Co tutaj pożera czas? Czy konstrukcja jest jednoznaczna?

Wczoraj otrzymałem maila z prośbą o rozstrzygnięcie językowego dylematu. Poniżej publikuję zarówno pytanie internautki, jak i odpowiedź przygotowaną wspólnie z Tomaszem Powyszyńskim.

Witam!
W związku z moim językowym dylematem natrafiłam w internecie na Pana blog. Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy wyrażenie „Utwór z czołówki serialu, który ostatnio skutecznie pożera mój czas” jest poprawne. Miałam na myśli, że to serial pożera mój czas, a nie utwór, i obawiam się, że moje słowa mogą zostać źle zrozumiane. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam,
[Dane osobowe Autorki do wiadomości redakcji]


Mówiąc najkrócej, sądzimy, że wyrażenie jest poprawne, choć nie musi być dla każdego do końca jednoznaczne. Co jest w tym zdaniu problemem? Fakt, że zarówno wyraz utwór, jak i serial mają ten sam rodzaj (męski). W związku z tym w takiej konstrukcji, jaką zaproponowała Autorka zapytania, użyjemy formy który, gdy będzie nam chodziło o odniesienie zarówno do jednego, jak i do drugiego wyrazu.

Dlaczego sądzimy, że zdanie jest do zaakceptowania? Ponieważ w takim przypadku, kiedy pojawiają się dwa rzeczowniki tego samego rodzaju, naturalne jest, iż który odnosi się do użytego jako ostatni. Czyli błędem byłoby raczej, gdyby który w przytoczonym zdaniu miałoby się odnosić do wyrazu utwór. W takiej konstrukcji bowiem czytelnik intuicyjnie (a także z kontekstu) wnioskuje, że chodzi o serial pożerający czas.

Dla spokoju i bezpieczeństwa warto jednak zastanowić się, czy nie można by tego zdania napisać w taki sposób, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Chcemy więc na koniec zaproponować dwa alternatywne – i jak sądzimy: lepsze, bo bardziej jednoznaczne – warianty napisania tego samego zdania:

  1. Sugerowalibyśmy zamienić jedno słowo (utwór lub serial) na inne – takie, które miałoby inny rodzaj, np. Piosenka/Melodia z czołówki serialu, który… Wtedy nie będzie żadnych wątpliwości, że to serial skutecznie pożera czas.
  2. Można też użyć innej konstrukcji bez wprowadzania zdania podrzędnego, jak np.: Utwór z czołówki serialu ostatnio skutecznie pożerającego mój czas…

Paweł Pomianek, Tomasz Powyszyński


One Reply to “Co tutaj pożera czas? Czy konstrukcja jest jednoznaczna?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  2. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  3. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  4. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  5. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  6. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  7. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  8. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

Archiwa

styczeń 2011
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania