Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (84)

Poniższe ciekawostki poświęcone są kilku istotnym zasadom, których znajomość ułatwia codzienną komunikację. 

1.

Czy wiesz, że…

zaimek ci nie zawsze powinien być zapisywany wielką literą? Jest to uzasadnione jedynie w przypadku, gdy odnosi się on bezpośrednio do adresata naszej wypowiedzi – pełni wtedy funkcję grzecznościową, np. Chciałbym Ci podziękować. W innych sytuacjach – gdy nie ma adresata i nie pełni tej funkcji – zapisujemy go małą literą, przykładowo: Sama nie wiem, co ci ludzie sobie myśleli.

Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/ci-czy-Ci;10584.html

2.

Czy wiesz, że…

mówimy to mleko, a nie te mleko? Warto zapamiętać, że to łączymy z rzeczownikami nijakimi w liczbie pojedynczej (Ktoś musiał wypić to mleko), a te – z formami niemęskoosobowymi w liczbie mnogiej (Schowaj te pudła).

Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/te-czy-to-te-czy-ta;6939.html

3.

Czy wiesz, że…

formy na internecie, na tygodniu, na weekendzie nie należą do poprawnych? Zamiast tego mówimy: w internecie, w tygodniu, w weekend. Przykładowo: Tego typu informacje można znaleźć w internecie; W tygodniu planuję wybrać się na zakupy; W weekend znowu spodziewamy się ekstremalnie wysokich temperatur.

Źródła:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-internecie;11081.html
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-dniach-ale-w-tygodniu;11039.html
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-i-w;12771.html

4.

Czy wiesz, że…

stosowanie tobie zamiast ci nie zawsze jest wskazane, a często bywa po prostu błędem? Tobie jest przykładem zaimka akcentowanego, a ci – nieakcentowanego. Dlatego też mówiąc Pożyczę Tobie ten zegarek, nie robimy błędu tylko pod warunkiem, że zależy nam na wyróżnienia naszego odbiorcy i podkreśleniu tego faktu. Chodzi tutaj o pożyczenie zegarka tej konkretnej osobie i nikomu innemu (Pożyczę Tobie ten zegarek, nie jej). W przypadkach, gdy nie ma potrzeby akcentowania osoby, do której się zwracamy – stosujemy po prostu ci, np. Możemy polecić Ci inne produkty z tej kategorii.

Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/ci-czy-tobie;7629.html

5.

Czy wiesz, że…

w języku potocznym możemy zapytać gdzie idziesz? i nie jest to błędem? Jednak w wypowiedziach oficjalnych powinno się używać dokąd idziemy? (nie: gdzie idziemy?). Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/gdzies-czy-dokads;2722.html

Wybór i oprac. Natalia Kiełb


One Reply to “Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (84)”

  1. Błękitny Płomień

    Wyraz „ci” piszemy także małą literą w dialogach (w tekstach literackich) – o ile mnie wiedza nie myli. I oczywiście w narracji, jeśli jest prowadzona w sposób, w którym znajdą się zdania z tym słowem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Dzień dobry, myślę że ogólna reguła 'czasownik opisujący wypowiedź' jest zbyt szeroka, mało precyzyjna, i to powoduje nieporozumienie. Ja w…

  2. Myślę, że tak. Oczywiście wówczas nie jest to poprawne. Rozumiem, że może to być też rodzaj jakiejś zabawy słownej. A…

  3. Pytałem bo miałem wątpliwości, gdyż w tłumaczeniach z literatury francuskiej (nie pamiętam autora), były dialogi z użyciem zwrotu jak w…

  4. Pierwsze jest w ogóle niepoprawne, w takim kontekście nie można użyć zaimka. Drugie jest jak najbardziej w porządku, bardzo grzeczne.…

  5. 1. Proszę pani, czy mogę ją prosić........ 2. Proszę pani, czy mogę panią prosić..... Które zdanie w bezpośredniej rozmowie jest…

  6. Nie mam przekonania do skróconych zapisów: 1977–78, wolę pełne: 1977–1978 (choć najistotniejsza w tym względzie jest konsekwencja na kartach całego…

  7. Dziękuję za odpowiedź. W tym samym tekście, w jednym akapicie jest kilka zapisów okresów pracy, przykładowo (1977–78). Czy jeżeli w…

  8. Myślę, że jeśli pojawiają się przerwy między zapisem miesiąca i roku (a faktycznie muszą się pojawić), to tym bardziej powinniśmy…

  9. Dzień dobry, czy zapis okresu czasu w przedstawionej formie (IX 1923–VIII 1930) jest poprawny? W którym miejscu powinny być przerwy…

  10. Bardzo dziękuję, teraz wszystko jasne! :) Pozdrawiam serdecznie

  11. Dzień dobry. Niestety pierwsza ze wskazanych konstrukcji jest wadliwa. W przypadku spójników skorelowanych, jak mówi prof. Mirosław Bańko w Małym…

Archiwa

sierpień 2021
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasze nagrania