Łanszotowanie. Udział w projekcie Onet Posty

Łanszotowanie. Znacie taki wyraz? Mnie ostatnio nauczył go mój syn będący w piątej klasie podstawówki. I jakkolwiek samo łanszotowanie mnie nie przekonało ani pod względem estetycznym, ani kulturowym, a już szczególnie zdrowotnym, o tyle wyraz jest ciekawy. Przede wszystkim pod względem pisowni, które – jak zwykle w podobnych przypadkach – spotyka się dwie: „łanszotowanie” (w pełni spolszczoną) i „oneshotowanie” (hybrydową). Ta druga forma jest hybrydowa w tym sensie, że do wyrazu złożonego z dwóch angielskich słówek pisanych w oryginale dodaje się polską końcówkę. Nie lubię tego zabiegu. Myślę, że dziś na tyle świadomie korzystamy z angielskiego i już na tyle go rozumiemy, że gdy zapożyczamy angielski wyraz i chcemy mu nadać TYPOWO polską końcówkę, to po prostu należy spolszczyć cały wyraz. I tak wiemy, z jakich angielskich wyrazów został zbudowany. Łanszotowanie, jako wyraz w języku (nie jako zjawisko, które uważam za zwyczajnie głupie), jest po prostu super, podczas gdy oneshotowanie wygląda fatalnie i przypomina mi stanie w rozkroku. A wiadomo, na dłuższą metę jest to niewygodne. I nogi mogą się rozjechać. Zwłaszcza że ten wyraz często używa się w formie „złanszotować”. Gdy zapiszemy to w formie hybrydowej, ktoś gotów pomyśleć, że chodzi nam o jakąś strefę strzałów…

Ten i wiele innych krótkich i luźnych wpisów utrzymanych w podobnej konwencji można znaleźć na stronach Onetu, na naszym profilu w ramach nowego projektu portalu: Onet Posty, który wystartował 29 listopada 2023 r. Miło nam poinformować, że jesteśmy jego częścią.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Jest to terminologia specjalistyczna i z tego, co widzę, poprawnościowcy w ramach polszczyzny ogólnej dotąd chyba się tym określeniem nie…

  2. Dzień dobry, Jaka jest poprawna nazwa dla specjalisty zajmującego się dobieraniem dawki pokarmowej dla zwierząt. Specjalista żywienia czy specjalista żywieniowy.…

Archiwa

grudzień 2023
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasze nagrania