Czy na końcu zdań zaczynających się od Ciekawe stawiamy pytajnik?

Ciekawe, czy tegoroczna zima będzie wyjątkowo mroźna – czy na końcu takiego zdania należy postawić znak zapytania? Owszem, ale tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach. Na pewno nie wtedy, gdy zastanawiamy się, czy… tegoroczna zima będzie wyjątkowo mroźna, a wówczas, gdy rozważamy, czy ta kwestia na pewno powinna budzić nasze zainteresowanie.

Źródło: Pexels, Andrea Piacquadio

Konstrukcyjnie przytoczone na początku zdanie nie jest zdaniem pytającym, tylko oznajmującym. Konkretnie mówiąc, należy do zdań pytajnozależnych. Wprowadzane jest wyrazem nadrzędnym mającym charakter oznajmujący, a część pytajna jest wobec niego podrzędna. Dlatego też po Ciekawe zawsze musimy postawić przecinek, wprowadzający podrzędność. Mamy tu więc do czynienia ze zdaniem oznajmującym, które zamykamy kropką.

Jeśli nie jest to oczywiste, można spróbować wypowiedzieć na głos dwa zdania:

1. Czy tegoroczna zima będzie wyjątkowo mroźna?
2. Ciekawe, czy tegoroczna zima będzie wyjątkowo mroźna.

Prawda, że intonacja jest zupełnie inna? W pierwszym zdaniu – typowo pytająca, zmierzająca na końcu ku górze. W drugim zdaniu – typowo informacyjna. W zdaniach rozpoczynających się od Ciekawe nie pytamy bowiem o coś, tylko stwierdzamy fakt, że jakaś kwestia jest dla nas frapująca. Podsuwamy taki temat do rozważań.

Możemy jednak wskazać wyjątek, którego istnienie zasugerowałem na początku. Odwołajmy się tutaj już do nieco innych przykładów zdań:

– Ciekawe, czy spadnie więcej śniegu?
– Nie, jeśli mnie pytasz, czy to ciekawe, to na dziś według mnie nie jest to temat, który powinien budzić nasze zainteresowanie.

Czyli na końcu zdania rozpoczynanego od Ciekawe możemy postawić pytajnik, ale wówczas, gdy wyraz ten rozpoczyna pytanie, a dzieje się tak raczej rzadko. Poniżej przykład mniej kombinowany i bardziej klarowny:

– Oglądasz film. Ciekawe to jest?
– No nie za bardzo.

We wszystkich innych przypadkach zdanie z Ciekawe na początku ma charakter zdania oznajmującego i zamkniemy je kropką.

– Paweł Pomianek

Przeczytaj artykuł na podobny temat:
Zdanie złożone ze zdaniem pytającym. Pytajnik czy kropka?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  2. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  3. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  4. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  5. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  6. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  7. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  8. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

Archiwa

październik 2023
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasze nagrania