Cytowanie: nawias kwadratowy, drugi poziom cytowania, przypis

Dostaliśmy ostatnio do rozstrzygnięcia następujący dylemat:

Dzień dobry,

znalazłam Państwa stronę, poszukując odpowiedzi na nurtujące nas pytanie.

Chodzi o nawias kwadratowy zastępujący zdanie lub kilka zdań i stawianą po nim kropkę.

Czy poniższy przykład cytowanego fragmentu artykułu jest zapisany prawidłowo?

Gdzie w sytuacji, gdy po cytowanym tekście wstawiamy nawias  z wielokropkiem informujący o tym, że jest jeszcze dalsza część artykułu, powinniśmy wstawić numer przypisu?

[…]. Wnętrze zamku przedstawia obecnie obraz wielkiego zniszczenia. Pozostały z czasów budowy bodaj tylko barokowe freski Schefflera na plafonie, cykl herbów byłych właścicieli na Podworcu Bolkowym, kawałki drewnianego sufitu z orłami piastowskimi, kilka kominków, nieco rzeźb – oraz kwietniki i tarasy z „ogrodem fontann”1. […].

Cyfra 1 oznacza numer przypisu.

Dziękujemy za odpowiedź.

Kasia, © Językowe Dylematy 2014


Szanowni Państwo,

jeśli dobrze rozumiem Państwa pytanie (a zakładam, że tak) poprawnie złożymy to następująco:

„Wnętrze zamku przedstawia obecnie obraz wielkiego zniszczenia. Pozostały z czasów budowy bodaj tylko barokowe freski Schefflera na plafonie, cykl herbów byłych właścicieli na Podworcu Bolkowym, kawałki drewnianego sufitu z orłami piastowskimi, kilka kominków, nieco rzeźb – oraz kwietniki i tarasy z  »ogrodem fontann« […]”1.

Proszę zwrócić uwagę w cytowanym przez Państwa zapisie na następujące niedoskonałości:

– przed cytowanym fragmentem należy wstawić znak otwarcia cudzysłowu;

– jeśli cytujemy jakieś zdanie od początku, nie potrzeba wstawiać na początku wielokropka w nawiasie kwadratowym; cytowanie polega na tym, że z reguły nie przytacza się całego tekstu, więc takie wstawienie wielokropka w nawiasie jest całkowicie zbędne; wielokropek na początku cytatu może wystąpić w sytuacji, gdy cytowanie zaczynamy od środka zdania – wówczas wstawimy ten wielokropek w nawiasie kwadratowym, a następnie cytowany tekst zaczniemy od małej litery (identycznie jak jest zapisany w oryginale);

– jeśli w oryginalnym tekście występuje znak cytowania, a my obejmujemy cały cytat cudzysłowem (inaczej jest w sytuacji, gdy cytaty wyodrębniamy graficznie, bez użycia znaku cudzysłowu), musimy go zamienić na cudzysłów drugiego stopnia (tak jak w podanym wyżej przykładzie);

– wielokropek w nawiasie kwadratowym na końcu cytatu jest potrzebny, tylko jeśli ostatnie przytoczone słowa nie kończą zdania;

– w nawiasie kwadratowym musimy rzecz jasna wstawić prawdziwy wielokropek, a nie trzy kropki;

– odnośnik do przypisu wstawiamy po znaku zamykającym cudzysłów;

– jeśli ostatnie zdanie w cytowanym tekście jest zdaniem oznajmującym, wówczas kropkę stawiamy na końcu – dopiero po odnośniku do przypisu; inaczej rzecz się ma z pytajnikiem czy wykrzyknikiem – stawiamy je przed zamykającym cudzysłowem.

Z wyrazami szacunku
– Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Maj 2021
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania