Pierwszego lutego czy pierwszy lutego?

Otrzymałem dzisiaj następujący list z zapytaniem:
kalendarz

Witam Pana:

Mam pytanie odnośnie dat. Czy poprawna data to:

pierwszego lutego
czy
pierwszy lutego?

czy zależy to od kontekstu np. Dziś jest + mianownik: pierwszy + dopełniacz: lutego
urodziłam się + dopełniacz: pierwszego lutego

Nie wiem, która forma jest prawidłowa.

dziękuje z góry

[dane osobowe do wiadomości redakcji]


Na początku chciałbym zaznaczyć, że treść listu świadczy o bardzo dużej świadomości językowej u pytającej i bardzo logicznym, zdroworozsądkowym podejściu do języka. Okazuje się bowiem, że właściwie użytkowniczka sama odpowiedziała już na swoje pytanie. Właściwie można by w tym momencie odpisać: Tak, ma Pani rację! Obie formy są prawidłowe – w zależności od kontekstu.

Ale jako że pytająca zadała sobie trud, by napisać maila, więc i ja chciałbym w pełni zadowolić ją odpowiedzią. W związku z tym – dla usystematyzowania wiedzy – przytaczam kilka zdań z Małego słownika wyrazów kłopotliwych Mirosława Bańki. (A sam słownik bardzo polecam nabyć, bo właściwie w bardzo przystępny sposób rozstrzyga większość dylematów, jakie przychodzą do głowy).

Osobnym zagadnieniem jest wybór formy liczebnika porządkowego oznaczającego dzień miesiąca. Tu też warto dodawać w myśli słowo dzień, aby ustrzec się błędu: Dziś piąty (dzień) lipca, Wrócę piątego (dnia) lipca, Nie zdążą przed piątym (dniem) lipca, Odpowiemy po piątym (dniu) lipca i tylko w bierniku dwojako: Musimy zdążyć na (dzień) piątego lipca, rzadziej Musimy zdążyć na piąty (dzień) lipca. (…)

Jeśli w tekście słowo dzień jest obecne, to można by oczekiwać, że liczebnik porządkowy będzie z nim zgodny co do przypadka: przed dniem piątym lipca, w dniu piątym lipca itp. W rzeczywistości częstsze są konstrukcje przed dniem piątego lipca i w dniu piątego lipca.

Jako że jesteśmy przy Pani liście, to może skorzystajmy z okazji i skorygujmy jeden drobny błąd, który się w nim pojawia. Napisała Pani: Mam pytanie odnośnie dat. Tymczasem, powinniśmy używać zawsze formy odnośnie do czegoś (nie: odnośnie czegoś), czyli w tym wypadku: Mam pytanie odnośnie do dat. Najprościej wytłumaczyć to sobie tak, że odnosimy się do czegoś, a nie odnosimy się czegoś.

Autor: Paweł Pomianek

—–

A propos poprawnego zapisu dat zobacz także:
To nieprawda, że rozpoczął się rok „dwutysięczny jedenasty”!


2 odpowiedzi do „Pierwszego lutego czy pierwszy lutego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  2. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  3. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  4. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  5. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  6. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  7. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  8. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

Archiwa

marzec 2011
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania