Co zrobić, gdy w czasie sporządzania przypisu bibliograficznego, okazuje się, że w cytowanej książce lub artykule brakuje roku lub miejsca wydania? Istnieje konkretne rozwiązanie promowane przez wydawnictwa poprawnościowe.
Gdy piszemy artykuł czy książkę (nawet popularną czy beletrystyczną) zdarza się, że musimy coś zacytować, a tym samym sporządzić odnośnik bibliograficzny do danej pozycji. Kiedy w cytowanej książce wszystko jest podane na tacy, nie ma z tym kłopotu, trzeba tylko znać podstawowe zasady. Co jednak, gdy w publikacji brakuje roku lub miejsca wydania?
Okazuje się, że nie jest to sytuacja bez wyjścia. Wydawnictwa poprawnościowe radzą w takiej sytuacji po prostu oznaczyć to konkretnym skrótem:
- brak miejsca wydania oznaczamy skrótem w nawiasie kwadratowym: [b.m.],
- brak roku wydania: [b.r.],
- brak obu: [b.m.r.].
Niektóre wydawnictwa zalecają stosować nieco inne skróty, np. [bmw] i [brw]. Oczywiście można się na nie zdecydować, byle robić to konsekwentnie.
Zdecydowanie rzadziej widuje się skróty łacińskie: [s.l.] (= sine loco) lub [s.a.] (= sine anno). Wydaje się, że – może poza wydawnictwami stricte naukowymi, uczelnianymi – odchodzą one do lamusa, ale mimo wszystko warto wiedzieć, co one oznaczają.
W przypadku roku wydania istnieją też możliwości jego uzupełnienia na podstawie wiedzy spoza dokumentu, ale wtedy musimy go podać w nawiasie kwadratowym, jako niepochodzący z cytowanej publikacji, np. Kraków [2020] lub Kraków [ok. 2020], ale nie Kraków 2020.
Innym rozwiązaniem jest spisanie daty z noty copyrightowej; wówczas również użyjemy zapisu z nawiasem kwadratowym, zawierając dodatkową informację, np. Kraków [cop. 2020].
– Paweł Pomianek
Źródło główne: Akademia korekty tekstu Ewy Popielarz – materiały