Urząd Skarbowy czy urząd skarbowy. O pisowni nazw urzędów

Pisownia nazw urzędów jest jedną ze szczególnie ciekawych kwestii na terenie języka polskiego, bo inaczej napiszemy, że wszyscy pracownicy urzędu skarbowego to szubrawcy, a inaczej, że pracownicy Trzeciego Urzędu Skarbowego w Pcimiu Dolnym wciąż okradają przedsiębiorców.

Właściwie po tym, co napisałem, sprawa wydaje się już prosta. Ogólne nazwy urzędów – urząd gminy, urząd miasta, urząd skarbowy, urząd stanu cywilnego, urząd pracy – piszemy małą literą. Jednak, gdy chcemy napisać o konkretnej jednostce, wszystkie człony nazwy piszemy dużymi literami, np. Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie, Urząd Miasta Lublina, Urząd Gminy Krasne itd.

Tyle że to nie wszystko. Trzeba dodać, że gdy piszemy nazwy urzędów jednostkowych zapis jest zawsze dużymi literami. Np.: Urząd Antymonopolowy, Urząd Patentowy, Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zajrzyj też do słownika ortograficznego PWN, z którego skorzystałem przy wpisie:
http://so.pwn.pl/lista.php?co=urz%B1d

Wpisy o użyciu wielkiej i małej litery:
Wielka litera
Mała litera


17 odpowiedzi do „Urząd Skarbowy czy urząd skarbowy. O pisowni nazw urzędów”

 1. Jakub T.

  W kwestii interpunkcji – nie stawiamy przecinka po formule 'pozdrawiam’. Odsyłam do dowolnego słownika interpunkcyjnego.
  Pozdrawiam
  Jakub

  • Paweł Pomianek

   Szanowny Panie,

   myli się Pan. Tej kwestii – jak pisze w poradni językowej PWN prof. Mirosław Bańko – nie regulują ostatecznie żadne przepisy (zob. tutaj).

   Wpis konkretnie o Pozdrawiam znajdzie Pan natomiast tutaj. Prof. Bańko jednoznacznie wybiera jako optymalną opcję z przecinkiem.

   Czy potrafiłby Pan na swoją obronę zacytować odnośny przepis choćby z jednego spośród „dowolnych” słowników interpunkcyjnych?

   Pozdrawiam,
   Paweł Pomianek

 2. Uczeń

  Chciałam Pana zapytać o poprawną formę odmieniania skrótu ZUS. Spotkałam się z tym na konkursie polonistycznym. Można napisać ZUS-ie czy ZUSie ? Czy PKO jest odmienne?

 3. Marta S.

  Wielkie DZIĘKUJĘ (to wynika ze względów uczuciowych – jestem baaaardzo WDZIĘCZNA za pomoc :-D).
  Wrócę tutaj pewnie niebawem 🙂
  Pozdrowienia,
  Marta

 4. Marta S.

  Witam, pracuję nad jedną książką, w której pada zdanie:
  „Dostałam pracę w Domu Pomocy Społecznej Dla Dzieci Upośledzonych.”
  Nie ma konkretnej nazwy tego domu opieki, nie wiem, czy traktować to jako nazwę własną? Zastanawiam się, czy nie powinno być tak:

  domu pomocy społecznej dla dzieci upośledzonych

  Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu kwestii.
  Marta

  • Paweł Pomianek

   Szanowna Pani,

   właściwie obydwa zapisy są do obrony, ale jednak bardziej naturalny byłby zapis małymi literami. Proszę skonsultować to z autorem, zapytać, dlaczego używa wielkich liter, czy to w jej zamyśle konkretna nazwa własna.

   Pozdrawiam,
   Paweł Pomianek

   • Marta S.

    Dziękuję za pomoc. Skonsultowałam to z autorem, który twierdzi, że to jest właśnie pełna nazwa tego ośrodka (o którym mowa jest w powieści). Hmmm, no nie wiem teraz, autor zgadza się na zmianę zapisu: małymi literami, ale skoro jest to pełna nazwa, to może po prostu zostawić ów zapis tak jak jest? Hm…

    I jeszcze jedno zdanie: Na to spotkanie przyjeżdzali ludzie z Zarządu, Urzędu Miasta czy innych instytucji.
    Oczywiście, że od razu korci mnie, aby zmienić Urząd Miasta na urząd miasta, Zarząd na zarząd. Staram się pamiętać o tej ogólnej zasadzie, ale chyba powinnam też pamiętać, że jest to powieść (autor nie do końca jest świadomy, dlaczego zdecydował się na taki a taki zapis), z której wynika, że akcja toczy się w niewielkim mieście i rzeczywiście może lepiej zostawić owe wielkie litery, gdyż nazwy odnoszą się do konkretnych obiektów – do tego jednego Urzędu Miasta w tym niewielkim mieście… hmm, a może już zaczynam świrować… 😀

    • Paweł Pomianek

     Myślę, że można zostawić wielką literą, aczkolwiek bardziej naturalnie w przypadku nazwy ogólnej, zwłaszcza gdy jest to instytucja niejednostkowa, wygląda jednak mała litera. Zwłaszcza że to powieść i nie trzeba stosować form wynikających ze względów uczuciowych.

  • Paweł Pomianek

   Obie wersje są poprawne. Ważne tylko, by konsekwentnie trzymać się jednej z nich w danym tekście.

   Warto dodać, że zapis od wielkiej litery oznacza, że zapisujemy Urząd jako skrót od jego pełnej, oficjalnej, nazwy.

 5. Ola

  Prosto i konkretnie dzięki! Dla mnie zawsze najciekawsza była pisownia nie tylko urzędów, ale i urzędników. Jak zwykle bywa to z wielkimi literami…mamy skłonności do przesady 🙂

 6. Paweł Pomianek

  Jeśli są to określenia ogólne, należy je pisać małą literą: rada gminy, skarbnik gminy, sekretarz gminy.

 7. sylwia

  Piszę prace magisterską i mam problem. Nie wiem jak napisać RADA GMINY, SKARBNIK GMINY, SEKRETARZ GMINY. Jaką literą sie je pisze? Małą czy dużą. Prosze o pomoc/ np. Kadencja rady gminy trwa 4 lata. Nie pisze o konretnej radzie tylko ogólnie. Jak to powinno byc napisane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

 2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

 3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

 4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

styczeń 2011
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania