To nieprawda, że rozpoczął się rok „dwutysięczny jedenasty”!

– Co za bzdura! – zareaguje ktoś, przeczytawszy tytuł tej notki, i pomyśli, że zamiast językiem, zajmujemy się w nowym roku tworzeniem alternatywnej rzeczywistości. Nic z tych rzeczy – zapewniam, że to jest wpis o języku.

Dlaczego napisałem, że nie rozpoczął się rok „dwutysięczny jedenasty”? Sięgnijmy pamięcią dwanaście lat wstecz. Rozpoczął się wtedy rok zapisywany literowo jako 1999. Jak to przeczytać?

– Przecież to proste – zdziwicie się Państwo tym oczywistym pytaniem – tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty dziewiąty.

To takie proste? Niby tak, ale zachowując formę analogiczną do roku „dwutysięcznego jedenastego”, trzeba powiedzieć zgoła inaczej: „tysięczny dziewięćsetny dziewięćdziesiąty dziewiąty”.

Rozumiecie już chyba, o co mi chodzi? Gdy wymawiamy datę roczną w języku polskim, dwa pierwsze liczebniki wymawiamy w formie liczebnika głównego (jeden, dwa, trzy, dziewięć), a tylko ostatnie dwie cyfry w formie liczebnika porządkowego (pierwszy, drugi, jedenasty).

Dlatego dziś nie rozpoczął się rok dwutysięczny jedenasty, ale dwa tysiące jedenasty. I tego proszę się trzymać! A na ten nowy rok (bo nie tylko na Nowy Rok, czyli na dziś) życzę dużo poprawnych tekstów, dużo pięknie wypowiedzianych słów. A w życiu prywatnym dużo szczerej radości, zadowolenia na każdy dzień.


3 odpowiedzi do „To nieprawda, że rozpoczął się rok „dwutysięczny jedenasty”!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Styczeń 2011
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasze nagrania