Wielki Post czy wielki post?

Julian Fałat – Popielec

To tylko pozornie oczywiste pytanie, choć my – katolicy przyzwyczailiśmy się do zapisu Wielki Post tak bardzo, że inny wydaje nam się niedopuszczalny. Przy okazji odpowiemy sobie również na pytanie dotyczące stricte dnia dzisiejszego: Środa Popielcowa czy środa popielcowa?

Na początek krótko napiszę, kto takie kwestie rozstrzyga. Otóż istnieje specjalna Komisja Języka Religijnego Rady Języka Polskiego. I właśnie ta komisja, która działa w porozumieniu z władzami kościelnymi, jest władna tego typu kwestie rozstrzygać. W roku 2005 r. Rada Języka Polskiego wydała dokument pt.: Zasady pisowni słownictwa religijnego (red. Renata Przybylska, Wiesław Przyczyna). Ta publikacja jest obecnie ostateczną instancją rozstrzygającą o poprawności elementów języka religijnego. Z niej skorzystamy również, odpowiadając na nasze dwa pytania.

Wielki Post czy wielki post?

W punkcie 4. na stronie 15. czytamy następujące wyjaśnienie:

Nazwy okresów liturgicznych piszemy w zasadzie małą literą, np. adwent, wielki post, okres wielkanocny (=okres pięćdziesiątnicy paschalnej), okres zwykły, oktawa, nowenna, dni kwartalne (=suche dni), triduum. Możliwe jest też użycie wielkiej litery ze względów religijnych w wypadku okresów: Wielki Post i Adwent, które w roku kościelnym należą do tzw. okresów mocnych, czyli szczególnie ważnych [pogrubienia w tekstach moje – PP].

Środa Popielcowa czy środa popielcowa?

Nieco inaczej jest z drugą z wymienionych nazw. W punkcie 2. na stronie 13. czytamy:

Urzędowe nazwy świąt piszemy wielką literą (wszystkie człony nazwy), np. Zwiastowanie, Nowy Rok, Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie, Środa Popielcowa, Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowstąpienie, Wniebowzięcie, Boże Ciało.

Czyli, odpowiadając na pytanie: niekatolik napisze wielki post, a katolik (raczej) Wielki Post. Natomiast wszyscy napiszemy Środa Popielcowa.

Autor: Paweł Pomianek


2 Replies to “Wielki Post czy wielki post?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz i właściciel serwisu, oraz jego współpracownicy.

Zadaj pytanie

Znajdź nas na Facebooku

Archiwa

Marzec 2011
N P W Ś C P S
« Lut   Kwi »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania