Przecinek przed to

Przeglądając książki, czytając artykuły i zastanawiając się nad tekstami, które sam piszę lub poprawiam, stwierdziłem, że warto omówić kwestię: kiedy przed to stawiamy przecinek.

Zasada jest tutaj stosunkowo prosta. Przecinek postawimy przed to wówczas, gdy to rozpoczyna nowe zdanie. Natomiast kiedy wyrażenie zamyka się w granicach jednego zdania – przecinka nie potrzeba. Dodam jednak od razu, że dla zaznaczenia pauzy oddechowej przecinek nie jest w tych miejscach zabroniony. Dla tych, którzy mniej znają gramatykę, dodam, że zdanie jest tam, gdzie jest czasownik.

Zachęcam do przeczytania krótkiego tekstu, który pomoże – mam nadzieję – lepiej zrozumieć temat (zdania ponumerowałem, by łatwiej było je omawiać):

(1.) Co do czasownika to w tym zdaniu przed to w ogóle nie występuje, dlatego również przecinek nie jest potrzebny. (2.) A gdyby jednak ktoś się uparł i stwierdził: „W sprawie pierwszego zdania to nie masz racji”? (3.) Cóż… jeśli nawet jestem przekonany, że racja stoi po mojej stronie, to trzeba dodać, że zarówno w pierwszym zdaniu, jak i w zdaniu nr 2 przecinek przed to wolno wstawić opcjonalnie dla podkreślenia przerwy oddechowej. (4.) A oto inne zdanie: Jeśli chodzi o przecinek, to w tym zdaniu koniecznie musimy go wstawić. (5.) Występują w nim bowiem dwa czasowniki: chodzi oraz musimy.

Paweł Pomianek

Podobne wpisy:
Zdania z wyrazem jako. Kiedy przecinek a kiedy nie?
Przecinek przed czy
Kiedy przed „i” trzeba postawić przecinek

Wejdź do księgarni!


49 odpowiedzi do „Przecinek przed to”

 1. Ellvik

  „Energetyki przy kawie to jak „Zmierzch” przy serii o Harrym Potterze – wiadomo, które lepsze.”
  Czy przed „to” powinien być przecinek?

 2. Wilk

  To ja też zadań pytanie do zdania, co do którego mam wątpliwości.
  „Energetyki przy kawie to jak „Zmierzch” przy serii o Harrym Potterze – wiadomo, które lepsze.”

 3. Tomasz

  Dzień dobry.

  Czy w przypadku zdania „O ile dobrze zrozumiałem regulamin, to aby … ” przecinek może być przed „to”, czy powinien być przed „aby”. Mi osobiście całe zdanie lepiej brzmi, gdy przecinek jest przed „to aby”.

   • Tomasz

    Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

    Całe zdanie jest jeszcze bardziej złożone. Brzmi, czy też wygląda następująco:

    „Napisałem także, że o ile dobrze zrozumiałem regulamin, to aby przedłużyć studia po 4 roku, należy mieć otwarty przewód doktorski i że wygląda na to, że niewiele już tutaj można zrobić.”

    Czy w tym zdaniu przecinki są dobrze postawione, czy też należałoby gdzieś dostawić, np. przed „i że” – osobiście to nad tym miejscem się jeszcze jakoś bardziej zastanawiam?

    • Paweł Pomianek

     Właściwie to zdanie jest tak skomplikowane, że przydałyby się drobne korekty, by je uporządkować (pogrubiam zmiany):

     Napisałem także, że, o ile dobrze zrozumiałem regulamin, to aby przedłużyć studia po 4 roku, należy mieć otwarty przewód doktorski i że wygląda na to, niewiele już tutaj można zrobić.

     • Tomasz

      Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

      W pierwszej chwili taka kumulacja początkowych przecinków wydała mi się dziwna, ale faktycznie tak będzie lepiej 🙂

      „Iż” to chyba w ogóle nie używam, a to może znacznie urozmaicić i poprawić tekst.

      Bardzo dziękuję 🙂
      Z wyrazami szacunku, pozdrawiam serdecznie 🙂

 4. Dziewczynka

  A czy tutaj jest dobrze wstawione? „jeżeli nie powiesz, to się obrazę” „powiedział, że to głupie” „Ale to nie tak, że nie lubię”

 5. Adrian

  „Pamiętaj obywatelu że, ja jestem z Pis-u.
  Jak na mnie nie zagłosujesz, to Cię z mojego kraju wypie**olę ”

  W tym, zdaniu dobrze są postawione przecinki?

  • Paweł Pomianek

   O, jakie brzydkie zdania! Nawet poprawnie postawione przecinki niewiele tu pomogą 😉 Oczywiście w pierwszym zdaniu przecinek powinien być przesunięty przed że, poza tym brakuje przecinka otaczającego wyraz obywatelu. Pisał o tej zasadzie przed tygodniem dosłownie w świeżych ciekawostkach językowych (tutaj link) p. Tomasz Marek:

   absolutną regułą jest obramowywanie każdego zwrotu w wołaczu przecinkami

   Dodajmy do tego, że PiS jest skrótowcem i będzie on wyglądał tak, jak w moim zdaniu, a nie jak w powyższym zapisie.
   Czyli – reasumując – zdanie pierwsze powinno wyglądać tak:
   Pamiętaj, obywatelu, że ja jestem z PiS-u..
   Drugie zdanie nie budzi zastrzeżeń formalnych, a jedynie kulturalnojęzykowe.

   • Tomasz Marek

    Ja bym KAŻDĄ, nawet zawoalowaną agitację polityczną z tego bloga „wypie**alał”. W końcu moderator może to zrobić i z tego prawa powinien korzystać.

    • Paweł Pomianek

     Dopiero po Pańskiej reakcji zwróciłem uwagę, że to przecież „Adrian”. Pytanie zdawało się być do rzeczy. Przyjrzymy się ewentualnej dalszej aktywności tego Pana tutaj i zainterweniujemy.

 6. Ala

  Ostatnio bardzo często widzę w zdaniach mówiących, że coś jest czymś taką konstrukcję (cytat z dzisiejszego artykułu): „Fotopolska, to taka wirtualna kapsuła czasu. „. „Szezlong, to taki rodzaj sofy”. Czy słusznie rażą mnie te przecinki?

 7. Marcin

  Przepraszam. Chyba wyraziłem się mało klarownie. 😉

  Chciałem napisać tak: „czy podczas wyliczania pewnych elementów, wykorzystując liczebnik do podkreślenia kolejności, należy użyć przecinka?”.

 8. Marcin

  Nurtuje mnie następująca kwestia.

  Czy podczas wyliczania pewnych elementów, wykorzystując do podkreślenia kolejności liczebnika, należy użyć przecinka? Podam przykład.

  „Nasza oferta składa się z trzech części:
  – pierwsza, to…,
  – druga, to coś innego,
  – trzecia, to jeszcze coś innego.

  Czy może jednak:
  – pierwsza to…,
  – druga to coś innego, itd.”

  Z góry dziękuję za opinię.

  • Tomasz Marek

   O ile wiem, to w takich wyliczaniach po liczebniku powinien stać myślnik, zastępujący podmiot domyślny (w tym przypadku jest nim „oferta”).

 9. Krystian

  Bardzo prosiłbym Pana o ocenę, czy w zacytowanym tutaj zdaniu: „To, że na linii nr 1 kursują obecnie mniej pojemne wagony, to dramat dla pasażerów” potrzebny jest przecinek po słowie wagony. Jednocześnie bardzo dziękuję za wszystkie wcześniejsze odpowiedzi na moje wątpliwości językowe.

  • Paweł Pomianek

   Szanowny Panie,
   sytuacja w tym zdaniu jest dość oczywista, ponieważ po pierwszym To wyraźnie występuje zdanie podrzędne. Zdanie nadrzędne, gdyby chcieć zrezygnować z podwójnego to, mogłoby brzmieć: To (…) jest dramatem dla pasażerów.

 10. Ania

  Czy poprawne jest następujące zdanie: „To, co odróżnia go od innych konkursów to program.”

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 11. Chętny

  A czy zdanie, w którym występuje warunek: „Jeśli sprawa jest aktualna, to podjadę jutro po zajęciach.”

  Czy w tym zdaniu powinien pojawić się przecinek przed „to”? W zdaniu są dwa czasowniki, czyli teoretycznie powinno być, ale z drugiej strony są to chyba zdania równoważne, bo jedno wynika z drugiego… [takie tam… moje przemyślenia] 🙂

 12. Ania

  Mam dylemat innego rodzaju. Czy przecinek:
  – powinien tutaj stać?
  – powinien tutaj być?
  – powinien tutaj być postawiony/wstawiony?
  Która forma jest właściwa?

  • Paweł Pomianek

   Takich właściwych form może być wiele. W przypadku różnych form można by tylko szukać lepszego szyku zdania. Mnie się podoba forma:
   Czy przecinek powinien zostać tutaj postawiony?

 13. moi

  Czy to zdanie jest poprawne: „Jedyne co go w tej sprawie obchodziło, to to, że jego ciotka hodowała ślimaki w piwnicy.”? Chodzi o interpunkcję, ale jak coś innego nie gra, to też proszę o wyjaśnienie.

  • Paweł Pomianek

   Po Jedyne brakuje przecinka. Poza tym całe zdanie jest do obronienia, ale można się zastanawiać nad drobnymi udoskonaleniami. Bardziej zręcznie brzmiałoby ono w wersji z interesowało zamiast obchodziło. W drugiej części zdania można by z kolei pomyśleć o zmianie szyku, ale tutaj dużą rolę odgrywa kontekst i to, co narrator czy osoba mówiąca chcieli podkreślić.

   Jedyne, co go w tej sprawie interesowało, to to, że jego ciotka w piwnicy hodowała ślimaki.

 14. Klaudia

  Czy w zdaniach tego typu: „Ale przecież to był tylko koszmar”,” Już kiedyś to czułam”, „Jak gdybym znała to już wcześniej, choć nie mogła pamiętać”. Jest potrzebny przecinek przed „to”? Ja mam wrażenie, że nie, ale proszę o potwierdzenie.

 15. Dawid

  Jeżeli … [np. wkurzysz mnie] to jedyne co ci zostanie to …. [np. uciekać tam gdzie raki zimują]

  Czy przed drugim to stawiamy przecinek, a może przed pierwszym lub wcale?

    • muminek dylemator

     źródło? Bo że frazeologizmem jest tutaj „gdzie raki zimują”, a nie „tam gdzie raki zimują”, to nie ulega frekwencji. A bardzo przykre by było zasypywać strony bądź co bądź mające nieść pomoc wiadomościami wyssanymi z palca, że innym frazeologizmem się posłużę

     • uważny

      Wzywa komendant dwóch policjantow i mówi:
      – Dowiedziałem się Panowie bardzo niepokojącej rzeczy, a mianowicie, że używacie wyrazów, których znaczenia nie rozumiecie.
      Na to jeden z policjantow:
      – Do mnie to alibi?
      A komendant:
      – Nie ulega frekwencji.

 16. Radek

  Czy w zdaniu „Marciński pokazał, że partia, której przewodniczy to partia godna zaufania” człon „której przewodniczy” powinien być traktowany jako wstawka i oddzielony przecinkiem od dalszej części zdania, czy też widziany jako ścisłe określenie słowa „partia”, a wspomniany przecinek pominięty?

 17. Radek

  A co w przypadku zdania: „Co mnie dziwi to fakt, że służby specjane tak ściśle współpracują”. Czy powinien być przecinek przed to (ze względu na czasownik „współpracują”)?

  Pozdrawiam

  • Paweł Pomianek

   Tak. Pański kierunek myślenia jest jak najbardziej słuszny. Aczkolwiek poprawność pierwszej części co mnie dziwi pozostawia nieco do życzenia. Należałoby napisać raczej: to co mnie dziwi, to fakt.

      • Paweł Pomianek

       Przyznaję, że wspomniane zdanie łatwo zinterpretować jako: Tym, co mnie dziwi, jest fakt. Wtedy już nie ma wątpliwości, bo jest dwa czasowniki, a więc dwa zdania. Jako że znaczeniowo jest to to samo zdanie, można stwierdzić, że to… to fakt jest jednym zdaniem, które ma czasownik w domyśle. Przy czym zaznaczam, że ja nie negowałem Pańskiej wersji, użyłem sformułowania pozostałbym przy pierwszej opcji, zakładając, że obie są poprawne, ale pierwsza jest lepsza ze względów estetycznych. Co do absolutnej poprawności Pańskiej wersji nie ma już żadnych wątpliwości. Będę się przyglądał temu, czy na pewno nie można obronić również pierwszej i pozostać przy opcjonalności obu rozwiązań tak, jak wcześniej postulowałem.

     • Patryk

      Trochę mi głupio, bo zadając pytanie Poradni Językowej pomyliłem się, umieszczając w pierwszej wersji przecinek po pierwszym „to”, ale na szczęście to niczego nie zmienia. Proszę mi wybaczyć zamieszanie, po prostu odczytałem Pańską odpowiedź jako negację. Mimo wszystko pozostanę wierny mojej wersji, Pańskiej nie potrafię „poczuć”.

 18. Paweł Pomianek

  Ja bym przede wszystkim chętnie zapytał, dlaczego miałby tutaj stać przecinek. Może wtedy byłoby łatwiej odpowiedzieć na wątpliwość.

  W każdym razie sytuacja wydaje się dość oczywista. Dla podkreślenia przerwy oddechowej nie jest zdaniem. Nie ma tutaj czasownika. Nie ma też imiesłowu, więc nie jest to także równoważnik zdania.

  Przecinek wolno byłoby tutaj wstawić w dwóch sytuacjach. 1. Gdybyśmy chcieli wyraźnie podkreślić, że to jest wtrącenie, niestanowiące integralnej części zdania. Ale tak nie jest. 2. Jeśli logika zdania wskazywałaby, że po opcjonalnie można wstawić czyli lub więc. Ale nie można. Opcjonalnie dla podkreślanie jest całościowym sformułowaniem, którego nie sposób rozdzielić.

 19. omom

  Czy w poście nie powinno być przecinka przed 'dla’? Jeśli nie, to dlaczego?

  „(…)wolno wstawić opcjonalnie dla podkreślenia przerwy oddechowej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

 1. Witam. Jest sobie takie zdanie: – Nie będę tolerować lenistwa. – Słowa Dagmary uderzyły we mnie jak piorun w sosnę.…

 2. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

 3. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

 4. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

 5. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

Archiwa

wrzesień 2011
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasze nagrania