Czasem trzeba skasować 4 przecinki

Niełatwa jest dla wielu Polaków nasza interpunkcja w kwestii odpowiedniego używania przecinków, a niektórzy autorzy mają wyraźną tendencję do ich mnożenia.

Fot. Vlada Karpovich, Pexels

Jakiś czas temu w redagowanej książce trafiła mi się zabawna sytuacja, gdy musiałem w jednym długim zdaniu skasować 4 przecinki. 4 z 5 postawionych przez autora (zdanie zostało nieco zmodyfikowane, by nie dało się wskazać książki, z jakiej pochodzi, ale w pełni zachowana została jego struktura):

– To twoją teściową przyprowadził Maksym? – spytała, ubrana w kusą spódniczkę, około dwudziestopięcioletnia dziewczyna o szczupłych i czarnych, niczym najszlachetniejszy heban, ramionach, udach oraz okrągłej twarzy.

Tak to zdanie zapisał autor. A jak wyglądało ono po zredagowaniu:

– To twoją teściową przyprowadził Maksym? – spytała ubrana w kusą spódniczkę około dwudziestopięcioletnia dziewczyna o szczupłych i czarnych niczym najszlachetniejszy heban ramionach, udach oraz okrągłej twarzy.

4 pierwsze przecinki: out! Zostaje tylko ten ostatni, bo ramionach i udach to wyrazy równorzędne, tworzące szereg. Dlaczego autor postawił te wszystkie przecinki? Nietrudno się domyślić. Powodem wstawiania takich przecinków jest zazwyczaj poczucie, że… gdzieś trzeba zrobić przerwę oddechową – przecież (raczej) nie wypowiemy tych wszystkich słów jednym tchem.

Rzecz w tym, że w polszczyźnie, w przeciwieństwie do niektórych innych języków, to tak nie działa. Istnieją przypadki, gdy możemy wstawić przecinek dla zaakcentowania przerwy, ale są one ograniczone. Zazwyczaj w takich sytuacjach lepiej zresztą używać półpauzy (myślnika), co do której reguły polszczyzny są bardziej elastyczne.

W języku polskim nie wstawiamy przecinka tam, gdzie robimy przerwę w mowie (jak w systemach interpunkcji intonacyjnej), tylko przede wszystkim tam, gdzie wymaga tego struktura zdania. Jak czytamy w Słowniku języka polskiego PWN:

Interpunkcja polska ma przede wszystkim charakter składniowy. Oznacza to, że znaki interpunkcyjne służą głównie do uwydatniania logiczno-składniowej konstrukcji zdań.

Tymczasem tutaj nie można mówić o wtrąceniach. O ile jeszcze w tym drugim przypadku (niczym najszlachetniejszy heban) u autorów, którzy mają język bardzo wysmakowany i dużą wiedzę interpunkcyjną mogłoby się zdarzyć, że zechcieliby z tego zrobić wyraźne wtrącenie (tutaj uwaga dla redaktorów: przy redagowaniu takich zdań bardzo ważna jest znajomość stylu autora i jego świadomości językowej), o tyle już w pierwszym przypadku, gdyby ubrana w kusą spódniczkę miało być wtrąceniem, musiałoby się znaleźć na… samym końcu zdania. Ot, takie polszczyźniane niuanse.

No więc co z tymi przerwami oddechowymi w tym długim zdaniu bez przecinków? Można je robić niezależnie od obecności przecinków, ponieważ w naszym języku nie jest to bezwzględnie ze sobą powiązane. Osobiście sądzę, że najzgrabniej byłoby ją zrobić po słowie dziewczyna, przed kolejnymi doprecyzowaniami na temat jej wyglądu.

— Paweł Pomianek


2 odpowiedzi do „Czasem trzeba skasować 4 przecinki”

  1. Martin

    Jak teraz żyć, z taką wiedzą? 🙂

    Mnie w szkole uczono (fakt, 30 lat temu z górką), że jeśli jakiś fragment zdania możemy „wyrzucić”, a zdanie nadal będzie miało sens, to ten fragment powinien być „oprzecinkowany, bo jest to podrzędne względem calości.

    – spytała, ubrana w kusą spódniczkę, około dwudziestopięcioletnia dziewczyna
    – spytała około dwudziestopięcioletnia dziewczyna

    Czy w takim razie te dwa przecinki to błąd?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Dziękuję bardzo! Dzięki Panu wstawię ten przecinek z większą śmiałością ;) Tym bardziej że spontanicznie też odczuwałam taką pokusę ze…

  2. Wie Pani co? Wydawało mi się to oczywiste, bo to wyrazy wołacze. Zdziwiłem się, dlaczego Pani pyta. I co? Okazuje…

  3. Dzień dobry, zastanawiam się nad interpunkcją w rozkazach wojskowych. Np. "Pluton spocznij!" "Pluton biegiem marsz!" "Pluton naprzód!" Formalnie pluton użyty…

  4. Witam serdecznie, jeżeli jest to możliwe chciałbym uzyskać odpowiedź na następujące pytanie: Jaki jest zapis liczebników w nazwach własnych -…

Archiwa

marzec 2025
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania