W ZUS, w ZUS-ie czy w ZUSie

Pod wpisem Urząd Skarbowy czy urząd skarbowy. O pisowni nazw urzędów użytkowniczka o nicku Uczeń napisała:

Chciałam Pana zapytać o poprawną formę odmieniania skrótu ZUS. Spotkałam się z tym na konkursie polonistycznym. Można napisać ZUS-ie czy ZUSie? Czy PKO jest odmienne?

Jako poprawne formy miejscownika skrótowca ZUS dopuszcza się zarówno nieodmienną w ZUS, jak i odmienną w ZUS-ie. Zapis w ZUSie jest uznawany za błędny. Dla pełniejszego obrazu przytaczam odnośne hasło z Nowego słownika poprawnej polszczyzny:

ZUS I [wym. zus] m ndm a. m IV, D. ZUS-u, Ms. ZUS-ie [wym. zusie] «Zakład Ubezpieczeń Społecznych»: ZUS przysłał zawiadomienie o wysokości zrewaloryzowanej emerytury. Złożyć dokumenty w ZUS (w ZUS-ie). — ZUS-owski a. zusowski

Skrótowiec PKO jest nieodmienny. W tej kwestii dodam tylko, że dopuszcza się traktowanie tego skrótowca zarówno jako wyrazu rodzaju nijakiego, jak i – żeńskiego (w tym rodzaju występuje rzadziej). Czyli poprawne będzie tak to PKO, jak ta PKO. Rozwinięcie skrótowca – Powszechna Kasa Oszczędności – jest rodzaju żeńskiego, a sam skrótowiec rodzaju nijakiego, stąd ta możliwość.

Paweł Pomianek


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przepraszam za tak długi czas oczekiwania na odpowiedź. Musiałem to sprawdzić we wszystkich dostępnych źródłach (co jest – wiem –…

  2. Jest to terminologia specjalistyczna i z tego, co widzę, poprawnościowcy w ramach polszczyzny ogólnej dotąd chyba się tym określeniem nie…

  3. Dzień dobry, Jaka jest poprawna nazwa dla specjalisty zajmującego się dobieraniem dawki pokarmowej dla zwierząt. Specjalista żywienia czy specjalista żywieniowy.…

Archiwa

sierpień 2013
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania