Orzeczenie złożone i zdanie podrzędne ze spójnikiem aby

Witam serdecznie!
Mam problem z orzeczeniem złożonym. Słyszałem, że takie orzeczenie może być bardzo rozbudowane, choć nie wiem czy to prawda. Chodzi mi o zdanie: Aby się do nas dostać musisz złożyć podanie. Czy w tym zdaniu trzeba postawić przecinek, czy jest on zbędny?
Pozdrawiam!

Szanowny Panie,

jedna rzecz nie ulega wątpliwości: w tym zdaniu przecinek jest konieczny.

Aby się do nas dostać, musisz złożyć podanie.

Mam wrażenie, że ktoś wprowadził Pana w błąd co do orzeczenia złożonego. O ile bowiem można sobie jeszcze wyobrazić rozbudowane orzeczenie złożone, np. mogłem tańczyć, śpiewać, skakać, krzyczeć, o tyle na pewno nie można jako orzeczenie złożone traktować w całości fragmentu aby się dostać musisz złożyć. Jeśli chodzi o teorię dotyczącą orzeczenia złożonego odsyłam do naszego wpisu (kliknij tutaj). Tutaj chciałbym się odwołać do teorii związanej ze spójnikiem aby.

Jest to spójnik z zasady wprowadzający zdanie podrzędne, dlatego stoi przed nim przecinek. W powyższym zdaniu jest oczywiście odwrotnie – najpierw występuje zdanie podrzędne, więc przecinek musimy postawić przed zdaniem głównym.

I jeszcze jedna, w kontekście powyższego zdania rzecz kluczowa: Jeśli zarówno zdanie główne, jak i podrzędne wprowadzane przez spójnik aby mają ten sam podmiot (w tym wypadku podmiot domyślny ty) orzeczenie w zdaniu podrzędnym występuje w formie bezokolicznika (tutaj: dostać się).

Orzeczenie złożone w przytoczonym zdaniu stanowi więc wyłącznie musisz złożyć.

Paweł Pomianek


2 odpowiedzi do „Orzeczenie złożone i zdanie podrzędne ze spójnikiem aby”

  1. Nickie

    A ja mam pytanie odnośnie słowa „blog”. Otóż, wszędzie jest „na blogu”, ale już „tworzenie bloga” bądź „autor bloga”. Czy jest to forma poprawna? Dlaczego w zakładce u Was jest „autor blogu”? Trochę to dziwnie wygląda, może jest poprawnie, ale brzmi groteskowo, gdy zewsząd atakuje nas „bloga”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

listopad 2012
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasze nagrania