Cytowanie: nawias kwadratowy, drugi poziom cytowania, przypis

Dostaliśmy ostatnio do rozstrzygnięcia następujący dylemat:

Dzień dobry,

znalazłam Państwa stronę, poszukując odpowiedzi na nurtujące nas pytanie.

Chodzi o nawias kwadratowy zastępujący zdanie lub kilka zdań i stawianą po nim kropkę.

Czy poniższy przykład cytowanego fragmentu artykułu jest zapisany prawidłowo?

Gdzie w sytuacji, gdy po cytowanym tekście wstawiamy nawias  z wielokropkiem informujący o tym, że jest jeszcze dalsza część artykułu, powinniśmy wstawić numer przypisu?

[…]. Wnętrze zamku przedstawia obecnie obraz wielkiego zniszczenia. Pozostały z czasów budowy bodaj tylko barokowe freski Schefflera na plafonie, cykl herbów byłych właścicieli na Podworcu Bolkowym, kawałki drewnianego sufitu z orłami piastowskimi, kilka kominków, nieco rzeźb – oraz kwietniki i tarasy z „ogrodem fontann”1. […].

Cyfra 1 oznacza numer przypisu.

Dziękujemy za odpowiedź.

Kasia, © Językowe Dylematy 2014


Szanowni Państwo,

jeśli dobrze rozumiem Państwa pytanie (a zakładam, że tak) poprawnie złożymy to następująco:

„Wnętrze zamku przedstawia obecnie obraz wielkiego zniszczenia. Pozostały z czasów budowy bodaj tylko barokowe freski Schefflera na plafonie, cykl herbów byłych właścicieli na Podworcu Bolkowym, kawałki drewnianego sufitu z orłami piastowskimi, kilka kominków, nieco rzeźb – oraz kwietniki i tarasy z  »ogrodem fontann« […]”1.

Proszę zwrócić uwagę w cytowanym przez Państwa zapisie na następujące niedoskonałości:

– przed cytowanym fragmentem należy wstawić znak otwarcia cudzysłowu;

– jeśli cytujemy jakieś zdanie od początku, nie potrzeba wstawiać na początku wielokropka w nawiasie kwadratowym; cytowanie polega na tym, że z reguły nie przytacza się całego tekstu, więc takie wstawienie wielokropka w nawiasie jest całkowicie zbędne; wielokropek na początku cytatu może wystąpić w sytuacji, gdy cytowanie zaczynamy od środka zdania – wówczas wstawimy ten wielokropek w nawiasie kwadratowym, a następnie cytowany tekst zaczniemy od małej litery (identycznie jak jest zapisany w oryginale);

– jeśli w oryginalnym tekście występuje znak cytowania, a my obejmujemy cały cytat cudzysłowem (inaczej jest w sytuacji, gdy cytaty wyodrębniamy graficznie, bez użycia znaku cudzysłowu), musimy go zamienić na cudzysłów drugiego stopnia (tak jak w podanym wyżej przykładzie);

– wielokropek w nawiasie kwadratowym na końcu cytatu jest potrzebny, tylko jeśli ostatnie przytoczone słowa nie kończą zdania;

– w nawiasie kwadratowym musimy rzecz jasna wstawić prawdziwy wielokropek, a nie trzy kropki;

– odnośnik do przypisu wstawiamy po znaku zamykającym cudzysłów;

– jeśli ostatnie zdanie w cytowanym tekście jest zdaniem oznajmującym, wówczas kropkę stawiamy na końcu – dopiero po odnośniku do przypisu; inaczej rzecz się ma z pytajnikiem czy wykrzyknikiem – stawiamy je przed zamykającym cudzysłowem.

Z wyrazami szacunku
– Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

  2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

  3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

  4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

maj 2021
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania