Nazwy lokacji w grach RPG

Zadaj swoje pytanie!Oto nowe pytanie z naszego formularza:

Witam jestem programistą gry mmo z gatunku rpg. Od jakiegoś czasu mam problem, który obchodziłem jednak chciałbym zakończyć go raz na zawsze. Chodzi mi o to kiedy używamy wielkiej, a kiedy małej litery w kilkuczłonowych nazwach lokacji? Podam kilka przykładów:
Gildia złodziei
Gmach sądu
Sklepy mieszkańców
Galeria bohaterów
Polana chowańców
Magiczna wieża

z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Problem będzie Pan musiał rozstrzygnąć osobiście, ponieważ ja nie jestem amatorem gier RPG i przyznam szczerze, że może raptem kilka razy widziałem przelotnie, jak taka gra wygląda. Niemniej, postaram się dać Panu pewne narzędzia, które rzeczywiście pomogą ten dylemat rozstrzygnąć.

(…) kiedy używamy wielkiej, a kiedy małej litery w kilkuczłonowych nazwach lokacji?

Zasada jest taka, że jeśli chodzi o wielowyrazowe nazwy przedsiębiorstw i lokali – wszystkie człony piszemy wielkimi literami (zob. Wielka litera). Wyjątek stanowią tylko przyimki (np. po, za, w). Ale gdy chodzi o nazwy gatunkowe (np. restauracja, bar, przychodnia, sklepy mieszkańców) zapisujemy je małymi literami.

W przypadku Pańskiego dylematu cały problem polega na właściwym zaklasyfikowaniu danego miejsca i na stwierdzeniu, jaki status ma dana nazwa. I to będzie już musiał każdy programista rozstrzygnąć osobiście. Ja podam tylko dwa przykłady na podstawie lokacji wymienionych powyżej.

Magiczna wieża może być zarówno określeniem rodzajowym, jak i konkretną oficjalną nazwą miejsca. Jeśli w grze jest na przykład kilkanaście magicznych wież, trudno traktować to jako oficjalną nazwę. Jeśli jednak w danym kraju byłaby tylko jedna Magiczna Wieża, można by to swobodnie traktować jako nazwę własną, a napis mógłby być formą szyldu nad wejściem. Generalnie zresztą, jeśli coś jest umieszczone na szyldzie wiszącym nad drzwiami, należałoby to traktować właśnie jako oficjalną nazwę lokalu i zapisywać wszystkie człony wielkimi literami.

Jak dla mnie, zupełnie inny przykład to sklepy mieszkańców. Już samo użycie liczby mnogiej sugeruje, że nie jest to jakaś jedna konkretna instytucja, ale po prostu jakiś rodzaj rynku, bazaru, domu handlowego, gdzie owe sklepy się znajdują. Wydaje się, że uzasadniony będzie tutaj zapis małymi literami.

W kontekście założenia, że dane miejsce jest tylko nazwą rodzajową, którą zapisujemy małymi literami, nawiążę jeszcze do sposobu zapisu, jaki Pan zaproponował: pierwszy wyraz wielką literą, drugi małą. (Taka forma zapisu może być użyta wyłącznie w sytuacji, gdy dane miejsce jest tylko nazwą rodzajową. Jak podkreślałem, jeśli jest to szyld czy oficjalna nazwa lokalu, wszystkie człony muszą być zapisane wielkimi literami). Taki zapis można tłumaczyć tak, że daną nazwę traktujemy na zasadzie rozpoczynającego się zdania. Jeśli jednak dane określenie pojawiłoby się w jakimś komunikacie w środku zdania, to trzeba by nazwę zapisywać małymi literami, np. gildia złodziei, gmach sądu.

Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Dzień dobry, w książce są opisane dialogi, a także cytowana jest rozmowa mailowa. Jak ją zapisać? Czy obowiązują tu te…

  2. Czy zdanie: "W ubiegły poniedziałek w odbyła się konferencja, na której mieliśmy okazję uczestniczyć." jest poprawne gramatycznie?

  3. Bardzo mi się ta odpowiedź podoba. Koresponduje z interpretacją pytania "Kawa czy herbata?", wg której można odpowiedzieć trojako: "Poproszę kawę",…

  4. Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaka forma przy oficjalnych uroczystościach jest poprawna: - Proszę o zabranie głosu Pana Jana…

  5. Szanowna Pani, krótko odpowiadam na kolejne pytania. Ad 1 Przecinka nie należy wstawiać. Można wprowadzać to konstrukcja łączna. W tym…

  6. Oszczytko uzywane jest w Wielkopolsce. Jestem z Poznania ur.1980 i w zyciu nie slyszalem o ostrzynce. Moj dziadek wielkopolanin z…

Archiwa

grudzień 2012
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania