„Stan zagrożenia epidemicznego” czy „stan zagrożenia epidemiologicznego”?

Zdjęcie: CDC / Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM – Wikipedia, domena publiczna.

Napisał do nas pan Wawrzyniec:

Dzień dobry,
czy powinno się mówić „stan zagrożenia epidemicznego” – taka forma teraz zdaje się dominować, nawet bezwzględnie dominować – czy raczej „stan zagrożenia epidemiologicznego”?

Jednak zgodnie z tym słowniczkiem: https://umed.pl/pliki/2020/03/Koronawirus-S%C5%82owniczek-poj%C4%99%C4%87.pdf poprawna jest druga…

Szanowny Panie,
skoro tak podaje słownik uniwersytetu medycznego, powołując się na ustawę, to pewnie powinniśmy mu zaufać. Ja Panu napiszę, jak ja rozumiem obydwa terminy, bo być może wolno nam stosować i jeden, i drugi.

Epidemiologiczny to przymiotnik od słowa epidemiologia – nauka o epidemiach.

Epidemiczny to przymiotnik od słowa epidemia.

I tak: stan zagrożenia epidemiologicznego moglibyśmy rozumieć na zdrowy rozum jako 'stan zagrożenia w świetle nauki o epidemiologii', podczas gdy stan zagrożenia epidemicznego jako 'stan zagrożenia epidemią'. Bardzo możliwe, że politycy i dziennikarze mają skłonność do używania tego drugiego terminu – pomimo tego, że jest on mniej naukowy i, być może, mniej poprawny – jako bardziej zrozumiałego i jednoznacznego dla zwykłego odbiorcy.

– Paweł Pomianek


3 odpowiedzi do „„Stan zagrożenia epidemicznego” czy „stan zagrożenia epidemiologicznego”?”

 1. Marcin

  Być może czegoś nie rozumiem, ale stan zagrożenia epidemiologicznego brzmi dziwnie. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie powinno istnieć coś takiego jak zagrożenie epidemiologiczne. Ja rozumiem przez to zagrożenie związane z nauką i epidemiach, analogicznie można by przecież powiedzieć, że istnieje stan zagrożenia wirusologicznego, ale nie, można przecież powiedzieć raczej tylko zagrożenie wywołane przez wirusa, zagrożenie wirusowe czy zagrożenie wirusem. Dlatego optuję za wersją krótszą.

  • tetryk

   Święty Usus.
   Oczywiście, „zagrożenie epidemiczne” może lepiej „zagrożenie epidemią” wydaje mi się logiczną i poprawną formą.

   Ale język nie jest logiczny – jest taki, jacy są ludzie, którzy go używają.
   Aczkolwiek na dzień dzisiejszy(!) formy dłuższe brzmią bardziej uczenie i wykwintnie, zwłaszcza dla ludzi którzy poza „Panem Tadeuszem” niczego w życiu nie przeczytali…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Marzec 2020
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasze nagrania