Jasnoczerwony, czarno-biały i nowo wybrany. Podobna konstrukcja – różna pisownia. Dlaczego?

Często zastanawiamy się, jak zapisać tego typu dwuczęściowe konstrukcje. W takich przypadkach o sposobie zapisu decyduje najczęściej znaczenie. Wyjątkiem jest sytuacja ostatnia (pisownia rozdzielna), w której mamy do czynienia z inną konstrukcją.

A jako że jest to inna konstrukcja to od nowo wybranego zacznijmy. Otóż w tym wypadku mamy do czynienia z przymiotnikiem wybrany oraz z przysłówkiem będącym jego określeniem nowo. Podobnie w innych konstrukcjach tego typu, jak świeżo upieczony, wysoko notowany.

Jak odszukać przysłówek?

No dobrze, jest to wprawdzie przypadek konstrukcyjnie inny, ale jak odróżnić go zwłaszcza od przypadku pierwszego, czyli czym różni się konstrukcja nowo wybrany od jasnoczerwony. Otóż gdy chcemy rozstrzygnąć, czy pierwsza część (tutaj: nowo, ale nie jasno) jest przysłówkiem, trzeba spróbować rozdzielić sobie te dwa wyrazy i zadać do przymiotnika pytanie jak?.

Np. wybrany jak? nowo; notowany jak? wysoko. Te wyrazy można logicznie i normalnie rozdzielić.

A teraz spróbujmy zadać to samo pytanie do konstrukcji jasnoczerwony:
czerwony jak? jasno? Nie, to oczywiście bez sensu. Trzeba raczej zadać pytanie jaki?, ale odpowiedzią na to pytanie nie będzie już jasno, tylko jasnoczerwony. Tak więc, jak widać, jest to zwrot nierozdzielny, składający się z dwóch przymiotników.

Przymiotniki złożone

Jak już napisałem zwroty jasnoczerwony i czarno-biały są już z tej samej parafii i są – jak już zapewne wszyscy się domyślili po przeczytaniu powyższego podtytułu – przymiotnikami złożonymi. Skąd więc różnica w pisowni? Ano tutaj właśnie pisownia jest uzależniona od znaczenia.

Razem piszemy połączenia członów nierównorzędnych znaczeniowo. Odwołajmy się do naszego przykładu. Nie chodzi tutaj przecież o zarówno jasny, jak i czerwony, ale o czerwony o jasnym odcieniu. Pierwszy człon jest określeniem lub dookreśleniem członu drugiego. Podobnie napiszemy np. fundamentalistycznoislamski. Nie chodzi przecież o ruch zarówno fundamentalistyczny, jak i islamski, ale o ruch islamski o zabarwieniu fundamentalistycznym.

Jak nietrudno zgadnąć, z łącznikiem zapiszemy połączenia członów równorzędnych znaczeniowo, jak np. czarno-biały (bo i czarny, i biały, a nie biały o zabarwieniu czarnym, bo to byłby jakiś rodzaj oksymoronu). Inny przykład to północno-
-wschodni
– tutaj chodzi o wyznaczenie kierunku pomiędzy północnym i wschodnim (ale nie o wschodni o ukierunkowaniu północnym, bo to byłby absurd).


16 odpowiedzi do „Jasnoczerwony, czarno-biały i nowo wybrany. Podobna konstrukcja – różna pisownia. Dlaczego?”

 1. Gustaw

  A jaką pisownią – razem czy osobno – zastosujemy, gdy chodzi o nazwanie grup ludzi (ewentualnie pojedynczego człowieka), czyli o zsubstantywizowane przymiotniki takiego rodzaju jak niżej?
  1. Nowonarodzeni często myślą, że nie popełnią już żadnego grzechu.
  2. Nowoprzybyli zdenerwowali się na te słowa i opuścili budynek.
  3. Nagrody dla świeżoupieczonych i dla weteranów.
  4. Nowowybranych nikt jednak o zdanie nie pytał.

  • Paweł Pomianek

   Generalnie pisownia rozdzielna. Odsyłam do reguły słownikowej tutaj.
   Mały niuans przy pisowni nowo narodzony i nowonarodzony. Odsyłam do poradni językowej PWN.
   Dziękuję za dbałość o pisanie komentarzy pod wpisami odpowiadającymi tematyką danej kwestii.

   • Gustaw

    Czy na pewno się zrozumieliśmy? W przykładach podałem zsubstantywizowane przymiotniki, tymczasem linki odsyłały do pisowni przymiotników…

    • Paweł Pomianek

     A znajduje Pan w jakiejś regule słownikowej uzasadnienie pisowni łącznej?

     Temat jest zresztą szeroko omówiony w poradni PWN i słownikach. Polecam np. ten wpis. Nie ufa Pan profesorom? Oczekuje Pan ode mnie, że będę promował wersje piętnowane przez słowniki i normatywistów? Nie do końca rozumiem…

 2. Agnieszka

  Szanowny Panie!
  Pragnę zwrócić Pana uwagę na fakt, że „wybrany” jest imiesłowem przymiotnikowym biernym (od czasownika wybrać), a nie przymiotnikiem!

 3. Ktoś

  Wiem, że jest to czepialstwo, ale jesteśmy na blogu językowym, który może służyć ludziom za wzór, więc chyba warto, żeby wszystko było tip top: w ostatniej strofie brakuje przecinka przed „i biały” (powtórzone „i”).
  Kolejna uwaga: http://sjp.pwn.pl/zasady/Podzial-wyrazu-w-miejscu-lacznika;629553.html.
  Z wersji obecnej na stronie wynika pisownia „północnowschodni”. Brakuje łącznika przed przeniesionym do nowego wiersza członem „wschodni”.
  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek

   Nie, nie nazwałbym tego czepialstwem. Wiele razy pisałem: swoje błędy łatwo przeoczyć, więc jestem zawsze wdzięczny za tego typu uwagi.

   Co do drugiej kwestii to rzeczywiście poprawiłem, ale – z powodów technicznych – trochę bez przekonania. Gdyby zmienić szablon tekst może się przez tę zmianę fatalnie ułożyć. Poza tym to jednak kwestia graficzna, dotycząca przejrzystości tekstu. Nie stawiałbym jej tak kategorycznie jak w linkowanym artykule.

 4. bk

  Przybyłem tu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o pisownię zwrotu „trudno mierzalny”.
  W świetle powyższego wyjaśniłem sobie nie tylko pierwotny problem, ale również pisownię nazw województw: „kujawsko-pomorskie” i „zachodniopomorskie”.
  Dziękuję i pozdrawiam!

  • Paweł Pomianek

   Takie komentarze są zawsze najbardziej budujące dla autora tekstu. Dziękuję, że zechciał Pan napisać te kilka(dziesiąt) słów.

   Pozdrawiam!

 5. Paweł Pomianek

  Dziękuję za pochwały.

  Oczywiście, panie Michale, absolutna racja. Swoją drogą dość zabawnie to wyglądało:

  Inny przykład to południowo-wschodni – tutaj chodzi o wyznaczenie kierunku pomiędzy północnym i wschodnim.
  (Wkleiłem, żeby ktoś kiedyś nie miał wątpliwości, o co chodziło, a w tekście poprawiam na północno-wschodni).

  Dziękuję za zwrócenie uwagi.
  Pozdrawiam!

 6. Michał

  Pochwały – zgadzam się z nimi – już były, więc teraz mała uwaga. W tekście jest błąd, wprawdzie nie językowy ale jednak jest. Proszę przeczytać z uwagą ostatnie zdanie artykułu i wszystko będzie jasne 🙂

  pozdrowienia

 7. Paweł Pomianek

  Piotrze,
  dziękuję za dobre słowo i wysoką ocenę wpisu.

  Staram się przede wszystkim o to, by tematy były opisane prostym, ludzkim, czasami niemal potocznym językiem. Polonistycznego żargonu jest tylko tyle, ile być musi, by nie bujać w obłokach, ale pisać o konkretnych rzeczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

 2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

 3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

 4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

grudzień 2010
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania