Gdzie idziesz? czy dokąd idziesz?

Otrzymaliśmy nowego maila z zapytaniem od Użytkowniczki posługującej się pseudonimem Eva:

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Zapomniałam jednak o innej nurtującej mnie kwestii. Czy poprawne jest pytanie „gdzie idziesz?”, czy powinniśmy raczej używać zwrotu „dokąd idziesz?”. Który zwrot jest poprawny i dlaczego?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Eva ; )

Dziękując za zainteresowanie naszym blogiem i kolejne pytanie, mogę z satysfakcją stwierdzić, że ten temat właściwie już omówiliśmy na naszym blogu. Odbyło się to jednak wyłącznie w komentarzach pod tekstem o pokrewnej tematyce, dotyczącym przyimków do i na. Nic nie stoi na przeszkodzie, by teraz tę dyskusję przytoczyć tutaj, ponieważ po jej przeczytaniu właściwie wszystko staje się jasne.

Wojtek pisze:
4 maja 2011 o 15:53
Coraz częściej używane jest u nas pytanie: gdzie? zamiast dokąd?
Gdzie idziesz, jedziesz, gdzie to zanieść, gdzie to oddać, gdzie cię podrzucić itp. Czy jest to prawidłowe ? Czy nie powinno się położyć nacisku na rozróżnianie tych pytań?

Katarzyna Olszewska pisze:
5 maja 2011 o 20:15
Zaimek pytajny „gdzie” służy do tworzenia pytań o lokalizację. „Dokąd” pyta o miejsce, w kierunku którego odbywa się ruch. „Gdzie” nie określa konkretnego miejsca, jako partykuła podkreśla nierealność. Używanie „gdzie” jest w języku potocznym utartą formą, poprawnie powinno się używać zaimka „dokąd”, np.: Pójdę, dokąd mnie oczy poniosą, a nie: Pójdę, gdzie mnie oczy poniosą. Zaimek „gdzie” powinien być używany w opisach sytuacji statycznych, „dokąd” w opisach ruchu, kierunku

Paweł Pomianek pisze:
6 maja 2011 o 11:05
Ja chciałbym tylko mocniej podkreślić jedną rzecz. Rzeczywiście jest tak, jak napisał Wojtek (a Kasia potwierdziła), że zapytanie gdzie? bywa nadużywane. Ale o ile w języku pisanym i w rozmowach oficjalnych powinniśmy się wystrzegać używania tej formy w pytaniach dotyczących kierunku, o tyle w języku mówionym szczególne dbanie o tę kwestię mogłoby – moim zdaniem – graniczyć z hiperpoprawnością. Dlatego zapytania kolegi na ulicy: Gdzie idziesz? na pewno nie należy traktować jako błąd językowy.

———-

I na potwierdzenie tego, co zostało napisane, jeszcze informacje ze słownika:

Gdzie «zaimek zastępujący określenie miejsca, w którym coś się dzieje lub znajduje, kierunku lub trasy ruchu, w zdaniach pytajnych, np. Gdzie byłeś rano? , lub w zdaniach podrzędnych będących rozwiniętym określeniem miejsca, np. Kryli się, gdzie kto mógł

Dokąd «zaimek wprowadzający pytanie o miejsce, cel lub stan, do którego ktoś lub coś prowadzi albo zmierza, np. Dokąd idziesz?; używany też w pytaniach zależnych, np. Nie wiem, dokąd mamy uciekać

Paweł Pomianek


6 Replies to “Gdzie idziesz? czy dokąd idziesz?”

 1. Aleksandra

  …biegnie Franek ulica. Kolega za nim wola „Franek, gdzie pedzisz?”
  „U babci na strychu”
  (moze i stary, ale oddaje istote rzeczy)

 2. plagma

  Odnawiając stary temat…,
  Dokąd mnie zawiodłeś / przywiodłeś?
  czy
  Gdzie mnie zawiodłeś / przywiodłeś?

  Nie wiem. Czasownik oznacza ruch, ale jednak znaleźliśmy się w jakimś punkcie.

 3. Paweł Pomianek

  Dokąd użył Pan właściwie, ale odpowiedź na pytanie gdzie? powinna mieć charakter statyczny. Czyli raczej:

  – Gdzie?
  – Po lewej.

  – Gdzie?
  – W banku.

 4. wysocki

  „Gdzie «zaimek zastępujący określenie miejsca, w którym coś się dzieje lub znajduje, kierunku lub trasy ruchu”… – czyli:

  – Gdzie? – W lewo.

  ale:

  – Dokąd? – Do banku.

  Czy tak właśnie należy to rozumieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz i właściciel serwisu, oraz jego współpracownicy.

Zadaj pytanie

Znajdź nas na Facebooku

Archiwa

Lipiec 2011
N P W Ś C P S
« Cze   Sie »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasze nagrania