Pod wpisem Urząd Skarbowy czy urząd skarbowy. O pisowni nazw urzędów użytkowniczka o nicku Uczeń napisała:
Chciałam Pana zapytać o poprawną formę odmieniania skrótu ZUS. Spotkałam się z tym na konkursie polonistycznym. Można napisać ZUS-ie czy ZUSie? Czy PKO jest odmienne?
Jako poprawne formy miejscownika skrótowca ZUS dopuszcza się zarówno nieodmienną w ZUS, jak i odmienną w ZUS-ie. Zapis w ZUSie jest uznawany za błędny. Dla pełniejszego obrazu przytaczam odnośne hasło z Nowego słownika poprawnej polszczyzny:
ZUS I [wym. zus] m ndm a. m IV, D. ZUS-u, Ms. ZUS-ie [wym. zusie] «Zakład Ubezpieczeń Społecznych»: ZUS przysłał zawiadomienie o wysokości zrewaloryzowanej emerytury. Złożyć dokumenty w ZUS (w ZUS-ie). — ZUS-owski a. zusowski
Skrótowiec PKO jest nieodmienny. W tej kwestii dodam tylko, że dopuszcza się traktowanie tego skrótowca zarówno jako wyrazu rodzaju nijakiego, jak i – żeńskiego (w tym rodzaju występuje rzadziej). Czyli poprawne będzie tak to PKO, jak ta PKO. Rozwinięcie skrótowca – Powszechna Kasa Oszczędności – jest rodzaju żeńskiego, a sam skrótowiec rodzaju nijakiego, stąd ta możliwość.
Paweł Pomianek