Balotellego, a nie *Balotelliego!

Naprawdę ciężko jest znieść kaleczenie polskiego języka przez naszych komentatorów sportowych. W ostatnich dniach, w czasie trwania Pucharu Konfederacji, moje uszy rani przede wszystkim błędna forma dopełniacza od wymienionego w tytule nazwiska włoskiego piłkarza, powtarzana z uporem maniaka: wczoraj przez Macieja Iwańskiego, tydzień temu przez – to szczególnie bolesne, biorąc pod uwagę jego ogólną dbałość o wysoki styl wypowiedzi – Tomasza Wołka.

Proszę więc wbić sobie do głowy raz na zawsze: Nie *Balotelliego, ale BALOTELLEGO. Nie ma tam żadnego i. Dlaczego tak jest? Słownik ortograficzny PWN (dostępny tutaj) nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości i bardzo dokładnie to precyzuje:

Nazwiska [włoskie] zakończone na -i odmieniają się jak przymiotniki (…). W nazwiskach zakończonych na -li opuszczamy niewymawianą literę -i przed końcówkami -ego, -emu, np.
Botticelli, Botticellego, Botticellemu, z Botticellim, o Botticellim;
Torricelli, Torricellego, Torricellemu, z Torricellim, o Torricellim.

I identycznie odmieniać należy nazwisko Balotelli:
Balotellego, Balotellemu, o Balotellim.

To naprawdę nie jest trudne. W mojej opinii taka wymowa i pisownia wręcz naturalnie się narzuca. Dlaczego więc błędnej formy używają osoby, które pracują w mediach i powinny być do swojej pracy rzetelnie przygotowane?

Paweł Pomianek
Foto: Football.ua, lic. Creative Commons


5 odpowiedzi do „Balotellego, a nie *Balotelliego!”

 1. adami

  Witam!
  Mam problem z odmianą nazwiska francuskiego piłkarza Olivera Giroud(a). Jak postępować z jego nazwiskiem? Odmienia się, czy pozostaje bez zmian?

  • Paweł Pomianek

   Szanowny Panie,

   odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Mimo wszystko zasady wskazują, że nazwiska zakończone w piśmie na spółgłoskę inną niż -s lub -x, a w wymowie na -u mają normalną odmianę bez apostrofu (zob.: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629618). Przy czym w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny znajduję taką informację:

   Wśród nazwisk odmiennych, zwłaszcza o mniejszym zakresie użycia, jest grupa takich nazw osobowych, w których obcość brzmienia powoduje w praktyce językowej wyraźną tendencję do nieodmienności. Należą do nich nazwiska zakończone na:
   (…)
   D) nie wymawianą spółgłoskę w nazwiskach francuskich akcentowanych na ostatnią sylabę, np. Becaud [wym. Beko], Boulez [wym. Bule], Monet [wym. Mone], Foucault [wym. Fuko], Rimbaud [wym. Rembo a. Rębo], Gauguin [wym. Gogę], Gabin [wym. Gabę].

   Jak Pan widzi, zadał Pan znakomite pytanie. Najprawdopodobniej zrobię z tego nowy wpis na stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Czerwiec 2013
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasze nagrania