Rów – w rowie, cudzysłów – w cudzysłowie!

Cudzysłów służy do wyodrębniania przytoczonych cudzych słów i wypowiedzi albo wyrazów o specjalnym znaczeniu. Stosujemy go przy cytowaniu wyrazów, powiedzeń lub zdań, tytułów, określeń specjalnych. Za jego pomocą możemy również wyodrębniać wyrazy lub zwroty użyte przenośnie i ironicznie.

W tekstach o różnym charakterze jego zastosowanie sprawia autorom wiele problemów. Jego niewłaściwe zastosowanie świadczy o nieznajomości słownictwa i niestaranności w operowaniu językiem.

Ten znak interpunkcyjny jest bardzo często nadużywany. Niepoprawne jest opatrywanie nim każdego użycia niedosłownego, zwłaszcza tego, które występuje w języku od dawna i często, utartych związków frazeologicznych czy powszechnie znanych wyrazów obcych. Tymczasem autorzy tekstów często traktują cudzysłów jako pewną asekurację.

Niektóre użycia cudzysłowu powodują nieporozumienie. Odbiorca tekstu może zrozumieć wypowiedź ironicznie, a autorowi chodziło tylko o wyodrębnienie.

Tak jak użycie cudzysłowu rodzi wiele komplikacji, tak i poprawna odmiana sprawia trudności. Dopełniacz liczby pojedynczej to cudzysłowu, a nie cudzysłowa, cudzysłowia. Miejscownik, którego forma sprawia najwięcej problemów, to – cudzysłowie, nie cudzysłowiu. Wyraz piszemy, mówimy w cudzysłowie. I żeby łatwiej było zapamiętać to prosta zasada – tak jak rów – w rowie, tak i cudzysłów – w cudzysłowie.

Katarzyna Olszewska

Przeczytaj inne wpisy o cudzysłowie:
Użycie cudzysłowu
Kiedy cudzysłów, kiedy wielka litera? Przytoczenia i znaki interpunkcyjne


4 odpowiedzi do „Rów – w rowie, cudzysłów – w cudzysłowie!”

    • Paweł Pomianek

      Niezupełnie, bo to jednak całkiem inny typ odmiany. Ale rzeczywiście ten przykład funkcjonuje jako żartobliwy, ułatwiający zapamiętanie odmiany wyrazu cudzysłów 🙂

      • Dagmara Jaszewska

        Nie. Żartobliwie funkcjonuje „w dupiu” 😉 To jest całkiem inny typ odmiany. Rów, cudzysłów – to jak najbardziej ten sam typ odmiany (rzeczownik zakończony na „w”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Troje wg poprawnej polszczyzny to zawsze grupa międzypłciowa, tzn. grupa, do której należy przynajmniej jedna kobieta i przynajmniej jeden mężczyzna.…

  2. Czy można zamiast "trzy osoby" napisać "troje osób" albo "trójka osób"? (podobnie jak np. "trójka zawodników"). Chociażby jako wyjątek, rzadko…

  3. Czy w zdaniu: "W nawiązaniu do rozmowy, uprzejmie proszę o ..." powinien być przecinek, czy można zastosować formę: "W nawiązaniu…

  4. Dzień dobry, w książce są opisane dialogi, a także cytowana jest rozmowa mailowa. Jak ją zapisać? Czy obowiązują tu te…

  5. Czy zdanie: "W ubiegły poniedziałek w odbyła się konferencja, na której mieliśmy okazję uczestniczyć." jest poprawne gramatycznie?

  6. Bardzo mi się ta odpowiedź podoba. Koresponduje z interpretacją pytania "Kawa czy herbata?", wg której można odpowiedzieć trojako: "Poproszę kawę",…

  7. Dzień dobry, bardzo proszę o informację jaka forma przy oficjalnych uroczystościach jest poprawna: - Proszę o zabranie głosu Pana Jana…

  8. Szanowna Pani, krótko odpowiadam na kolejne pytania. Ad 1 Przecinka nie należy wstawiać. Można wprowadzać to konstrukcja łączna. W tym…

Archiwa

wrzesień 2011
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasze nagrania