Typy odmiany nazwisk zakończonych na -o

Ten temat omówiłem niemal dokładnie dwa lata temu w artykule Odmiana nazwisk (i niektórych imion) męskich zakończonych na -o, ale nie tak dawno w książce Ucha, fochy, tarapaty Agaty Hąci (przeczytaj recenzję) trafiłem na skrótowy, łatwiejszy do przyswojenia schemat rodzajów odmian takich nazwisk.

Wartością tego opracowania jest to, że autorka podaje przykłady rzeczowników pospolitych, które odmieniają się tak samo, jak poszczególne typy nazwisk, co sprawia, że o wiele łatwiej wszystko zapamiętać i w razie potrzeby skojarzyć.

Dodam, że to, co przedstawiam poniżej, wyciągam z większego schematu w książce autorki, który ma ambicję przedstawienia całej palety sposobów odmian (jest ich 7) nazwisk męskich w liczbie pojedynczej. Można go znaleźć we wspomnianej publikacji na stronie 133.

Oto prosty schemat tego, jak w liczbie pojedynczej odmieniają się nazwiska męskie zakończone na -o:

1. Nazwiska słowiańskie zakończone w wymowie na -o po spółgłosce miękkiej, np. Cyzio, Puzio, odmieniają się jak rzeczowniki rodzaju męskiego typu wujcio, misio.

2. Wszystkie nazwiska niesłowiańskie zakończone w wymowie na -o, np. Picasso, Canaletto, Pirandello, odmieniają się jak rzeczowniki rodzaju męskiego typu profesor, więzień.

3. Nazwiska słowiańskie zakończone w wymowie na -o po spółgłosce twardej, np. Kościuszko, Lubaszenko, Kliczko, Fredro, Srebro, Lato, Szydło, Podsiadło, odmieniają się jak rzeczowniki rodzaju żeńskiego typu matka, kara, łata, skała.

Rzecz jasna nazwiska żeńskie zakończone na -o w polszczyźnie się nie odmieniają.

Po więcej szczegółów sięgnij do artykułu Odmiana nazwisk (i niektórych imion) męskich zakończonych na -o. Jest kilka niuansów, których powyższy schemat nie uwzględnia, a które w tamtym artykule zostały wskazane.

– Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

czerwiec 2020
N P W Ś C P S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasze nagrania