Czy można siorbać nosem?

„Pijąc coś lub jedząc półpłynną potrawę, wydać odgłos podobny do mlaśnięcia” – tak definiuje wyraz siorbać Słownik języka polskiego PWN. Ale czy można również siorbać nosem?

Zdjęcie: Pexels, „Gustavo Fring”.

Otrzymaliśmy niedawno następujące pytanie:

Zwracam się do państwa z zapytaniem na temat nurtującej mnie kwestii. Otóż niedawno miałam styczność z wyrażeniem „siorbanie nosem”. Zaskoczyło mnie ono, gdyż nigdy wcześniej się z nim nie spotkałam. Wcześniej uważałam, że „siorbać” można jedynie jakiś napój/płyn. Po zapytaniu kilku osób okazało się, że jest to jednak czasem spotykana forma. Szukałam również informacji na ten temat w internecie, niestety, nie udało mi się dotrzeć do przekonującego mnie źródła. Dlatego zwracam się do państwa z prośbą o rozwianie moich wątpliwości.

Bardzo ciekawy temat. Przyznam, że nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale jeślibym trafił w tekście na określenie siorbać nosem, pewnie bym je przeoczył jako brzmiące dość naturalnie. Gdyby jednak ktoś kazał mi zdefiniować ten termin, stwierdziłbym, że siorbanie to picie napoju poprzez głośne wciąganie go do ust.

Takie jest z pewnością główne znaczenie tego wyrazu.

Okazuje się jednak, że siorbać ma także drugie znaczenie, na które wskazuje słownik prof. Doroszewskiego:

https://sjp.pwn.pl/doroszewski/siorbac;5496649.html

Według niego siorbać to także: 'pociągać nosem; siąkać’.

Nie wiem, czy wcześniej nie trafiła Pani na to źródło, ale jest to źródło poważne i rzetelne; dla mnie jest całkowicie przekonujące, zwłaszcza w sytuacji, gdy Pani deklaruje, że uzyskała potwierdzenie używania w żywej mowie, co także jest znaczące.

Fakt, że znajdujemy to znaczenie w starszym słowniku, a w nowszych raczej go nie ma, może świadczyć o tym, że:

  • wyraz siorbać w tym znaczeniu funkcjonował od dawna;
  • mamy raczej do czynienia z powolnym wycofywaniem się używania tego wyrazu w tym znaczeniu, a nie z jego rozszerzaniem.

Myślę jednak, że nie może być wątpliwości co do poprawności użycia tego określenia w odniesieniu do głośnego pociągania nosem.

Dodajmy do tego jeszcze tylko jedną drobną uwagę. Proszę zauważyć, że zarówno w przykładach Doroszewskiego, jak i w Pani mailu, widać wyraźną tendencję, że gdy siorbania używamy w podstawowym znaczeniu, nie dodajemy określenia (np. przestał siorbać przy jedzeniu nie: przestał siorbać ustami przy jedzeniu), podczas gdy mając na myśli siąkanie, dookreślamy, że chodzi o siorbanie nosem. Wydaje się, że to rozwiązuje również praktyczny problem z ewentualnym nieporozumieniem co do znaczenia, w którym wyraz został użyty.

Z wyrazami szacunku
– Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  2. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  3. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  4. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  5. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  6. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  7. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  8. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

Archiwa

sierpień 2023
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania