znaczenie, kiedy – według „Praktycznego słownika łączliwości składniowej czasowników polskich” – słowo „sięgać” łączy się z biernikiem. Słowo „sięgać” oznaczać musi wtedy: „brać coś, chwytać coś, dostawać się do czegoś, dotykać czegoś, łapać coś, ujmować coś, wyciągać rękę po coś (aby coś wziąć)”.

    Podsumowując, ja byłbym raczej za opcją „dosięgnąć ją”.

 85. aNETa pisze:

  Jak określa się mieszkańców Korei Północnej?

  • Paweł Pomianek pisze:

   W podstawowej formie mieszkańców obu Korei określa się po prostu Koreańczykami – w końcu to jeden naród.

   Można też powiedzieć:
   – Koreańczyk z KRLD,
   – mieszkaniec Korei Północnej
   .

   Zasadne wydaje się również używanie form:
   – Koreańczyk z Północy,
   – Północnokoreańczyk
   .

   Nie zaleca się stosowania formy: północny Koreańczyk.

   • aNETa pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zastanawiając się nad tym problemem, myślałam oczywiście o Północnokoreańczykach, ale forma wydawała mi się na tyle rzadka i dziwna, że postanowiłam się upewnić tutaj. Dziękuję!

 86. Łukasz pisze:

  Witam,

  Chciałbym się dowiedzieć, czy przed słowem „jak” stawiamy przecinek?

  Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Jak podaje Nowy słownik poprawnej polszczyzny, wyraz jak występuje w dziewięciu różnych funkcjach (jako zaimek, składnik spójników złożonych, przyimek, partykuła etc.). W części wypadków przecinek przed jak stawiamy, w innych wypadkach – nie stawiamy.

   Przykładowo, gdy występuje jako zaimek zastępujący przysłówki i równoważne z nimi części zdania lub nawiązujący do nich, a także wprowadzający różne zdania podrzędne: Traktowała go jak syna. Obserwował, jak chłopcy naprawiają kajak
   – przecinka nie stawiamy.

   Podobnie, gdy przyimek jest używany w konstrukcji porównawczej, zawierającej w pierwszym, zaprzeczonym członie przymiotnik w stopniu wyższym: Nie ma nic lepszego jak mocna herbata. Nie widział nic piękniejszego jak zorza polarna.

   Często jednak jak występuje na granicy dwóch zdań. Warto więc zawsze w pierwszej kolejności poszukać czasowników.

 87. Slimahl pisze:

  Bardzo proszę o odpowiedź czy tytuły informacji na stronach internetowych poświęconych muzyce typu: Premierowy singiel od (zespołu) Megadeth, Nowy klip od (zespołu) Kveletrak itp.
  Czy to jest poprawna polszczyzna? Nie słyszałem o nowej książce od Mrożka czy nowym filmie od Wajdy.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Od kogoś to można dostać prezent. Od projektanta ma się też garnitur. Czy singiel też można mieć od kogoś. Moim zdaniem logika wskazywałaby możliwość użycia takiej konstrukcji tylko wówczas, gdy dostajemy singiel przesłany przez wykonawcę np. listem czy na maila . A jeśli singiel jest umieszczany na jakiejś stronie, to jest to po prostu singiel Megadeth czy innego zespołu.

   PS Megadeth to dobry zespół.

 88. Łukasz pisze:

  Witam,

  Czy wtrącenie może być jednym wyrazem? Podam taki przykład:
  Ile razy, ostatnio, wypowiadałeś się na forum?

  Nie wiem, czy dobrze użyłem tutaj przecinków.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Lepiej napisać:
   Ile razy ostatnio wypowiadałeś się na forum?,
   nie robiąc z tego ostatnio wtrącenia.

   Chyba że uprze się Pan, że to musi być wtrącenie, to znaczy tylko takie doprecyzowanie, bez którego zdanie mogłoby się obyć. Wtedy od biedy można ten wyraz otoczyć przecinkami.

   Co do samej zasady oczywiście może być tak, że wtrącenie jest jednowyrazowe.

 89. Monika pisze:

  Witam. Mam takie pytanie, czy jeżeli napiszę : ,, gorzej się zdenerwuję, jeśli …” to będzie poprawne sformułowanie? Czy błędnie użyję tutaj słowa ,,gorzej”? Czy jedyną poprawną formą jest : ,,bardziej się zdenerwuję, jeśli…” ? Dziękuje za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Istotne w tym pytaniu jest właśnie to czy jeżeli napiszę. Gdyby padło pytanie czy jeżeli powiem, to odpowiedziałbym, że w mowie potocznej takie sformułowanie będzie jak najbardziej uprawnione. W polszczyźnie pisanej powinno się użyć oficjalnego i poprawnego również w aspekcie logicznym bardziej się zdenerwuję.

 90. Łukasz pisze:

  Witam,
  Chciałbym wiedzieć, czy w poniższym zadaniu poprawnie użyłem przecinków?
  Zacznij grę od nowa, gdyż mając mnie za sąsiada, nie ugrasz za wiele.

  Pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tak. W takich sytuacjach przecinek między gdyż i mając, którego domagałaby się struktura zdania – wolno opuścić. Przecinki zostały postawione poprawnie.

   Por. artykuł Składnia porównań (szczególnie fragment o cofaniu przecinka i pomijaniu przecinka).

 91. maja pisze:

  zobaczyłam napis na łowisku ,że rybę należy odkażyć, zwróciłam uwagę właścicielowi łowiska ale nie posłuchał,proszę o wyjaśnienie jak powinno być napisane /odkazić/

  • Paweł Pomianek pisze:

   Przyznam, że nigdy w życiu nie słyszałem formy odkażyć i gdybym coś takiego usłyszał, to bym nawet nie wiedział, co to znaczy ;-). Może jakiś regionalizm.

   W każdym razie w poprawnej polszczyźnie forma dokonana czasownika odkażać to odkazić.

 92. maja pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź , ale jak przekonać Pana z łowiska?

  • Paweł Pomianek pisze:

   To jest zawsze najtrudniejsze. Niektórzy są niereformowalni albo nie przywiązują wagi do kwestii językowych. Ja mogę tylko przytoczyć Pani wpis z Nowego słownika poprawnej polszczyzny PWN:

   odkazić dk VIa, odkażę, odkaż forma dokonana czas. odkażać.

 93. Zuza T. pisze:

  Drodzy Państwo,
  proszę o wyjaśnienie pewnej kwestii związanej ze słowem galeria. W zasadzie to rzeczownik pospolity, jednak gdy ujmiemy go w kontekście – Galeria Malta lub Galeria Krakowska – mamy do czynienia z nazwą własną. Jak w takim razie pisać słowo galeria (z małej czy dużej litery) w zdaniach poniżej? Dodam, że chodzi tu o tę konkretną galerię. Czy zapis małą literą jest dopuszczalny?
  Klienci Galerii chętnie odwiedzają sklep XY.
  W działaniach promocyjnych uczestniczą najemcy Galerii.
  Pozdrawiam,
  Zuzanna Torpiłowska

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zgodnie z tym, co ustaliliśmy na Facebooku, pełną odpowiedź na pytanie napiszemy do końca miesiąca.

   Pozdrawiam!

 94. ania888 pisze:

  Jaka jest poprawna forma kiedy mówi się o osobach zakupujących wózki dziecięce. Czy są to konsumenci czy klienci???

  • Paweł Pomianek pisze:

   A z jakiego powodu użycie w stosunku do kupujących wózki któregoś z tych określeń miałoby być wykluczone? Wyrazów konsument i klient używa się wprawdzie w różnych znaczeniach i kontekstach, ale klient sklepów z wózkami jest przecież również konsumentem.

 95. Witam,

  A ja mam (kolejne zresztą) pytanie związane z zapisem nazw kolorów z nie, np. nieczerwony, nieczerwona, niezielone, nieniebieski.

  Podobno można stosować zapis łączny w podanych przeze mnie przykładach, ale nie jestem przekonany co do tego, zwłaszcza patrząc na ostatni przykład (nieniebieski).
  Czy podane przeze mnie przykłady są poprawne?

  P.S. Oczywiście nie mówimy tu o zaprzeczeniach:
  Ona ma niebieskie oczy, a nie zielone. Kupiła mi nie czarny, a fioletowy szal.
  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie z przymiotnikami piszemy z reguły łącznie, m.in. poza wyjątkami, które Pan słusznie wskazał. Co do zasady więc wszystkie podane formy są poprawne. Biorąc jednak pod uwagę znaczenie słów nieczerwony, niezielone itd., ich występowanie jest niezwykle rzadkie.

 96. Tomassen pisze:

  Szanowny Panie Pawle!
  Piszę z pytaniem, które nurtuje mnie od pewnego czasu, a póki co żaden z profesorów, do których napisałem, nie odpowiedział. Otóż, wiadomo, że akcent w języku polskim zgodnie z zasadą jest paroksytoniczny (na przedostatnią sylabę wyrazu), ale czymże byłaby zasada bez wyjątków czy odstępstw. W wyrazach zakończonych na -yka/-ika (a więc pochodzenia greckiego) akcent jest proparoksytoniczny (czyli na 3. sylabę od końca wyrazu) – to również reguła. Moje pytanie dotyczy akcentu w liczbie mnogiej nazw osób zakończonych na -yk, np. romantyk, polityk, synoptyk. Oglądając telewizję, słyszę roMANtycy, poLItycy, syNOPtycy, ale te słowa przecież kończą się nie na -yka, a na -yk w M. l. poj. Idąc tym tropem, dochodzę do wniosku, że powinny być akcentowane zgodnie z normą języka polskiego, a więc paroksytonicznie. Jednakże, jest to tylko moje przypuszczenie i chciałbym się dowiedzieć, czy słuszne, czy też nie.
  Zastanawiam się również, czy słowo „nauka” powinno być wypowiadane naUka czy też NAuka. Logika każe mi obstawać za pierwszym wariantem. Po pierwsze, nie jest to wyraz pochodzenia greckiego, a słowo wywodzące się od rdzenia słowiańskiego. Podpieram się tutaj również językiem rosyjskim, gdzie wszystkie wyrazy typu „fizyka”, „matematyka” akcentowane są na 3. sylabę od końca, natomiast w słowie „nauka” akcent pada w całej odmianie na sylabę z samogłoską „u” (a akcent w języku rosyjskim jest bardziej restrykcyjny).

  Prosiłbym o doprecyzowanie i potwierdzenie tudzież zaprzeczenie mojego rozumowania, gdyż są to jedynie moje przypuszczenia.

  Pozdrawiam serdecznie
  Maciej Tomaka

  PS. Pomijam formy 2. i 3. os. l. mn. czasu przeszłego i l. mn. trybu przypuszczającego, które są niezwykle irytujące, niestety, coraz częściej można je usłyszeć w radiu.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Jeśli chodzi o naukę to sprawa jest prosta. Nowy słownik poprawnej polszczyzny jednoznacznie to precyzuje:

   nauka [wym. na-uka, dopuszczalne: na-uka, nie: nau-ka, nie: nałuka];

   Podstawowy jest więc akcent na przedostatnią sylabę, ale dopuszcza się również (jako poprawny) akcent na trzecią sylabę od końca.

   Pierwszym pytaniem zajmę się wkrótce.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dzień dobry,

   z opóźnieniem odpisuję na pytanie o pozostałe wyrazy.

   Nowy słownik poprawnej polszczyzny podaje, że akcent w wyrazie:
   – romantycy może padać na sylabę przedostatnią lub trzecią od końca: romantycy a. romantycy;
   – politycy, podobnie: politycy a. politycy.

   Akcentu w wyrazie synoptycy słownik nie podaje, ale należy ten wyraz traktować wedle tej samej zasady. Można więc akcentować na przedostatnią sylabę lub na sylabę trzecią od końca.

 97. To znowu ja ;)

  Mam kolejne pytanie:
  Coraz częściej na różnych portalach widuję takie zdania:
  Zdjęcie sprzed kilku lat.
  Wiem, że to zdanie powinno być zapisane w ten sposób:
  Zdjęcie zrobione przed kilkoma laty.

  Ale co z takim zdaniem:
  Zdjęcie sprzed dwóch dni.
  Według mnie jest to niepoprawny zapis. I o ile w pierwszym przypadku znaleźć odpowiedź na innych portalach nie było trudno, to takich zdań jak to powyżej już nikt nie rozważał.
  Wydaje mi się, że powinno być ono zapisane analogicznie do pierwszego przykładu:
  Zdjęcie zrobione przed dwoma dniami.

  A jakie jest Państwa zdanie na ten temat?
  Z góry – po raz kolejny, i zapewne nie ostatni – dziękuję

  • Paweł Pomianek pisze:

   Czy mogę prosić o link do jakiegoś wpisu, który czytał Pan na ten temat? Bardzo chętnie zgłębiłbym problem. Na pewno nie ma problemu ze zdaniami: Fotografia sprzed wieku. Piosenka sprzed lat.

   • O tym, że wyrażenie ‚sprzed laty’ jest błędne, przeczytałem tutaj:
    http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=220

    • Ja nie do końca widzę różnicę pomiędzy sprzed x lat a sprzed x laty

     • Też kiedyś czytałem, że wyrażenie ‚sprzed lat’ jest „mniej poprawne” niż przed laty i lepiej go unikać. Ale nie mogę tego znaleźć.

     • Paweł Pomianek pisze:

      To już chyba rozumiem, o co chodzi. Pisze o tym prof. Bańko w swoim Małym słowniku wyrazów kłopotliwych pod hasłem sprzed lat, przed laty. Jak stwierdza, „pierwsze z tych wyrażeń bywa zniekształcane pod wpływem drugiego. Można powiedzieć, że coś pochodzi sprzed lat, czyli że powstało wiele lat temu, ale nie ! sprzed laty. Coś mogło natomiast dziać się przed laty”.

      Czy teraz jest to dla Pana jasne?

   • Tak, teraz już jest to dla mnie jasne.

    A korzystając z okazji, chciałbym poruszyć kwestię zapisów liczebników.
    Otóż nie mogę zrozumieć, dlaczego w wrażeniach takich jak: ponaddwuipółletnim, ponaddwudziestoprocentowy, ponadsiedemdziesięciopięcioletni (nie mam 100% pewności, czy dwa ostatnie przykładny dobrze napisałem) słowo ‚ponad’ piszemy łącznie ( z czego to wynika?). I dlaczego w takim razie przy takim zapisie: ‚ponad 2,5-letni’ nie stawiamy łącznika po ‚ponad’.

    Owszem, zgodzę się z argumentacją, że między zapisem słownym a liczbowym mogą być diametralne różnice, to jednak wydaję mi się, że powinniśmy być konsekwentni i zapisywać te dwa typy wyrażeń w jednolity sposób, tzn. albo słowo ‚ponad’ w obu przypadkach razem (z łącznikiem w drugim przypadku), albo pisać rozdzielnie oba przypadki.

    Myślę, że to zróżnicowanie sprawia, iż wiele osób, zapisując słownie ww. liczebniki, oddziela ‚ponad’ od reszty.

 98. Mam takie pytanie

  W przedostatnim wpisie napisaliście:
  PS Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękuję mojemu bratu, Arkadiuszowi.

  I mam pytanie odnośnie przecinka – według mnie po słowie ‚bratu’ nie powinno go być. A zatem – czy aby na pewno dobrze to znanie Państwo zapisali.

  Już poruszane były tu wątki odnośnie oddzielania funkcji od nazwisk, i z tego wnioskuję, że z tym zdaniem jest coś nie tak.
  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Bardzo słusznie, zaraz poprawiam. Wprawdzie można by bronić tej wersji, bo wersja z przecinkiem oznacza: Dziękuję mojemu bratu, który ma na imię Arkadiusz. Nie jest więc co do zasady niepoprawna. Ale zdecydowanie lepiej będzie bez przecinka.

   Dziękuję, że był Pan tak uważny, i pozdrawiam.

 99. zingela pisze:

  Dzień dobry,

  jak będzie z przecinkiem w zdaniu

  Chciał to zrobić (,) nie lecąc, ale idąc.?

  Logika podpowiada, że przecinek w nawiasie trzeba by sobie darować, bo chyba lekko psuje to zdanie. A może się mylę? Czekam na odpowiedź, pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Myślę, że ten wpis powinien rozwiać Pani wątpliwości. Zwłaszcza ostatni akapit będący przytoczeniem wypowiedzi prof. Bańki.

 100. Tomassen pisze:

  Ostatnio, jadąc rzeszowską aleją Armii Krajowej, zobaczyłem na billboardzie reklamę, na której widniał napis „Radcowie prawni”. Czy nie wystarczyłoby „radcy”?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nowy słownik poprawnej polszczyzny jako poprawne wskazuje obie formy: radcy i radcowie, zaznaczając, że radcowie jest formą rzadszą. Według mnie radcowie brzmi sztucznie, choć być może właśnie taki był cel twórców, by ktoś się zaczął zastanawiać nad tą formą i zapamiętał reklamę. Ale ja, choć osobiście również często jeżdżę tą ulicą (bo jestem z tej właśnie części Rzeszowa), tego billboardu nie zauważyłem. W którym mniej więcej rejonie Armii Krajowej mam go wypatrywać?

 101. Witam,
  Tym razem mam do Państwa pytanie natury interpunkcyjnej. A mianowicie mam problemy z przecinkiem przed „co” w takich zdaniach:
  1. Wiem, co robię.
  2. Nie mam co robić.
  3. Nie jestem przekonany co do tego samochodu.

  Powyższe zdania zapisałem według swojego uznania – tego, co na chwilę obecną wiem i zdążyłem zaczerpnąć na innych portalach.
  O ile w pierwszym przykładzie domyślam się, że „co” wprowadza zdanie podrzędne (więc z przecinkiem), to w pozostałych nie mam zielonego pojęcia, dlaczego zapisujemy bez (o ile się w tej kwestii nie mylę) – a w poradni PWN ani na innych stronach nie mogłem znaleźć szczegółowej odpowiedzi. Na jednej ze stron http://www.interpunkcja.com.pl/interpunkcyjny-slownik-wyrazow/przecinek-przed-co/ natknąłem się na coś takiego:

  Jeżeli zaimek „co” pojawi się w konstrukcjach z dwoma czasownikami, takimi jak: „robić”, „jeść” itd., to nie stawia się przecinka przed nim

  Pada deszcz i nie mam co robić.
  Kupiłem trochę jedzenia i mam w końcu co jeść.
  Wróciłam do domu wcześniej, bo u Gosi nie miałam co robić.

  I nie bardzo wiem, co to są czasowniki takie jak jeść, robić – jest to jakaś specjalna grupa? Jak ją wyróżnić z „tłumu”?

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu,

   wszystkie podane zdania zostały napisane poprawnie. Jeśli chodzi o tę grupę czasowników, to są to po prostu bezokoliczniki. Mają one tę właściwość, że nie tworzą odrębnego zdania i dlatego nie oddzielamy ich przecinkami.

 102. Witam,
  Po raz kolejny muszę nadwyrężyć Państwa cierpliwość. Próbowałem szukać pomocy na innych portalach, niestety bez skutecznie, a zatem postanowiłem skorzystać z pomocy najlepszych.

  Otóż gryzą mnie dwie kwestie.
  Pierwsza:
  Mam problem z zapisem nazw wytworów przemysłowych.
  Wiem, że owe należy pisać małą literą: fiat panda, nokia lumia. Problem pojawia się jednak, gdy nazwy wytworów przemysłowych składają się z (będę pisał niepoprawnie, tzn. wielkimi literami – dzięki temu lepiej wytłumaczę problematyczną dla mnie kwestię):
  a) wielkich liter, np. Mercedes SLS – słowo „Mercedes” powinno być zapisane małą literą, ale co z „SLS”? Wielkie czy małe litery?
  b) wielkich liter, ale to dlatego, że dana nazwa jest skrótem, np. BMW, SAAB
  Mam napisać – widziałem BMW czy widziałem bmw? – analogicznie z SAAB-em.

  Myślę, że wyraziłem się jasno.

  Druga kwestia:
  Przecinek po wykrzykniku.
  Ostatnio spotkałem się z zapisem, gdy po wykrzykniku wystąpiła mała litera – zabieg ten rzadko spotykany, ale w pełni poprawny. Przykład takiego zdania:
  Nie wkurzaj! mnie lepiej.
  Problem pojawia się w zdaniach, gdy po wykrzykniku teoretycznie powinien pojawić się przecinek (wiem, niezbyt poprawnie się wyraziłem, ale chyba zrozumiecie, co mam na myśli), np.
  Dalej!, Lewandowski, pokaż, co potrafisz.
  I tu moje pytanie, czy po „Dalej!” powinienem postawić przecinek.

  W poradni PWN http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629845 za przykład podane są takie zdania:
  Dzieci! proszę wstać!
  Hop! hop! tu jesteśmy!
  Z nich wnioskuję, że przecinka po wykrzykniku się nie stawia, bo gdyby wykrzykników tam nie było, to te zdania zapisalibyśmy w ten sposób:
  Dzieci, proszę wstać!
  Hop, hop, tu jesteśmy!
  Ale to tylko moje wnioski…

  Przepraszam za kolejne zawracanie Państwu głowy i pozdrawiam!

  • I w kontekście tego pierwszego dylematu – chciałbym się dowiedzieć, czy poniższe zdania są poprawne:
   Słyszałem, że Fiat pracuje nad nowym fiatem pandą.
   Mam samochód od Mercedesa

   • Paweł Pomianek pisze:

    Słyszałem, że Fiat pracuje nad nowym fiatem pandą.

    Firma Fiat na pewno od wielkiej litery. Określenie fiatem pandą niektórzy językoznawcy radzą pisać małą (chyba większość), inni wielką literą (mniejszość). Gdy podaje się samą markę Przyjechałem swoim fiatem piszemy małą literą. Gdybyśmy chcieli podać pełną nazwę z markę i modelem – można napisać wielką.

    Mam samochód od Mercedesa

    Mercedes na pewno wielką literą w tym kontekście, bo to nazwisko, które stało się marką. Nie podoba mi się jednak ta forma od Mercedesa. W ten sposób mówiono jeszcze do niedawna tylko o markowych ubraniach (np. od Armaniego). Teraz mnoży się to wszędzie. Samochód to się ma kupiony od pana w salonie, a nie od Mercedesa (bo ten – zdaje się – nie żyje).

    Mam mercedesa od pana w salonie – tak będzie lepiej i wtedy małą literą :-).

  • Paweł Pomianek pisze:

   Odpowiedź na drugie pytanie znajdzie Pan tutaj.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Jeśli chodzi o kwestię nazw wytworów przemysłowych, to może kiedyś wrócę do tego w osobnej notce. Na razie przekopiowuję Panu to, co pisze na ten temat prof. Mirosław Bańko w Małym słowniku wyrazów kłopotliwych pod hasłem Fiat, fiat:

   Słowniki ortograficzne wyjaśniają, że nazwy marek i producentów i wyrobów przemysłowych piszemy wielką literą, np. samochód marki Fiat, rozmowy Fiata z FSM, papierosy Marlboro (lub w cudzysłowie: papierosy „Marlboro”). Natomiast nazwy poszczególnych wyrobów przemysłowych, traktowane jako pospolite, a nie własne, każą pisać małą literą, np. jeździć fiatem, kupić mercedesa, palić marlboro. W praktyce wielkie litery w pisowni nazw samochodów – egzemplarzy, a nie marek – spotyka się dość często. Z innymi wyrobami bywa już różnie, gdyż napisze się np. klocki lego, ale komputer Amiga. Odpowiedni przepis ortograficzny należałoby albo uszczegółowić (co może być trudne), albo złagodzić, tak aby bohater powieści mógł jeździć nie tylko fiatem, jak dotychczas, ale i Fiatem.

   Skrótowce (to nie skróty tylko skrótowce), które Pan wskazał, zapisujemy rzecz jasna zawsze wielkimi literami (np. BMW).

   • AJ pisze:

    Polecam sprawdzenie hasła „BMW” w Słowniku ortograficznym PWN.

    • Dokładnie, w PWN wyraźnie jest napisane:
     bmw (samochód marki BMW)

     Choć nazwy, które mają w sobie wielkie litery, powinno zapisywać się w nienaruszony sposób:
     iPod, iPad – te przykłady chyba nawet podaje PWN.
     Ja jestem za pisaniem nazw od skrótowców wielkimi literami. To lepiej wygląda:
     bmw m3, BMW m3!, BMW M3 – jedyna sensownie wyglądająca nazwa.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Jak widać, jest duże zróżnicowanie w tym względzie. Nowy słownik poprawnej polszczyzny uwzględnia np. tylko zapis wielkimi literami. Ja z kolei spotkałem się również z zapisem beemwu. Jak pisał prof. Bańko – nie ma w tym względzie szczegółowego przepisu ortograficznego, jest duża dowolność. Zapis bmw na pewno zrodziłby też liczne polemiki.

     Tak jak napisał p. Mateusz: trzymałbym się zapisu BMW.

 103. Spokojnie, to nie kolejne pytanie :)

  Przeglądając Wasze wpisy, zauważyłem, że często stawiacie przecinek po słowie „Niemniej”. Według mnie w tym miejscu nie powinno go być – to taka moja drobna uwaga. Mogę się mylić oczywiście – i jeżeli tak właśnie jest, to przepraszam za wytykanie nieistniejących błędów.

  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   A czytał Pan może ten wpis: Czy ponadto, poza tym, oczywiście, według mnie – oddzielamy przecinkami?. Nie jest tak całkiem stary, z marca tego roku. Po jego przeczytaniu wszystko powinno być jasne. Wszystko zależy od funkcji, w jakiej występuje niemniej (choć o samym tym wyrazie akurat w tym wpisie nie ma).

   Trzeba było postawić sprawę jasno. Niemniej ważne było to, aby uwypuklić swój punkt widzenia.
   ale
   Nie chcieliśmy stawiać sprawy na ostrzu noża. Niemniej, chcieliśmy uwypuklić swój punkt widzenia.

 104. Maja pisze:

  słyszałam ostatnio wywiad z dziennikarzem TVP1 /znanym/który mówił że kiedyś za jego młodości można było książki- odkupywać- od kolegów.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Mnie ta forma nie szokuje, bo u nas się też tak mówiło. Odkupować i odkupywać to wg mnie dwie równorzędne regularne formy niedokonane.

 105. Witek pisze:

  Czy preliminarz budżetowy to pleonazm?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Wygląda na to, że nie. Przynajmniej Nowy słownik poprawnej polszczyzny wskazuje preliminarz budżetowy jako poprawny przykład użycia wyrazu preliminarz.

 106. Witan pisze:

  Widziałem na pewnej stronie internetowej film z przedszkola, w którym pani opiekunka, czy wychowawczyni zadaje cieciom pytanie „czemu nie można iść do lasu samemu” zapewne chodziło o to żeby dzieci nie chodziły tam same, ale mnie chodzi o zapytanie „czemu” . Czy taka forma jest właściwa w trakcie nauczania małoletnich dzieci ?.
  Uczono mnie używania zwrotu „dla czego nie możesz iść do kina” a nie „czemu nie możesz iść do kina”. Wydaje sie iż obie formy są właściwe, ale czy na pewno?
  Uważam, że taka forma zwrotu nie powinna być używana w trakcie nauczania.
  Być może jestem staroświecki i się mylę, ale i tak mnie to drażni.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dzień dobry.

   Tak się składa, że ten temat został przez nas omówiony niemal na samym początku tworzenia naszej strony (był to trzeci wpis na stronie). Odsyłam więc do niego.

   Myślę, że mówienie do dzieci w przedszkolu jest sytuacją oficjalną i należałoby używać formy wzorcowej. Tym samym podzielam Pańskie wątpliwości.

 107. Witam!

  W jednym ze swoich artykułów napisałem takie zdanie:
  Jeżeli dana rzeka, staw będzie znajdował się…

  Oczywiście w oczach niektórych zostało ono uznane za błędne, i zasugerowano mi, abym zapisał to zdanie w ten sposób:
  Jeżeli dana rzeka, dany staw będzie znajdować się…

  Szczerze mówiąc, nie widzę błędu w zdaniu napisanym przeze mnie – końcówki (tu: dana, znajdował się) przeważnie zależą od rzeczowników najbliżej przy nich stojących i mogą nie pasować do dalej położonych rzeczowników. Nie wiedzę zatem powodu, by konieczny był zapis ‚dana rzeka, dany staw’ i analogicznie do tego – stawianie w f. nieosobowej czasownika – przynajmniej tak mi się wydaje…

  I skoro już jesteśmy w temacie rzeczowników – ostatnio spotkałem się z dziwnym dla mnie stanowiskiem odnośnie rzeczowników konkretnych. Sugerowano, że czasownik w zdaniu, w którym występuje więcej niż jeden owy rzeczownik, zawsze powinien wystąpić w liczbie mnogiej. I podano zdanie podobne do tego:

  Jeżeli Grześ bądź Artur wyjadą z miasta…

  Według mnie czasownik powinien wystąpić w l. poj. Stawianie czas. w l. m. , wówczas gdy dotyczy on jednej osoby, jest bezsensowne… w moim odczuciu.

  Chciałbym dowiedzieć się, co Państwo myślą o tych dwóch kwestiach.

  Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu,

   jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to nawet wersja proponowana przez Pańskich krytyków jest jeszcze niepoprawna. Poprawna wersja powinna brzmieć:
   Jeżeli dana rzeka, dany staw będą znajdować się…
   Tak, by było wiadomo, że czasownik nie dotyczy jedynie stawu.

   Temat błędu, który zwłaszcza Pan popełnił w zdaniu
   Jeżeli dana rzeka, staw będzie znajdował się,
   omówiłem już w dwóch wpisach. Do nich odsyłam:
   Często powtarzany błąd składniowy
   Zarządzać i kontrolować doświadczenie/doświadczeniem. Jak napisać?

   Wprawdzie nie dotyczą one bezpośrednio rzeczownika, ale błąd został popełniony na tej samej zasadzie.

   Drugi problem omówię za jakiś czas w osobnej notce. Proszę mi wybaczyć, że nie zawsze traktuję Pana priorytetowo. Zadaje Pan dużo pytań, podchodzi Pan do języka w sposób rozumny i otwarty, dlatego bardzo cenię Pańską obecność. Niemniej, priorytetowo staram się traktować osoby, które zadają swoje pierwsze lub drugie pytanie. Bardzo proszę o wyrozumiałość w tym względzie.

   Serdecznie Pana pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu, proszę zerknąć niżej, pod post p. Witana. Tam przeniesiemy ewentualną dalszą dyskusję o tej kwestii.

 108. Dorota pisze:

  Panie Pawle,
  Wiem, że w języku polskim z reguły przymiotniki (angielski, polski) piszemy małą literą, ale mam wątpliwości jeśli chodzi o kierunek studiów : Filologia angielska itd. Czy pisząc CV należy traktować ten kierunek studiów jak nazwę własną i zapisywać go tak: Filologia Angielska? Czy lepsza będzie taka forma : Filologia angielska?

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zdecydowanie Filologia angielska lub nawet – jeśli zapis występuje w środku zdania, a nie w tabelce – filologia angielska.

   Pozdrawiam.

 109. Witan pisze:

  Witam!
  Dołączając się do zapytania pana Mateusza w sprawie wątpliwości zdania
  „Jeżeli Grześ bądź Artur wyjadą z miasta…”
  Sam zastanawiam się jak powinno być zrozumiane przez czytelnika takie zdanie?
  W tak zbudowanym zdaniu czytelnik ma dylemat, czy oboje z tego miasta wyjadą?.
  Jeżeli obije mają wyjechać z miasta, to zdanie powinno być sformułowane następująco
  „Jeżeli Grześ i Artur wyjadą z miasta…” to oznacza że oboje wyjadą, i tu l. m.
  Natomiast w tym przypadku albo Grześ, albo Artur…, a zatem miasto będzie miało jednego mieszkańca mniej l. poj. „Jeżeli Grześ bądź Artur wyjedzie z miasta…”
  W przypadku kiedy w tekście poprzedzającym to zdanie, pan Grześ i pan Artur występują w roli głowy rodziny, to może oznaczać że wyjadą z miasta z rodziną , a zatem kilka osób.
  W takim przypadku rodzina pana Grzesia i rodzina pana Artura mogła być potraktowana w tekście jako kilka osób.
  I tak sformułowane zdanie ma sens.
  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dziękuję za ten cenny komentarz.

   W pierwszej części bardzo celnie Pan odpowiedział na wątpliwość p. Mateusza. To miało właśnie stanowić część mojej wypowiedzi. Jeśli w tym miejscu stoi bądź, to domaga się ono – biorąc pod uwagę logikę zdania – liczby pojedynczej, bo zakłada, że tylko jeden z nich wyjedzie z miasta.

   Co do interpretacji z głową rodziny: Może w jakimś kontekście takie zdanie mogłoby to właśnie oznaczać. Ale tak bez kontekstu, jak mamy je przedstawione teraz, nie zdecydowałbym się na taką interpretację.

   • Witan pisze:

    Witam!

    Trudno się nie zgodzić z tym, że troszkę się zagalopowałem w poszukiwaniu sensu sformułowania tekstu w l. m., do tego stopnia, aż pozwoliłem sobie na daleko idącą interpretację.
    To dla tego że tak często słyszymy w mediach, czy w polityce słowa wyrywane z kontekstu mające zupełnie inne znaczenie.

    Przepraszam.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Szanowny Panie,

     nie bardzo rozumiem, dlaczego miałby się Pan czuć winny. M.in. po to jest ta strona, by stawiać odważne hipotezy i o nich dyskutować. Co innego, gdy ktoś się wymądrza i wyśmiewa to, co napisano, a nie ma racji. Wtedy należy przepraszać. W Pańskiej sytuacji nie widzę potrzeby :-).

     A co do samego tematu, to został on dziś omówiony w osobnym wpisie. Odsyłam do niego także p. Mateusza:
     Orzeczenie przy podmiotach szeregowych. Rzeczowniki konkretne i spójnik «bądź»

     • Witan pisze:

      Witam ponownie

      Zapoznałem się z w/w wpisem, który rozwiał moje wątpliwości, i zgadzam się z używaniem l. m. w określonych przypadkach.

      Zrozumiałem dlaczego nie odważył by się pan na sugerowaną przeze mnie interpretacje.

      Po głębszej analizie doszedłem do wniosku iż w przedstawionym przez pana Mateusza zdaniu, nie ma znaczenia który z nich miałby wyjechać w towarzystwie osób trzecich. L. m. nie była by tu uzasadniona.
      Popełniłem błąd, przyznaję.
      Dziękuję
      Serdecznie Pozdrawiam.

 110. Krystyna Cygielska pisze:

  Czy można o kimś, czyje zwłoki zostały spalone w krematorium, mówić, że został skremowany? I że się zwłoki kremuje?
  Kiedyś nie było można, mówiło się i pisało tylko o kremacji, teraz „kremowanie” spotyka się to coraz częściej.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dostępne mi w tej chwili słowniki także nie uwzględniają tego wyrazu. Może jednak warto jeszcze zapytać w poradni językowej PWN. Oni długo odpowiadają, ale mają bez porównania najlepszy dostęp do źródeł. I najwyższe kompetencje.

   • Krystyna Cygielska pisze:

    Oczywiście, próbowałam. Wiele razy.
    Ale – niezależnie od pory dnia czy nocy – odpowiadają, że limit pytań na dziś już został wyczerpany.
    Ostatnio nawet doczekałam północy. Odpowiedż była ta sama. Wtedy machnęłam ręką na PWN i znalazłam to miejsce.

 111. Małgorzata pisze:

  moje pytanie brzmi: jak jest poprawnie: „przed czterdziestoma latami”, „przed czterdziestu laty” czy „przed czterdziestoma laty”? Z góry dziekuje za odpowiedz! Ja już się pogubiłam…

  • Paweł Pomianek pisze:

   Poprawnie: Przed czterdziestoma laty.

   • AJ pisze:

    Forma „przed czterdziestu laty” jest chyba częstsza.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Prof. Bańko w swoim Małym słowniku wyrazów kłopotliwych pod hasłem sprzed lat, przed laty stwierdza: „pierwsze z tych wyrażeń bywa zniekształcane pod wpływem drugiego. Można powiedzieć, że coś pochodzi sprzed lat, czyli że powstało wiele lat temu, ale nie ! sprzed laty. Coś mogło natomiast dziać się przed laty”.

     Zastanawiam się, czy ta forma, którą Pan podał, nie jest też elementem (choć pomniejszym) tego pomieszania. Bo powiedzielibyśmy sprzed czterdziestu lat. Rzeczywiście jednak forma przed wielu laty bywa używana. W moim odczuciu brzmi jednak dość archaicznie. Może to też w jakiś sposób kwestia regionalna. Gdyby trafił Pan w słownikach na coś konkretnego w tej materii, to proszę podzielić się wiedzą.

     • AJ pisze:

      To nie żadne pomieszanie, tylko dawna konstrukcja, zresztą tak jak całe „przed x laty”. To znaczy, jeśli nastąpiło jakieś pomieszanie, to wiele wieków temu. Ale w Słowniku wyrazów kłopotliwych jest o tym wszystkim pod hasłem przed laty, przed (wieloma) latami. Napisano tam, że konstrukcje z laty „wydają się częstsze od tych drugich”, co jest dość zabawne, bo liczby są nieubłagane: w NKJP, tej starszej wersji offline, że tak to ujmę, na ponad 5200 wystąpień wyrażenia „przed x laty/latami” konstrukcja z latami występuje całe 9 razy.

 112. Małgorzata pisze:

  Czy poprawna jest wersja: „Przez ostatnich parę tygodni” czy raczej „Przez ostatnie parę tygodni”/ „Przez ostatnich kilka tygodni” czy „Przez ostatnie kilka tygodni”?

 113. Witam!
  Mam pytanie odnośnie słowa „Internet”.

  Jeszcze kilka lat temu był dozwolony tylko i wyłącznie zapis wielką literą. Jednakże obecnie coraz częściej widuje się zapis „internet”. Nawet Mirosław Bańko zaczyna pisać to słowo od małej litery, mimo że niegdyś uparcie twierdził, że należy stosować zapis wielką literą.
  http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3397
  http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5549
  http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7197
  http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9928

  W tym ostatnim linku prof. Bańko napisał zdanie, które – mówiąc bardzo łagodnie – nie spodobało mi się:
  „Użyłem małej litery świadomie, gdyż taka pisownia się upowszechnia i w niektórych słownikach jest już traktowana jako równorzędna.”.
  Najbardziej zaintrygowała mnie pierwsza argumentacja: „gdyż taka pisownia się upowszechnia”. Owszem, prof. Bańko ma rację, ale z drugiej strony… upowszechnia się forma „wziąść”, a to nie powód, by tę formę uznać za poprawną.

  Ale nie piszę dziś do Pana, by skrytykować prof. Mirosława Bańko.
  Chciałbym poznać Pańskie zdanie na temat słowa Internet – tzn. czy preferuje Pan zapis wielką, czy małą literą?

  Zajmuje się Pan korektą książek, więc myślę, że nieraz spotkał się Pan ze słowem „Internet” – i jaki zapis Pan zastosował?

  Kolejna sprawa to wyrażenie „strona internetowa”. Czy słowo „internetowa” powinno być zapisane wielką czy małą literą i dlaczego?

  I do tego synonimy słowa „Internet”, np. net, sieć. Skoro to synonimy, to z logicznego punktu widzenia również powinny być pisane od wielkiej litery, czyż nie?

  Pozdrawiam
  M. Chomicki

 114. Karol pisze:

  Mam pyt. odnośnie przecinka (lub jego braku):

  a) – Marek, idź zobacz, co robi ojciec.
  b) – Marek, idź, zobacz, co robi ojciec.

  Która wersja jest poprawna? Z góry dziękuję za odpowiedź!

 115. Karol pisze:

  Aaaa… i jeszcze jedno pytanie, która wersja jest prawidłowa?

  a) – One się tam ukryły, prawda tato?
  b) – One się tam ukryły, prawda, tato?

 116. Gosia pisze:

  Jak powinno być poprawnie:
  Żałuje za wszystkie kłopoty, których im przysporzył.

  CZY:

  Żałuje za wszystkie kłopoty, które im przysporzył.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Proszę wybaczyć, ale Pana/Pani zachowanie wygląda dość podejrzanie. Widzę po adresie IP, że wczoraj było się Karolem, dziś jest się Gosią. A pytania wyglądają jak typowe pytania z zadań szkolnych. A na te – o czym już niejeden raz pisałem – nie odpowiadam.

   PS Pierwsza część zdania jest źle sformułowana, więc trzeba by ją poprawić przed ostatecznym wyborem właściwej formy.

 117. Gosia pisze:

  :) przepraszam za zamieszanie. Pracujemy razem z kolegą nad książką i stąd dwa imiona. Ja zawsze piszę z tego adresu, zresztą już mi Pan odpowiadał na moje zagwozdki :) Pytania może i proste, ale każdy z nas obstawia inny wariant, więc pomyślałam, że rozstrzygnę nasz dylemat tutaj. Przykład jest fragmentem dłuższego zdania, które skróciłam dla uproszczenia. Ostatecznie zdanie przerobiliśmy, bo ciężko było dojść do porozumienia, gdy „kłopoty” są w mianowniku… przepraszam za kłopot.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dziękuję bardzo za tak kulturalne wyjaśnienie. Proszę pisać jako Gosia – będę odpowiadał. Nie chodziło mi o to, że pytania są proste, tylko że wydały mi się jakimś zadaniem szkolnym z gramatyki do wykonania w domu. Jeśli natomiast piszecie wypracowanie i chcecie skonsultować jakieś zdanie – o takich kwestiach możemy tutaj uczciwie dyskutować.

 118. Gosia pisze:

  :) wypracowań już dawno nie piszę :P

  • Paweł Pomianek pisze:

   No tak, napisała Pani, że pracujecie nad książką, a ja przeczytałem wcześniej na szybko, odpisałem później – bez drugiej lektury.

   Bardzo przepraszam.
   Przesyłam pozdrowienia.

 119. Radek pisze:

  Czy poprawne jest napisanie „ceniąca się cenowo restauracja”

  • Paweł Pomianek pisze:

   Powiedziałbym że nie. Ale to pewnie taki slogan reklamowy. A te – w mojej opinii – rządzą się swoimi prawami. Choć nie przepadam za sytuacjami, gdy kaleczą polszczyznę.

 120. Olga pisze:

  Gdzie postawić przecinek (przecinki?) w często wypowiadanym w codziennych rozmowach zdaniu: „No dobrze już dobrze”?
  Widzę tu kilka możliwości i właściwie każdą jestem w stanie jakoś wytłumaczyć, ale do żadnej nie jestem przekonana:
  1. No, dobrze, już dobrze.
  2. No dobrze, już dobrze.
  3. No, dobrze już, dobrze.
  4. No dobrze już, dobrze.

 121. slawek pisze:

  Witam,
  Mam dwa pytania:
  1. Czy określenie „zdrowe witaminy” nie wydaję się dziwne. Można uznać to za pleonazm ?
  2. Czy w tym zdaniu powinien być przecinek ” Jeśli nie znajdziesz produktu, którego szukasz”

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ad 2. Przecinek jest potrzebny, ponieważ w zdaniu są dwa czasowniki.
   Ad 1. To zależy od tego, co miałoby oznaczać to określenie. Biorąc pod uwagę, że lekarstwa są bardzo często szkodliwe, a przynajmniej nieobojętne dla organizmu, można by takiego określenia bronić. Z drugiej strony akurat „witaminy” nie powinny być niebezpieczne dla zdrowia, więc w tym sensie precyzowanie, że akurat te są zdrowe, wydaje się zbędne. Myślę, że można to uznać za pleonazm.

 122. Lu pisze:

  Witam, mam dylemat jak parwidłowo stworzyć liczbę mnogą dla 2 rzeczowników obok siebie: „akt urodzenia” w liczbie mnogiej to „akty urodzenia” czy „akty urodzeń” ? Spotkałam się z obiema formami – jak jest poprawnie?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Przyznam, że u mnie żadna z podanych wyżej form nie budzi sprzeciwu. Uważam, że użycie jednej i drugiej można uzasadnić. Można by ewentualnie doszukiwać się pomiędzy tymi stwierdzeniami pewnej różnicy semantycznej:
   – gdy ktoś przychodzi do USC po akt urodzenia dostaje trzy kopie, potocznie ktoś mógłby powiedzieć trzy akty urodzenia (tego samego);
   – gdy chodzi nam o akty urodzenia różnych osób wtedy (i tylko wtedy) moglibyśmy użyć formy akty urodzeń.
   Mam wrażenie, że forma akty urodzenia brzmi jednak bardziej naturalnie.

 123. Krzysztof pisze:

  Szanowna Ekipo Dylematów,
  zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o pomoc w rozstrzygnięciu sporu jaki pojawił się u nas w firmie.

  Otóż, nasza koleżanka, w jednym z maili, napisała tak:
  „Jednocześnie chciałabym prosić o przesunięcie dalszych moich firmowych realizacji – każde o 5 dni robocze.
  Jeśli nie będzie to możliwe, postaram się mimo wszystko dowieść terminów.”

  Jeden kolega zwrócił uwagę, że powinno się napisać: „…dowieźć terminów”.

  Jak zapewne się domyślacie rozpoczęła się wielka debata i firma podzieliła się na obóz „dowieść” oraz „dowieźć” :)

  Szukaliśmy w internecie czy może ktoś już miał taki dylemat, ale nie udało nam się znaleźć rozstrzygającej odpowiedzi.

  Pytanie zatem brzmi: Jak będzie poprawnie: dowieść termin, czy dowieźć termin?
  Będziemy zobowiązani za wyjaśnienie naszych wątpliwości i wytłumaczenie kiedy stosować dowieść, a kiedy dowieźć :)

  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,

   przyznaję, że gdyby mi ktoś powiedział, że chce dowieść/dowieźć terminów to jedynie z kontekstu domyśliłbym się, że chodzi mu o dotrzymanie terminów. Właśnie w ten sposób poprawnie powinna napisać Pańska koleżanka: postaram się mimo wszystko dotrzymać terminów. Ten zwrot, o który się Państwo spieracie to: albo 1. regionalizm, albo 2. slang branżowy. Nie umiem więc powiedzieć, o które słowo Państwu chodzi. Podpowiem natomiast, co znaczą obydwa wyrazy i od czego pochodzą:

   Dowieść – od wyrazu dowodzić, np. dowieść swojej racji.
   Dowieźć – od wyrazu dowozić, np. dowieźć kogoś na miejsce.

   Czy natomiast koleżanka chciała dowieść, że uda jej się zdążyć w terminie czy też hmm… jak to powiedzieć… dowieźć się ze wszystkim w terminie (niezbyt to zgrabne) – nie mam pojęcia (aczkolwiek przyznam, że jestem ciekaw, jakie ostatecznie rozstrzygnięcia zapadną).

   Pozdrawiam.

   • Krzysztof pisze:

    Panie Pawle,
    niestety Pana odpowiedź nie rozwiązuje naszego problemu. Szukamy więc dalej.

    Niemniej jednak dziękujemy za odpowiedź i powodzenia w rozwiązywaniu kolejnych sporów o nasz piękny język :)

    Pozdrawiam

    • Paweł Pomianek pisze:

     Panie Krzysztofie,

     a ja mam wrażenie, że właśnie Pan po części rozstrzygnął dylemat. Bo jeśli na podstawie tego, co napisałem, naprawdę nie jesteście w stanie określić, jaka miała być treść wypowiedzi koleżanki, jak można oddać jej wypowiedź w innym sposób, to bez wątpienia po prostu trzeba poprawić ten fragment na dotrzymać terminów. W korespondencji oficjalnej nie można użyć żadnej z wymienionych form – są niepoprawne, bo oficjalnie nie mają innych znaczeń niż wskazane. Mówiąc dokładnie, wyraz dowieść ma jeszcze jedno znaczenie, o którym nie wspomniałem, a mianowicie doprowadzić. Nie sądzę jednak, by zmieniało to wiele w kwestii rozstrzygnięcia naszego dylematu.

     Zrobię z Państwa dylematu osobny wpis, może ktoś z Czytelników zna tę Państwa formę i napisze nam coś sensownego na jej temat.

 124. Krzysztof pisze:

  Panie Pawle,
  zgadzam się z Panem, że forma dotrzymać termin jest najlepsza i nie budzi wątpliwości :)

  Temat jest o tyle ciekawy, że zwrot dowieźć termin występuje bardzo powszechnie w komunikacji firmowej w każdej firmie.
  Możliwe, że jest ten twór powstał jako element żargonu i z poprawnością nie ma nic wspólnego :) Miło by było jednak dowiedzieć się jak jest poprawnie, dlatego bardzo cieszy mnie Pana zainteresowanie i podjęcie decyzji o stworzeniu osobnego wątku poświęconego naszemu problemowi :)

  Czekamy z niecierpliwością na kolejne tropy! :)

  Pozdrawiam.

 125. Dominika pisze:

  Witam,
  Proszę o rozwianie wątpliwości…Zbieram materiały do pracy dotyczącej siedzącego trybu życia oraz (siedzącej postawy) u dzieci. W wielu artykułach naukowych oraz medycznych postawa ta określana jest jako „ postawa sedenteryjna”, a w innych „ postawa sendenteryjna”. I tu mam dylemat: która z tych form jest poprawna? Pozdrawiam, Dominika

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,
   ani jeden, ani drugi termin nie występuje w żadnym z dostępnych mi słowników, nie ma go również w korpusie językowym PWN. Google podpowiada wyraz sedenteryjna, ale trudno się tym sugerować. Nie mam pojęcia, czy te wyrazy zostały już w jakiś sposób ocenione przez językoznawców i Radę Języka Polskiego. Można pytać w poradni językowej PWN.

 126. Langsuyar pisze:

  Mam pytanie odnoszące się do dialogów. W jaki sposób, fonetycznie, zapisać śmiech bohatera. Chodzi o różnego rodzaju chichoty, głęboki śmiech, wymuszony, szyderczy itp itd. Nie chcę budować tego tylko notą autorską.

  Pozdrawiam

 127. Tomasz pisze:

  Witam,
  Pamiętam regułę, że jeśli coś się składa z dwóch składników wymieszanych to piszemy to jako jeden wyraz, myślnikiem rozdzielamy jeśli są to dwa „niezmieszane” elementy np. biało-czerwona flaga. Dlaczego więc widzę pisownię „chleb pszenno-żytni”?

 128. Aga pisze:

  Witam i proszę o rozstrzygnięcie mojego dylematu, a raczej „trilematu” lub czegoś jeszcze gorszego ;)
  Tłumaczę tekst, w którym występuje wiele wyrazów pochodzących z sanskrytu. Nie jest to tekst naukowy, ma on być „maksymalnie przyjazny” dla tzw. przeciętnego czytelnika, w związku z czym obce pojęcia objaśniam krótko w nawiasach. Pojawiają się przy tym następujące watpliwości:

  Dla przykładu:
  „Wieczorem odprawiono pudżę (ceremonię dziękczynną). Rytuał homy (ofiary ognia) odbył się podczas Amavasyi (nowiu księżyca)”.

  czy lepiej pominąć deklinację treści w nawiasach:
  „Wieczorem odprawiono pudżę (ceremonia dziękczynna). Rytuał homy (ofiara ognia) odbył się podczas Amavasyi (nów księżyca)”.

  Zastanawiam się też, czy nie zamienić tekstu z objaśnieniem, tak by wszystko co obce włożyć w nawiasy dla wiekszej przejrzystości:
  „Odprawiono ceremonię dziękczynną (pudża/pudżę?). Rytuał ofiary ognia (homa/homy?) odbył się podczas nowiu księżyca (Amavasya/i)”.

  a może „wariant mieszany”:
  „Wieczorem odprawiono pudżę (ceremonia/ę dziękczynna/ą). Rytuał homy (ofiara/y ognia) odbył się podczas nowiu księżyca (Amavasya/i)”.

  Druga sprawa:
  Zdecydowałam się na pisanie w transkrypcji polskiej słów powszechnie używanych (pudża a nie: puja/pooja, Kryszna a nie: Krishna), natomiast pozostałe zachowuję w transkrypcji angielskiej (Amavasya, a nie: Amawasja). Zdaję sobie sprawę, że w wielu przypadkach muszę sama decydować, czy dane słowo mozna uznać za „wystarczająco spolszczone” (np. jyotish / dżjotisza). W takich wątpliwych przypadkach stosuję zapis :
  „Dżjotisha (jyotish) to tradycyjna astrologia wedyjska”.

  Czy mój system się broni? Może jakaś podpowiedź?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,

   proszę mi wybaczyć, że dziś odpowiem, przedstawiając jedynie własną opinię i nie podpierając się opiniami językoznawców.

   Kwestia 1
   Osobiście, będąc na Pani miejscu, wybrałbym drugą opcję: „Wieczorem odprawiono pudżę (ceremonia dziękczynna). Rytuał homy (ofiara ognia) odbył się podczas Amavasyi (nów księżyca)”. Po prostu uważam, że brzmi najbardziej naturalnie i jest najczęściej stosowana.

   Nie wykluczałbym całkiem innych opcji, zwłaszcza tej pierwszej. Przy czym, stosując odmianę zamykałbym wyjaśnienia nie w nawiasach, ale raczej oddzielałbym je półpauzami: „Wieczorem odprawiono pudżę – ceremonię dziękczynną. Rytuał homy, czyli ofiary ognia, odbył się podczas Amavasyi – nowiu księżyca”.

   Właściwie każda z propozycji jest ciekawa, wydaje mi się jednak, że – jak zaznaczyłem – druga jest najlepsza.

   Kwestia 2
   Myślę, że postępuje Pani właściwie. Jako podpowiedź dodam tylko, że pewne terminy można by sprawdzać np. w korpusie językowym PWN, żeby dowiedzieć się, czy w języku polskim dane wyrazy transkrybowane są już używane.

 129. Aga pisze:

  Serdecznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
  Trafił Pan w sedno – naturalność językowa i łatwość odbioru tekstu są dla mnie najważniejsze w tym przypadku. Intuicyjnie również skłaniałam się do wybranej przez Pana opcji jako najlepiej spełniającej powyższe kryteria, ale potrzebowałam tego potwierdzenia profesjonalisty :)
  Pozdrawiam
  Aga

 130. Uczeń pisze:

  Papież Franciszek ostatnio mówił naukę o byciu ciekawskim. Radiowcy nazwali tę postawę”ciekawskością”. Czy taki wyraz istnieje w języku polskim?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Generalnie w słownikach tego wyrazu raczej nie ma (przynajmniej w tych, które mam pod ręką), ale ten rzeczownik jest utworzony na tyle regularnie i jest na tyle zrozumiały, że ja bym go zaakceptował.

   Dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam.

 131. Uczeń pisze:

  I dziękuję Panu bardzo za to, że stara się Pan uratować nasz piękny język przed całkowitą prymitywizacją :)

 132. Witan pisze:

  Witam
  W trakcie formułowania opisu oprogramowania mikro kontrolera napisałem, że jakaś tam procedura programowa „ załącza urządzenie”.
  Chodzi o to że, określone zdarzenie ma na celu jedną rzecz wyłączyć, a drugą załączyć, lub kilka urządzeń załączyć, a może „włączyć”?.
  I tu zacząłem się zastanawiać czy jest to poprawnie napisane?.
  proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Załączyć można plik, załączyć można… załącznik właśnie :-). Załączenie to dołączenie czegoś dodatkowego do czegoś nadrzędnego.

   Panu chodzi zapewne o włączenie urządzenia.

   Serdecznie pozdrawiam.

   • Witan pisze:

    Dokładnie o to mi chodziło, „włączyć urządzenie” myślałem podobnie jak Pan, dlatego w opisie oprogramowania od razu zmieniłem „załączyć” na „włączyć” nim przeczytałem odpowiedź.
    Niemniej jednak dziękuję za rozwianie wątpliwości.

    Serdecznie pozdrawiam.

 133. Stonka pisze:

  Witam.
  Mieć coś u góry na górze czy do góry?
  Np. Mam spodnie u góry. / Mam spodnie na górze. / Mam spodnie do góry.
  Dla mnie ostatnia forma jest niedopuszczalna. Pytam, ponieważ chcę rozwiać wątpliwości kolegów z Wielkopolski.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Jeśli chodzi o to, że spodnie leżą w szafie na górze to zdecydowanie dwie pierwsze formy:
   Mam spodnie u góry.
   Mam spodnie na górze.

   Jeśli chodzi o to, że ktoś ma spodnie na sobie to po prostu:
   Mam spodnie podciągnięte.
   Mam spodnie podciągnięte do góry.

   Trzecią formę Mam spodnie do góry można by uznać za skrót od tej ostatniej. Pozostałe formy to na pewno formy bardzo potoczne, znajdujące się poza normą.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Przypomniała mi się jeszcze jedna odpowiednia forma: spodnie w górze :-).

 134. Piotr Siatkowski pisze:

  Czytając jeden z Państwa artykułów, natknąłem się na takie oto zdanie:

  „Jako że można by się jednak zastanawiać nad jakąś pauzą w mowie pomiędzy na niedogodności a Na dworze pada, podsuwam Pani jeszcze cztery inne rozwiązania alternatywne.”

  Moje pytanie polega na wyjaśnieniu zastosowania słowa alterantywne. Według internetowego słownika języka polskiego słowo alternatywny oznacza „dopuszczający jedną z dwóch możliwości, np. oferta alternatywna;”. Zwrócono mi także uwagę na błędne użycie tego słowa w mojej pracy inżynierskiej.

  Czy zatem to Państwo popełniliście błąd czy to ja źle rozumiem dozwolony kontekst, w którym można skorzystać z tego słowa?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,

   bardzo dobrze, że zwraca Pan na to uwagę! Oczywiście to ja popełniłem bardzo utarty w naszym codziennym posługiwaniu się językiem błąd. Bardzo dziękuję za tę uwagę. Proszę nadal tak krytycznie czytać nasze teksty. Wielokrotnie podkreślałem, że błędy zdarzają się każdemu, a posiadanie tak uważnych Czytelników jest wartością nie do przecenienia.

   Łączę wyrazy szacunku.

   PS W tamtym tekście już poprawiłem ten błąd.

 135. Remigiusz Mikrut pisze:

  Szanowni Państwo,
  jestem mieszkańcem miasta leżącego w województwie kujawsko-pomorskim, które nazywa się Chełmno. Od kiedy pamiętam, mieszkańcy naszego miasta byli określani jako „chełminianie”. Panie były „chełminiankami”, panowie „chełminianami”. Klub piłkarski to CHEŁMINIANKA Chełmno, nasze miasto jest stolicą Ziemi Chełmińskiej, jest położone na Pojezierzu Chełmińskim. Ulice w okolicznych miastach prowadzące w kierunku naszego grodu to oczywiście ulice Chełmińskie.
  Od niedawna zaś, w lokalnej prasie i wypowiedziach urzędników zaczęto określać mieszkańców jako „chełmnian” (chełmnianin, chełmnianka). Czy ta forma jest poprawna ? Jeśli tak, to co z przymiotnikami ? Poprawna forma nazwy ulicy ma być zatem chełmńska ? Nie brzmią mi zbyt ładnie ani te przymiotniki ani rzeczowniki określające mieszkańców.
  Proszę o opinię.

  Pozdrawiam Serdecznie
  Remigiusz Mikrut

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,

   w miarę obszerna i – mam nadzieję – wyczerpująca odpowiedź na Pańskie pytanie jest wreszcie na stronie: tutaj. Przepraszam za zwłokę przy jej sporządzaniu. Jest to spowodowane głównie tym, że to okres świąteczny.

 136. Adam pisze:

  Dzień Dobry,
  Jestem redaktorem publikacji wydawanej przez jedną z rządowych instytucji. Publikacja ma charakter popularnonaukowy, jest wydawana cyklicznie. Ostatnio na spotkaniu redakcyjnym spieraliśmy się na temat używania tytułów „Pan, Pani” przed nazwiskami. np. „Jednym z gości seminarium był Pan Jan Obraniak, prezes Europejskiej Organizacji…”. Jako osoba z doświadczeniem dziennikarskim i takimi też nawykami stoję na stanowisku, że w publikacjach o takim właśnie charakterze nie powinno się używać tych tytułów. A więc zdanie powinno brzmieć „Jednym z gości był Jan Obraniak, prezes Europejskiej Organizacji…”. Jednak kilku publikujących u nas autorów – naukowców, którzy posiadają doświadczenie przede wszystkim w tekstach naukowych uważa, że grzecznościowo należy dodawać ów tytuł przed naziwskiem, zamiennie z tytułem naukowym. Jednego z autorów zabolało to, że jego publikację poprzedziłem wstępem: „Poprzedni artykuł Jana Obraniaka spotkał się ze świetnym odbiorem czytelników”. Według autora powinienem poprzedzić jego nazwisko tytułem „Pana” lub „doktora”. Auor przekonywał mnie, że taka jest ogólnoeuropejska tendencja w publikacjach naukowych, a i nasza tradycja tak nakazuje. Jak udało mi się sprawdzić, jest bardzo różnie, ale niestety uległem tym sugestiom i w wielu miejscach te tytuły przed nazwiskami się u nas pojawiły.
  Cały czas uważam, że publikacja o charakterze popularnonaukowym to bardziej gazeta, a nie wydawnictwo naukowe, wydawane przez środowisko akademickie. Jestem zdania, że poprzedzanie nazwisk tytułami dotyczy przede wszystkim oficjalnej korespondencji, przemówień, wystąpień, itd, a nie gazety, nawet jeśli teksty w niej publikowane są oficjalne i poważne.
  Proszę o opinię w tej sprawie.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Mówiąc najkrócej, podzielałbym Pańskie zdanie. Ewentualnie można by używać tytułów naukowych – to może być czasem kompromisowe rozwiązanie. Czasem też, dla świętego spokoju, lepiej uczynić wyjątek – tak jak Pan to zrobił – zwłaszcza jeśli blisko współpracuje się z tymi osobami. W publikacji wydawanej przez instytucję rządową można by zresztą pewnie obronić formy z pan, pani, ale jednak zdecydowanie powinno się pisać te określenia małą literą (podobnie jak tytuły naukowe), a nie wielką.

 137. Robert Mieczkowski pisze:

  dzień dobry, jak odmieniamy miejscowość Płocko. Życzę Wesołych Świąt

  • Paweł Pomianek pisze:

   D: Płocka, C: Płocku; B: Płocko, N: z Płockiem, Ms: w Płocku
   Odwzajemniam życzenia: radosnych Świąt!

   • AJ pisze:

    Narzędnik zapewne Płockiem.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Co ciekawe Słownik nazw miejscowości i mieszkańców w ogóle nie uwzględnia nazwy Płocko.
     Skąd pomysł na taką formę narzędnika?

     • AJ pisze:

      Analogicznie np. do błocko. A skąd pomysł na narzędnik „o Płocku” (proszę porównać z miejscownikiem)?

     • Paweł Pomianek pisze:

      Ależ oczywiście! Musi mieć Pan rację. Już widzę, co zaszło. Zrobiłem dwa miejscowniki. Zamiast „z” dałem „o”. Cóż za zaćmienie! Już poprawione. Znów nieoceniona pomoc z Pańskiej strony. Dziękuję!

 138. Dobry wieczór!

  Mam pytanie dotyczące przyimków ‚dla’ i ‚do’.

  Wydawało mi się, że ‚dla’ używamy, odnosząc się do osób, np. kupiłem kwiaty dla żony; a ‚do’, odnosząc się do rzeczy: kupiłem wycieraczki do samochodu.

  Tymczasem, pisząc artykuł o tym, iż błędnie stosujemy nazwę CPN, mając na myśli stację benzynową, chciałem sprawdzić dokładną definicję wyrażenia ‚stacja benzynowa’. W internetowym słowniku PWN znalazłem taką:
  stacja benzynowa «punkt sprzedaży paliwa i smarów dla pojazdów samochodowych»

  I własnie ten przyimek ‚dla’ w tym zdaniu zrobił mi mętlik w głowie.

  A zatem moje pytanie brzmi, czy powyższe zdanie jest poprawne.

  Czy mogę powiedzieć, że kupiłem wycieraczki dla samochodu; kupiłem meble dla domu?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu,

   proszę mi wybaczyć. Czeka Pan już na odpowiedź dość długo, ale proszę jeszcze o kilka dni cierpliwości. Robię teraz kilka zleceń naraz i – mówiąc potocznie – jestem zawalony pracą. Ale chciałbym dla Pana omówić ten temat solidnie. Bardzo proszę o wyrozumiałość.

   Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu,

   ciągle nie miałem czasu, by zgłębić dla Pana to zagadnienie. Minął już jednak przeszło miesiąc i chciałbym Panu wreszcie odpowiedzieć. Mówiąc najkrócej, wydaje się, że ta konstrukcja, którą Pan przytoczył jest niepoprawna, będąc kalką z języka angielskiego. Lepiej po polsku brzmi: «punkt sprzedaży paliwa i smarów do pojazdów samochodowych».

   Aby nie zostawiać Pana z tak krótką informację, przytaczam dla Pana z Nowego słownika poprawnej polszczyzny PWN wybrane fragmenty haseł do i dla. Myślę, że wyciągnie Pan odpowiednie wnioski. Fragmenty, które wydaje mi się w tym kontekście najistotniejszy, pozwoliłem sobie pogrubić.
   ————-
   DO
   1. w połączeniu z rzeczownikami, zwykle nieżywotnymi, tworzy wyrażenia oznaczające przeznaczenie: Kufel do piwa. Pasta do podłogi. Boisko do koszykówki. · (…)· W nazwach produktów i urządzeń zawierających rzeczownik odczasownikowy możliwy jest tylko przyimek do, np.: krem do golenia, proszek do prania, płyn do kąpieli, maszyna do zmywania naczyń; tak samo w połączeniach zawierających nazwy części ciała, np.: szampon do włosów (nie: dla włosów) tłustych, krem do rąk (nie: dla rąk, nie: od rąk), maseczka do cery (nie: dla cery) wrażliwej.

   DLA
   1. w połączeniu z nazwami istot żywych tworzy wyrażenia oznaczające, że ta istota jest odbiorcą, użytkownikiem, właścicielem tego, co nazywa poprzedzający rzeczownik: Pokój dla dzieci. Jedzenie dla kota. Krem dla kobiet po czterdziestce. Wota dla Matki Boskiej. · Niepoprawne jest używanie tego przyimka w połączeniu z nazwami rzeczy i pojęć. Np.: Krem dla skóry, poprawnie: do skóry, suchej. Szampon dla włosów, poprawnie: do włosów, tłustych. Materiały dla doktoratu, poprawnie: do doktoratu, z genetyki. · (…)·
   4. (…) · Niepoprawne jest także zastępowanie tym przyimkiem przyimka do lub konstrukcji bezprzyimkowych w innych połączeniach. Np.: Spektakl adresowany dla młodych widzów, poprawnie: do młodych widzów. Urządzenie dla produkcji, poprawnie: do produkcji, kwasu azotowego. (…) Nadużywanie i niepoprawne używanie przyimka dla w języku ogólnym jest współcześnie spowodowane wyraźnym wpływem języka angielskiego, widocznym zwłaszcza w języku reklamy.

 139. Sylwia pisze:

  Witam,
  Mam dylemat językowy dotyczący słowa ‚lider’. Jak powinno się go poprawnie używać? Czy istnieje nadużycie?
  Czy mówimy „On był liderem” czy „On stał się liderem”
  Pozdrawiam.

 140. Marta pisze:

  Witam,
  Mam problem ze słowem „natchnąć” w odmianie. Chciałam powiedzieć, że coś co chwila mnie… natchniewa? Nie brzmi to ładnie. Czy taka odmiana w tym przypadku w ogóle jest możliwa?
  Pozdrawiam serdecznie

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,

   oczywiście słowo natchnąć nie ma formy czasu teraźniejszego. Można by powiedzieć napełnia tchnieniem, ale w tym wypadku sens jest inny. Jest za to synonim: coś co chwila mnie inspiruje.

  • AJ pisze:

   Etymologicznie i historycznie byłoby nadycha, ale piszę to dla porządku i w ramach ciekawostki, bo ta forma dawno wyszła z użycia. Teraz to inspiruje, jak już napisano.

   Przy okazji i ja mam pytanie: kilka dni temu pod wpisem Dowieść, dowieźć… dotrzymać terminu z października próbowałem dodać komentarz, ale go nie widać. Może wpadł do spamu czy może w ogóle nie dotarł? A może z innego powodu się nie ukazał?

 141. Arek pisze:

  Witam, która z tych form jest poprawna?
  1 Wracam za chwilę
  2 Za chwilę wracam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pierwsza jest bardziej naturalna. Ale w wielu kontekstach druga również będzie poprawna.

   • Arek pisze:

    Jest to krótka informacja na kartce w dziale sprzedaży, którą umieszczam na drzwiach w sytuacji gdy muszę wyjść.Kolega z pracy cały czas podważa tę informację.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Moja opinia jest nadal podobna. Bardziej naturalna wydaje się forma „Wracam za chwilę”. Ale mimo wszystko najbardziej naturalna ze względu na częstotliwość jej spotykania jest stara, dobra „Zaraz wracam”. I tej formy bym się trzymał.

 142. Lucas M pisze:

  Kolega przeczytał na jakiejś stronie internetowej że wyraz „korzystać” i jego pochodne jest też poprawny pisany przez „ż” czyli „kożystać”. Szukałem informacji i w każdym słowniku pisze że jest to błąd lub że wyrazu nie znaleziono. Mówiłem koledze o tym, ale on się upiera przy swoim. Co Państwo o tym sądzicie ? Pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   A czy wziął Pan pod uwagę taką możliwość, że kolega Pana wkręca? Ja bym się opowiadał za tą opcją ;-).

 143. Bożena pisze:

  Jaka jest poprawna wersja dedykacji
  „Ta róża nigdy nie zwiędnie podobnie jak Moja Miłość do Ciebie”
  czy
  „Ta róża nigdy nie zwiędnie tak jak Moja Miłość do Ciebie”

  • Paweł Pomianek pisze:

   Żadna z wersji nie jest poprawna, w tym sensie, że na pewno:
   1. potrzebny jest przecinek
   Ta róża nigdy nie zwiędnie, podobnie/tak…
   2. „Moja” nie piszemy z wielkiej litery, chyba że ktoś zamierza siebie wywyższać.

   Po dokonaniu tych korekt obie wersje są poprawne, ale druga wydaje się bardziej naturalna, zwłaszcza w dedykacji:
   Ta róża nigdy nie zwiędnie, tak jak moja Miłość do Ciebie

 144. Gosia pisze:

  Zastanawiam się, czy zdanie „Do jego uszu dobiegły tony fisharmonii” jest poprawne, czy raczej powinno się usunąć „do” (wtedy: „Jego uszu dobiegły tony fisharmonii”)? W słowniku poprawnej polszczyzny PWN jest przykład: „coś dobiega kogoś/czegoś”, ale nie ma wzmianki o niepoprawności tego wyrażenia z „do”…

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tak, zapewne powinno być bez do. Nowy słownik poprawnej polszczyzny omawia analogiczny przykład następująco: coś dobiega kogoś, czegoś: Co wieczór dobiega naszych uszu głośny żabi rechot.

 145. Gosia pisze:

  przepraszam, że tak dwa pytania pod rząd…
  Czy w poniższym zdaniu można usunąć przecinek? Czy możliwe są obie wersje – z przecinkiem i bez?

  Dostrzegł ją, idącą z rodziną w stronę południowego brzegu zatoki.

  Przecinek przed imiesł. stawiamy zwyczajowo jedynie wtedy, gdy nie jest on ściśle powiązany z pozostałą częścią zdania, czyli gdy tworzy on swego rodzaju dopowiedzenie lub wtrącenie. W tym przykładzie raczej więc nie powinno być przecinka… Czy tak?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zasada dotycząca imiesłowu przymiotnikowego jest generalnie taka, że przecinek można postawić, ale nie jest to konieczne. Można więc założyć, że obie wersje są poprawne. Przy czym ja bym jednak wskazywał na delikatną różnicę znaczeniową. Tak, jak Pani zwróciła uwagę, przecinek sprawia, że fragment traktujemy jako wtrącenie. Pokażę to na przykładzie:
   Po raz pierwszy dostrzegł ją idącą z rodziną w stronę…
   Szukał jej. Dostrzegł ją, idącą z rodziną w stronę…
   Ale to i tak bardzo płynne rozróżnienie. Generalnie, mówiąc najkrócej, obie wersje są poprawne.

 146. Gosia pisze:

  dziś natknęłam się na informację, która zbiła mnie z tropu :) chodzi o codziennie odmawianą modlitwę „Zdrowaś, Maryjo”. Nigdy nie stawiałam przecinka po „Zdrowaś”! Przeglądam strony internetowe, modlitewniki itp. i wszędzie są zapisy bez przec., natomiast oto, co znalazłam w Poradni językowej – http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3662 Czy orientują się Państwo, gdzie mogę znaleźć najbardziej poprawną wersję tej modlitwy? Chciałabym sprawdzić wszystkie przecinki :)

  • Paweł Pomianek pisze:

   Wyjaśnienie w poradni jest oczywiście w stu procentach słuszne. Pisownia w modlitewnikach nie jest poprawna, jest raczej utarta, bezmyślna. Każde imię wprowadzane w ten sposób musi być otoczone przecinkami. „Szczęść Boże” i podobne wymienione w artykule przypadki należy traktować jako wyjątki.

 147. Asia pisze:

  Na czym polega błąd składniowy w podanych zdaniach:
  1. Natomiast Hrabia to ostatni z rodu Horeszków.
  2.W utworze jest podkreślana obyczajowość.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pisałem już wielokrotnie, powtórzę raz jeszcze: na tym portalu nie rozwiązujemy zadań szkolnych. Taka działalność z naszej strony byłaby głęboko niemoralna.

 148. Gosia pisze:

  Mam pytanie – czy w poniższym zdaniu wymagany jest przecinek?
  Dla Armii Cesarskiej to sprawa o ogromnym znaczeniu, mieć żołnierzy o takich umiejętnościach.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Przede wszystkim poprawiłbym to zdanie:
   Dla Armii Cesarskiej posiadanie żołnierzy o takich umiejętnościach to sprawa o ogromnym znaczeniu.
   Wtedy jest jasne, że przecinka nie potrzeba.

 149. Laura pisze:

  Dzień dobry.

  Mam pytanie: czy możemy przesunąć przecinek, gdy chodzi o „jakby”?
  Konkretny przykład:
  Jej twarz błysnęła uśmiechem, zupełnie jakby ktoś zaświecił w niej światło.
  Jej twarz błysnęła uśmiechem zupełnie, jakby ktoś zaświecił w niej światło.
  Jej twarz błysnęła uśmiechem, zupełnie, jakby ktoś zaświecił w niej światło.

  Która wersja jest poprawna?
  Słowo „zupełnie” nie bardzo mi pasuje w pierwszej części zdania, bo dotyczy drugiego, stąd moje pytanie, czy można przecinek przesunąć, nie stawiając go po tym wyrazie, lecz tylko przed.

  Z góry dziękuję za możliwie szybką odpowiedź.
  Czekam niecierpliwie. :)

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tak, w tej sytuacji można przesunąć przecinek. Poprawna jest pierwsza z podanych wersji.

   Łączę wyrazy szacunku.

 150. Kika pisze:

  Mam pytanie, jaka będzie poprawna pisownia dla tej dedykacji?
  Chodzi mi głównie o to czy „matka chrzestna” oraz „chrzest święty” są w tym przypadku nazwami własnymi czy nadal pospolitymi:

  Dla Kasi na pamiątkę Chrztu Świętego – Matka Chrzestna z Rodziną
  Dla Kasi na pamiątkę chrztu świętego – matka chrzestna z rodziną
  Dla Kasi na pamiątkę Chrztu świętego – Matka chrzestna z Rodziną

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i pomoc.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Jeśli to pisze matka chrzestna, to koniecznie proszę pisać małą literą. Swoich tytułów nie należy pisać wielką literą. Chrztu świętego z zasady piszemy małą literą, ale w tym wypadku ze względów uczuciowych można napisać też wielkimi literami „Chrztu Świętego”.

 151. Dzień dobry,
  męczą mnie trzy kwestie, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Pierwsza: jak odmienić nazwę rosyjskiego klubu piłkarskiego Zenit Petersburg?
  Poprawnie będzie „piłkarze Zenitu” czy „piłkarze Zenita”? Obie formy występują z podobną częstotliwością w mediach.

  Druga dotyczy jednostek. W mediach spotykam różne zapisy, przez co mam mętlik w głowie. Powinienem napisać 2 h czy 2h, 2,4 l czy 2,4l?

  Trzecia kwestia dotyczy wyróżniania słów i wyrażeń w tekście. Czy poprawnie wyróżniłem w 1. kwestii wyrażenia „piłkarze Zenitu” i „piłkarze Zenita”?

  Czy w tych miejscach wyróżnienie jest uzasadnione? Np.:
  Słowo „pojazd” zamieniłbym na(:) „samochód”, „auto”, „wóz”.

  W mediach spotykam błędne formy takie jak(:) „w każdym bądź razie”, „tylko i wyłącznie”.

  Na kartkach świątecznych często widuję „Święta Bożego Narodzenia”, a powinno być „święta Bożego Narodzenia”.

  Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu,

   co do pierwszej kwestii, to ja bym się tutaj trzymał formy piłkarze Zenita. To rosyjski wyraz, ta odmiana wydaje się tutaj zasadna. Różni się ona od odmiany tego wyrazu, który w języku polskim ma swoje określone znaczenie. A to zróżnicowanie ma też walor porządkujący.

   Co do kwestii trzeciej i tych oznaczeń: można tutaj stosować różne formy. Ta, którą Pan zaproponował – jest odpowiednia.

   Niepoprawne formy w mediach – zgadzam się, że jest to plaga.

   A co do sprawy drugiej, to postaram się wyszukać Panu bardzo dobry, porządkujący wpis Filolożki z jej blogu. A może sam Pan znajdzie? Jeśli się Panu uda, proszę dać znać :-).

   Pozdrawiam!

 152. Łukasz pisze:

  Witam,

  Chciałbym się dowiedzieć, czy w tym zdaniu poprawnie umieściłem przecinki:

  Próbuje rozpakować plik, zawierający bardzo ważne informację, ale nie udaje mi się to.

  Zastanawia mnie, czy między bezokolicznikiem a imiesłowem powinien stać przecinek?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,
   w przypadku imiesłowu przymiotnikowego przecinek jest opcjonalny – może stać, ale nie musi (więcej na ten temat znajdzie Pan np. tutaj). W konkretnym podanym przez Pana zdaniu raczej bym z niego zrezygnował.

   Przy czym nie chodzi tutaj o bezokolicznik tylko o czasownik „próbuję”. To ten czasownik, a nie bezokolicznik, tworzy zdanie.

 153. Rafał pisze:

  Dobry wieczór!

  Chciałbym się dowiedzieć, czy poprawnie wstawiam w takim zdaniu przecinki.

  Np.
  Co prawda niemieckiego osobiście nie znam, ale za to moja dziewczyna w stopniu bardzo dobrym, więc mógłbym się z nią kontaktować.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tak, przecinki są postawione dobrze. Niektórzy postawiliby jeszcze przecinek po Co prawda, ale ja bym go nie stawiał. Generalnie jest to opcjonalne.

   • Ze względów gramatycznych po słowie „dziewczyna” dopisałbym „zna go”. I słowo „kontaktować” zamieniłbym na „skontaktować”.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Ja bym nie dopisywał, bo traci na tym naturalność wypowiedzi. Co najwyżej po słowie dziewczyna dopisałbym półpauzę, wskazującą na elipsę: ale za to moja dziewczyna – w stopniu bardzo dobrym. Nie jest to jednak konieczne.

 154. Patryk pisze:

  Dobry wieczór,
  Proszę mi pomóc napisać dedykację na książkę dla mamy z okazji Dnia Kobiet, w której ma być wpleciony cytat: „być radosnym i dobrym, kiedy świat jest smutny i zły”.
  Mam zadaną taką pracę z języka polskiego i jak popełnię choćby jeden błąd dostanę jedynkę.
  Myślałem, żeby napisać tak:

  W tych trudnych czasach pamiętaj, aby „być radosnym i dobrym, kiedy świat jest smutny i zły”.
  Kochanej Mamie, z okazji Dnia Kobiet
  syn Patryk.
  Warszawa, dnia 08 marca 2014r.

  Mam wątpliwości, czy na początku mam napisać: Kochanej Mamie, czy cytat.
  Proszę mi wskazać, w jakiej kolejności mam to napisać, aby było na pewno dobrze.
  Pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Jak już nieraz pisałem, nie rozwiązuję zadań szkolnych, ale w tym wypadku wykazał się Pan twórczą inwencją i chce się Pan tylko upewnić, co należałoby poprawić. A więc dobrze, pomogę.

   To, co przede wszystkim należy poprawić: skasować zero przed ósemką i zrobić spację pomiędzy 2014 i r..
   Po Kochanej Mamie raczej skasowałbym przecinek. Za to przed syn Patryk (w tej samej linijce) postawiłbym ładną długą spację . Raczej należałoby przed datą usunąć wyraz dnia – to forma urzędowa, nie powinno się jej używać w pamiątkach okolicznościowych.

   Ogólnie mam też wątpliwość co do samego sformułowania zadanego odgórnie. To jest forma męska. Do kobiety należałoby się zwrócić: aby być radosną i dobrą, kiedy świat jest smutny i zły. Może to podchwytliwe i oczekuje się od uczniów, żeby zwrócili uwagę na ten błąd?

   Uważam, że kolejność, o którą Pan pytał, jest dobra.

   Życzę powodzenia.

 155. Witam,

  od jakich liter należy zapisywać nazwy ról scenicznych składających się z wyrazów pospolitych, ale niepełniących funkcji imion?

  Dwa przykłady (przepraszam za ich banalność), by dokładniej wyjaśnić, co mam na myśli.

  Załóżmy, że dzieci odegrały scenkę z „Kubusia Puchatka” i teraz chcemy to opisać. A zatem piszemy: Marcin zagrał Króliczka jak zawodowy aktor, a Michał śmiesznie wygladał w stroju Prosiaczka.

  Króliczek i Prosiaczek wielkimi literami, gdyż pełnią one funkcje imion.

  Ale jak postąpić w takiej sytuacji. Powiedzmy, że mamy taki wierszyk:
  „Piesek gonił kotka, kotek gonił myszkę i wszyscy wpadli do stawu”. Dzieci to odegrały i teraz chcemy to opisać. I tu pytanie, jak zapisać bohaterów: wielką czy małą literą?
  Np.:

  Marcin idealnie wcielił się w rolę pieska/Pieska, Michał zapomniał tekstu, grając kota/Kota, a Kunegunda za rolę myszki/Myszki powinna dostać Oscara.

  Myślę, że w sposób zrozumiały zobrazowałem tę kwestię.

  Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu,

   w podanym na końcu przykładzie zaakceptowałbym obydwie wersje – zarówno zapis małą, jak i wielką literą. Wielka oznaczałaby po prostu, że nazwę traktujemy jako imię bohatera, z kolei zapis małą literą, że jest to nazwa gatunkowa. Nie wydaje mi się, że któraś z tych dwóch form była niedopuszczalna.

 156. Witam,

  Chciałbym się dowiedzieć, czy i kiedy cudzysłów w zdaniu ma wpływ na interpelację, dokładniej – na przecinki. W poradni PWN znalazłem informację, iż cudzysłów nie eliminuje przecinka http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=14663.

  Informacja krótka i mało wyjaśnia. Domyślam się, że takie zdanie należy zapisać w ten sposób:
  Mam samochód, „który jest szybki”, i kostkę Rubika.

  Ale nie wydaje mi się, aby w tym zdaniu postawić przecinek :
  „Pies, który jeździł koleją” to…

  I chciałbym dowiedzieć się, jak wygląda sprawa z wyrażeniem „z tego, co wiem”. Wszyscy piszemy w ten sposób, np. (przykład z poradni) „Z tego, co wiem, jutro ma padać deszcz”.

  W poradni podano, że taki zapis jest nieprawidłowy i że powinno się to rozpisać:
  „Z tego, co wiem, wynika, że jutro ma padać deszcz „.

  Oczywiście z interpunkcyjnego punktu widzenia tak właśnie należy to zdanie zapisać, ale cóż, jeszcze nigdy nie spotkałem się z takim zapisem. A zatem moje pytanie brzmi: czy zapis podany na początku jest dopuszczalny, czy koniecznie trzeba rozpisywać?

  Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu,

   co do drugiej sprawy, nie mam kompetencji, by podważać opinie profesorów z poradni PWN. Dla uporządkowania zaznaczę tylko, że formę Z tego, co wiem, wynika traktowałbym jako formę wzorcową, którą należy stosować w tekstach oficjalnych. W tekstach nieoficjalnych (rozmowie ze znajomym, treści e-maila) dopuszczałbym formę Z tego, co wiem, uznając ją za potoczną (i dobrze się sprawdzającą jako krótszą – z elipsą).

   Kwestia cudzysłowu. Wszystko zależy od tego, w jakiej funkcji występuje cytowany fragment. Czasami jest tak, że cały cytowany fragment pełni w zdaniu nadrzędnym niejako funkcję jednego słowa.
   Np. Powiedział „daj z tym wreszcie spokój” i zakończył rozmowę zamiast Powiedział ostro i zakończył rozmowę.
   W przykładzie podanym w poradni podane cytaty wyraźnie wpisują się jednak w strukturę zdania głównego – w tej sytuacji cudzysłowy w żaden sposób nie wpływają na interpunkcję.

 157. Agnieszka Łubian pisze:

  Dobry wieczór!

  Mam problem ze słowami „koronkarstwo”/”koronczarstwo”, „koronkarka”/”koronczarka”. Widzę obydwie te formy w użyciu, bywa, że zamiennie. Zauważyłam, że w oficjalnym użyciu częściej jest spotykana pierwsza z tych form, podczas gdy ta druga wydaje mi się bardziej naturalna. „Koronczarka” była kiedyś tytułem filmu i utrwaliła mi się w pamięci, tymczasem jeden z polskich artystów pisał, że oficjalnie potwierdzono mu zawód „koronkarz”. Czy mogłabym się od Państwa dowiedzieć czegoś na temat poprawności obu form?

  Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Z tego, co widzę, słowniki dopuszczają obie formy (można zajrzeć np. tutaj). Koronkarka jest teraz formą częstszą i bardziej naturalną dla współczesnej polszczyzny. Koronczarka to zapewne forma starsza i powoli ustępująca tej nowszej. Na dziś obie są poprawne.

 158. Gosia pisze:

  Przyznam się na wstępie, że zawsze mam problem ze związkami składniowymi…
  np. Ośnieżone szczyty gór wyzierające/wyzierających (…) – czy możliwe jest użycie obu form?
  Albo: sześćdziesiąt lat wyrytych (czy „wyryte”?) na twarzy. – w tym przypadku skłaniam się ku tej pierwszej formie po przejrzeniu przykładów w sł. poprawnej polszczyzny (hasło: LICZEBNIK).
  Jak się z tymi dylematami uporać?

 159. Gosia pisze:

  Przepraszam, że znów Państwa zamęczam, ale może męska część załogi będzie w stanie mi pomóc. Zastanawiam się ostatnio nad formą orzeczenia użytego w stosunku do obcojęzycznej nazwy drużyny, np. Chicago Bulls. Jak powinno być:
  1. Chicago Bulls prowadziło w rozgrywkach (…).
  2. Chicago Bulls prowadzili w rozgrywkach (…).

  • Paweł Pomianek pisze:

   Chicago Bulls prowadziło w rozgrywkach.
   Zawodnicy Chicago Bulls prowadzili w rozgrywkach.
   Drużyna Chicago Bulls prowadziła w rozgrywkach.

 160. Gosia pisze:

  Dziękuję. Tak też mi podpowiadała intuicja, ale w internecie znajdywałam głównie wyrażenie „Chicago Bulls prowadzili”…

  • Paweł Pomianek pisze:

   Bo to prowadzili to pewnie od formy Bulls. W języku potocznym (a język komentarza sportowego to zazwyczaj język potoczny jednak) bym to zaakceptował. Raczej nie jest to rażący błąd.

 161. Paulina pisze:

  Dzień dobry!

  Zastanawiam, czy wyrażenie ,,do cna” można uznać za związek frazeologiczny. Wiem, że jest to wyrażenie przyimkowe, które można użyć w takich sformułowaniach jak ,,zepsuty do cna”, ,,wypalony do cna”, itd.

  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź! :)

  • Wg mnie to nie jest związek frazeologiczny.

   Kiedyś w poradni PWN była poruszona kwestia etymologii tego wyrażenia:
   http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11500

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pani Paulino, odpowiadając, pozwolę sobie odnieść się do komentarza p. Mateusza.

   Panie Mateuszu, dziękuję za tę cenną podpowiedź i link. Przyznam, że skłaniałem raczej ku temu, że byłby to związek frazeologiczny. Ale po przeczytaniu linku z poradni, sądzę, że związkiem jest całość zwrotu zepsuty do cna.

   W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny do cna występuje jako osobne hasło:

   do cna książk. całkowicie, doszczętnie: Pożar strawił wieś do cna.

   Więc już teraz możemy ostatecznie powiedzieć, że nie jest to związek frazeologiczny.

 162. Bratanica. pisze:

  Sluchaj sie : mamy, taty itd.
  Sluchaj : mamy, taty itd.
  ?????

  • Paweł Pomianek pisze:

   Generalnie nie mam zastrzeżeń do żadnej z tych wersji. Przy czym pierwsza jest bardziej potoczna, druga bardziej elegancka.

 163. kasia pisze:

  Witam, która forma jest poprawna: pragnę Pani czy pragnę Panią?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zdecydowanie opowiedziałbym się za pierwszą. Pragnąć rządzi dopełniaczem.

   • Marcin pisze:

    Tak to wygląda nie mówiąc prosto do osoby. Zwracając się bezpośrednio do danej osoby raczej forma pragnę Panią będzie poprawna? Mówiąc bezpośrednio do kogoś Pragnę Pani bez kolejnego słowa (czego pani pragnę) wydaje się bez sensu.

    • Paweł Pomianek pisze:

     W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny napisano tak nt. drugiego znaczenia pragnąć, o którym rozmawiamy:
     2. «pożądać kogoś» ktoś pragnie kogoś (nie: kogoś, coś): Pragnę jej (nie: ją) bardzo. · Wyraz nadużywany. Np.: Pragnę, lepiej: chcę, cię poinformować o moim wyjeździe.
     Więc jednak pragnę pani, nie pragnę panią. Oczywiste jest, że w pytaniu Kasi chodzi o zwrot bezpośredni do osoby, której się pożąda.

 164. Witam,

  mam problem z iPhonem i chciałbym prosić państwa o pomoc. Ostatnio w Poradni PWN znalazłem coś takiego http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7888

  W związku z tym chciałbym zapytać, czy nazwy takie jak iPhone można zapisać na początku zdania od małej litery i który zapis będzie lepszy.

  IPhone jest najlepszy.
  iPhone jest najlepszy.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Myślę, że zaakceptowałbym obie formy, byle w danym tekście jedna z nich była stosowana konsekwentnie.

 165. Państwa*, wielką literą :).

 166. Natalia pisze:

  Jakiego sformułowania należy użyć na początku maila do osoby starszej, którą znamy, szanujemy i kontkatujemy się z tą osobą kilka razy w roku. (adresatem jest nauczycielka – korepetytorka z liceum).

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zachowując ładny zwyczaj zwracania się do nauczycieli z liceum per profesorze (nawet jeśli są w większości tylko magistrami), należałoby napisać Szanowna Pani Profesor. Jeśli ta forma wydaje się nazbyt dworna, proszę skorzystać z mniej poważnie brzmiącej Dzień dobry, Pani Profesor.

 167. MS pisze:

  Mam problem z jedną kwestią. Nie wiem, jak prawidłowo odmienia się słowo ,,Instagram”. Wiele osób korzysta z ,,Instagrama” czy z ,,Instagramu”? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Będąc konsekwentnym, podobnie jak w przypadku innych form dopełniacza wyrazów używanych na określenie nowych technologii, powiedziałbym Instagrama. Podobnie jak: e-maila, SMS-a, Facebooka, Twittera.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nieco poszerzoną odpowiedź można znaleźć pod linkiem: tutaj.

 168. Olga pisze:

  Która kolejność jest poprawna: „czas wolny” czy „wolny czas”? A może zależy to od kontekstu? Bardzo proszę o wyjaśnienie.

  Pozdrawiam,
  Olga

  • Paweł Pomianek pisze:

   Myślę, że trochę zależy to od kontekstu, ale często można tych określeń używać wymiennie. Przy czym wolny czas to konstrukcja bardziej naturalna dla naszego języka. Czas wolny to bardziej taki utarty stały zwrot. Gdy na przykład przygotowujemy program dnia podczas jakiegoś wyjazdu, to część, w której uczestnicy mogą robić to, na co mają ochotę, nazwiemy właśnie oficjalnie czas wolny, a nie wolny czas.

 169. Justyna pisze:

  Czy nazwisko Mróz się odmienia?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Każde nazwisko polskie się odmienia. Oczywiście nazwisko Mróz odmienia się w rodzaju męskim. W przypadku kobiety o tym nazwisku odmieniamy jedynie imię.

 170. ertka pisze:

  Jakiego rodzaju (męski, żeński, nijaki) jest słowo „gender”?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dobre pytanie :-). Praktyka wskazuje, że w języku polskim przyjęło się jako wyraz rodzaju męskiego.

 171. olga pisze:

  Mam pytanie ,czym jest orzeczenie rzeczownika ?

 172. Laura pisze:

  Dzień dobry (mimo że deszczowy).

  Przydreptało do mnie pytanie: czy istnieje jakaś konkretna reguła, która mówi, że w tekstach literackich godziny (czy nawet daty) należy zapisywać słownie, a liczbą nie wypada? Ciekawi mnie to niezmiernie, gdyż spotkałam się niejednokrotnie z zarzutem, czytając poprawki do cudzych tekstów, że błędem jest pisać w literaturze pięknej godziny czy daty – już nie mówię nawet o roku – liczbą.

  Pozdrawiam i życzę dnia pełnego pogody
  Laura

  • Paweł Pomianek pisze:

   Mówiąc szczerze, nie znam takiej reguły. Poprawiając książki, zwracam jedynie autorom uwagę na to, by byli konsekwentni i zapisywali zawsze datę i godzinę w tym samym formacie (albo słownie, albo cyframi, ale wtedy zawsze w ten sam sposób). Choć podzielam opinię, że zapis słowny może być najbardziej elegancki. Nie nastręcza on też czytelnikowi problemów przy odmianie, bo wszystko jest zrobione przez autora.

   • Laura pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Tak właśnie myślałam, że elegancja czy estetyka ma tu swój głos, choć zdarza się, że takie słowne ujęcia wyglądają nieco sztucznie. Stąd moje pytanie o zasadę spisaną w którejś z mądrych ksiąg. :)

    Dziękuję raz jeszcze.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Gdybym coś znalazł w jakiejś książce, to będę się starał pamiętać, by się tym tutaj podzielić. A może ktoś z komentatorów będzie miał jeszcze coś do dodania. Komentują na Językowych Dylematach osoby wiedzące nieraz rzeczy, o których ja nie wiem.

 173. Jadwiga Jasińska pisze:

  Od kilku dni słyszę w reklamie ” na dworzu „. Czyżby to była dopuszczalna forma?

 174. Gosia pisze:

  Mam dylemat odnośnie sformułowania „mieć nadzieję”. Raczej we wszystkich przykładach, które znalazłam, po formie tej zostaje użyty spójnik „że”. Czy poprawna jest więc forma: „Handel został chwilowo zawieszony, mam jednak nadzieję lada moment go przywrócić”, czy raczej powinno się przekształcić zdanie, np. „Handel został chwilowo zawieszony, mam jednak nadzieję, że lada moment go przywrócę/zdołam go przywrócić”. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Mam nadzieję, że lada moment zostanie przywrócony
   Mam nadzieję go lada moment przywrócić
   Mam nadzieję na jego szybkie przywrócenie
   – każda z tych form wydaje mi się być absolutnie bez zastrzeżeń.

   Natomiast poprawnie piszemy Mam dylemat odnośnie do sformułowania.

   Przesyłam pozdrowienia.

 175. Uczennica pisze:

  Witam,
  nurtuje mnie sprawa na pierwszy rzut oka prosta. Jednak jak się okazuje jest wiele „prawda” i nie wiadomo, która jest prawdziwa.
  Chodzi o odmianę rzeczownika „niemowlę” przez przypadki i wyznaczenie tematu i końcówek. Według mnie tematem w l. poj. będzie niemowlę-, natomiast w l. mn. niemowlęt- i niemowląt-. Moja nauczycielka jednak uczy nas, że tematy będą następujące: niemowl- (M. i W. l.poj.), niemowlęć-(pozostałe przypadki l.poj) i niemowęt- (l.mn, bez D.) i niemowląt-(D. l.mn.)
  Trochę jest to dla mnie niejasne. Dlaczego jest tyle zmian w temacie i dlaczego nie może być tak jak w innych rzeczownikach, że temat jest wspólny dla wszystkich form rzeczownika?
  Proszę o poradę :)

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szczerze mówiąc, nie chciałbym się zajmować tego typu kwestiami technicznymi, ponieważ jako językowy praktyk (zajmuję się przede wszystkim redagowaniem książek, artykułów), uważam tego typu kwestie za nazbyt teoretyczne, nieszczególnie wpływające na jakość korzystania z języka. Poza tym, by prowadzić takie spory, potrzeba dużej wiedzy z historii języka, a – o czym już nieraz pisałem – tematyka ta wykracza poza kwestie, które podejmujemy na tej stronie.

   Jeśli jako uczennica jest Pani tak głęboko zainteresowana tą sprawą (co szczerze szanuję), zachęcam do poproszenia nauczycielki o źródła, materiały, z których korzysta. Być może zapoznanie się z nimi pomoże Pani zrozumieć punkt widzenia nauczycielki, a może – przeciwnie – stwierdzi Pani, że są to jej nazbyt dowolne interpretacje. Można też próbować zadać pytanie w poradni językowej PWN lub któregoś uniwersytetu. Te kwestie są elementem wiedzy uniwersyteckiej, więc sądzę, że tam uzyskałaby Pani rzetelną odpowiedź.

 176. Marek pisze:

  Witam.
  Jak należy odmieniać jednostki w połączeniu z ułamkami dziesiętnymi, np:
  2,5 zł – dwa i pięć dziesiątych złotego czy złotych;
  0,31 cm – trzydzieści jeden setnych metra czy metrów.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 177. Gosia pisze:

  Mam krótkie pytanie – niby proste, ale wyniki Poradni Językowej nie są równoznaczne – czy w wyrażeniu: „Tak po prawdzie, to” powinien być przecinek czy nie? Skłaniam się do tego, by przecinek usunąć, bo: „Tak po prawdzie” = „Naprawdę”… Z góry dziękuję za odpowiedź!

 178. Michał pisze:

  nie daje mi to spokoju. Poproszę o pomoc.
  Kłamię Cię? Kłamię Ci? Kłamię Tobie?

  która forma jest poprawna?

 179. Ponyhoof pisze:

  Czy w zdaniu „oczywiście że tak” przed ‚że’ powinien być przecinek ?

 180. Amelia pisze:

  Witam serdecznie. Mam dylemat odnośnie wyrażenia „leźć w gruzach”. No właśnie, coś „leży w gruzach”, ale „legło w gruzy”? A może też „w gruzach”? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. :)

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie leźć w gruzach, ale lec w gruzach :-) (nie chodzi w końcu o to, że ktoś po tych gruzach lezie). W tym związku frazeologicznym druga część się nie odmienia, zawsze mając formę w gruzach. Coś legło w gruzach.

 181. Dorota pisze:

  Jak to jest z wyrażeniem „swoją drogą” stojącym na początku zdania? Czy stawiamy po nim przecinek, czy nie? Proszę o pomoc. :)

 182. Sylwia pisze:

  Dzień dobry,

  Mam dylemat dotyczący słowa lustro.
  Jak to będzie w bierniku? Je czy go?

  Z poważaniem,
  Sylwia

 183. Justyna pisze:

  Dobry wieczór, spotkałam się z dwoma wersjami wyrażenia „rób co chcesz” – z przecinkiem i bez. Wersja bez przecinka była chyba jakoś uzasadniona, ale nie pamiętam jak ani czy było ono poprawne. Czy kategorycznie należy postawić tu przecinek? Jeśli są jakieś wyjątki od tej reguły, jakie i dlaczego? Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zapewne przesłanką do zapisu rób co chcesz było to, że takie utarte zwroty można zapisywać jako całość, swego rodzaju jedność. Taki zapis jest pewnie do obronienia. Ja za tym szczególnie nie przepadam, bo wprowadza to jednak trochę zamieszania. Ale, jak napisałem, zapis bez przecinka można obronić.

 184. strzegomski pisze:

  Panie Pawle, a co z przedstawianiem myśli?

  Banda złoczyńców była coraz bliżej.
  Już po mnie, pomyślał. Zrezygnowany, spuścił głowę. Nigdy nie poznam swego nienarodzonego dziecka.

  czy

  Już po mnie – pomyślał. Zrezygnowany, spuścił głowę. – Nigdy nie poznam swego nienarodzonego dziecka.

 185. Daria pisze:

  Dzień dobry. Czy w takim zlepku słów, jak „a co jeśli”, będzie stał przecinek? Analogicznie nie będzie go chyba w „a nawet jeśli”, prawda?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pani Dario-Lidio, czy gdybym zechciał odpowiedzieć Pani mailem, odpowiedź by dotarła?

   Odnośnie do pytania: jest tutaj pewna różnica. Pomiędzy a co i jeśli mógłby niekiedy w domyśle stać czasownik, a pomiędzy a nawet jeśli nie sposób niczego wcisnąć. Potrafię więc sobie wyobrazić zarówno sytuację, gdy trzeba postawić przecinek, jak i taką, gdy tego przecinka być nie powinno.

 186. Lidia pisze:

  Czy istnieje utarte wyrażenie „wieści szybko się rozchodzą”? Czy może lepiej będzie ostatnie słowo zastąpić wyrazem „roznoszą”?

 187. Dzień dobry,

  mam problem ze zdaniami, w których zaimki pytajne (?) występują na końcu zdania.

  Nie mam wątpliwości, iż w poniższym zdaniu po „gdzie” nie powinno być przecinka:
  „Niedługo spotkanie, ale nie wiem gdzie”.

  Mam natomiast wątpliwości co do zdań, w których występuje więcej niż jeden zaimek:
  „Niedługo spotkanie, ale nie wiem, gdzie, kiedy i o której”.

  Skłaniam się ku temu, by w powyższym zdaniu postawić przecinek przed „gdzie”; szczerze mówiąc – nie wiem dlaczego…

  Prosiłbym o wyjaśnienie tej kwestii.

  Pozdrawiam
  Mateusz Chomicki

 188. Katarzyna pisze:

  Pomóżcie proszę…mam kłopot, która forma jest poprawna: W Solcu – Zdrój czy w Solcu – Zdroju. Czy drugi człon sie odmienia???

 189. MS pisze:

  Jak się odmienia włoskie imię ,,Andrea”? Mam nadzieje, że tu w końcu się tego dowiem, bo przeszukałam chyba wszystkie możliwe strony i nadal nie wiem jak mam na pisać ,,koncert Andrea/Andrei/… Bocellego”? Podobno w przypadku odmiany nazwiska ,,Bocelli” usuwa się końcowe ,,i”. To prawda?

 190. rita pisze:

  Pewna reklama telewizyjna mowi o cukierkach zWawelu. Dlaczego nie z Wawela?
  Czy firma cukiernicza o nazwie „Wawel” i zamek krolewski Wawel mają prawo do takiej samej odmiany?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Oczywiście, możliwe jest, by dane miejsce i nazwa firmy (która od tego miejsca pochodzi) miały taką samą odmianę. Powiedziałbym nawet, że trudno mówić o czymś takim, jak „prawo do odmiany”. Po prostu są takie czy inne odmiany, które się w języku przyjęły.

   • AJ pisze:

    Wiele nazw firm pochodzi od imion czy nazwisk, może stąd oczekiwanie odmiany „Wawela”.

    A co do prawa do odmiany, pamiętajmy, że kiedy chodzi o nazwy firm czy inne znaki towarowe, ich właścicielom częściej zależy na braku odmiany.

 191. Mirosław pisze:

  Dzień dobry
  Mam takie pytanie czy można skracać imię takie jak Mirosław na Mirek.
  Bo niektórzy skracają np Zbigniew Zbyszek, Radosław Radek,

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ależ oczywiście! W sytuacjach nieoficjalnych wręcz dziwne by było, gdyby ktoś mówił Mirosław. Obowiązkowo pełnego imienia należy używać tylko w sytuacjach oficjalnych. Najpopularniejsze zdrobnienie Pańskiego imienia to na pewno Mirek.

 192. Mirosław pisze:

  W jaki sposób się przedstawiamy Mirosław Nazwisko, Mirek Nazwisko czy najpierw Nazwisko Mirosław?

 193. whistleisok pisze:

  Mój problem dotyczy orzeczeń modalnych – wiadomo, że są to orzeczenia w formie czasownika, który wymusza wystąpienie bezokolicznika dla sprecyzowania informacji (np. będę latać). Jednak co z czasownikami typu: trzeba, można itp. – są to czasowniki modalne? Niektóre źródła podają, że tak, inne – odwrotnie… Jeśli tak, czy mógłby Pan podać także inne czasowniki, które można błędnie zaklasyfikować jako modalne? Znalazłam co prawda wpis na tej stronie o orzeczeniach, ale nie rozwiewa on moich wątpliwości.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ułatwiając sobie nieco odpowiedź na Pani pytanie, ale i – mam nadzieję – przynajmniej częściowo Panią zadowalając, pozwalam sobie przytoczyć po prostu to, co o orzeczeniach modalnych mówi Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN. Bo też mówi ciekawie :-). Jak widać, w NSPP zastosowano to szersze rozumienie czasownika modalnego, zaliczając do tej grupy także wspomniane przez Panią wyrazy.
   ————————————————
   Szczególną postacią orzeczenia złożonego jest orzeczenie modalne. Składa się na nie jeden z czasowników modalnych (tzn. wyrażających subiektywny stosunek mówiącego do treści własnej wypowiedzi) oraz konotowany bezokolicznik, np. pragnę wyjechać.
   Orzeczenia modalne mogą tworzyć trzy rodzaje wyrazów:
   A) czasowniki typu chcieć (porozmawiać), móc (wybierać), musieć (startować), raczyć (zauważyć), zamierzać (kandydować);
   B) czasowniki nieosobowe, mające tylko dwie formy koniugacyjne (3. os. lp czasu teraźniejszego i przeszłego), np. godzi się (wspomnieć), należy (podkreślić), wypada (podziękować);
   C) leksemy nieodmienne (nazywane też czasownikami niefleksyjnymi), używane w funkcji czasowników, np. można (wyjaśnić), niepodobna (zapomnieć), nie sposób (odmówić), trzeba (naprawić), warto (przeczytać).
   Przy orzeczeniach złożonych z czasowników grupy b) i c) nie występuje formalny podmiot; modalność pozwala jednak dopatrywać się tu ukrytego podmiotu osobowego.

 194. staszekzab pisze:

  Czasami spotykam się z wyrażeniem „Pierwsze słyszę.”. Wydaje mi się, że jest to gramatycznie forma niepoprawna, bo słowo „słyszę”, to czasownik a nie rzeczownik, jak w wyrażeniu”pierwsze dziecko”. W powyższym zdaniu tym przede wszystkim brakuje podmiotu, dlatego sam używam dłuższego wyrażenia „Pierwszy raz o tym słyszę.”

  Jeżeli to pierwsze wyrażenie jest poprawne (być może uzasadnione jakąś tradycją historyczną), to czy przez analogię mogę również powiedzieć: „Drugie słyszę.” lub „Pierwsze widzę.” ?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie, oczywiście to wyrażenie jest poprawne właśnie ze względu na – jak Pan to określił – tradycję historyczną. Funkcjonuje ono jako stały frazeologizm. Stały, tzn. że nie można go zmienić: zawsze występuje w formie pierwsze słyszę. Każda jego modyfikacja – pierwszego słyszę, pierwszego słyszenia, drugie słyszę czy pierwsze widzę – to po prostu błąd.

   • staszekzab pisze:

    Dziękuję za odpowiedź, ale dalej nie wiem, jakie jest źródło czy tradycja stosowania wyrażenia „pierwsze słyszę” i coś mnie gramatycznie to razi, więc będę dalej używał zwrotów: „pierwszy raz o tym słyszę” lub „słyszę o tym po raz pierwszy”.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Hehe, rozbawił mnie Pan. To po co Pan pyta, skoro odpowiedź nie ma dla Pana znaczenia?! Trzeba było napisać, że chodzi o uwiarygodnienie przez jakieś źródło, jakiś słownik frazeologizmów :-). Historią języka się nie zajmuję, więc skąd się to wzięło, to raczej Panu nie odpowiem.

     Oczywiście może Pan mówić, jak chce, byleby nie poprawiać innych, gdy mówią poprawnie. Należy też pamiętać, że pierwsze słyszę! to raczej zwrot, którego użyjemy w języku potocznym. W oficjalnym raczej rzadko.

 195. Katarzyna pisze:

  Witam serdecznie,
  bardzo proszę o informację, jak powinno odmieniać się nazwisko ‚Kózka’. O ile liczba pojedyncza nie sprawia kłopotów, o tyle niektóre formy w liczbie mnogą brzmią dość dziwnie. Co zrobić, jeśli wszystko wskazuje na to, że osoby noszące to nazwisko pozostają w sprzeczności z zasadami języka polskiego?
  Będę wdzięczna za odpowiedź

  • Paweł Pomianek pisze:

   Odmiana w liczbie mnogiej:
   M. Kózkowie
   D. Kózków
   C. Kózkom
   B. Kózków
   N. z Kózkami
   Ms. o Kózkach

   Jeśli chodzi o drugą część pytania… rozumiem, że chodzi o to, iż posiadacze nazwiska odmieniają je w jakiś błędny sposób lub w ogóle nie życzą sobie odmieniania. Postępowanie jest proste: w sytuacjach codziennych należy przez szacunek zgadzać się na te fanaberie. W sytuacjach oficjalnych jednak, na przykład przy wypisywaniu dyplomów, trudno mi sobie wyobrazić wpisywanie błędnych form.

 196. maciejka pisze:

  Ktore ze zdan jest poprawne? Czy wiesz ze, pierwszy mcdrive powstal w Czest

  ochowie? Czy to samo zdanie ale z kropka na koncu.

 197. Michał pisze:

  W zakładce „O autorze” Pan Paweł Pomianek napisał: „Od 2009 r. kieruję wydawnictwem ebooków Libenter.pl”. Poprawna pisownia to „e-booków”. Ale prawdziwa jazda zaczyna się na stronie wzmiankowanego wydawnictwa. Tam błąd błędem pogania. Szczególnie wbija się w oczy pisownia „księgarnii”, przez dwa „i”. Albo „Kościoła Katolickiego” zamiast „Kościoła katolickiego”. Najwięcej jednak jest błędów interpunkcyjnych. Na przykład:

  „A to wszystko w cenie niższej niż zapłaciłbyś do tej pory za 3-4 ebooki!”

  Brak przecinka przed niż – wszak spójnik ten wprowadza zdanie podrzędne.

  „Czytając ebooki dodatkowo możesz dowolnie zmieniać wielkość czcionki”

  Brak przecinka po imiesłowie.

  „Dzięki temu każdy Klubowicz Libenter.pl ma pełny dostęp do wszystkich publikacji wydawnictwa płacąc jedynie raz w roku niski abonament Klubowy”

  Jw.

  „Mimo napiętych terminów i ograniczeń w budżecie,wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik”

  Przecinek po okoliczniku jest zbędny, to kalka angielskiej interpunkcji. Rzuca się też w oczy brak spacji.

  To tylko parę bardziej ewidentnych przykładów. Ewidentnie strona wymaga ogarnięcia.

  • Michał pisze:

   „Jw.”

   Przepraszam, nie do końca „jak wyżej”. W pierwszym przykładzie brakło przecinka po imiesłowie, a w następnym przed.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Michale,

   dziękuję za tę dokładną analizę. Muszę jednak nieco Pana rozczarować. Nie jestem autorem tekstów, które Pan przytacza. Nie pamiętam też nawet, czy przeszły one przez moje ręce przed wrzuceniem na stronę – najprawdopodobniej nie. Potem już tego nie poprawialiśmy, bo Libenter.pl był na tyle niszowym projektem, że zawsze traktowało się go jako dodatek do innych rzeczy. Działalność portalu powoli dobiega końca, więc pozwoli Pan, że nie będę już poświęcał czasu na wyeliminowanie błędów na podstronach. Takich pasjonatów jak Pan, którzy zechcą tam zajrzeć, znajduje się miesięcznie kilku. Więc zgadzając się, że są tam błędy literowe i interpunkcyjne – pozwolę sobie temat zamknąć.

   Co do pisowni Kościół Katolicki tutaj trzymałbym się opinii, że choć główną pisownią jest Kościół katolicki czy Kościół rzymskokatolicki w pewnych kontekstach i tę wielkimi literami można dopuścić.

   Najciekawsze jest jednak dla mnie to dogmatyczne stwierdzenie odnośnie do formy e-book. Czy może Pan podać jakieś źródło, w którym nazwa ta została znormalizowana? O ile wiem, jeszcze całkiem niedawno, a już na pewno w 2009 r., gdy powstawało wydawnictwo, i w 2010, gdy powstawał portal Językowe Dylematy, nie było ustalone, która forma jest obowiązująca w polszczyźnie, a więc w gruncie rzeczy można było używać dowolnej. O wprowadzeniu do słowników tej czy innej formy decyduje zaś częstotliwość użycia. Dla przykładu formę mejl można już znaleźć w najnowszych słownikach. Polskie księgarnie e-booków lubują się w stosowaniu formy ebook i stąd jej stosowanie zarówno przez pierwszego właściciela, jak i przeze mnie. W tej sprawie jestem gotowy jak najbardziej zmienić zdanie. Jeśli niedawno RJP podjęła jakieś ustalenia, chętnie wprowadzę je w życie również na stronie Językowe Dylematy.

   • Michał pisze:

    ” Nie jestem autorem tekstów, które Pan przytacza.
    (…)
    Działalność portalu powoli dobiega końca, więc pozwoli Pan, że nie będę już poświęcał czasu na wyeliminowanie błędów na podstronach”.

    Okay.

    „Czy może Pan podać jakieś źródło, w którym nazwa ta została znormalizowana?”

    W „Wielkim słowniku ortograficznym PWN” jest e-book[1], a nie ma ebooka[2]. A jest to słownik najważniejszy, najwyższa instancja. Pisowni „ebook” nie znajdziemy nawet w bardzo liberalnym słowniku sjp.pl[3], który opiera się na wielu różnych słownikach i dopuszcza np. takie potworki jak „huj”, bo prof. Mirosław Bańko miał kaprys uznać tę formę za uprawnioną w „Innym słowniku języka polskiego”.

    Co do mejla, to choć dopuszczono różne warianty, nadal oddzielanie dywizem prefiksu „e” od reszty jest obligatoryjne.

    Oczywiście nie ma obowiązku trzymania się ściśle słownika, sam wbrew wydawnictwom poprawnościowym wolę mówić „poszłem” lub „tu pisze, że”. Tym niemniej dostępne słowniki mówią to, co mówią: pisze się e-book. I pisownia bezłącznikowa na jakimkolwiek dyktandzie oznaczałaby stratę punktu.

    [1]http://sjp.pwn.pl/szukaj/e-book.html
    [2]http://sjp.pwn.pl/szukaj/ebook.html
    [3]http://sjp.pl/ebook

    • Paweł Pomianek pisze:

     Panie Michale,

     bardzo dziękuję. Właściwie w dzisiejszych czasach, jak twierdzą sami językoznawcy, nie ma już „najwyższych instancji”, ale informacja, że e-book trafił do tak ważnego słownika, jest dla mnie wystarczająca. Na stronie, tam, gdzie zwrócił Pan uwagę, zmieniam. Gdyby zauważył Pan gdzieś jeszcze na Językowych Dylematach ten liberalny ;-) zapis, proszę o zwrócenie uwagi.

 198. Grzegorz pisze:

  Witam.
  Podobno kiedyś w Polsce na odkurzacz mówiono „elektrolux” bo firma Elektrolux je produkowała.
  Dzisiaj na nawigację satelitarną w Polsce mówi się „GPS”. GPS (Global Positioning System) stworzony został w USA i twórcy tak go nazwali. Przez wiele lat był jedynym ogólnie dostępnym systemem nawigacji satelitarnej. Dzisiaj wiele urządzeń do nawigacji satelitarnej potrafi korzystać także z rosyjskiego systemu Glonass. Niebawem ma być dostępny dla wszystkich europejski system. W opisach np. smartfonów widzimy rodzaj „GPS” gdzie pod hasłem „GPS” jest wymieniony GPS i Glonass. Jeżeli jest to nazwa własna amerykańskiego systemu to jest to chyba błąd? Czy powszechność tego zjawiska sprawia że używanie terminu GPS w taki sposób można uznać za poprawne?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Wydaje mi się, że nie jest to problem stricte językowy. Ale na postawione na końcu pytanie odpowiedziałbym, że tak: powszechność używania terminu GPS i jego powszechna zrozumiałość może usprawiedliwiać używanie go w podwójnym znaczeniu (wąskim i szerokim).

 199. nusia pisze:

  Chciałabym zapytać, czy Bogurodzicę można nazwać modlitwą wstawienniczą. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 200. Bozena pisze:

  Witam,

  prosze o pomoc w sprawie dosc zabawnej. Moja kolezanka polonistka spiera sie ze mna o taka rzecz- otoz twierdzi ona, ze nie kazda rzecz jest rzeczownikiem. Przyblizajac sprawe, jest taka zagadka:

  Jest 03:00 w nocy, dzwoni dzwonek do drzwi i Cię budzi. Nieoczekiwani goście to Twoi rodzice, którzy przyszli na śniadanie. Masz w domu dżem truskawkowy, miód, wino, chleb i ser. Co jest pierwszą rzeczą, jaką otworzysz?

  Odpowiedz brzmi: oczy.

  Kolezanka uparcie twierdzi, ze w zagadce jest blad, poniewaz

  ” pytanie było o rzecz a nie o rzeczownik”

  Tlumaczy to w ten sposob:

  „rzeczownik to część mowy nazywająca osoby, miejsca, rzeczy, obiekty, organizmy, zjawiska, pojęcia abstrakcyjne. Powtarzam raz jeszcze pytanie brzmiało: jaką RZECZ otwierasz pierwszą a oczy owszem to rzeczownik ale nie rzecz”.

  Moim zdaniem to bzdura, oczy to rzecz czyli rzeczownik. Jednak, jak wspomnialam, kolezanka ma wyksztalcenie polonistyczne, ja nie, tak wiec moze sie myle…?

  Bardzo prosze o pomoc.

  Pozdrowienia,

  Bozena.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Oczy to narząd. Aby kawał był poprawny, to trzeba by zadać pytanie: co najpierw otworzysz. (Masz w domu dżem truskawkowy, miód, wino, chleb i ser. Co najpierw otworzysz?) Wtedy nie byłoby problemu. Inna sprawa, że tego typu dowcipy-zagadki są zazwyczaj naciągane, bo chodzi o to, żeby zmylić tego, komu zadajemy pytanie.

   • Bozena pisze:

    Dziekuje, jednak nadal nie znam odpowiedzi na pytanie- czy oczy to rzeczownik? Naturalnie, ze oczy to narzad, pytanie wiec czy wyraz oczy ( badz narzad wzroku- jak zwal, tak zwal) jest rzeczownikiem czy tez nie? W kontekscie tej zagadki, jakakolwiek podchwytliwa by nie byla, slowo OCZY odpowiada na pytanie rzeczownika „Co?” Tak wiec czy slowo „oczy” jest rzeczownikiem? Jesli nie, czym jest?

    Pozdrawiam.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Oczywiście rzeczownik, ale to było przecież oczywiste w Pani wypowiedzi. Zarówno Pani, jak i Pani koleżanka się co do tego zgadzały. Moim zadaniem było odpowiedzieć, czy to jest rzecz. Więc mówię, że sensu stricto nie jest. Bożena to też rzeczownik. A czy czuje się Pani z tego tytułu rzeczą? Prosiła Pani, bym potwierdził, czy koleżanka ma rację. Otóż ma całkowitą rację w każdym aspekcie tej sprawy, a jej przytoczona w Pani pierwszym komentarzu wypowiedź jest doskonałym wyjaśnieniem sprawy. Dlatego odpowiedź na pytanie co jest pierwszą rzeczą, jaką otworzysz? nie może (logicznie rzecz biorąc) brzmieć oczy. Ale można zadać pytanie co najpierw otworzysz? i wtedy mogą to być oczy.

 201. Magdalena pisze:

  Moje pytanie dotyczy typów morfemów. Zwykle wyróżnia się 3 ich typy: słowotwórcze, leksykalne oraz fleksyjne. Jednakże w ,,Leksykonie nauki o języku” D. Podlawskiej i D. Płóciennik spotkałam się ostatnio z określeniem ‚morfem poboczny’ (w odniesieniu do przedrostka i przyrostka, dalej określanych mianem formantów). Czy w związku z tym morfem poboczny i morfem słowotwórczy oznaczają jedno i to samo?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,
   przyznam, że nie dysponuję materiałami, by rozstrzygnąć Pani dylemat, nie posiadam takich kompetencji (nie jestem doktorem językoznawstwa). A mówiąc szczerze – proszę NIE odebrać tego jako złośliwość – nie bardzo mnie to interesuje. Jestem praktykiem, pracuję przy redakcji książek. Interesują mnie życiowe, a nie naukowe językowe dylematy ;-). Mam wrażenie, że od klasyfikacji morfemów, w której to kwestii nawet językoznawcy mają różne opinie, jakość polszczyzny używanej przez ludzi na co dzień stanowczo się nie poprawi.
   Najlepiej pytać specjalistów na uczelniach – oni nieraz życie poświęcili tego typu kwestiom :-).

   • Magdalena pisze:

    Cóż, szkoda.
    PS. Może należałoby w takim razie rozważyć zmianę nazwy bloga na ,,Życiowe dylematy językowe” ;p ?

    • Paweł Pomianek pisze:

     Nie, po prostu Pani dylemat nie jest dylematem językowym, tylko językoznawczym ;-) (nie pyta Pani, jakiej formy użyć, tylko jak usystematyzować coś, co jest w gruncie rzeczy oderwane od konkretnego używania języka). To niuanse dla naukowców. Absolutnie bym tego typu problemów nie lekceważył, ale jednak trudno się nimi tutaj zajmować.

     PS Tak jak nie rozstrzygamy dylematów uczniowskich (dotyczących np. rozbioru zdania), tak nie widzę za bardzo sensu rozstrzygania dylematów typowo studenckich. A takim wydaje mi się Pani kłopot.

 202. Joanna pisze:

  Która z form jest poprawna „prosimy o przejście do wyjścia nr 3″czy „prosimy o przechodzenie do wyjścia nr3″

  • Paweł Pomianek pisze:

   To, czy czasownik jest dokonany czy niedokonany, nie ma wpływu na poprawność zdania.

   PS Moim zdaniem lepiej brzmi druga wersja.

 203. Daniel pisze:

  Dlaczego w słowniku języka polskiego nie występuje słowo NYPEL

  Nypel – rodzaj złączki hydraulicznej.

  Nypel jest elementem łącznym w kształcie rurki, mającej na obu końcach gwinty zewnętrzne (rurowe Withwortha), a w środkowej części sześciokątny pierścień w kształcie płaskiej nakrętki, ułatwiający przekręcenie kluczem. Stosuje się go w celu połączenia dwu elementów rurowych mających gwint wewnętrzny (np. dwu kolan, kolana i trójnika, kolana i mufy, kolana i zwężki itp.). Najczęściej wykonywany jest ze stali, rzadziej z mosiądzu czy żeliwa. ŹRÓDŁO WIKIPEDIA

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,

   jak pisałem już nieraz: nie jestem normatywistą i nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego? coś nie występuje w słowniku. Może decydująca jest tutaj powszechność użycia? Być może też słowniki nie notują wszystkich słów specjalistycznych. Trudno mi powiedzieć. Może warto pytać w poradni językowej PWN. Sam jestem ciekaw rozwiązania tego typu kwestii.

 204. Kamil pisze:

  Dzień dobry,

  otóż mam taki dylemat, nad którym główkuje się od czasu skończenia liceum. Jak poprawnie określić mieszkańców Wysp Owczych ?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dzień dobry.

   To bardzo dobry dylemat. W żadnym z dostępnych słowników ani w internecie nie widzę, by używano innej nazwy niż mieszkańcy Wysp Owczych. Zapewne więc polszczyzna nie wymyśliła jeszcze nazwy mieszkańców tego kraju. Czasem tak jest, zwłaszcza w przypadku nazw mieszkańców państw, o których mówimy rzadko. Nie wiem, czy czytał Pan artykuł na podobny temat: Jak określać mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej.

   W każdym razie Pański dylemat wrzucę dziś na naszego Facebooka. Może ktoś wpadnie na jakiś twórczy pomysł :-).

  • Aga pisze:

   W bardzo fajnej książce „81:1 Opowieści z Wysp Owczych” autorzy posługują się ciekawym określeniem na mieszkańców tego kraju. Otóż są to Faroje (o ile dobrze zapamiętałam), pochodzący od angielskiej nazwy Wysp – Faroe Islands. Można zatem utworzyć Faroja, Farojkę, Farojów i wszystko, co nam potrzebne :) Ale mogliby być też Farerzy i Farerki (jest tam na przykład Uniwersytet Farerski, to czemu nie nazwać tak mieszkańców).

   PS. Książkę szczerze polecam. To opowieść reporterska Macieja Wasielewskiego (znanego też z książki pt. „Jutro przypłynie królowa”) i Marcina Michalskiego, którzy w bardzo ciekawy i zabawny sposób opowiadają o tym dziwnym kraju i jego niesamowitych wielofunkcyjnych mieszkańcach.

 205. Andrzej pisze:

  ” transmisje ze Pucharu Świata ”
  Z takim tekstem dzisiaj spotkałem się na jednej stronie w internecie. Czytając to zdanie na głos język mi się poplątał, a uszy zwiędły. Oczywiście jest to fragment zdania, ale czy taka forma jest właściwa?

 206. Witam,

  zastanawia mnie kwestia zapisu czterech terminów związanych z elektroniką: przetwornik analogowo-cyfrowy i przetwornik cyfrowo-analogowy oraz przetwarzanie analogowo-cyfrowe i przetwarzanie cyfrowo-analogowe.

  Nie mogę zrozumieć, dlaczego w ww. nazwach stosuje się dywiz. Przecież nie mamy do czynienia z równorzędnością (nie można zmienić kolejności). Czy nie powinno być „analogowocyfrowy” itd.?

  Pozdrawiam

  Mateusz Chomicki

  • Andrzej pisze:

   Witam
   Jakiś czas temu zastanawiałem się nad tą samą kwestią co pan, i doszedłem do takiego wniosku. Przyszło mi w tedy na myśl coś takiego, skoro woda zamienia się w parę, a para w wodę, to oznacza że działa na nie jakiś czynnik, który powoduje te zmiany.
   W tym przypadku temperatura. Uznałem iż myślnik w takim wypadku spełnia rolę czynnika powodującego takie zmiany, czyli zamienia, rozdziela, ale nie łączy. Zatem przetwornik jest tym urządzeniem w elektronice, podobnie jak temperatura w moim wywodzie, które zamienia sygnał analogowy na cyfrowy i odwrotnie. (Analogowocyfrowy) to przewód koncentryczny powszechnie stosowany w tv sat. i kablowej. Zastanawiam się czy moja interpretacja tego zagadnienia była właściwa.
   Pozdrawiam Andrzej.

   • Czyli można powiedzieć, że przetwornik analogowo-cyfrowy to urządzenie, które operuje zarówno sygnałem analogowym, jak i cyfrowym. Aczkolwiek dokładnie to samo mogę powiedzieć o przetworniku cyfrowo-analogowym…

    • Paweł Pomianek pisze:

     Jeśli przetwornik analogowo-cyfrowy i przetwornik cyfrowo-analogowy to synonimy – wtedy dywiz jest jak najbardziej zasadny.

     • Właśnie to nie są synonimy. To dwa różne urządzenia, dlatego nie rozumiem, czemu tam jest dywiz…

     • AJ pisze:

      Nie do końca rozumiem problem. Flaga biało-czerwona i flaga czerwono-biała to też nie są synonimy. Brak lub obecność dywizu wiąże się przecież z tym, czy jeden człon jest określany przez drugi, czy nie. Tutaj mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. Możliwość zmiany kolejności jest prostym wyznacznikiem równorzędności, ale nie jest z nią równoznaczna. Jeśli możemy zmienić kolejność, to znaczy, że człony są równorzędne, ale w drugą stronę nie ma tego wynikania. O kolejności decydują też inne czynniki, jak np. tutaj co się przetwarza w co.

     • Paweł Pomianek pisze:

      Tak, oczywiście idzie tutaj o równorzędność, a nie wyłącznie o synonimiczność. Ma Pan absolutną rację. Przyznam, że mam pewien problem z tematyką stricte techniczną – przykład flagi jest w związku z tym bardzo porządkujący. W każdym razie wydaje się, że dywiz w podanych wyżej przez p. Mateusza zwrotach w świetle Pańskiego wyjaśnienia nie jest problemem.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Obawiam się, że jeśli tak się to przyjęło, to tak już zostanie. Jak zwracają uwagę językoznawcy, polszczyzna stosuje dywiz o wiele częściej, niż wskazywałyby na to ogólne zasady języka :-(.

 207. nuska pisze:

  Pytałam jakiś czas temu o Bogurodzicę. Może niezbyt dobrze wyjaśniłam, na czym polega problem. Problem, o który pytam, polega na tym, że – wg mnie – Bogurodzica nie jest modlitwą wstawienniczą, ponieważ modlitwa wstawiennicza to zabieganie w modlitwie o innych, a w Bogurodzicy wierni proszą DLA SIEBIE. Zwracają się do Jezusa za pośrednictwem Maryi i Jana Chrzciciela. Czy zatem Bogurodzica jest modlitwą wstawienniczą? Czy dobrze rozumiem wyrażenie modlitwa wstawiennicza?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Rozumiem, choć mam pewne wątpliwości, jak mam Pani odpowiedzieć: jako teolog czy jako polonista. Termin modlitwa wstawiennicza rozumie Pani właściwie. Gdyby jednak interpretować Bogurodzicę jako modlitwę za zbiorowość – to dlaczego nie można by jej określić jako modlitwa wstawiennicza?

 208. Łukasz pisze:

  Mam problem z odmianą słowa starosta.
  Przykład: Starosta Inowrocławia czy Starosta Inowrocławski, Starosta Płocka czy Starosta Płocki. Nie mam pojęcia jak powinno być odmieniane bo w urzędach mówią tak jak ładniej brzmi lub łatwiej się wymawia.

  A może jest inna forma Starosta powiatu Płockiego lub Starosta powiatu miasta Płocka?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Mówiąc szczerze, nie widzę problemu z żadną formą. Istnieją przecież synonimy, nie trzeba mówić za każdym razem tak samo. Oczywiście mówię o użyciu w języku żywym. Jak jest oficjalnie urzędowo – trzeba zajrzeć do dokumentów.

 209. Gosia pisze:

  Ja jeszcze wrócę do kwestii dialogów… Ogólne zasady są znane, czasem jednak pewne rozwiązania źle brzmią… Np. u Wolańskiego jest wyjaśnienie, że czasowniki oznaczające mówienie powinny zawsze następować po myślniku, a jeśli narracja zawiera imię osoby mówiącej, to musi ona stać po tym czasowniku.
  Jednak w przypadku zdania:

  – Witaj. Siądź obok – zaprosił brata na pokład Tomasz.

  taki szyk brzmi dziwnie. Czy nie powinno być raczej:

  – Witaj. Siądź obok. – Tomasz zaprosił brata na pokład.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie mam dostępu do źródła, do którego Pani nawiązuje, ale wydaje mi się dziwne, by ktokolwiek napisał coś takiego. Może chodziło o to, że partia narracyjna może zaczynać się małą literą tylko wtedy, gdy po półpauzie występuje czasownik odnoszący się do tego, co zostało powiedziane. Co do przytoczonego zdania ma Pani oczywiście całkowitą rację. Złożyła to Pani całkowicie poprawnie pod każdym względem. Gratuluję!

   • Gosia pisze:

    źródło to Edycja tekstów Wolańskiego, s. 333, lin. 9 od dołu.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Bardzo dziękuję, choć to nie zmienia mojej opinii w żadnej sprawie :-). Tzn. dostępu do źródła nadal nie mam, bo nie działam w środowisku akademickim (ale przy okazji, jeśli się nadarzy, zajrzę i zapoznam się z kontekstem), a racja i tak jest po Pani stronie :-).

 210. Gosia pisze:

  To nie podręcznik akademicki, a bardzo ciekawe wydanie PWN. Wydawało mi się, że kiedyś już książka ta była cytowana na tej stronie, stąd uznałam, że ją Pan zna :) Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ale mnie nie chodziło o to, że to podręcznik akademicki, tylko że w środowiskach akademickich jest łatwy dostęp do całej wartościowej literatury językoznawczej :-).

   Książka, owszem, była cytowana, ale w artykule na temat dialogów Tomka Powyszyńskiego. I rzeczywiście było kilka drobnych informacji, z którymi się tam nie zgadzałem.

 211. Krzysiek pisze:

  Witam.
  Hobbystycznie zajmuję się produkcją win na skalę domową. I mam problem z poprawnym zrobieniem etykiety.

  Wino słodkie, czerwone. Przymiotniki odpowiadają na pytania „jakie?” A co w przypadku gdy w etykiecie zrobię coś takiego
  Wino truskawkowe
  Charakter: (jaki?) słodki
  Typ: (jaki?) czerwony
  Nie wpisałem słów „charakter wina” i „typ wina” bo chciałem uniknąć powtórzeń. I teraz moje pytanie brzmi. Czy po słowie „charakter” powinno być słodkie czy słodki? Analogicznie dla słowa „typ”

  Pozdrawiam Krzysiek

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,

   cieszę się Pańską dbałością o język. Mało kto podejmuje refleksję nad tym, jak podpisać wino. Wydaje mi się jednak, że obie Pańskie opcje byłyby poprawne i obie byłby Pan w stanie obronić w razie pytań czy zarzutów o niedokładność w opisywaniu :-). W przypadku gdy użyje Pan form słodkie, czerwone, zawsze można wyjaśnić, że w domyśle jest wino i takiej formy używa się też na sklepowych etykietach. Formy słodki, czerwony uzasadnić można oczywiście jeszcze łatwiej, w odniesieniu do słów charakter i typ.

 212. Marta pisze:

  Dzień dobry,
  Czytając książkę natrafiłam na wyrażenie „cały na biało”: „wchodzę ja – cały na biało”, „od jutra zaczynam od nowa – cały na biało”. Bardzo proszę o wyjaśnienie tego wyrażenia.

  Pozdrawiam,
  Marta

  • Paweł Pomianek pisze:

   To związek frazeologiczny, przy pomocy którego określamy jednolity strój, np. biały – cały na biało; czerwony – cały na czerwono.

 213. Lu pisze:

  Podam tutaj część zdania i prosiłbym o określenie jaką częścią owego zdania jest słow zamknięte w cudzysłów:

  …która stara się o wymieniane w wielu miejscach tego „formularza” stanowisko…

  Proszę o szybką odpowiedź :) dziękuję z góry

 214. Kinga pisze:

  Szanowne Państwo, a może Szanowni Państwo? W każdym razie nie „Witam”, gdyż w żadnym wypadku nie chcę okazywać arogancji.
  Mam nadzieję, że parę moich pytań zostanie zauważonych, gdyż jest to dla mnie bardzo dużym problemem i byłabym niezmiernie wdzięczna, jeśli uzyskałabym odpowiedź.
  1) Pierwsze pytanie dotyczy pierwszego akapitu tej wypowiedzi. Szanowni, czy Szanowne Państwo?
  2) Następnie przytoczę dość tuzinkowy przykład, a mianowicie: kościoła, czy „kościołu? Oczywiście wiem, że powinnam napisać pierwszą wersję, jednak męczy mnie to niesłychanie. Kiedy piszemy „a”, a kiedy „u”? Przypadka, czy przypadku?
  3) Wojewodzi, czy wojewodowie? Jest jakaś zasada, która wpoiłaby w mój umysł wiedzę na temat poprawnej polszczyzny w tej kwestii?
  4)”Ja będę chodziła”, czy „ja będę chodzić”? „On będzie myślał”, a może „on będzie myśleć”?
  Bardzo proszę choć o cień odpowiedzi i krótkie wyjaśnienie zasad pisowni, o ile takie istnieją.
  Pozdrawiam i oczekuję odzewu. Za wszelkie ewentualne błędy z góry przepraszam.
  Z poważaniem, Kinga.

 215. niewiedzący pisze:

  Dzień dobry.
  Mam pytanie czy forma – wieżowiec na ul. Strzeleckiej jest dopuszczalna? Wiem, że znacznie częściej używaną formą jest – przy ul. Strzeleckiej.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Paweł Pomianek pisze:

   Mogłaby być poprawna, gdyby wieżowiec stał rzeczywiście na ulicy, np. pod wieżowcem byłby tunel, którym przejeżdżają samochody. W innym wypadku jest to raczej nieszczęśliwe użycie przyimka, które można zaakceptować wyłącznie w języku potocznym. Choć niekoniecznie przyimek na jest w tych kontekstach tak znowu rzadziej spotykany.

   • Artur J. pisze:

    Czy to nie nazbyt dosłowne potraktowanie tematu? Kojarzy mi się to z opiniami, że mówienie „mieszkam na ulicy X” oznacza, jakobym był bezdomny i mieszkał właśnie na ulicy.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Mówienie mieszkam na ulicy X jest piętnowane w polszczyźnie starannej. Mówimy oczywiście mieszkam przy ulicy. W języku potocznym można mieszkać na ulicy ;-).

     PS
     Nowy słownik poprawnej polszczyzny ujmuje to tak: Mieszkać na ulicy Marszałkowskiej, pot. na Marszałkowskiej, oficj. przy ulicy (nie: w ulicy) Marszałkowskiej.
     W tym ujęciu słownika rzeczywiście trzeba przyznać, że forma na ulicy… jest już więcej niż potoczna, a przy ulicy jest formą oficjalną, najbardziej staranną.

     • Artur J. pisze:

      Mówienie mieszkam na ulicy X jest piętnowane w polszczyźnie starannej? Przez kogo?

      Nie jestem też pewien, czy oficjalna znaczy najbardziej staranna, a na pewno nie znaczy najlepsza w każdej sytuacji.

     • Paweł Pomianek pisze:

      Cóż, pewnie po prostu dawniej tak było. Oficjalna, ogólnie rzecz biorąc, na pewno nie znaczy najlepsza w każdej sytuacji – często oficjalna może oznaczać pretensjonalna. W tym wypadku trzymałbym się jednak tego, że bardziej naturalne jest mówienie, że mieszka się przy ulicy, a nie na ulicy.

     • Artur J. pisze:

      Skąd pomysł, że tak było? :) Mnie się dla odmiany zdaje, że nigdy nie potępiano — tyle że ja mam na to podkładkę. W słownikach poprawnościowych od Szobera po Markowskiego brak informacji, jakoby z formą mieszkać na ulicy X było coś nie tak. Ot, taka językowa ciekawostka. :)

     • Paweł Pomianek pisze:

      To ciekawe, widocznie jakaś obiegowa wiedza, bardziej na poziomie szkolnym niż realna ;-). Trochę jak z tym, że nie można zaczynać zdania od więc – a tymczasem można. Będę się przyglądał tej sprawie (może czytałem jakieś opinie językoznawców w tej sprawie, tylko nie pamiętam już źródła), ale na dziś – na podstawie podanych przez Pana informacji i na podstawie stwierdzeń NSPP – trzeba powiedzieć, że z formą, o którą zapytał niewiedzący, nie ma problemu.

 216. Ussi pisze:

  interesuje mnie „logika” powiedzenia ‚albo rybki albo akwarium „. Rozumiem, ze powiedzenie odnosi się do dokonania wyboru, nie można mieć jednego i drugiego..ALE jaki to ma sens? kupując rybki trzeba kupić akwarium, nie będą przecież pływały w szklance;)

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie zajmujemy się, jak już pisałem wielokrotnie, historią języka, a tutaj potrzebna jest taka wiedza. Myślę, że powiedzenie ma charakter żartobliwy. W niektórych frazeologizmach trudno szukać głębokiej logiki ;-).

 217. zibik pisze:

  Witam Panie Pawle.
  Moje wątpliwości dotyczą zastosowania rodzaju gramatycznego w liczbie mnogiej. Jasne jest, że słowo „dzieci” jest rodzaju niemęskoosobowego. Jednak wydaje mi się, że poniższa konstrukcja jest poprawna (a może nie?):
  „Mam dwoje dorosłych dzieci: Jasia i Małgosię. Oni pojechali na wycieczkę.”
  Zaimek „oni” wskazuje tu chyba nie na „dzieci”, ale na „Jasia i Małgosię”. Czy tak jest poprawnie? Jeżeli tak, to nasuwa mi się drugie pytanie dotyczące treści:
  „Mam dwoje dorosłych dzieci: Jasia i Małgosię. Moje dzieci pojechały na wycieczkę. (…)Oni niedługo wrócą”.
  Czy zaimek „oni” użyty jest tu prawidłowo? Wiem, że ze względów gramatycznych byłoby lepiej użyć „one”, ale mówimy o dorosłych dzieciach i jakoś niezręcznie mi to brzmi.
  Pozdrawiam.

  • zibik pisze:

   No cóż, najwyraźniej zadałem głupie pytanie. Przepraszam.

   • Paweł Pomianek pisze:

    Nie minął jeszcze nawet tydzień, a staramy się trzymać tego terminu odpowiedzi. W poradniach językowych – o ile wiem – czeka się dłużej. Nie napisał Pan nigdzie terminu, w jakim oczekuje na odpowiedź, więc nie mam pojęcia, skąd ta złośliwość. Myślałem, że napiszę o tej kwestii coś więcej, ale skoro się spieszymy, zaraz odpowiem w kilku słowach.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Myślę, że wszystkie formy użyte są prawidłowo, a cały wywód jest poprawny. Zaimek oni w tej ostatniej konstrukcji jest lepszy zwłaszcza wtedy, gdy pomiędzy tymi dwoma zdaniami miałoby być coś jeszcze umiejscowione, a to sugeruje wielokropek.

   • zibik pisze:

    Przepraszam Panie Pawle za moją niecierpliwość. Nie było w tym żadnej złośliwości. Nie należałem do tej pory do stałych bywalców Waszej strony, zacząłem ją czytać z zapartym tchem od niedawna (właśnie tak, „z zapartym tchem” :) ), i zwróciłem uwagę, że często odpowiada Pan tego samego dnia, a przypadki „opóźnień” są niezwykle rzadkie. Pomyślałem więc sobie, że coś jest nie tak z moim pytaniem. Jeżeli chciałby Pan rozwinąć temat, będę czekał niecierpliwie. Jeszcze raz przepraszam i dziękuję. Cierpliwość jest cnotą bogów, wiem.
    PS
    Wasza strona jest super! :)

    • Paweł Pomianek pisze:

     Szanowny Panie,
     może rzeczywiście tak szybkie odpowiadanie psuje użytkowników ;) w tym sensie, że myślą sobie potem, że to tak zawsze :-D. Generalnie staram się odpowiadać szybko właśnie przez to, że pytań jest sporo i obawiam się, by potem o czymś nie zapomnieć. Odkładam najczęściej kwestie bardziej skomplikowane i ciekawsze – za taką uznałem Pańskie pytanie, cały czas mając je na uwadze. Skoro jednak złożyło się tak, jak się złożyło, na razie pozostawiam tę kwestię wstępnie zamkniętą – także ze względu na ogrom prac redakcyjnych, jaki czeka mnie w najbliższych tygodniach. Nie wykluczam jednak, że za jakiś czas nieco o tej sprawie napiszę, bo to rzeczywiście ciekawa kwestia, warta osobnego omówienia.

     • zibik pisze:

      Wielkie dzięki. Czuję się „naprawiony”. Tym razem będę czekał CIERPLIWIE. A póki co, nie omieszkam podrzucić jakiegoś pytanka (od czasu do czasu – oczywiście).
      Pozdrawiam.

     • zibik pisze:

      I jeszcze mała szpileczka: „ogrom” jest rodzaju męskiego. Ale to chyba literówka, nieprawdaż? ;)

     • Paweł Pomianek pisze:

      Takie komentarze zawsze cenne. Tak, literówka albo jakiś rodzaj podświadomej kontaminacji (jakie można by odnieść do prac redakcyjnych) :). Dziękuję.

      PS Pisząc o psuciu czytelników formułowałem uwagę ogólną, nie piłem akurat do Pana :-).

 218. Hania pisze:

  Dzień dobry. Czy w języku polskim znajdzie się jakiś odpowiednik szkoleń face-to-face? W pracy muszę rozróżnić szkolenia online oraz szkolenia face-to-face, ale żadna nazwa nie przychodzi mi do głowy. Szkolenia online są powszechnie zrozumiane, ale co do określenia „face to face” mam wątpliwości.

 219. Tomasz pisze:

  Jak prawidłowo powinno brzmieć ogłoszenie:
  „Szpital nie odpowiada za rzeczy nie oddane do przechowalni” czy też „Szpital nie odpowiada za rzeczy nieoddane do przechowalni”?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Akurat wedle obecnie obowiązujących przepisów obie wersje są poprawne. Pierwszą uznałbym za bardziej staranną.

 220. Mariusz pisze:

  Witam,
  jestem trenerem piłki nożnej, grupy wiekowej 10l.
  Podczas zdawania egzaminu praktycznego z prowadzenia zajęć egzaminator zwrócił mi uwagę, iż nie powinien zwracać się do zawodników „Panowie”(np. Panowie zapraszam na zbiórkę) gdyż takiego zwrotu nie powinno się używać w stosunku do dzieci. Mam pytanie czy jest to błąd? Dodam, że prowadzę grupę już od 2 lat i myślę, że zawodnikom ten zwrot nie przeszkadza.
  pozdrawiam
  Mariusz

 221. Julita pisze:

  Czy umieszczenie przecinka przed nawiasem w poniższym zdaniu jest poprawne?
  „Łączna wartość aktywów zmniejszyła się, (-2,34%) w stosunku do roku ubiegłego.”

 222. beejot pisze:

  Proszę o rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczącej użycia formy wyrażenia: po dwóch i pół miesiącach.
  Łączę serdeczna pozdrowienia.

  • Paweł Pomianek pisze:

   W liczebnikach złożonych o formie określenia rzeczownikowego decyduje liczebnik pół, nie zaś liczebnik wskazujący liczbę całkowitą.
   Poprawnie: po dwóch i pół miesiąca.

 223. Wafello pisze:

  Dzień dobry! Proszę o rozstrzygnięcie następującego problemu. Sformułowanie „Baju, baju – będziesz w raju.” to zwrot czy fraza? Dziękuję i pozdrawiam. Leszek

  • Paweł Pomianek pisze:

   W niedzielę napisałem w tej sprawie maila do Pana. Skoro nie dotarł, przytaczam go poniżej:

   Szanowny Panie,
   powiedziałbym, że frazą, bo może być samodzielnym zdaniem. (Przynajmniej
   wg podziału Lewickiego i Pajdzińskiej).

   Z wyrazami szacunku
   Paweł Pomianek

 224. Aleksandra pisze:

  Dzien dobry,
  raz jeszcze prosze o pomoc. Coreczka chciala „runąć” ziemniaczki na talerz. Zaczelam odpowiadac automatycznie, jak to w rozmowie z dzieckiem „ziemniaczkow sie nie ru…” i utknelam. Czego sie nie robi z ziemniaczkami? Nie runuje? Oczywiscie ustalilysmy, ze ziemniaczkow nie mozna runac, ale problem mi pozostal.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ziemniaczki mogą same runąć, córeczka mogła też runąć ze stołka. Ale nie można czegoś runąć (lub czymś runąć). Ziemniaczki można najwyżej spuścić albo nimi rzucić. Utworzenie form od tych wyrazów nie będzie zapewne problemem. Tym samym cały dylemat runął jak domek z kart ;-).

 225. Kasia pisze:

  Witam serdecznie,

  zwracam się z prośbą owskzaznie popranej formy dotyczącej miejscowości Ślęza

  w Ślęzie
  czy
  w Ślęzy?

  dziękuję

  • Paweł Pomianek pisze:

   Niestety Słownik nazw miejscowości i mieszkańców PWN nie uwzględnia podanej miejscowości. Jest tylko taka o nazwie Ślęzaki. Nie potrafię odpowiedzieć na zadane pytanie.

  • Artur J. pisze:

   W wypadku rzeki Ślęzy jest w Ślęzie. Można przypuszczać, że z miejscowością jest tak samo.

   • Paweł Pomianek pisze:

    Panie Arturze, jak zawsze istotna, bardzo logiczna uwaga. Przyznaję, że powinienem to uwzględnić w swojej odpowiedzi. Niemniej, zasady (raczej zwyczaje) rządzące nazwami miejscowymi są tak specyficzne, że każda hipoteza niesie ze sobą spore ryzyko pomyłki ;-). Przyznać jednak muszę, że forma w Ślęzy zupełnie mi nie pasuje. Może właśnie ze względu na przyzwyczajenie do odmiany nazwy rzeki.

 226. Barbara Misiak pisze:

  witam ..która forma jest prawidłowa? najwazniejsza dla mnie jest moja córka i wnuczka …czy …najwazniejsze dla mnie sa moja córka i wnuczka…

  • Paweł Pomianek pisze:

   Obydwa podane zdania są prawidłowe. Drugie wydaje się odrobinę lepsze ze względów logicznych.

 227. Adam Bielski pisze:

  Sz. Państwo,
  Gramatyki podają, że spójniki: jeśli, jeżeli – używane są to tworzenia zdań podrzędnych warunkowych. Są jednak zdania, że używane mogą być w zdaniach, które zawierają kontrast, np.:
  1) Jeśli w szkole zachowywał się skandalicznie , w domu był grzeczny.

  Zamiast „jeśli” możemy chyba użyć też: nawet jeśli, kiedy nawet, chociaż nawet.

  Czy można powiedzieć, że te wszystkie zdania są zdaniami podrzędnymi.
  przyzwalającymi?

  Pozdrawiam
  Adam Bielski

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,
   podane zdanie jest zdaniem podrzędnym przyczynowym lub warunkowym. Warto zaznaczyć, że zaproponowane zmiany spójnika mogą zmienić charakter tego zdania (bo jednak wprowadzają one nieco inne znaczenie), ale pozostanie ono zdaniem podrzędnym.

 228. studentka pisze:

  Witam,
  Studiuję na Wojskowej Akademii Technicznej, która ma swój bardzo kłopotliwy skrót jeśli chodzi o odmianę, nawet wśród wykładowców- WAT. Jaka jest poprawa odmiana skrótu jeśli chce się zaznaczyć w wypowiedzi, że osoba znajdowała się na terenie uczelni? Osoba znajdowała się na WAT-cie? WACie?
  Serdecznie pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Skrótowce zakończone na -t piszemy w miejscowniku małymi literami (z wyjątkiem pierwszej), np. NOT, Ms. (o) Nocie, PAT, Ms. (o) Pacie, PAGART, Ms. (o) Pagarcie.

   (Nowy słownik poprawnej polszczyzny)

   Czyli miejscownik, o który Pani pyta, będzie wyglądał po prostu Wacie.

 229. wibi666 pisze:

  Jak jest Poprawie : Dominic’s Toretto Team czy Dominic Toretto’s team ?

 230. BW pisze:

  Jak formatujemy wieloakapitową wypowiedź jednej osoby wewnątrz dialogu?

  W angielskim, gdzie dialogi zamyka się w cudzysłowy, stosuje się zasadę, że jeżeli ta sama osoba kontynuuje wypowiedź w następnym akapicie, nie zamykamy cudzysłowu poprzedniego akapitu (ale otwieramy w następnym). W polskim, z półpauzą na początku wypowiedzi i brakiem jakiegokolwiek oznaczenia na końcu akapitu nie ma nawet technicznych możliwości, żeby coś takiego zrobić.

  Dla przykładu:


  – A tak w ogóle to… kim pan jest? I co tu robimy?

  – Generał Błażkow, armia rosyjska. Proszę o wybaczenie. Myślę, że najlepiej, jeśli wszystko wyjaśnię od początku.

  Treszer wszystkich nas zwiódł. Jako pierwszy domyślił się, kim jest tajemnicza „Tia” ale zgrywał idiotę, prowadząc swoją pozakulisową grę…[c.d. pierwszy akapit opowieści]

  [drugi akapit opowieści i podsumowanie]

  – No tak, to dużo wyjaśnia. Dziękuję panu za pomoc.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Taką wypowiedź zapisujemy właśnie tak, jak to zostało przedstawione. W kolejnych akapitach nie stawiamy już żadnych znaków (bo jest to kontynuacja wypowiedzi), chyba że wplataliśmy w dialog jakieś partie narracji. Taka kontynuacja wypowiedzi wygląda dokładnie tak, jak wyglądałaby narracja, więc Czytelnik jest skazany na wyłapanie tego z kontekstu. Dlatego wypowiedź dzieliłbym na akapity wyłącznie przy bardzo długich wypowiedziach. Przy krótkich – złączyłbym wszystko w jeden akapit.

 231. Vete pisze:

  Dlaczego o osobie, która chce się „zmniejszyć” (przechodzi na dietę, ćwiczy) mówimy, że osoba ta ODCHUDZA się? Słowo to brzmi tak, jakby osoba chciała stracić tę chudość, czyli po prostu przytyć.
  Odbarwianie to zabieranie barwy.
  Odwracanie to też czynność „w tył”.
  Odmrażanie to przywracanie stanu niezamrożonego.
  Oddawanie to przeciwieństwo dawania.
  Dlaczego nie ma czegoś takiego jak odgrubianie?

 232. Karolina pisze:

  Dzień dobry!
  Niedawno miałam okazję uczestniczyć w finale Międzygminnego Konkursu Ortograficznego. Wszyscy uczestnicy zmagali się z dyktandem ortograficznym. Po napisaniu dyktanda byłam niemal pewna, że wyraz niskosłodzonym powinien być napisany razem. Jednak kiedy spojrzałam na tekst dyktanda, wyraz niskosłodzonym był napisany oddzielnie. Dokładnie było to tak: ,,Pólfrancuskie rogaliki przekładane nisko słodzonym dżemem porzeczkowym”. Czy istnieje jakaś zasada wyjaśniająca pisownię wyrazu niskosłodzony, czy też autor dyktanda zwyczajnie się pomylił? Proszę o szybkie udzielenie odpowiedzi.
  Karolina,uczennica kl. VI

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dzień dobry. Karolino, zajrzyj tutaj, do poradni językowej PWN. Generalnie zasada jest taka, że złożenia przysłówka z przymiotnikiem piszemy rozdzielnie, chyba że dane połączenie już tak się utarło, że stało się jednym wyrazem. Korzystając z reguły zaproponowanej przez prof. Mirosława Bańkę, możesz spróbować poszukać w słownikach wyrazu niskosłodzony. Jeśli nie znajdziesz, należałoby go zapisywać oddzielnie, nawet jeśli w praktyce przeważa pisownia łączna.

 233. Małgorzata pisze:

  Witam, proszę o podpowiedź, czy opisując sytuację w szkole „klasa pierwsza lub klasy czwarte…itp.” ( klasa 1. klasy 4.) piszemy po liczebniku kropkę stosując regułę liczebnika porządkowego? Nie jestem w tym przypadku przekonana.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zasady języka polskiego mówią, że kropkę trzeba postawić, gdy nie jest jasne, czy jest to liczebnik porządkowy czy główny. W przypadku klasy uważam, że jest to więcej niż jasne ;-). Ze względów estetycznych zalecałbym więc zdecydowanie wersję bez kropki.

 234. Ania pisze:

  Witam
  Mam pytanie czy zwracając się na piśmie do drugiej osoby słowa typu wiesz, możesz itd piszemy z dużej litery nawet w środku zdania. Np. Bardzo Cię lubię i Możesz mi zaufać. Albo: Dobrze Wiesz, że Jesteś moim przyjacielem.
  Dziękuję za odpowiedź

  • Paweł Pomianek pisze:

   Zdecydowanie nie. Byłoby to dość poważne językowe nadużycie. Wielką literą możemy najwyżej pisać zaimki jak: Cię, Ciebie, Tobie.

   • Ania pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Też tak uważałam ale moja znajoma uparcie twierdzi, że polonistka jej syna tak ich uczyła. Albo syn coś pomylił albo polonistka niedouczona…

 235. Agnes pisze:

  Witam
  A ja mam problem z liczebnikami i zaimkami liczebnymi typu: kilka, parę… Różne źródła klasyfikują je raz jako liczebniki nieokreślone, a raz jako zaimki liczebne. Trochę, przyznam, gubię się.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pani Agnes, z tymi liczebnikami to rzeczywiście jest tak, że klasyfikuje się je w zależności od kontekstu, a nawet po prostu w zależności od źródła. W listopadzie miałem podobne pytanie o liczebniki mało i dużo. Pozwolę sobie przytoczyć tamto pytanie i odpowiedź, bo myślę, że dobrze obrazuje problem.

   > Mam problem z klasyfikacją wyrazów: mało i dużo. Czy są to przysłówki stopnia i miary, czy tez może liczebniki nieokreślone? Różne źródła podają sprzeczne informacje – w dodatku bez jakiegokolwiek wyjaśnienia. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.

   A oto moja odpowiedź.

   Szanowna Pani,

   warto opracowując tę kwestię, powoływać się na różne źródła i pokazywać skomplikowanie problemu. Nie ma w takich kwestiach prostych rozwiązań. Językoznawcy mogą mieć odmienne zdania.

   W „Nowym słowniku poprawnej polszczyzny” PWN znajdujemy taką informację:

   „Do liczebników należą też wyrazy, które nie podają dokładnej liczby przedmiotów, lecz tylko określają ją w sposób przybliżony,
   ogólnikowy, szacunkowy; są to liczebniki nieokreślone (dużo, kilkanaście, mało, moc, mnóstwo, niewiele, odrobinę, parę, trochę, wiele)”.

   Ale również:
   „Znacznie rzadziej przysłówek jest określeniem przymiotnika, np. niezwykle wścibski, mało uprzejmy, dużo wyższy, rzeczownika, np. czytanie nocami, chodzenie boso, lub samego przysłówka, np. bardzo wesoło, wyjątkowo wcześnie, prawie niezauważalnie”.

   Myślę, że o klasyfikacji w danym przypadku decyduje również kontekst.

   Zdaje się, że w cytatach z NSPP jest i coś co Panią bezpośrednio zainteresuje

 236. Małgorzata pisze:

  Witam
  Moje pytanie dotyczy poprawności zapisu daty, jaki często spotykam w zeszytach dzieci – uczniów szkoły podstawowej. Zapisują oni np. 12.05.´15 r. i twierdzą, że jest to akceptowane przez panią polonistkę. Proszę o odpowiedź, czy poprawnym jest jednoczesne użycie apostrofu i skrótu rok?

  • Paweł Pomianek pisze:

   No tak, z tym nie ma problemu – apostrofu używa się przy dacie właśnie wtedy, gdy skraca się rok. Bardziej intryguje mnie, czy na pewno ten apostrof jest użyty poprawnie w takim zapisie, gdzie pomiędzy miesiącem a rokiem mamy kropkę. Ta ostatnia wygląda obok apostrofu trochę nieszczęśliwie i raczej byłbym skłonny wybrać zapis 12.05.15 r. Niemniej ten zapis chyba też bym zaakceptował. Gdybym jednak bardzo chciał skrócić rok, a nic nie stałoby na przeszkodzie, by użyć innego zapisu, to napisałbym tak: 12 V ’15 r.

 237. Kamil S. pisze:

  Witam Panie Pawle.
  Mam pytanie odnośnie dialogu. Na ile on jest według Pana poprawny? Chodzi mi zarówno o postawione przeze mnie przecinki jak i formę. Z góry dziękuje za odpowiedź :)

  – Widziałeś, to, stary? – Wykrztusił Dan.
  – Nie za bardzo, nie zdążyłem – odpowiedział Mark.– Jesteśmy już prawie na miejscu. Mam tutaj kryjówkę.
  – Też mi pocieszenie. Myślałem, że zginiemy. Zresztą nie wiele nam do tego brakowało – przystanął na chwilę i upił łyk wody, a następnie rzucił butelkę w stronę Dana. – Masz, napij się. Chyba ich zgubiliśmy.
  - Dobra, tym razem nam się udało. Ale już nigdy więcej, tam, nie pójdę – podsumował Dan.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Najogólniej mówiąc, redaktor miałby trochę pracy, ale nie jest aż tak źle. Proszę zwracać uwagę przede wszystkim na szczegóły. Przed półpauzą w środku akapitu zawsze musi stać spacja (w drugiej linijce po Mark. nie stoi). Partie narracyjne, jeśli odnoszą się do wypowiedzi, zaczynamy od małej litery (wykrztusił Dan). Na początku dialogu musi konsekwentnie stać półpauza (w ostatnim wersie stoi łącznik). Są też pojedyncze błędy interpunkcyjne i ortograficzne. Generalnie wygląda to tak, jakby znał Pan zasady, tylko nie był dość uważny i konsekwentny w ich stosowaniu.

 238. dorka pisze:

  Czy w listach lub oficjalnych pismach zaczynających się do zwrotu „Szanowna Pani”, „Drodzy Rodzice” itp. poprawne jest stosowanie wykrzyknika?
  Niestety, uczono mnie i tak i tak, ale ostatnio usłyszałam ( i jestem skłonna to zaakceptować), że jest to niegrzeczne, że powinnam napisać na końcu przecinek i pierwsze zdanie listu zacząć z małej litery (po przecinku).
  Pomocy w tym bałaganie!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tak, lepiej stosować przecinek i zaczynać następną część wypowiedzi małą literą. Po prostu ten wykrzyknik wydaje się w takim miejscu nazbyt emocjonalny. Chyba że wiadomość ma być w jakiejś wstrząsającej tonacji (chcemy kogoś do czegoś wezwać, zmobilizować; zdarzył się jakiś skandal), wtedy można by zastosować i wykrzyknik.

 239. An. pisze:

  Jeżeli teoretycznie nazwę psa Cukier i on zaginie to powinno się mówić, że nie ma ( kogo? Czego? ) Cukra? Czy pozostaje się przy zwykłej formie jaką stosujemy używając tej nazwy w odniesieniu do produktu spożywczego, a mianowicie ‚nie ma Cukru’ ?
  Podobnie w przypadku imion Samochód czy Blok.
  Jest to niestandardowe użycie tych słów, więc powinno się używać formy przyjętej czy zmodyfikowanej?

 240. Janina pisze:

  Czy uzupełniając pamiątki komunijne gdzie jest tego typu wzór poprawnie jest wstawić przecinek i jak go umieścić – zaraz za wyrazem, czy nieco dalej np.
  Jan Kowalski p
  przystąpił do I Komunii Świętej w kościele
  p. w. Św. Marcina
  w Warszawie , dn. 1.05.2015 r.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Wszystko jest w porządku, tylko przecinek powinien być bezpośrednio po Warszawie (bez spacji) – o ile jest to graficznie możliwe.

 241. Ann pisze:

  Kobieta z dzieckiem to „oni” czy może „one”…? :)

 242. Ann pisze:

  Jeszcze jedno pytanie :)

  Mówi się „naręcze kwiatów” można powiedzieć „puste naręcze”, czy naręcze z samo z definicji jest czegoś „pełne”??

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nowy słownik poprawnej polszczyzny definiuje ten wyraz tak: ‚ilość, liczba czegoś; tyle, ile da się unieść na ręku’.

 243. Cytryn pisze:

  Czy w tym zdaniu zostały dobrze postawione przecinki?

  Zostawiają chore ptaki, które, trzepocząc skrzydłami, nie mogą wzbić się w powietrze.

 244. Zdezorientowana pisze:

  Czy zamiast „podczas tegorocznej edycji” można napisać „podczas edycji 2015″? Druga forma wydaje mi się niepoprawna i bardzo sztuczna. Będę wdzięczna za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości :)

  • Paweł Pomianek pisze:

   Wydawnictwa poprawnościowe w ogóle piętnują używanie wyrazu edycja w tym kontekście. Nowy słownik poprawnej polszczyzny ujmuje to tak: Nadużywane w stylu publicystycznym. Np.: Trzecia edycja, lepiej: trzecie wydanie, konkursu, teleturnieju a. trzeci konkurs, teleturniej. Kolejna edycja Pucharu Świata, lepiej: kolejne zawody o Puchar Świata.

   Proponuję więc w ogóle rozważyć zmianę konstrukcji i usunąć z niej wyraz edycja.

 245. Anna pisze:

  Szanowni Państwo,

  przygotowuję dyplomy dla laureatów konkursu i mam wątpliwość, czy zastosować wielkie litery w nazwie stanowiska osoby podpisującej dyplom. Czy poniższy zapis jest poprawny?

  Jan Kowalski
  Przewodniczący Kapituły
  Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Przyjaciół X

  • Paweł Pomianek pisze:

   Osobiście proponowałbym stosować małą literę.

   Jan Kowalski
   przewodniczący kapituły
   dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Przyjaciół X

   Ale mamy tu do czynienia ze stanowiskiem dyrektorskim. Jeśli jest jednostkowe, można zastosować też wielką literę.

   • Anna pisze:

    Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.

    Tak, zarówno przewodniczący kapituły, jak i dyrektor zarządzający, są stanowiskami jednostkowymi. Poza tym, w słowniku PWN znalazłam informację, że jeżeli nazwa stanowiska odnosi się do konkretnej osoby i jest przytoczona w pełnym brzmieniu, użycie wielkich liter jest uzasadnione.

    Powyższe argumenty wzbudziły moją wątpliwość, co do poprawności pisowni.

    Bardzo dziękuję!

 246. Ewelina pisze:

  Zadałam pytanie pod tematem związanym z dialogami, ale mam jeszcze jedno, które nie odnosi się bezpośrednio do dialogów, więc zadam je tutaj.
  U mnie występuje ten problem w dialogu, ale na 100% nie ma to znaczenia, czy jest to wypowiedź czy narracja. Chodzi raczej o estetykę i przejrzystość tekstu, a także o to, czy jest on zrozumiały dla czytelnika.

  Co z ewentualnymi przypisami i wyjaśnieniami w literaturze beletrystycznej? Chodzi mi o to gdzie je umieszczać. Przykładowo, mamy jakąś powieść, w której autor posługuje się na przykład skrótami nazw instytucji, bądź też opisuje miejsce, nazywając nazwami własnymi obiekty się tam znajdujące.

  Pamiętam, że w jakiejś lekturze, bodajże ze szkoły średniej były umieszczone przypisy. Tekst był dość ciężki, było dużo wyjaśnień i dużo odnośników, tak, że niekiedy przypisy zajmowały ponad jedną trzecią strony książki, a pojawiały się średnio na co drugiej, bądź co trzeciej stronie. Powiem szczerze, że bardzo źle mi się to czytało. przy każdym przypisie musiałam wędrować na dół strony w poszukiwaniu jego wyjaśnienia, co skutecznie „wybijało” mnie z rytmu czytania. Z drugiej strony przychodzą mi na myśl dość poczytne powieści Dana Browna. Ten autor, bodajże na końcu książki wyjaśnia i opisuje miejsca, instytucje itp., które są w jego powieściach prawie zawsze autentyczne. Nie burzy to akcji, czytelnik się nie rozprasza czytaniem wyjaśnień autora. Jest to generalnie wygodne.
  Przypis na dole strony, powoduje, że łatwo jest znaleźć wyjaśnienie niezrozumiałego wyrażenia, nie trzeba kartkować książki, z drugiej jednak strony, wybija czytelnika z akcji powieści. Odwrotnie: opis na końcu nie rozproszy czytelnika podczas lektury, ale pozostawi niedopowiedzenie, co czasem może się „rzucić” na rozumienie treści.
  Jak więc postępować?
  Dziękuję za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pani Ewelino Karolino :-),
   tak pięknie to Pani tutaj wyłuszcza, że nie mam wątpliwości, iż Pani literaturę czyta się (lub będzie się czytać) bardzo dobrze. W tej kwestii właściwie mam do dodania jeszcze mniej niż w poprzedniej, ponieważ dokładnie wyłuszczyła Pani wszystkie za i przeciw każdego ze sposobów. Gdy będzie się Pani decydować, musi Pani po prostu rozważyć, która z opcji będzie bardziej odpowiednia dla Pani powieści. Jeśli przypisów nie ma dużo, osobiście zdecydowanie doradzałbym wersję z przypisami dolnymi.

   PS Proszę mieć na uwadze, że przypisów końcowych praktycznie nikt nie przeczyta.

   • Ewelina pisze:

    Dziękuję za sugestię. Chyba ich dużo nie będzie, ale to się dopiero okaże :)
    Hmmm… ale co do przypisów końcowych, to ja je zawsze czytam. Choć to chyba nie są przypisy, tzn. nie tak to powinniśmy nazwać. Na końcu raczej nie umieszcza się odnośników do poszczególnych pojęć, a raczej opisuje co autor miał na myśli. Tak było u wspomnianego przeze mnie Dana Browna. Spotkałam się też z tzw. rysem (tłem) historycznym, co też było w jakiś sposób wyjaśnieniem nie tyle pojęć, ile wydarzeń opisanych w książce.
    Ja sobie nie wyobrażam tego nie przeczytać. Zawsze mnie z resztą ciekawi, co jest prawdą, a co fikcją literacką. Pozdrawiam.

 247. angelika pisze:

  Dzień dobry,
  mam kilka pytań odnośnie do konstrukcji „i pomimo że”. Czy w poniższych zdaniach oddzielamy ją przecinkiem?
  Nie jest to sztuka, której wartość polega na wykwintnym autorskim pomyśle, na jednolitej, konsekwentnie przeprowadzonej koncepcji artystycznej, i pomimo że rzecz nazywa się „dramatem”, pozostanie on tylko szeregiem ponurych obrazów i scen, wskrzeszających bóle i męczeństwa, piętnujących tyranię, nie związanych atoli jedną nicią dramatycznej akcji.

  I pomimo że podziwiamy całkowicie niepospolite błyski talentu i zręczności w scenicznej robocie, razi nas brutalna, bez osłon podana prawda nizin życiowych i osłabia ostateczne wrażenie scenicznego dzieła.

 248. Angelika pisze:

  Mam jeszcze trzy wątpliwości odnośnie do interpunkcji. Czy w poniższych miejscach zdania postawimy przecinek?

  Stąd też, (?) nie tylko nie odmawiamy tego rodzaju utworom prawa obywatelstwa w literaturze i teatrze, ale przypisujemy im ważne znaczenie.

  Jednak, (?) kiedy już przystępował do omawiania gry aktorów, reżyserii czy inscenizacji, zazwyczaj posługiwał się prostymi wyrażeniami przymiotnikowymi bądź przysłówkowymi, nie zagłębiając się w terminologię teatralną.

  Przejąwszy, (?) z teatru francuskiego pewną metodę obserwacji i budowanie tezy, pani Zapolska operuje jednak wartościami swymi z niepospolitą zręcznością.

  • Paweł Pomianek pisze:

   W trzecim przykładzie przecinek należy skasować. W dwóch poprzednich można zostawić, ale nie jest to konieczne – osobiście byłbym zdecydowanie za skasowaniem ich w każdym z tych przykładów.

 249. Angelika pisze:

  Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy interpunkcja w tym zdaniu jest poprawna?

  Tylko, że podczas gdy Żabusia równie bezmyślnie oszukując męża, jest poza tym istotą bardzo miłą i sympatyczną w swej pustocie i lekkomyślności – to pani profesorowa jest poza wszystkim całkowicie zwyrodniałą w swej głupocie istotą.

 250. Ewelina pisze:

  Dzień dobry ponownie Panie Pawle.
  Tym razem mam pytanie odnośnie użycia obcych słów w tekście, które na stałe weszły do języka polskiego. Raczej potocznego, ale jednak.
  Otóż, w tym, co obecnie piszę, mam dialog pomiędzy dwoma nastoletnimi osobami. Gdyby rozmawiały „na żywo”, naturalne byłoby użycie zwrotu typu OK, na znak zgody. Jednak w tekście pisanym wydaje mi się to trochę dziwne. Aczkolwiek użycie słów „dobra”, czy „dobrze” w kontekście tego, co piszę, jest zbyt poważne. Chodzi mi o to, że nie będzie oddawało „luzackiego” klimatu rozmowy, a to chciałabym właśnie uzyskać.
  Podobny problem mam z innym obcym słowem. Jeden z bohaterów mówi „napisałem siostrze smsa”. No właśnie: smsa, esemesa, sms, czy może sms’a? Bo użycie zwrotu „wiadomość tekstową” znów wydaje mi się nie na miejscu.

  Co ciekawe, z racji tego, że piszę w MS Word, korzystam z autokorekty, co mi się przydaje, gdy w pośpiechu „zjem” jakąś literkę :). I Word nie podkreślił mi ani formy „okej”, ani „OK”, podkreślił za to „smsa”. Pisząc za to ten post, nie podkreślono mi tylko formy „esemesa” – co znaczy, ze tylko ona jest poprawna? I a propos można napisać „piszę w Wordzie”? Czy może „w Microsoft Word”, albo jak napisałam „MS Word” ? Tego program nie podkreślił, ale WORD to skrót powszechnie używany w języku polskim, więc na pewno jest w bazie programu.

  Z góry dzięki za odpowiedź. Ewelina-Karolina :)

  • 1. Poprawne formy to okej, okay, OK i O.K. – wg mnie nie ma przeciwwskazań, aby użyć tego słowa, zwłaszcza w rozmowie między nastolatkami.
   2. „Napisałem siostrze SMS”, „Napisałem siostrze esemes”. Końcówka „-a” uchodzi za potoczną (SMS-a, esemesa).
   3. Nie mam pewności, ale wydaję mi się, że „pisać w Wordzie” jest poprawne.

   • Artur J. pisze:

    Co do punktu 2 — skoro bohater (zapewne też nastolatek, ale tego już nie wiemy) to mówi, to zdecydowanie na miejscu będzie forma potoczna.
    Co do punktu 3 — wiele zależy od sytuacji. W dialogu naturalnie będzie brzmiała forma „piszę w Wordzie”. W bardziej oficjalnych sytuacjach coś do powiedzenia pewnie chciałaby mieć (co nie znaczy, że zawsze należy jej słuchać) firma Microsoft, która oczekiwałaby formy w rodzaju „piszę w programie Microsoft Word”.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pan Mateusz, który często z dobrej woli pomaga nam tutaj odpowiadać, krótko i rzeczowo odpowiedział na Pani pytania. Do kilku spraw się odniosę:

   1. Wg mnie ciągle najlepszą formą jest okay. W tekstach pisanych radziłbym się trzymać właśnie jej. Jeśli jednak chce Pani zaznaczyć, że bohater odpowiedział OK, a nie okay – to można by użyć i tej formy.

   2. W odmianie oficjalnej piszę SMS. Potocznie można użyć dwóch form wskazanych przez p. Mateusza: SMS-a lub esemesa. Pozostałe uchodzą za niepoprawne. Zresztą – mówiąc najkrócej – właśnie na te dwa sposoby możemy odmienić również inne skrótowce, np. PKS-u lub pekaesu.

   3. Szczerze, to nie spotkałem się do tej pory z rozważaniami na ten temat. Ja bym zaakceptował wszystkie trzy podane formy. Najbardziej naturalna jest dla mnie pierwsza piszę w Wordzie. Bardziej oficjalnie można by powiedzieć piszę w programie Word. Ważniejsze jest tutaj to, by zaznaczyć, że generalnie radziłbym z dużą dozą nieufności traktować autokorektę. Redagując książki bardzo często widzę, że autorzy unikają pewnych form podkreślanych przez autokorektę, które są w pełni poprawne.

   • Ewelina pisze:

    Dziękuję bardzo wszystkim Panom za wyczerpującą odpowiedź.

    I przepraszam, że tak późno od napisania odpowiedzi składam podziękowania, ale właśnie dzisiaj, w trakcie pisania nasunęło mi się pytanie, które odnosi się do tego, co mi wyjaśniliście, a dokładnie tego, co poruszył Pan Paweł.

    Konkretnie dotyczy tych wspomnianych przez Pana skrótowców. Czy mogę tą zasadę odmiany, zastosować do skrótu WF -wuef (np. na wuefie, lekcja wuefu). Nie mogę przecież pisać cały czas wychowanie fizyczne, a żaden słownik synonimów niczego trafnego mi jeszcze nie podał.

    Z góry dzięki za odpowiedź.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Skrót od wychowania fizycznego to właśnie WF. Odmiana klasyczna: WF-u, WF-owi, z WF-em etc. Można też pisać wuef, wuefowi itd. Proszę jednak przyjąć zasadę, że na kartach jednej pracy (jednego artykułu) stosuje się stale jeden rodzaj skracania: albo ten, albo tamten (nie wymiennie).

  • Tomasz Marek pisze:

   Ostatnio młodzież mówi „pchnąłem/puściłem jej/mu eskę”. Takie klimaty!;-))

 251. Jo pisze:

  Dzień dobry,
  zastanowiło mnie ostatnio, czy często używane wyrażenie „popełnić rytualne seppuku” nie jest pleonazmem. Wydaje mi się, że jest podobnie jak w przypadku „cofać się do tyłu” czy „artykuły AGD” – w końcu seppuku samo w sobie jest właśnie rytualnym samobójstwem, tak jak AGD to przecież artykuły gospodarstwa domowego.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,
   zgadzam się z Pani interpretacją. Osobiście powiedziałbym po prostu popełnić seppuku.

 252. Witam,

  jako że interesuję się sportem, często po danych wydarzeniach widuję artykuły, teksty typu „Polska wygrywa mecz”, „Hamilton zdobywa tytuł MŚ”. Zastanawiam się, czy użycie czasowników jak w podanych przykładach jest poprawne. Przytoczone przeze mnie zdania (a dokładniej: ich czasowniki) sugerują czas teraźniejszy, a nie przeszły. Żeby uzasadnić swoją opinię o niepoprawności tych zdań, dodam słowo „wczoraj” do nich: „Polska wczoraj wygrywa mecz”, Hamilton wczoraj zdobywa tytuł MŚ”.

  Z góry dziękuję za poświęcony czas i udzielenie odpowiedzi. Mam nadzieję, że się mylę i przykłady jak na początku tego komentarza są poprawne, bo jeśli nie, to około 70% tekstów, które dotyczą zakończonych wydarzeń i które widuję, jest błędne…

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Mateuszu,
   tutaj bym akurat nie wnosił zastrzeżeń. Oczywiście jeśli doda Pan wyraz wczoraj, przykłady stają się automatycznie niepoprawne. Generalnie jednak tego wyrazu przecież nie ma. Czas teraźniejszy w tych kontekstach potraktowałbym raczej jako chęć udramatyzowania tekstu, ożywienia go, podtrzymania wczorajszych emocji i przeniesienia ich na dziś.

 253. Magda pisze:

  Dzień dobry!

  Niedawno to pytanie spędzało mi sen z powiek, nie znalazłam nigdzie odpowiedzi na nie, mimo, że szukałam nawet w outernecie (poza internetem, znaczy się).

  Dowiedziałam się przypadkiem, że i u Państwa można zadać pytanie, więc chętnie skorzystam z tej możliwości i będę ogromnie wdzięczna za jednoznaczną odpowiedź, ale docenię także nierozstrzygający głos w sprawie.

  Czy jeśli powiem: „gośćmi będą Jan i Anna Nowakowie” tylko sugeruję, że para jest małżeństwem, czy też określam to jednoznacznie? Czy mogłabym powiedzieć takie zdanie, gdyby Jan i Anna byli rodzeństwem lub ojcem i córką? Czy zamienienie w takiej sytuacji wspomnianej wcześniej formy na następującą: „Jan i Anna Nowak”, było by równie dobrą alternatywą, koniecznością, czy też błędem?

  Jeżeli ktoś z Użytkowników strony, niekoniecznie językoznawca, chciałby zabrać głos w sprawie, bardzo chętnie poznam różne opinie na ten temat!

  Pozdrawiam,
  Magda

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pani Magdo,
   ta kwestia nie wydaje się tak skomplikowana, jednocześnie jest istotna i ciekawa. Jeśli powie Pani gośćmi będą Jan i Anna Nowakowie to jestem pewien, że 99% użytkowników naszego języka uzna, że ma Pani na myśli małżeństwo. Teoretycznie jest możliwe, by było to rodzeństwo lub ojciec z córką, ale wtedy, by uniknąć nieporozumień, należałoby to uściślić. A tak naprawdę gdyby było to rodzeństwo lub ojciec z córką, z pewnością lepiej byłoby zapisać: Jan Nowak i Anna Nowak. Co do drugiej części pytania, forma Jan i Anna Nowak jest błędna, ponieważ nazwiska w języku polskim należy odmieniać. Proszę zauważyć, że taki zapis odnosi tak naprawdę nazwisko tylko do drugiej z wymienionych osób. Mamy Annę Nowak i jakiegoś nieokreślonego Jana.
   Odwzajemniam pozdrowienia :-).

  • Magda pisze:

   Dziękuję za odpowiedź! Druga część moich wątpliwości (dotycząca formy „Jan i Anna Nowak) została rozwiana, jednak nadal nie rozstrzyga Pan, czy forma „Jan i Anna Nowak” jest zastrzeżona dla małżeństwa.

   Zdaję sobie sprawę, że lepiej być precyzyjnym w języku, jednak moim głównym dylematem w tej sprawie jest kwestia, czy forma „Jan i Anna Nowakowie” jest DOPUSZCZALNA w przypadku, kiedy Jan i Anna nie są małżeństwem. Czy jej użycie jest błędem, czy też jest poprawne, choć mylące.

   • Paweł Pomianek pisze:

    Pani Magdo,
    trudno mi się zgodzić z tym zaproponowanym przez Panią, a dla mnie dość sztucznym podziałem, że coś może być mylące, a jednocześnie nie być błędem językowym. Tzn. coś oczywiście może być mylące, nie będąc błędem językowym, np. gdy świadomie decydujemy się na jakąś językową zabawę, by pokazać jakąś grę słów czy aby zażartować. Coś może być też mylące dla odbiorcy ze względu na jakieś jego ograniczenia. Gdy jednak jest tak, że nadawca używa formy, która w danym kontekście oznacza co innego, i robi to nieświadomie, jest to w oczywisty sposób językowa niedoskonałość czy – odważyłbym się powiedzieć – błąd językowy.

    W Nowym słowniku poprawnej polszczyzny czytamy m.in.: Błąd można też określić jako taki sposób użycia jakiegoś elementu języka, który razi jego świadomych użytkowników, gdyż pozostaje w sprzeczności z ich dotychczasowymi przyzwyczajeniami, a nie tłumaczy się funkcjonalnie.

    Jednocześnie zachęcam Panią do zadania swojego pytania w poradni językowej PWN (o ile oczywiście się Pani uda). To rzeczywiście jest ciekawa kwestia, warta jasnego stanowiska profesorów odpowiadających na pytania w poradni.

  • Magda pisze:

   „Błąd można też określić jako taki sposób użycia jakiegoś elementu języka, który razi jego świadomych użytkowników, gdyż pozostaje w sprzeczności z ich dotychczasowymi przyzwyczajeniami, a nie tłumaczy się funkcjonalnie.” Nie wiedziałam o tym. To istotna informacja, dziękuję!

   Przymierzałam się do zadania pytania na PWN, ale jakoś nie trafiałam z momentem i w końcu zapomniałam o sprawie; przypomniałam ją sobie, kiedy dowiedziałam się, że Pan odpowiada bez limitów ;) I za te odpowiedzi bardzo dziękuję!

   • Paweł Pomianek pisze:

    Pani Magdo,

    ja odpowiadam „bez limitów”, ale proszę pamiętać, że jestem tylko magistrem filologii polskiej (no i mam już kilkuletnią dość istotną praktykę przy redakcji książek i artykułów; i jeszcze w odpowiadaniu tutaj na pytania :-D). Ale prawdziwi specjaliści są właśnie tam, w poradni językowej PWN. To są normatywiści – ja, kiedy tylko jest możliwość, staram się na nich powoływać. W kwestii Pani pytania nie mam pod ręką żadnych materiałów, w których by coś na ten temat mówili – stąd argumentacja trochę na okrągło ;-). Ten cytat, który się Pani spodobał, też dotyczy w pierwszej kolejności takich aspektów, jak tworzenie nowych wyrazów, przejmowanie kalek językowych, tworzenia nowych związków składniowych między wyrazami, które np. od dziesięcioleci funkcjonowały inaczej. Ale wydaje mi się, że i tutaj można go zaaplikować…

    • Magda pisze:

     Oczywiście, rozumiem. O tym „bez limitów” to pisałam z uznaniem, bo widzę, że pytań tu jest naprawdę sporo. Jak nadarzy się sposobność, zapytam za Pana namową w poradni PWN.

 254. Justyna pisze:

  Dzień dobry, czy nazwisko Bodo (Eugeniusz Bodo) powinniśmy odmieniać? A jeżeli tak – w jaki sposób robić to poprawnie?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,
   gdy stosujemy pisownię z imieniem lub z innym wyrazem wskazującym na rodzaj męski, dopuszczalne jest nieodmienianie nazwiska zakończonego na -o. Nazwisko zdecydowanie jest jednak odmienne: Bodo, Body, Bodzie, Bodę, z Bodą.

   • Justyna pisze:

    Bardzo dziękuję!

   • Artur J. pisze:

    Odmiana nazwiska Eugeniusza Bodo to rzecz raczej niespotykana. Wielki słownik ortograficzny PWN podaje tylko formę bez odmiany.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Dziękuję za jak zawsze cenne uzupełnienie. Osobiście w kwestii odmiany nazwisk zawsze jestem zwolennikiem odmiany, o ile jest taka – tak to nazwijmy – techniczna możliwość. Tutaj może powodem propozycji nieodmienności jest pochodzenie nazwiska albo utarty zwyczaj językowy. Jestem więc skłonny uznać, że akurat w przypadku Eugeniusza Bodo w przypadku pisowni z imieniem lepsza jest forma nieodmienna.

     • Tomasz Marek pisze:

      Zwolennikom (do których nie należę) odmieniania WSZYSTKICH nazwisk podam (dyskutowaną na innych forach) wersję odmiany przydomka i nazwiska jakiegoś (jakoby znanego) sportowca amerykańskiego: w mianowniku Babe Ruth, w miejscowniku wyszło Babie Rucie. Ponieważ po takim miejscowniku narzędnik narzucał się „Babą Rutą”, wycofano się z tego pomysłu i polskim zwyczajem ominięto problem, przerabiając całą wypowiedź.

 255. Alla pisze:

  Nie wiem gdzie mogłabym napisać ten post, więc z pewną nieśmiałością umieszczam go tutaj. Bardzo poproszę o wyjaśnienie jak poprawnie powinno się mówić/pisać:
  „bronią popełnione „byki” jak niepodległości” uważam, że ta fraza powinna brzmieć: „bronią popełnionych byków jak niepodległości”, bo mamy do czynienia z imiesłowem przymiotnikowym, nie jestem jednak pewna takiej interpretacji, więc proszę o pomoc. Dziękuję.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Tutaj nie ma znaczenia, czy to imiesłów, czy nie. Istotne jest, jaki rząd ma czasownik bronić, a ten ma rzeczywiście – dopełniaczowy. W związku z tym poprawna jest forma, którą Pani wskazała: bronią popełnionych byków jak niepodległości.

 256. Małgosia pisze:

  Dzień dobry!
  Mam pytanie dotyczące dedykacji. Czy w wyrażeniu „dedykuję (…)bratu Darkowi, siostrze Kasi” powinnam umieścić myślnik? (tj. bratu – Darkowi, siostrze – Kasi).
  Pozdrawiam serdecznie!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Powiedziałbym, że żadna z tych wersji nie jest błędna. Widzę taką tendencję u niektórych, że w podobnej sytuacji uważają, że przydałby się jakiś znak oddzielający. Przecinek tutaj nie do końca pasuje, bo to przecież nie jest stricte wtrącenie (przeciwnie, imię jest informacją nadrzędną) – jeżeli już, to właśnie półpauza. Ale jeśli jest to wyliczenie skierowane kolejno do kilku osób, radziłbym pominąć półpauzę i pisać bratu Darkowi, siostrze Kasi etc.

 257. Katja pisze:

  Ostatnio, często widzę rozsyłane zdanie; „Lubię gotować moją rodzinę i zwięrzęta” z dopiskiem, żeby używać przecinków, które zmieniają treść zdania. Czy naprawdę, zdanie; Lubię gotować, moją rodzinę i zwierzęta” jest prawidłowe? Dziękuję

  • Paweł Pomianek pisze:

   No cóż, oczywiście to zdanie nie grzeszy mądrością, ale nie widzę w nim nic niepoprawnego. Zapewne chodzi Pani o taki demot, który ostatnio krąży. Mnie się on podoba, bo zabawnie i celnie zwraca uwagę na to, jak ważne w niektórych miejscach jest postawienie przecinka. Na potwierdzenie polecam nasz niedzielny wpis.

 258. Marzena pisze:

  Szanowny Ekspercie,
  czy są jakieś zasady co do zapisywania oddziałów w klasach?
  2a, 2A, IIa, IIA czy ze spacją 2 a II A itd.

  pozdrawiam
  Marzena

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pisownia nazw oddziałów klasowych nie jest uregulowana w zasadach ortograficznych. Pod linkiem znajdzie Pani bardzo ciekawe omówienie tej kwestii w poradni językowej PWN.

 259. Dawid Budkiewicz pisze:

  Dzień dobry,
  mam pytanie, jaka jest poprawna odmiana imienia Karina w wołaczu? Według mnie bardziej naturalnie brzmi „Karina”.

  Proszę o odpowiedź oraz zasugerowanie dlaczego właściwa jest dana odmiana.

  Z wyrazami szacunku
  Dawid Budkiewicz

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,
   jeśli chodzi o wołacz od imienia Karina, to jedyna poprawna forma to oczywiście Karino. Mam jednak wrażenie, że nie chodzi Panu o odmianę, tylko o codzienne używanie mianownika Karina w funkcji wołacza. Jest to jak najbardziej dopuszczalne. A to, czy bardziej naturalnie brzmi Karina czy Karino, jest zazwyczaj uwarunkowane regionalnie.

 260. Krystian pisze:

  Dzień Dobry,

  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy w zdaniu „Sam zainteresowany, czyli Jan Kowalski, na razie nie chce komentować sprawy” przecinek po nazwisku Kowalski jest wymagany.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie jest. Przecinek wolno postawić, jeśli czyli Jan Kowalski potraktujemy jako wtrącenie. Można jednak potraktować całe zdanie jako zdanie współrzędnie złożone wynikowe i wówczas przecinka po Kowalski nie stawiamy. Wszystko zależy od interpretacji.

 261. Krystian pisze:

  I jeszcze jedno, jeśli można. W zdaniu: „Dość znaczne podniesienie kryterium dochodowego i zgoda na to, by nadal wypłacać świadczenie po jego niewielkim przekroczeniu, to będzie krok w dobrym kierunku, bo więcej rodzin skorzysta z pomocy” przecinek pomiędzy słowami „przekroczeniu” i „to” powinien stać czy nie? Nie jestem w stanie określić, czy owo „by” wprowadza tutaj zdanie podrzędne wtrącone.

 262. marta pisze:

  Witam!
  Znalazłem ostatnio na fb takie zdanie: ,,Dziś wczesno rany wypad na rowery do Parku Piastowskiego”. Coś mi w nim nie pasuję, jaka powinno ono właściwie brzmieć?
  Z góry dziękuję

  • Paweł Pomianek pisze:

   Chodzi Pani (czy – jak sugeruje e-mail – Panu) o formę wczesno rany? Nie mam pojęcia co to za zapis. Może żartobliwy. Oczywiście powinno być np. wcześnie rano lub wczesnym rankiem, ale na pewno nie tak, jak zostało przytoczone.
   Łączę wyrazy szacunku.

 263. Wiola pisze:

  Witam!
  Zawsze mam problem z postawieniem przecinków w odpowiednich miejscach w zdaniu. Proszę o pomoc. Czy w zdaniu: „Szafa wyposażona jest w drążek na ubrania wiszące oraz pojemną górną półkę” przecinek powinien być postawiony pomiędzy „pojemną” a „górną” czy nie?

  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Teoretycznie można by sobie wyobrazić sytuację, w której przecinek należałoby postawić, bo wszystko zależy od znaczenia. Ale jeśli chodzi po prostu o pojemną górną półkę (bez zestawiania jej z pojemną dolną) to naturalna jest wersja bez przecinka. Tutaj wchodzi w grę kwestia równorzędności przymiotników. Te dwa akurat nie są równorzędne (nie wymieniamy kilku cech półki), więc przecinka nie stawiamy.

 264. Cytryn pisze:

  Proszę o podpowiedź co do postawienia przecinka w zdaniach:

  /Jednakże rżenie koni, jak i szczekanie psów ledwie docierały do moich uszu./

  /Wiedziałam, że ów budynek najlepiej prosperujące lata ma już dawno za sobą./

  dziękuję za odpowiedź

 265. Czytelniczka pisze:

  Bardzo proszę mi powiedzieć, jak powinnam zapisać „wolontariusz przewodnik”? w Ten sposób czy może z łącznikiem „wolontariusz-przewodnik”? Zapoznałam się z regułą używania łączników, ale nic mi tu do końca nie pasuje…
  Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  Łączę wyrazy szacunku,
  Czytelniczka

  • Paweł Pomianek pisze:

   Jeśli chodzi tutaj o to, że ktoś został przewodnikiem w ramach wolontariatu (jako wolontariusz), to proszę napisać wolontariusz przewodnik (przewodnik jest względem wolontariusza nadrzędny, a ten ostatni wyraz jest dookreśleniem).

   • Czytelniczka pisze:

    Tak, mowa tu o kimś, kto został po prostu „darmowym” przewodnikiem. Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Jeszcze jedna wątpliwość, która teraz mi się nasunęła. Skoro przewodnik jest nadrzędny, to czy nie powinien w takim wypadku stać przed słowem „wolonatriusz”? Wtedy byłoby: „przewodnik wolontariusz”.

 266. Natalia pisze:

  Dzień dobry,

  jak należy zapisywać wyrażenie „Miasto Dawidowe” (miasto Dawidowe? miasto dawidowe?) i dlaczego? Czy do tego problemu odniosła się kiedyś Komisja Języka Religijnego Rady Języka Polskiego?

  Pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,

   co do Dawidowego nie ma wątpliwości, że to przymiotnik dzierżawczy, więc wielką literą. Ale ja bym podszedł do tego po prostu jak do utartego określenia miasta (bo chodzi przecież o konkretne miasto), pełniącego funkcję synonimu nazwy. Zob. tutaj. Czyli po prostu Miasto Dawidowe. Nie spotkałem się z tym, by do tego typu nazw odnosiła się KJRRJP.

 267. GH pisze:

  Witam
  i „w międzyczasie” piszę te słowa, czy może lepiej: witam i „w między czasie” piszę.
  Pisownia „między czasami” jest jasna, w każdym razie wydaje się być logiczną.
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
  GH

  • Paweł Pomianek pisze:

   No cóż… Myślę, że ostatecznie to ani Witam, ani w między czasie :-). Jeśli chodzi o powitanie, zdecydowanie bardziej odpowiednie byłoby Dzień dobry (Witam uchodzi za dość niegrzeczne), a w międzyczasie to po prostu zrost – pisany łącznie. Między czasami w sensie przenoszenia się między czasami (lepiej przenoszenia się w czasie) lub różnicy między czasami (lepiej: różnicy w czasie) w poszczególnych miejscach świata piszemy rozdzielnie. Jeśli zaś mamy do czynienia z międzyczasami np. w wyścigu na dochodzenie, to oczywiście pisownia łączna.

   • Tomasz Marek pisze:

    Wg ostatnich zaleceń trzech mędrców (Bralczyk, Miodek, Markowski) „Witam” jest dopuszczalne jedynie w przypadku nieznajomości płci adresata, „Dzień dobry” absolutnie niezalecane, a jedyna polecana forma nagłówka e-maila czy listu, to „Szanowny Panie”, ew. z dodatkiem funkcji, tytułu lub stanowiska; wtedy może być bez „Szanowny” (np. „Panie Redaktorze”).

    • Paweł Pomianek pisze:

     Proszę o źródło tych opinii. W stosunku do wcześniejszych są bardzo zaskakujące.

     • Tomasz Marek pisze:

      Pardon! Pomyliłem się – tą ostatecznością w przypadku nieznajomości płci jest „Dzień dobry” (wg prof. Markowskiego; prof. Bralczyk wyklucza „Dzień dobry”)
      [http://wyborcza.pl/duzyformat/1,137938,15957710,Szac4you__Jezyk_wolnej_Polski.html]

 268. lena pisze:

  Poprawna forma to: są trzydzieści dwa stopnie czy jest trzydzieści dwa stopnie?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Są trzydzieści dwa stopnie – jeśli chodzi o stanowiska, godności (stopnie np. w wojsku).
   Jest trzydzieści dwa stopnie – gdy mamy na myśli temperaturę.

   • Tomasz Marek pisze:

    Prof. Bańko odpowiada zdecydowanie, że SĄ trzydzieści dwa stopnie (w kontekście temperatury). [http://sjp.pwn.pl/slowniki/Do-jeziora-s%C4%85-trzy-kilometry.html]

    • Paweł Pomianek pisze:

     Bardzo dziękuję. W tej sytuacji przyznać trzeba, że w obu znaczeniach zdecydowanie lepsza jest forma z orzeczeniem w liczbie mnogiej.

 269. Tomasz Marek pisze:

  Rozpoczęto inwestycję (budowę fabryki). Czy dyrektor tejże (zaznaczam, że fabryki jeszcze nie ma) został zatrudniony „w inwestycji” (choć żadnego „zamknięcia w” nie sposób sobie wyobrazić, dopiero będą kopać pod fundamenty)? „Na” (fuj – jak „na dachu”, choć przyjęło się „na budowie”)? „Przy” (razi, bowiem kojarzy się z dorywczością zajęcia i jakąś odległością terenową, jak „przy dworze”, na dodatek z czynnością: „przy melioracji”)? Bowiem nie „na terenie”, gdyż na terenie inwestycji pracują firmy obce (np. agencja ochroniarska, firma sprzątająca).

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Tomaszu,
   pytanie jest ciekawe, myślę, że w dużej mierze jest to kwestia opinii. Ja bym jednak w pierwszej kolejności odrzucił formę na inwestycji jako zbyt potoczną, a w drugiej – jak Pan to mówi gdzie indziej – polskim zwyczajem ominął problem i napisał, że ktoś został dyrektorem inwestycji. Ale na pewno i Pan ma w tej kwestii do napisania coś interesującego.

   • Tomasz Marek pisze:

    Niestety – nie znam odpowiedzi na postawione pytanie. Oryginalna wypowiedź brzmiała:
    „Firma (…) rozpoczyna inwestycję i zamierza mnie W NIEJ zatrudnić.”
    Sensownego obejścia (TAM? – ale nie o miejscowość chodzi) też nie wymyśliłem. Co do obejść zresztą, to mam o nich krytyczne zdanie. Uniki językowe może stosować przedszkolak lub człowiek po podstawówce (świadczą wtedy o jego inteligencji), ale językoznawca, ekspert, korektor, redaktor tekstu – nie powinni tego czynić, gdyż przyznają się tym do własnej niekompetencji. JAKIEŚ zasady w końcu są (no, mam nadzieję!) i fachowiec zapytany explicite powinien je znać lub odszukać i zastosować.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Uniki językowe może stosować przedszkolak lub człowiek po podstawówce (świadczą wtedy o jego inteligencji), ale językoznawca, ekspert, korektor, redaktor tekstu – nie powinni tego czynić, gdyż przyznają się tym do własnej niekompetencji.

     Ja sobie z tych uników trochę zażartowałem, bo to Pan je tak nazwał. Tymczasem przerabianie konstrukcji zdaniowej tak, by brzmiała dobrze po polsku, jest absolutnie stałą, a nawet obowiązującą wśród językoznawców i korektorów praktyką. Wg mnie to, o co Pan pyta, jest nowomową i żadna wersja nie będzie brzmiała dobrze po polsku. „Jakieś zasady są”, ale nie w każdej szczegółowej sprawie. Proszę zauważyć, ile jest tematów w poradni językowej, gdzie ogólne zasady są przykładane do nowych sytuacji, których zasadniczo zasada nie obejmowała. Trzeba nieraz rozważyć, którą z zasad zastosować i opinie bywają różne. Gdyby trzymać się poprawnej polszczyzny, napisałbym Firma (…) rozpoczyna inwestycję i zamierza mnie zatrudnić przy jej realizacji. Na tym polega korekta, a nie na wstawianiu odpowiedniego przyimka, gdy żaden nie pasuje. Niemniej, wersja, którą przedstawiłem, brzmi potwornie oficjalnie. Nie wiem, jaki charakter miał tekst. Jeśli był to mail do znajomego, to wypadałoby raczej napisać stylem potocznym. I myślę, że wtedy napisałbym albo tak, jak Pan przedstawił, albo zamierza mnie przy niej zatrudnić.

     • Tomasz Marek pisze:

      Dziękuję za słuszną reprymendę. „Przy”… Hmmm… Rataj przy dworze, drwal przy wyrębie, dyrektor przy inwestycji… Wielki Słownik Frazeologiczny JP P. M-N. podaje: „pracować przy projekcie”, „…przy spawarce”, „…przy wywożeniu śmieci”. „Zatrudnić przy realizacji inwestycji” nie wydaje się Pańskiemu wyczulonemu uchu nowomową i pleonazmem? W kontekście przytaczanego SFJP P.M-N. lepiej byłoby chyba „zatrudnić przy niej (inwestycji}”? To chyba najlepsze wyjście, choć do poetyki „mieszkać kątem przy muzyce” daleko, oj, daleko.

     • Paweł Pomianek pisze:

      O, widzi Pan, wiedziałem, że będzie Pan miał jakąś konstruktywną polemiczną opinię. Co do tego pleonazmu, przyznam, że ja tutaj powtórzenia znaczeń nie widzę. Realizacji i inwestycji mają jednak inne znaczenia. Niemniej, co od początku zauważyłem, razi mnie oficjalność czy wręcz urzędowość zaproponowanej przeze mnie formy. Dlatego w kontekstach luźnej wymiany zdań można by uznać taką wypowiedź za pretensjonalną. Po rozważeniu tego, co Pan napisał, przychyliłbym się do opinii, że zatrudnienie przy inwestycji brzmi może rzeczywiście najlepiej.

     • Tomasz Marek pisze:

      Przy okazji… Zauważył Pan, że obaj (intuicyjnie) posługujemy się znaczeniem słowa „inwestycja”, które nie znajduje odzwierciedlenia w znanych mi słownikach? W naszym rozumieniu (w aspekcie pracy dyrektora „przy” czy też „w”) jest to coś trwającego, jakiś proces, który ma początek i koniec. W tym sensie „inwestycja” przypomina projekt, budowę, przedsięwzięcie. W takim sensie, ale TYLKO wg korpusu PWN (i kręgów, w których się obracam), słowo „inwestycja” jest obecnie najczęściej używane ["teren pod inwestycję", "rozpocząć inwestycję", "kontynuacja inwestycji", "niedokończona/przerwana inwestycja"]. W wyrażeniu „realizacja inwestycji” dopatruję się nowomowy i pleonazmu wg klasycznego, słownikowego znaczenia „inwestycji” jako jednorazowego aktu przesunięcia środków finansowych. W tym kontekście „realizacja inwestycji” byłaby czymś w rodzaju „kupna zakupu” czy „dokonania czynu”.
      I stąd te „dyrektorskie” dylematy ["w przedsięwzięciu", "na budowie", "przy/w projekcie" {w korporacjach pracownicy są zatrudnieni W projekcie, nie PRZY - wiem, co mówię!}]… Któremu z powyższych to nasze, intuicyjne rozumienie słowa „inwestycja”, jest najbliższe? Bo jeśli to podobieństwo decydowałoby o takim czy innym przyimku, to jednak „w”.

     • Paweł Pomianek pisze:

      Bardzo trafne dodatkowe uwagi. Przy czym ja jestem zwolennikiem, by raczej godzić się na nowe znaczenia słów. A tutaj pleonazmu nie widzę, bo nie można zastosować klasycznego znaczenia tego terminu. Wiadomo, że chodzi o to nowe, biznesowe rozumienie. Jeśli już, to można by się pokusić o uznanie, że użyto anglicyzmu, i wskazanie konieczności poszukiwania polskiego synonimu, ale na pewno nie orzekałbym o zaistnieniu pleonazmu.

 270. maciek pisze:

  nieszybko – wydawaloby sie ze piszemy razem (nie z przyslowkami)
  ale natknalem sie na ponizsze zdania:

  Nie szybko dowiemy się, kto zabił suwalczanina w 1999 roku
  Nie szybko zagrają w Narodowym
  Nagrania z rozpraw nie szybko zastąpią tradycyjne protokoły

  prosze wytlumaczyc czy w powyzszych zdaniach jest blad czy jest jakas regula ze nie z przyslowkami piszemy osobno?

 271. maciek pisze:

  Panie Pawle,

  Niestety w/w wpis nie wyjansia zadanego pytania
  Nieszybko jest utworozne od przymiotnika szybki wiec powinno sie pisac wg zasady razem

  ale w/w/ ptzykaldy pisz o osbno

  prosze o wyjanienie

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Macieju,

   ma Pan absolutną rację! Zmyliło mnie przede wszystkim to, że podał Pan niepełną zasadę, więc po prostu odesłałem Pana do artykułu dla uzupełnienia. Tymczasem okazuje się, że Pańska uwaga wydaje się być jak najbardziej zasadna. Nie wiem, czy widział Pan pod tamtym artykułem bardzo ciekawy komentarz (i trafny) odnoszący się do naszej sprawy, który chyba gdzieś mi umknął przed dwoma laty. Nieszybko to przecież wyraz analogiczny do nieprędko pochodzący – na co zwrócił Pan uwagę – od przymiotnika szybki. Zgodnie z zasadą ortograficzną należałoby więc pisać nieszybko łącznie. Wątpliwości nie pozostawia słownik ortograficzny PWN: nieszybko.

 272. Tomasz Marek pisze:

  Mam kłopoty z zaimkami. Czy mógłby mnie Pan oświecić, jak należy mówić (i pisać):
  1a) „Załatw mi papierosy”, czy
  1b)”Załatw papierosy dla mnie”
  2a)”Podeślij mi jakąś kobietę do sprzątania”, czy
  2b)”Podeślij do mnie jakąś kobietę do sprzątania”
  3a)[mowa o koniach w stadninie]: „Mógł ich dosiadać”; „Mógł ich głaskać” ["dosiadać KONI", ale czy "głaskać KONI"?], czy
  3b)”Mógł je dosiadać”; „Mógł je głaskać” [j.w.; wybrałbym intuicyjnie 3a-1 i 3b-2, ale skąd różnicowanie formy z męskoosobowej na męskonieosobową(?) przy zmianie czasownika?]

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Tomaszu,

   to nie do końca kłopoty z zaimkami, bo właściwie w żadnym z podanych wypadków problem nie dotyczy sensu stricto zaimków.

   W przykładzie nr 3 decyduje rząd, jaki mają poszczególne czasowniki. Dosiadać ma rząd dopełniaczowy, dlatego dosiadamy koni (ich), za to głaskać ma rząd biernikowy, dlatego głaskamy konie (je).

   W drugim przykładzie żadna z wersji nie jest błędna, tylko pierwsza wydaje się dużo bardziej potoczna. Zresztą dopatrywałbym się tutaj również pewnej różnicy znaczeń. Pierwsza wypowiedź jest mniej jednoznaczna. Można jej użyć zarówno wtedy, gdy chcemy zatrudnić kogoś do sprzątania, jak i gdy chcemy zawołać kogoś, żeby w tym momencie coś u nas posprzątał. Druga wypowiedź to wyraźnie prośba o podesłanie kogoś do wysprzątania w tym momencie.

   Przykłady 1a i 1b to zdania poprawne. Przy czym nienaturalny szyk drugiego zdania sugeruje, że wypowiedź pojawiła się w jakimś kontekście. Załatwiłeś już jemu. Teraz załatw papierosy dla mnie. Podsuwam w tym kontekście artykuł Mnie, mi i akcent zdaniowy (wideo). Generalnie (w przyszłości) zachęcam do dyskusji pod artykułami na dany temat, które łatwo znajdować poprzez tagi.

 273. maciek pisze:

  czyli ponizsze zdania sa z bledem?
  Jest takich zdan z „nie szyblo” naprawde duzo

  Nie szybko dowiemy się, kto zabił suwalczanina w 1999 roku
  Nie szybko zagrają w Narodowym
  Nagrania z rozpraw nie szybko zastąpią tradycyjne protokoły

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie znajduję nic, co mogłoby usprawiedliwić pisownię rozdzielną. Zdaje się ona wynikać z niewiedzy. Założyłbym, że jest intuicyjna. Taka forma – jak to się mówi – wygląda lepiej. I dlatego jest wybierana. Ale trzeba ją zakwalifikować jako błąd ortograficzny.

 274. Adrianna pisze:

  W jaki sposób odmienić to samo nazwisko kilku osób, które nie są małżeństwem np.
  Adam Keler, Anna Nowak-Kelner, Beata Kelner – czy powinnam napisać – Państwo Kelnerowie, gościliśmy Państwa Kelnerów czy jednak należałoby wymienić wszystkich osobno?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Państwa na pewno nie, bo państwo to małżeństwo. Ja bym napisał po prostu rodzina Kelnerów lub członków rodziny Kelnerów. Ale najlepiej rzeczywiście byłoby wymienić osobno wszystkich po kolei.

 275. Adrianna pisze:

  Panie Pawle,
  idąc za ciosem bardzo proszę o pomoc w jeszcze jednej wątpliwości: czy poprawny jest zwrot: „Nie jeździj tu na rowerze”? Czy może istnieje inna odmiana wyrazu jeździć?
  (Zawsze można powiedzieć: nie pędź tak tu na rowerze lecz nie zawsze ktoś pędzi…)

 276. javiki pisze:

  Witaj. Mam mały problem chodzi o odmianę słowa piwosze. Poprawnie będzie wielu piwoszy czy piwoszów? ( ja myślę że tak jak murarze-wielu murarzy ).

 277. Krystian pisze:

  Czy uzasadnione jest stosowanie dużych liter we wszystkich słowach składających się na pełną nazwę przystanku autobusowego? W moim mieście i okolicach przewoźnik we wszystkich dokumentach stosuje właśnie taki zapis. Dodam, że odnosi się to do wszystkich nazw, nawet typowo rodzajowych, przykładowo: „Swoszowice Autostrada”, „Lubocza Trafo” czy „Zesławice Ogródki Działkowe”. Dodatkowo chciałem spytać, czy po pierwszym wyrazie w takich przypadkach powinien znajdować się przecinek („Zesławice Ogródki Działkowe” czy „Zesławice, Ogródki Działkowe”), jeżeli np. taki napis znajduje się na tablicy przystankowej.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie wiem, czy widział Pan odpowiedź w poradni językowej na podobny temat: link tutaj. Myślę, że całość nazw przystanków należałoby zapisywać wielkimi literami. Co do ostatniej kwestii, wydaje mi się, że lepsza dla uzasadnienia wielkiej litery byłaby pisownia nazwy bez przecinka. Choć mnie chyba najbardziej przekonywałaby nazwa z półpauzą: Zesławice – Ogródki Działkowe. Sądzę jednak, że to nie zwiększałoby przejrzystości na rozkładzie jazdy, a ta powinna mieć tutaj priorytet.

 278. tojja pisze:

  Dzień dobry, mam pytanie, związane z przecinkami. Czy jest i potrzebny przecinek w zdaniach typu:
  1. „widzę idącego człowieka”
  2. „widzę idącego ulicą człowieka”
  3. „widzę człowieka idącego ulicą”

 279. Jan Jedlikowski pisze:

  Panie Pawle,
  chciałbym się spytać, czy w języku polskim występuje słowo „wieloskalowy” (nie mylić z „wielkoskalowy”). W języku angielskim często spotykam się z wyrażeniem „multi-scale factors”, bądź „multiscale factors”. Czy takie wyrażenie można przetłumaczyć jako „czynniki wieloskalowe”?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Panie Janie,
   moje zdanie jest takie, że jeśli nawet słowniki nie notują danego wyrazu, a jest on w danym kontekście z jednej strony potrzebny (bo dotyczy czegoś, czego w polszczyźnie do tej pory nie było), a z drugiej w pełni zrozumiały i jasny (często jest tak w języku specjalistycznym jakiejś dziedziny), to należy tego wyrazu użyć. Na pytanie, czy takie wyrażenie można przetłumaczyć jako czynniki wieloskalowe, odpowiadam więc: Dlaczego nie? :-)

 280. Anna pisze:

  Witam,
  W książce, którą ostatnio czytałam, występuje bohater o imieniu Alec. Tłumacz odmienia je w następujący sposób:
  M. Alec
  D: Aleca
  C: Alecowi
  B: Aleca
  N: Alekiem
  Ms: Alecu
  W: Alecu
  Zastanawiam się, czy jeżeli czytelnik zdaje sobie sprawę, że imię to czyta się „Alek”, taka zamiana c na k w narzędniku jest konieczna? Czy formy „Aleciem” lub „Alec’iem” byłyby w tym przypadku poprawne?
  Z góry dziękuję za rozwiąnie wątpliwości.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Taka odmiana, jaką stosuje tłumacz, jest konieczna i znormatywizowana w słownikach poprawnej polszczyzny. Forma Aleciem czy tym bardziej Alec’iem jest niedopuszczalna.

   • Anna pisze:

    Skoro już jestem w tym temacie, spytam jeszcze o jedno imię z tej samej książki. Jeden bohaterów nazywa się Jace. Jak w tym przypadku powinna brzmieć delikanacja tego imienia? Szczególnie interesuje mnie tu miejscownik.
    Dziękuję za poświęcenie czasu, by odpowiedzieć na moje pytania.

    • Paweł Pomianek pisze:

     Musi Pani napisać konkretnie, o co chodzi. Jeśli to jest naprawdę wydana książka, to przecież widzi Pani, jaka deklinacja jest stosowana ;-). Może chodzi o to, że Pani pisze tę książkę? Wiadomości jest jednak ogólnie za mało: wszystko zależy od tego, czy jest to imię żeńskie czy męskie i jak się je czyta. Proszę o uzupełnienia.

     • Anna pisze:

      Z całą tą kwestią wiąże się dość długa historia. Problem właśnie w tym, że książka jest wydana, ale w różnych tomach imię to jest odmieniane w różny sposób. (Słyszałam plotki, że tłumaczka nie do końca zgadzała się z redaktorem).
      Jace to w tym przypadku imię męskie, skrót od Jonathan Christopher, według autorki czytane jako [dżejs].
      W pierwszych częściach w miejscowniku odmieniano je „Jasie”, ale widziałam też formy „Jace’ie”. W późniejszych tomach, w wyniku ponownego konfliktu tłumaczki z redaktorem przeniesiono się na zupełnie inną odmianę, gdzie imię odmieniało się „Jace”, „Jace’go”, „Jace’emu” itd.
      Wiem, że druga odmiana nie może być poprawna, bo nie zgadza się z wymową podaną przez autorkę.
      Ciekawi mnie jednak, jak powinien brzmieć zapis: Jasie czy Jace’ie.
      Mam nadzieję, że moje pytanie jest teraz bardziej jasne :)

     • Paweł Pomianek pisze:

      Oczywiście, teraz pytanie jest całkowicie jasne.

      Proszę rzucić okiem do zasad odmiany imion obcych w Słowniku języka polskiego PWN. Myślę, że w świetle tych zasad poprawną jest zdecydowanie forma Jasie (na pewno bez apostrofu).

 281. Tomasz Marek pisze:

  Szanowny Panie!
  Mam dylemat dotyczący edycji dialogu, konkretnie wielkiej lub małej litery w komentarzu. Oto ten tekst:
  – A dobry on dla ciebie aby? Nie bije?
  – Dobry mateczko, dobry… – nie mogła wdać się w wyjaśnienia, że najlepszy, gdy bije.
  Może jednak trzeba tak:
  – A dobry on dla ciebie aby? Nie bije?
  – Dobry mateczko, dobry… – Nie mogła wdać się w wyjaśnienia, że najlepszy, gdy bije.
  Pierwsza wersja jest chyba zgodna z forum korektorów i (bodajże) z jakąś Pańską poradą. Druga (jeśli dobrze odczytuję Wolańskiego) – z jego restrykcyjnymi zasadami.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,
   osobiście bez wahania wybrałbym opcję drugą, z wielką literą. Ale też pierwszej wersji całkowicie bym nie potępił. Ta porada, o której Pan wspomina, jest chyba autorstwa Tomka Powyszyńskiego – w pewnych sprawach w kwestiach dialogów w naszych poglądach są różnice. Ja jestem nieco bardziej otwarty na różne wersje, czego wyrazem jest choćby ten tekst z marca poprzedniego roku: Dialogi. Wypowiedź bohatera a didaskalia – jedna czy wiele opcji?

 282. Tomasz Marek pisze:

  ” bez wahania wybrałbym opcję drugą”… Tak myślałem. Tym niemniej dostrzegam pewien niuans znaczeniowy pomiędzy obiema wersjami (zakładając na moment, że obie są równodopuszczalne). W pierwszej komentarz ma wydźwięk stłumiony, jest jakby na marginesie, w nawiasie; stoi w cieniu dialogu. Wyjaśnia, nie przerywając. Lektor powinien go czytać półgłosem. W drugiej – jest równoprawny, niejako przejmuje tok narracji. Lektor przeczyta go takim tonem, jak dialog. Jeżeli dalej dialog jest kontynuowany (a jest), to stanowi (niezgodny z moją intencją) przerywnik, odwracający od niego uwagę. Rozbija dialog, zamiast go dyskretnie wyjaśniać.
  Wracając do prozy codzienności, po raz kolejny kodyfikacja zapisów pozbawia je możliwości niuansowania. Jak (mój sztandarowy przykład, będę go powtarzał do znudzenia jak Katon Starszy o zburzeniu Kartaginy) nakaz łącznej pisowni nie z imiesłowami przymiotnikowymi, który sprawia, że nie ma robót czekających na zapłatę (nie zapłacona robota), są tylko nieopłacalne (takie znaczenie ma frazeologizm „niezapłacona robota”).

  • Paweł Pomianek pisze:

   O właśnie, właśnie! Nawet Pani nie wie, jak bardzo podoba mi się to, co Pan napisał. Właśnie dlatego staram się przy dialogach pozostawiać trochę miejsca na wybory autora. Jeśli tylko wiem, że ktoś podchodzi do tekstu tak świadomie, jak Pan, mam odczucie, że w tego typu sprawy mogę prawie w ogóle nie ingerować. Bo są te niuanse, które autor może chcieć wyzyskać. Z Pańską interpretacją dotyczącą tej subtelnej różnicy całkowicie się zgadzam.

 283. Czytelniczka pisze:

  Szanowny Panie,
  chciałam zapytać o końcówkę imiesłowu w takim przykładzie: „na okładkach czasopisma poświęconemu (no powiedzmy wędkarstwu np.)”. Czy tak jest poprawnie? Zastanawiam się, czy nie powinno być „poświęconego”, bo doszukuję się tu dopełniacza. Bardzo proszę o pomoc w rozstrzygnięciu tej kwestii i wyjaśnienie, jeśli nie mam racji.
  Pozdrawiam

 284. Agnieszka pisze:

  Która forma jest poprawna „Dla Mamy” czy „Dla mamy”, wykonałam ostatnio tort z napisem „Dla mamy” i zwrócono mi uwagę, że jest to niepoprawna forma i że słowo „mamy” powinno się pisać z dużej litery.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Forma „Dla mamy” nie jest błędem językowym i nie wolno jej tak traktować. W podobnej sytuacji zdecydowanie polecałbym jednak formę „Dla Mamy”, które należałoby użyć ze względów uczuciowym. Forma „Dla mamy” jest poprawna językowo, ale może być uznana za nietaktowną, nieelegancką.

 285. Weronika pisze:

  Chciałabym się zapytać, czy w wyrazie „za to, że” zawsze musi stać przecinek?
  Szczególnie w przypadku, gdy np. po kolei wymieniam:
  1. Za to (,?) że…
  2. Za to (,?) że…
  3. Za to (,?) że…
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

 286. Jacek pisze:

  Witam jaka jest poprawna forma przykładowo nazwa firmy:
  Kowalski Architektura Kamienna
  Kowalski Architektura Kamienia
  czy obie wersje są poprawne?
  Pozdrawiam Jacek.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szczerze mówiąc, nie orientuję się, ponieważ nie jestem architektem. To typowo branżowa, specjalistyczna nazwa, więc najlepiej na to pytanie odpowiedziałby językoznawca-architekt :-).

 287. Agnieszka pisze:

  Jak zapisujemy tytul wiersza, ktory nie ma tytulu, a chcemy przytoczyc go w wypracowaniu? Czy pierwszy wers zapisujemy w cudzyslowie?

  • Paweł Pomianek pisze:

   W takich sytuacjach korzystamy z incipitu. Czy to możliwe, by nie uczono tego w szkole? Definicja tutaj. Nie musi to być koniecznie cały pierwszy wers, raczej kilka pierwszych słów.

 288. Kasia pisze:

  Mam pewien problem. Mianowicie chodzi o teoretycznie błahą odmianę przez przypadki….
  Słowo „mamie” to rzeczownik odmieniony w celowniku, czy miejscowniku? W końcu C. komu? czemu? – mamie, a i Msc. o kim? o czym? o mamie,…

  • Paweł Pomianek pisze:

   No cóż… sama Pani napisała, że i w celowniku, i w miejscowniku. O tym, który to jest przypadek, decyduje kontekst :-).

 289. Tomasz Marek pisze:

  Szanowny Panie!
  Istnieją znane wyrażenia (z pewnością Pan, w odróżnieniu do mnie, potrafi je nazwać właściwie) w liczbie pojedynczej:
  - metoda działania
  - zapalenie gardła
  - nauczyciel zawodu
  i szereg podobnych.
  Jak to będzie w liczbie mnogiej?
  - a -”Znane są metody działania policjantów” czy – b -”Znane są metody działań policjantów”?
  A jak w przypadku podmiotu pojedynczego: – c -”Znane są metody działania policji” czy – d -”znane są metody działań policji”?
  - e – „XXX zaradził dziś wielu zapaleniom gardła” czy – f -”XXX zaradził dziś wielu zapaleniom gardeł”?
  - g -”Zatrudniono trzech nauczycieli zawodu” czy – h -”Zatrudniono trzech nauczycieli zawodów”
  Zastosowałbym a, c, e, g, ale nie rozumiem dlaczego, bo (zwłaszcza w kwestii nauczycieli i gardeł) mamy do czynienia z konkretnymi zawodami i gardłami, a nie z czymś tak niematerialnym, jak „działanie”.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,
   odpowiem tak: przychyliłbym się do wybranych przez Pana wersji, ale raczej nie nazwałbym ich sensu stricto liczbą mnogą (a na pewno nie w sensie formalnojęzykowym). Owszem metody, zapalenia czy nauczycieli będą formami liczby mnogiej, ale działania, gardła, zawodu to formy dopełniacza liczby pojedynczej. Po prostu funkcjonują w polszczyźnie takie zwroty, w których chcąc powiedzieć o kilku metodach, formułujemy właśnie takie zdanie, gdzie liczbie mnogiej towarzyszy liczba pojedyncza. Nie ośmielę się jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak jest. Brakuje mi kompetencji historycznojęzykowych, a takie niuanse kształtowały się przez wieki. Próbowałem już kiedyś odpowiadać na pytanie dlaczego na logikę i srodze pobłądziłem. Z takimi pytaniami odsyłam więc konsekwentnie do poradni językowej PWN, w której zasiadają najwybitniejsi specjaliści.

 290. Ewa Maniecka pisze:

  Szanowny Panie,
  proszę o wskazanie poprawnej formy: „nie udało się wyłonić wykonawcy (kogo?czego?”, czy też „nie udało się wyłonić wykonawcę (kogo? co?)”.
  Proszę podać regułę, która rządzi tym, czy ma być zastosowany dopełniacz, czy biernik.
  wyłonić – kogo? co? ale z przeczeniem nie wyłonić kogo?czego?
  Przepraszam za trywialność pytania, ale dla inżynierskiej głowy to prawdziwy dylemat.
  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pytanie może i proste, ale za to zadane i omówione w tak profesjonalny sposób, że mało który humanista by się powstydził. I w zasadzie w tym znakomitym omówieniu zawarła Pani odpowiedź. Wyłonić rządzi biernikiem; nie wyłonić rządzi dopełniaczem. To bardzo częste przy przeczeniach.

   Pozdrawiam.

 291. machalica pisze:

  jaka jest poprawna forma-latem, czy w lecie

 292. Krystian pisze:

  Jak w połączeniach wyrazowych „po tym(,)jak” i „po to(,)aby” należy traktować kwestię przecinka? Czy do tych przypadków również odnosi się reguła o cofaniu przecinka, bezwzględnym lub wtedy(,)gdy na dane miejsce pada akcent, czy może należy zawsze w wyznaczonych miejscach wstawić przecinek?
  I przy okazji(,)czy w powyższym tekście powinny się znaleźć przecinki pomiędzy „wtedy” i „gdy” i po zwrocie „przy okazji”?

  • Paweł Pomianek pisze:

   W powyższym tekście wstawił Pan przecinki odpowiednio. A co do samego pytania: trzeba, by przecinki się w tych miejscach znajdowały, zwłaszcza w przypadku po to, aby. W poradni językowej PWN jest też artykuł stwierdzającym, że w przypadku po tym, jak również przecinek stawiamy (tutaj).

 293. Anon pisze:

  Poprawna forma to „dowiedzieć się o czym?/o co?” ?

 294. asqq pisze:

  Poprawnie jest „Nie usunięte pomyślnie” czy „Nieusunięte pomyślnie”? Bardziej pasuje mi druga forma, ale z drugiej strony, „pomyślnie” to określenie do „usunięte”, więc nie jestem pewny, czy nadal można pisać razem.
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ogólnie chodzi o to, że coś nie zostało usunięte pomyślnie. Dlatego wybrałbym wersję z pisownią rozdzielną nie usunięte pomyślnie.

 295. Krystian pisze:

  Moje pytanie dotyczyć będzie tego fragmentu Ogólnopolskiego Dyktanda 2014: „Język średnio-wysoko-niemiecki tak do cna zafascynuje niektóre nie zażywne, lecz nieleniwe doprawdy Panny…”
  Nie mogę znaleźć wytłumaczenia dla napisania łącznie w tym przykładzie wyrazu „nieleniwe”, który podobnie jak wyrażenie „nie zażywne”, występuje w formie przeciwstawienia, dla którego przewiduje się według źródeł pisownię rozdzielną.
  Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowny Panie,

   z tą sprawą może warto zwrócić się do specjalistów ze środowisk uniwersyteckich lub do poradni językowej PWN. Jedyne rozwiązanie Pana problemu, które mnie przychodzi do głowy, jest takie, że nie zażywne i nieleniwe nie są tutaj odnoszącym się do siebie bezpośrednio przeciwstawieniem, ale w ramach logiki zdania funkcjonują samodzielnie.

 296. Czytelniczka pisze:

  Szanowny Panie,
  chciałabym zapytać o frazę „nie po drodze do małżeństwa”. Komuś może być nie po drodze do małżeństwa czy może nie po drodze z małżeństwem? Sama skłaniałabym się ku tej pierwszej wersji, niestety nie mogłam znaleźć podobnego związku w słowniku frazeologicznym ani w innym. Może trzeba tu zastosować rozróżnienie na „do” w znaczeniu miejsca, a „z” w odniesieniu do abstraktu? Bardzo proszę o pomoc w wyborze właściwej formy.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Jeśli komuś może być nie po drodze, to w związku frazeologicznym z pewnością z czymś. Zastanawiam się tylko, czy w ogóle w kontekście małżeństwa ten związek frazeologiczny brzmi szczęśliwie i wydaje mi się, że nie.

 297. Laura pisze:

  Witam!
  Szukam odpowiedzi na pytanie dotyczące zapisu dialogu. Przeczytałam Pańskie artykuły na ten temat, ale odpowiedzi niestety nie znalazłam, gdyż mój przypadek jest nieco inny – narracja odnosi się do wypowiedzi bohatera, ale czasownikiem oznaczającym mówienie nie jest. Opisuje ruch w trakcie mówienia. Który z zapisów będzie poprawny?
   — Przez jakiś czas byliśmy „partnerami” — narysowała cudzysłów w powietrzu.
   — Przez jakiś czas byliśmy „partnerami”. — Narysowała cudzysłów w powietrzu.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,

   w mojej prywatnej opinii obie formy są poprawne, a decydująca powinna tutaj być równoczesność wykonywania czynności z mówieniem. Tutaj zapewne bohaterka rysuje ten cudzysłów w czasie wypowiadania wyrazu partnerami, dlatego radziłbym zachować małą literę.

   A co do artykułów na ten temat… Nie wiem, czy czytała Pani ten. W zasadzie omawia on właśnie kwestię podjętą teraz również przez Panią.

 298. Kinga pisze:

  Dzień dobry,

  mam takie nurtujące mnie od dłuższego czasu pytanie, a to chyba jest odpowiednie na nie miejsce. Przejrzałam stronę wzdłuż i wszerz, ale odpowiedzi nie znalazłam, może więc otrzymam ją tutaj.

  Czy są jakieś sytuacje, w których zwroty typu „kochanie”, „złotko” itp. powinny być w dialogach zapisywane wielką literą? Rozum podpowiada mi, że nie, ale wydaje mi się, że widziałam parę razy w tej czy w tamtej książce zwrot tego typu zapisany właśnie wielką literą.

  Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam ciepło, dziękując za przekazaną już wiedzę.

  • Paweł Pomianek pisze:

   To bardzo ciekawe pytanie, bo takie zwroty, tego typu spieszczenia, występują w zasadzie w miejscach, w których moglibyśmy wstawić imię. W listach nawet wypadałoby pisać je wielką literą. W beletrystyce zachowałbym jednak formę oficjalną, tj. pisownię małą literą, bo przecież trudno byłoby wskazać, że dany bohater mówi wielką literą ;-).

   • Kinga pisze:

    Serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź. Fakt, że w listach nie wyglądałoby to źle, ale w dialogach od tej pory się powstrzymam :).

    Pozdrawiam serdecznie!

 299. Emilia Maćczak pisze:

  Czy mogę prosić o opinię jak poprawnie powinna być przekształcona mowa niezależna na zależną w poniższym przykładzie:
  Marek zapytał: „Jak długo będziecie w górach?”

  Marek zapytał czy długo będziemy w górach.
  Marek zapytał jak długo będziemy w górach.

  Z góry dziękuję za opinię

 300. Emilia Maćczak pisze:

  Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące mowy zależnej i niezależnej.
  Przy przekształcaniu mowy niezależnej w zależną używamy przy zdaniu podrzędnym dopełnieniowym spójników „żeby, aby, by”. Czy poprawne jest użycie jakiegokolwiek z nich? Czy może są jakieś zasady „pierwszeństwa”?

  • Paweł Pomianek pisze:

   To synonimy. Czasami, w różnych kontekstach, można się zastanawiać, który akurat jest najlepszy. Żeby jest najbardziej potoczne i naturalne dla języka mówionego. Aby pasuje najbardziej do stylu wysokiego, ale w stylu bardziej potocznym staje się pretensjonalne.

 301. Ela pisze:

  Witam,

  który zapis jest prawidłowy Atlantyk północno-wschodni, czy północno-wschodni Atlantyk?

  • Paweł Pomianek pisze:

   A co Pani mówi na ten temat teoria? Jaki jest kontekst?

   • Ela pisze:

    W normalnym zdaniu użyłabym formy północno-wschodni Atlantyk np. Statek pływał po północno-wschodnim Atlantyku. Ale chodzi mi o uszczegółowienie
    obszar: Morze Bałtyckie, Morze Czerwone i …. Atlantyk …

    • Paweł Pomianek pisze:

     W tym kontekście spokojnie można użyć też tej formy naturalnej. Bo to – w przeciwieństwie do tych poprzednich – nie jest oficjalna nazwa.

 302. Lula pisze:

  Dzień dobry,
  czy wyrażenie „chcieć to móc” wymaga przecinka?

  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie, jest to utarty zwrot, który nie wymaga przecinka.

   • Lula pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie interpunkcji:
    Czy zdanie:
    Kompetencje identyczne jak te(,) wymagane w stosunku do tłumaczy.
    - wymaga przecinka?

    Pozdrawiam

    • Tomasz Marek pisze:

     Pozwolę sobie – wskazując na [http://sjp.pwn.pl/slowniki/porównawczy.html] odpowiedzieć: nie wymaga. Czy to jednak jest „zdanie”?

 303. Irena Klejnota pisze:

  Jak piszemy w zeszytach w szkole: Osiemnasty lutego czy Osiemnaste lutego Praca klasowa

 304. Irena Klejnota pisze:

  A co znaczy: Witam,
  Zwracam się z prośba o rozwianie wątpliwości czy poprawne jest wyrażenie dot. 13 stycznia. „Dzisiaj jest trzynasty dzień miesiąca lub trzynasty dzień roku”? a może „Dzisiaj jest trzynastego dnia roku” oraz czy można powiedzieć że, „dzisiaj jest trzynasty” lub „Jest trzynasty stycznia” czy „Jest trzynastego stycznia”?
  dziękuje i pozdrawiam
  Odpowiedz
  Paweł Pomianek pisze:
  13 stycznia 2015 o 14:11
  Dzisiaj jest (co?) trzynasty dzień roku. Spotkamy się (kiedy? – czego?) trzynastego dnia roku. Analogicznie: Dzisiaj jest (co?) trzynasty stycznia. Spotkamy się (kiedy? – czego?) trzynastego stycznia.

  • Paweł Pomianek pisze:

   W takim razie już nie rozumiem, czego dotyczy pytanie. Myślałem, że chodzi o zdanie (właściwie równoważnik zdania) Osiemnastego stycznia praca domowa. To, co Pani przytoczyła jest chyba jasne: tam gdzie mianownik – mianownik; tam gdzie dopełniacz – dopełniacz.

 305. Irena Klejnota pisze:

  Przepraszam, ale jestem nauczycielem języka polskiego w Ukrainie i nie wiem jak picać datę na tablicy i w zeszytach. – Pierwszy stycznia (lutego)
  - Praca klasowa
  Czy
  Pierwsze stycznia (lutego)
  Praca klasowa

  Dziękuję !!!