Rów – w rowie, cudzysłów – w cudzysłowie!

Cudzysłów służy do wyodrębniania przytoczonych cudzych słów i wypowiedzi albo wyrazów o specjalnym znaczeniu. Stosujemy go przy cytowaniu wyrazów, powiedzeń lub zdań, tytułów, określeń specjalnych. Za jego pomocą możemy również wyodrębniać wyrazy lub zwroty użyte przenośnie i ironicznie.

W tekstach o różnym charakterze jego zastosowanie sprawia autorom wiele problemów. Jego niewłaściwe zastosowanie świadczy o nieznajomości słownictwa i niestaranności w operowaniu językiem.

Ten znak interpunkcyjny jest bardzo często nadużywany. Niepoprawne jest opatrywanie nim każdego użycia niedosłownego, zwłaszcza tego, które występuje w języku od dawna i często, utartych związków frazeologicznych czy powszechnie znanych wyrazów obcych. Tymczasem autorzy tekstów często traktują cudzysłów jako pewną asekurację.

Niektóre użycia cudzysłowu powodują nieporozumienie. Odbiorca tekstu może zrozumieć wypowiedź ironicznie, a autorowi chodziło tylko o wyodrębnienie.

Tak jak użycie cudzysłowu rodzi wiele komplikacji, tak i poprawna odmiana sprawia trudności. Dopełniacz liczby pojedynczej to cudzysłowu, a nie cudzysłowa, cudzysłowia. Miejscownik, którego forma sprawia najwięcej problemów, to – cudzysłowie, nie cudzysłowiu. Wyraz piszemy, mówimy w cudzysłowie. I żeby łatwiej było zapamiętać to prosta zasada – tak jak rów – w rowie, tak i cudzysłów – w cudzysłowie.

Katarzyna Olszewska

Przeczytaj inne wpisy o cudzysłowie:
Użycie cudzysłowu
Kiedy cudzysłów, kiedy wielka litera? Przytoczenia i znaki interpunkcyjne


4 odpowiedzi do „Rów – w rowie, cudzysłów – w cudzysłowie!”

    • Paweł Pomianek

      Niezupełnie, bo to jednak całkiem inny typ odmiany. Ale rzeczywiście ten przykład funkcjonuje jako żartobliwy, ułatwiający zapamiętanie odmiany wyrazu cudzysłów 🙂

      • Dagmara Jaszewska

        Nie. Żartobliwie funkcjonuje „w dupiu” 😉 To jest całkiem inny typ odmiany. Rów, cudzysłów – to jak najbardziej ten sam typ odmiany (rzeczownik zakończony na „w”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

wrzesień 2011
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasze nagrania