Czy spytać, skończyć, stresować to formy poprawne?

Odpowiadamy na kolejne pytanie, które otrzymaliśmy ostatnio drogą mailową:

Witam serdecznie!
Ktoś ostatnio mi powiedział, że nie należy mówić 'spytać’ tylko 'zapytać’.
Która forma jest prawidłowa i dlaczego?
A co z takimi czasownikami, jak np. „skończyć”, „stresować” itd.?
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Paweł Pomianek

Wszystkie czasowniki, o które Pani pyta, są poprawne.

A propos pierwszej kwestii znalazłem bardzo podobne pytanie w Poradni Językowej PWN. Prof. Mirosław Bańko odpowiada na nie następująco:

Spytać jest równie poprawne, jak zapytać, ale ma o jedno znaczenie więcej. Nauczyciel może spytać ucznia z jakiegoś przedmiotu, aby sprawdzić stan jego wiedzy, natomiast nie może go – w tym znaczeniu – zapytać. Oba wyrazy są obecne w słownikach.

Co do relacji wyrazów skończyć i zakończyć relacja pomiędzy nimi jest podobna – obydwa są poprawne – ale można byłoby tutaj znaleźć więcej sytuacji, gdy w danym kontekście pasuje tylko jeden z nich.

Czasownik stresować to już zupełnie inna historia, bo on nie ma odpowiednika rozpoczynającego się na za. Co najwyżej można użyć czasownika zestresować, ale to jest już czasownik w formie dokonanej (podobnie jak: spytać, zapytać, skończyć, zakończyć), podczas gdy stresować jest czasownikiem niedokonanym. W każdym razie występuje we wszystkich słownikach i jest na pewno formą poprawną.

Paweł Pomianek


3 odpowiedzi do „Czy spytać, skończyć, stresować to formy poprawne?”

  1. Anula

    Dzień dobry, mam wątpliwości związane z nazwą drużyny piłkarskiej pochodzącej z miasta Tuliszków. Jaka będzie poprawna forma: Tulisja czy Tulisia? W języku mówionym funkcjonuje ta pierwsza , w podanym- druga. Czy jest to właściwe użycie? Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Witam serdecznie, mam pytanie: czy słowa wzruszająco naiwny (skoro się przecież chyba nie wzrusza, czyli jest złośliwy) psychologa do pacjenta…

Archiwa

lipiec 2011
N P W Ś C P S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasze nagrania