Łanszotowanie. Udział w projekcie Onet Posty

Łanszotowanie. Znacie taki wyraz? Mnie ostatnio nauczył go mój syn będący w piątej klasie podstawówki. I jakkolwiek samo łanszotowanie mnie nie przekonało ani pod względem estetycznym, ani kulturowym, a już szczególnie zdrowotnym, o tyle wyraz jest ciekawy. Przede wszystkim pod względem pisowni, które – jak zwykle w podobnych przypadkach – spotyka się dwie: „łanszotowanie” (w pełni spolszczoną) i „oneshotowanie” (hybrydową). Ta druga forma jest hybrydowa w tym sensie, że do wyrazu złożonego z dwóch angielskich słówek pisanych w oryginale dodaje się polską końcówkę. Nie lubię tego zabiegu. Myślę, że dziś na tyle świadomie korzystamy z angielskiego i już na tyle go rozumiemy, że gdy zapożyczamy angielski wyraz i chcemy mu nadać TYPOWO polską końcówkę, to po prostu należy spolszczyć cały wyraz. I tak wiemy, z jakich angielskich wyrazów został zbudowany. Łanszotowanie, jako wyraz w języku (nie jako zjawisko, które uważam za zwyczajnie głupie), jest po prostu super, podczas gdy oneshotowanie wygląda fatalnie i przypomina mi stanie w rozkroku. A wiadomo, na dłuższą metę jest to niewygodne. I nogi mogą się rozjechać. Zwłaszcza że ten wyraz często używa się w formie „złanszotować”. Gdy zapiszemy to w formie hybrydowej, ktoś gotów pomyśleć, że chodzi nam o jakąś strefę strzałów…

Ten i wiele innych krótkich i luźnych wpisów utrzymanych w podobnej konwencji można znaleźć na stronach Onetu, na naszym profilu w ramach nowego projektu portalu: Onet Posty, który wystartował 29 listopada 2023 r. Miło nam poinformować, że jesteśmy jego częścią.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  2. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  3. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  4. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  5. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  6. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  7. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  8. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

Archiwa

grudzień 2023
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasze nagrania