Należał, należało, należały. Wymagania gramatyczne rzeczowników

Otrzymaliśmy ostatnio następującą wiadomość:

Proszę o sprawdzenie poniższego zdania. Moją wątpliwości budzi użyty wyraz „należał”, czy ze względu na kilka czynności wymienionych po nim stosowniejsze jest użycie formy „należało”? Z góry dziękuję za podpowiedź.

Do jego zakresu obowiązków należał:
– montaż tras kablowych i przewodów według rysunku technicznego,
– podłączanie przewodów do: lamp, gniazd, włączników oraz urządzeń przemysłowych,
– montaż systemów przeciwpożarowych i sieci komputerowych.

Szanowna Pani,
ani jeden, ani drugi zapis nie jest właściwy z tego względu, że ani jeden, ani drugi czasownik nie wypełnia wymagań gramatycznych wszystkich rzeczowników znajdujących się po półpauzach. Proszę zauważyć, że jeśli wybierzemy należał, to w zdaniu Do zakresu jego obowiązków należał podłączenie przewodów… będziemy mieli błąd. Jeśli wybierzemy należało, błąd będzie z kolei obecny w zdaniach dotyczących montażu. Jedyną odpowiednią opcją będzie więc użycie liczby mnogiej: Do zakresu jego obowiązków należały: montaż…, podłączanie…, montaż… Warto też zmienić szyk w zdaniu nadrzędnym: Do zakresu jego obowiązków… brzmi dużo bardziej naturalnie. Choć pewnie jeszcze lepiej byłoby opuścić tutaj wyraz zakresu i napisać: Do jego obowiązków… Słowo zakresu jest całkowicie zbędne.

Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Dzień dobry, w książce są opisane dialogi, a także cytowana jest rozmowa mailowa. Jak ją zapisać? Czy obowiązują tu te…

  2. Czy zdanie: "W ubiegły poniedziałek w odbyła się konferencja, na której mieliśmy okazję uczestniczyć." jest poprawne gramatycznie?

  3. Bardzo mi się ta odpowiedź podoba. Koresponduje z interpretacją pytania "Kawa czy herbata?", wg której można odpowiedzieć trojako: "Poproszę kawę",…

  4. Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaka forma przy oficjalnych uroczystościach jest poprawna: - Proszę o zabranie głosu Pana Jana…

  5. Szanowna Pani, krótko odpowiadam na kolejne pytania. Ad 1 Przecinka nie należy wstawiać. Można wprowadzać to konstrukcja łączna. W tym…

  6. Oszczytko uzywane jest w Wielkopolsce. Jestem z Poznania ur.1980 i w zyciu nie slyszalem o ostrzynce. Moj dziadek wielkopolanin z…

Archiwa

maj 2014
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania