Należał, należało, należały. Wymagania gramatyczne rzeczowników

Otrzymaliśmy ostatnio następującą wiadomość:

Proszę o sprawdzenie poniższego zdania. Moją wątpliwości budzi użyty wyraz „należał”, czy ze względu na kilka czynności wymienionych po nim stosowniejsze jest użycie formy „należało”? Z góry dziękuję za podpowiedź.

Do jego zakresu obowiązków należał:
– montaż tras kablowych i przewodów według rysunku technicznego,
– podłączanie przewodów do: lamp, gniazd, włączników oraz urządzeń przemysłowych,
– montaż systemów przeciwpożarowych i sieci komputerowych.

Szanowna Pani,
ani jeden, ani drugi zapis nie jest właściwy z tego względu, że ani jeden, ani drugi czasownik nie wypełnia wymagań gramatycznych wszystkich rzeczowników znajdujących się po półpauzach. Proszę zauważyć, że jeśli wybierzemy należał, to w zdaniu Do zakresu jego obowiązków należał podłączenie przewodów… będziemy mieli błąd. Jeśli wybierzemy należało, błąd będzie z kolei obecny w zdaniach dotyczących montażu. Jedyną odpowiednią opcją będzie więc użycie liczby mnogiej: Do zakresu jego obowiązków należały: montaż…, podłączanie…, montaż… Warto też zmienić szyk w zdaniu nadrzędnym: Do zakresu jego obowiązków… brzmi dużo bardziej naturalnie. Choć pewnie jeszcze lepiej byłoby opuścić tutaj wyraz zakresu i napisać: Do jego obowiązków… Słowo zakresu jest całkowicie zbędne.

Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Maj 2014
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania