Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (84)

Poniższe ciekawostki poświęcone są kilku istotnym zasadom, których znajomość ułatwia codzienną komunikację. 

1.

Czy wiesz, że…

zaimek ci nie zawsze powinien być zapisywany wielką literą? Jest to uzasadnione jedynie w przypadku, gdy odnosi się on bezpośrednio do adresata naszej wypowiedzi – pełni wtedy funkcję grzecznościową, np. Chciałbym Ci podziękować. W innych sytuacjach – gdy nie ma adresata i nie pełni tej funkcji – zapisujemy go małą literą, przykładowo: Sama nie wiem, co ci ludzie sobie myśleli.

Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/ci-czy-Ci;10584.html

2.

Czy wiesz, że…

mówimy to mleko, a nie te mleko? Warto zapamiętać, że to łączymy z rzeczownikami nijakimi w liczbie pojedynczej (Ktoś musiał wypić to mleko), a te – z formami niemęskoosobowymi w liczbie mnogiej (Schowaj te pudła).

Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/te-czy-to-te-czy-ta;6939.html

3.

Czy wiesz, że…

formy na internecie, na tygodniu, na weekendzie nie należą do poprawnych? Zamiast tego mówimy: w internecie, w tygodniu, w weekend. Przykładowo: Tego typu informacje można znaleźć w internecie; W tygodniu planuję wybrać się na zakupy; W weekend znowu spodziewamy się ekstremalnie wysokich temperatur.

Źródła:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-internecie;11081.html
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-dniach-ale-w-tygodniu;11039.html
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-i-w;12771.html

4.

Czy wiesz, że…

stosowanie tobie zamiast ci nie zawsze jest wskazane, a często bywa po prostu błędem? Tobie jest przykładem zaimka akcentowanego, a ci – nieakcentowanego. Dlatego też mówiąc Pożyczę Tobie ten zegarek, nie robimy błędu tylko pod warunkiem, że zależy nam na wyróżnienia naszego odbiorcy i podkreśleniu tego faktu. Chodzi tutaj o pożyczenie zegarka tej konkretnej osobie i nikomu innemu (Pożyczę Tobie ten zegarek, nie jej). W przypadkach, gdy nie ma potrzeby akcentowania osoby, do której się zwracamy – stosujemy po prostu ci, np. Możemy polecić Ci inne produkty z tej kategorii.

Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/ci-czy-tobie;7629.html

5.

Czy wiesz, że…

w języku potocznym możemy zapytać gdzie idziesz? i nie jest to błędem? Jednak w wypowiedziach oficjalnych powinno się używać dokąd idziemy? (nie: gdzie idziemy?). Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/gdzies-czy-dokads;2722.html

Wybór i oprac. Natalia Kiełb


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

sierpień 2021
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasze nagrania