Z Instagrama czy z Instagramu. Na Instagram czy na Instagrama

Otrzymaliśmy ostatnio następujące pytanie:

Mam problem z jedną kwestią. Nie wiem, jak prawidłowo odmienia się słowo „Instagram”. Wiele osób korzysta z „Instagrama” czy z „Instagramu”? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Będąc konsekwentnym, podobnie jak w przypadku innych form dopełniacza wyrazów związanych z określeniami narzędzi w ramach nowych technologii użyłbym końcówki -a i powiedziałbym Instagrama. Podobnie jak: e-maila, SMS-a, Facebooka, Twittera.

Równie ciekawą kwestią może być wybór odpowiedniej formy biernika, który powinien być równy mianownikowi, a nie dopełniaczowi, czyli napiszemy wchodzę na Instagram. Podobnie jak wzorcowo należy powiedzieć wchodzę na Facebook, Twitter, piszę SMS, e-mail. W normie potocznej akceptuje się jednak formy biernika równe dopełniaczowi.

Paweł Pomianek


2 odpowiedzi do „Z Instagrama czy z Instagramu. Na Instagram czy na Instagrama”

  1. Monika

    Z moim narzeczonym sprzeczamy się, czy poprawne jest „Wchodzę na Instagrama” czy „Wchodzę na Instagram”. W przypadku innych mediów jesteśmy zgodni, natomiast Instagram Łukaszowi łączy się z takimi słowami jak chociażby telegram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Jest to terminologia specjalistyczna i z tego, co widzę, poprawnościowcy w ramach polszczyzny ogólnej dotąd chyba się tym określeniem nie…

  2. Dzień dobry, Jaka jest poprawna nazwa dla specjalisty zajmującego się dobieraniem dawki pokarmowej dla zwierząt. Specjalista żywienia czy specjalista żywieniowy.…

Archiwa

maj 2014
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania