Poszukuję osobę czy osoby? Odpowiedź na pytanie Czytelniczki

Od Użytkowniczki naszego bloga otrzymaliśmy następujące pytanie:

Która forma jest poprawna „poszukuję osoby” czy też „poszukuję osobę”? Dla mnie lepiej brzmi to pierwsze, ale często spotykam się z drugą formą.


tomaszZ podanych form („poszukuję osoby” i „poszukuję osobę”) poprawna jest oczywiście ta pierwsza. Czasownik „poszukiwać” łączy się bowiem z dopełniaczem.

Na dowód podaję, co na ten temat mówi Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego pod hasłem „poszukiwać”: „ktoś poszukuje czegoś, kogoś (nie: kogoś, coś): Poszukiwaliśmy zaginionej dziewczynki (nie: zaginioną dziewczynkę) przez kilka tygodni”.

Odpowiedzi udzielił Tomasz Powyszyński

Zobacz wpis na podobny temat:
Próbować zupę czy próbować zupy? Dotknąć ją czy dotknąć jej?

Przeczytaj odpowiedzi na inne pytania Użytkowników:
Co tutaj pożera czas? Czy konstrukcja jest jednoznaczna?
Czy pytanie „dlaczego?” wolno zastąpić skróconym – „czemu?”


4 odpowiedzi do „Poszukuję osobę czy osoby? Odpowiedź na pytanie Czytelniczki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź :)

  2. Dzień dobry. Podchodzę do tego tak, że nazw własnych nie traktuję jak wyrazów cytatów, w związku z czym nie zapisuję…

  3. Dzień dobry, zastanawiam się, jak należy zapisywać niemieckie stopnie wojskowe w polskich tekstach, np. "Do pokoju wszedł Reichsführer Hans Schmidt".…

  4. To pewnie kwestia dyskusyjna, jak wiele rzeczy w polszczyźnie (czego rzecz jasna nauczyciele polskiego w szkołach raczej nie uwzględniają), ale…

  5. Starszy brat pomaga odrobić zadanie. Czy "pomaga odrobić" to orzeczenie modalne?

  6. Dziękuję bardzo! Dzięki Panu wstawię ten przecinek z większą śmiałością ;) Tym bardziej że spontanicznie też odczuwałam taką pokusę ze…

  7. Wie Pani co? Wydawało mi się to oczywiste, bo to wyrazy wołacze. Zdziwiłem się, dlaczego Pani pyta. I co? Okazuje…

  8. Dzień dobry, zastanawiam się nad interpunkcją w rozkazach wojskowych. Np. "Pluton spocznij!" "Pluton biegiem marsz!" "Pluton naprzód!" Formalnie pluton użyty…

Archiwa

luty 2011
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Nasze nagrania