Wydzielenie imienia i nazwiska przecinkami. Czy to poprawne?

Pan Marcel poruszył ostatnio kolejny wart zauważenia problem:

Intryguje mnie następująca kwestia: czy wydzielenie imienia i nazwiska przecinkami (uznając dane personalne niejako za dopowiedzenie) jest zasadne w poniższych przykładach, czy może w ogóle się nie powinno stosować podobnych zabiegów, gdyż – jak niedawno usłyszałem – mamy do czynienia z konkretną funkcją pełnioną przez konkretną osobę?

1) „Minister zdrowia, Ewa Kopacz, wypowiedziała się w sprawie ustawy o…”
CZY
„Minister zdrowia Ewa Kopacz wypowiedziała się w sprawie ustawy o…”

2) „Znana piosenkarka, Maria Peszek, wydała właśnie kolejną płytę…”
CZY
„Znana piosenkarka Maria Peszek wydała właśnie kolejną płytę…”

W powyższych przykładach pogrubieniem zaznaczyłem te zdania, które ja bym napisał, uzasadniając swoje wybory następująco: w przypadku zdania nr 1 imię i nazwisko jest informacją poboczną, gdyż mamy jednego ministra zdrowia, toteż pominięcie personaliów nie zmieni treści zdania. W zdaniu nr 2 z kolei piosenkarek jest całe multum, w związku z czym uznaję imię i nazwisko jako informację najważniejszą, definiującą wręcz osobę, o której mówię, stąd też brak przecinków.

Czy jednak mam rację? Z wykształcenia jestem filologiem angielskim i być może powyższe konstrukcje są niczym innym jak wrednym – i choć może odległym – anglicyzmem zdań względnych definiujących i niedefiniujących, dlatego liczę na pomoc z Państwa strony.

Z wyrazami szacunku,
Marcel

Proszę zauważyć, że w swoim przykładzie sam Pan wymienił nazwisko byłej minister zdrowia. A tych byłych ministrów zdrowia jest całkiem sporo, może nie tylu co piosenkarzy, ale jednak. Skoro zaś wszystkich poprzednich ministrów możemy określać w pewnych konstrukcjach tak, jakby nadal sprawowali funkcję, to jednak istotne jest zapisanie nazwiska jako elementu konstytutywnego określającego osobę, a nie w formie wtrącenia.

W tego typu konstrukcjach piszemy po prostu zawsze bez przecinka. Gdyby nazwisko ministra miało być wtrąceniem, trzeba by użyć jakiejś konstrukcji wyraźnie podrzędnej, np. Minister zdrowia, a funkcję tę pełniła wtedy Ewa Kopacz, wypowiedziała się….

Konstrukcji podrzędnej doprecyzowującej użyjemy także wtedy, gdy napiszemy odwrotnie: Ewa Kopacz, minister zdrowia, wypowiedziała się….

W przypadku takiego zapisu, jaki został podany w przykładzie, piszemy jednak zawsze funkcję oraz imię i nazwisko bez przecinka, traktując to jako jedność.

Paweł Pomianek


One Reply to “Wydzielenie imienia i nazwiska przecinkami. Czy to poprawne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

  2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

  3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

  4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

listopad 2012
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasze nagrania