Kiedy ów, kiedy owo, kiedy owa, owi, owe

Ów – to piękne słowo i wspaniale, że chcemy go używać, bo jest charakterystyczne dla stylu wysokiego. Polacy mają jednak często problem z doborem jego odpowiedniej formy.

Zdjęcie: Vlada Karpovich, Pexels

Ów postać po kilku chwilach podniosła jedną rękę.
Amy, bo tak miała na imię ów kobieta.
Ów mężczyzną był John.

To tylko kilka przykładów błędnego użycia, znalezionych przy pomocy jak zawsze sprytnego Chata GPT (ale potwierdzone w Google’u, bo wiadomo, że nasza AI lubi czasem ściemniać; główne źródło cytatów to: opowi.pl). No cóż, czasem można odnieść wrażenie, że Polacy uważają ten wyraz za nieodmienny.

W rzeczywistości jego używanie nie jest takie trudne.

Trzeba sobie uświadomić, że ów jest takim literackim zamiennikiem zaimka ten. I wyraz ten zachowuje się dość podobnie jak wskazany odpowiednik. W tym sensie, że: też ma formę żeńską i nijaką, też ma liczbę mnogą i też się deklinuje. Zresztą, jak widać w poniższej tabelce – odmienia się bardzo podobnie, według tego samego wzorca.

Mówiąc najkrócej:

ów – użyjemy tam, gdzie wstawilibyśmy ten
owata
owoto
owici
owete

Napiszemy więc owa postać, a nie *ów postać, bo powiedzielibyśmy ta postać, a nie *ten postać.

To kwestia odmiany przez osoby. A teraz kwestia odmiany przez przypadki. Ten wyraz się deklinuje, również analogicznie jak wyraz ten, którym możemy się wspomagać, jeśli nie czujemy się pewnie w kwestii owego.

Powiemy więc: (kim? czym? – narzędnik) owym mężczyzną był Jan.

Jeśli szukamy pełnej prawidłowej odmiany, zawsze najlepiej sięgać gdzie? Wiadomo, do Słownika gramatycznego języka polskiego na sgjp.pl.

Gdy tam zajrzymy, zobaczymy jeszcze jedną ciekawą rzecz. Czasem zastanawiamy się, cóż to jest za forma owy i w jakim ona z kolei przypadku występuje. Jak widać, owy to po prostu dawna forma mianownika ów – we współczesnych tekstach już raczej nieużywana. Przy czym użycie jej z przekąsem czy w ramach zabawy słownej może być rzecz jasna świadectwem językowego obycia.

Dla tych, dla których jeszcze stanowi to problem, stworzyłem trochę inną niż SGJP, maksymalnie prostą tabelę, która z łatwością pozwoli dobrać odpowiednią formę, bazując na formie zaimka ten, jakiej użylibyśmy w danym kontekście.

M.ów (ten)owo (to)owa (ta)owi (ci)owe (te)
D.owego (tego)owego (tego)owej (tej)owych (tych)owych (tych)
C.owemu (temu)owemu (temu)owej (tej)owym (tym)owym (tym)
B.owego (tego)owo (to)ową (tą)owych (tych)owe (te)
N.owym (tym)owym (tym)ową (tą)owymi (tymi)owymi (tymi)
Ms.owym (tym)owym (tym)owej (tej)owych (tych)owych (tych)

Prawda, że proste?

– Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Dziękuję bardzo! Dzięki Panu wstawię ten przecinek z większą śmiałością ;) Tym bardziej że spontanicznie też odczuwałam taką pokusę ze…

  2. Wie Pani co? Wydawało mi się to oczywiste, bo to wyrazy wołacze. Zdziwiłem się, dlaczego Pani pyta. I co? Okazuje…

  3. Dzień dobry, zastanawiam się nad interpunkcją w rozkazach wojskowych. Np. "Pluton spocznij!" "Pluton biegiem marsz!" "Pluton naprzód!" Formalnie pluton użyty…

  4. Witam serdecznie, jeżeli jest to możliwe chciałbym uzyskać odpowiedź na następujące pytanie: Jaki jest zapis liczebników w nazwach własnych -…

Archiwa

kwiecień 2025
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasze nagrania