M. Kubicz: Polecam poradnik „Walczymy z bykami”!

Kilka tygodni temu Paweł Pomianek polecał poradnik językowy PWN Piszemy poprawnie i cykl książek Kultura języka polskiego. Ja z kolei chcę gorąco polecić poradnik językowy (także PWN) Walczymy z bykami autorstwa Ewy Kołodziejek.

Jak pisze we wstępie autorka, powstał on z listów i odpowiedzi na te listy, które nadchodziły do poradni językowej działającej w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego, a także z rozmów ze studentami, z internautami, ze znajomymi, sąsiadami – słowem z tymi wszystkimi, którzy mieli jakieś „językowe dylematy”. Można tę książkę czytać od deski do deski, bo to wciągająca lektura – nie tylko dla filologów i pasjonatów języka polskiego. Napisana jest lekko, łatwo i z BARDZO dużym poczuciem humoru. Czasami śmiać się można w głos. Można też potraktować książkę jak poradnik – zaglądnąć do niej od czasu do czasu, gdy chcemy poradzić się i wyjaśnić poprawność gramatyczną, frazeologiczną, składniową czy ortograficzną zwrotów używanych w codziennym życiu.

Znajdziemy tu także dużo informacji o odmianach nazwisk, o grzeczności językowej. Ja na przykład dowiedziałam sie z publikacji, że nie rusz wcale nie jest zwrotem niepoprawnym. Byłam do tej pory przekonana, że to błąd, że ta skrócona forma rozkaźnika pochodzącego od czasownika ruszyć jest niepoprawna. Cały czas poprawiałam mojego synka, który oglądając swoją do niedawna ulubioną bajkę Pocoyo, powtarzał za swoim Pokoikiem: Nie rusz! – Rafałku, nie mówi się „nie rusz”, tylko „nie ruszaj”. – A jednak mówi się. Choć jednak już dzisiaj bardzo rzadko.

Albo z innej beczki: również do niedawna byłam przekonana, że zaimek się nie może stać w zdaniu w pozycji innej niż zaraz po czasowniku, do którego przynależy. Pewnie – a nawet na pewno – to wpływ języka rosyjskiego, że jakoś pasowało mi bardziej zdanie: Nasze przedsięwzięcie nie powiodło się niż: Nasze przedsięwzięcie się nie powiodło. Myślałam, że to drugie zdanie jest błędne. Poradnik jednak po raz kolejny wyprostował moje myślenie. Okazuje się, że poza dwoma wyjątkami, o których za chwilę, zaimek się może zajmować dość dowolne miejsce w zdaniu. Najlepiej w pozycji przed czasownikiem, choć też nie można tego zalecenia traktować zbyt rygorystycznie, bo np. zdanie Nie chcą zeznawać, obawiają się zemsty brzmiałoby gorzej, gdyby się miało inną pozycję. Zaimek ten może być także oddzielony od czasownika jakimś innym wyrazem, np. Nie chcę się z Tobą kłócić.

Natomiast się jako wyraz nieakcentowany na pewno nie może znaleźć się na początku zadnia, np. Się zdenerwowałem i szafa się przewróciła jak również na końcu, chyba że mamy do czynienia z wypowiedzeniem składającym się z samego orzeczenie: Posuń się albo Napijesz się?

———————

O książce Walczymy z bykami czytaj także:
Małgorzata Kubicz: „Byłem z tatem na spacerku” – czyli język dziecka nie całkiem niepoprawny


5 odpowiedzi do „M. Kubicz: Polecam poradnik „Walczymy z bykami”!”

    • Paweł Pomianek

      Ha ha, od razu powinien Czytelnik wiedzieć, skąd jest Małgosia (tzn. z której części Polski). Co do normy ogólnej ma Czytelnik jak najbardziej rację.

  1. Ewa Kołodziejek

    Dziękuje za bardzo miły felieton i za polecenie mojej ksiązki. Byłabym jednak zobowiązana, gdyby zechcieli Państwo poprawić błąd w moim nazwisku w pierwszym akapicie. Pozdrawiam noworocznie. Ewa Kołodziejek

    • Paweł Pomianek

      Bardzo przepraszam. Nie zwróciłem uwagi na błąd Koleżanki (choć na okładce wyraźnie widać nazwisko Autorki). Błąd, który zdecydowanie nie powinien się wkraść do żadnego tekstu na naszej stronie, został już poprawiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

luty 2011
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Nasze nagrania