„W Wilnie w tym domu mieszkała s. Faustyna”. Czy potrzebny tu przecinek?

Oto list, który przesłał nam ostatnio p. Jan:

Kłaniam się,

Zdjęcie domu, w którym mieszkała s. Faustyna, a pod nim napis: „W Wilnie w tym domu mieszkała s. Faustyna”.

Pytanie: Czy ten napis jest poprawny pod względem interpunkcji?

Własne rozważanie. Kiedyś czytałem takie pouczenie: „Jeśli dwa okoliczniki tego samego typu (miejsca, czasu itd.) stoją w zdaniu obok siebie, oddzielamy je przecinkiem wówczas, gdy drugi z nich jest dokładniejszym określeniem pierwszego (zawęża jego zakres):

Szczyt odbył się na południu Finlandii, w Tampere.

ale: Szczyt odbył się w Tampere na południu Finlandii.

Wg tych mądrości ów napis powinien być napisany:

1. „W Wilnie, w tym domu, mieszkała s. Faustyna” – lub

2. „W tym domu w Wilnie mieszkała s. Faustyna”.

Nie mam jednak pewności, dlatego proszę o poradę.

Pozdrawiam
Jan

Panie Janie,

jakkolwiek bardzo logicznie przeprowadził Pan swój wywód, moim zdaniem napis jest sformułowany poprawnie. Postawienie bądź niepostawienie przecinka zależy tutaj bowiem… od znaczenia zdania w kontekście.

Jeśli chcielibyśmy powiedzieć, że s. Faustyna przebywała w Wilnie, a gdy była w Wilnie, mieszkała w tym właśnie domu, to mielibyśmy wtedy do czynienia ze wspomnianym przez Pana doprecyzowaniem.

Znaczenie tego napisu jest jednak inne: „Gdy s. Faustyna przebywała w Wilnie, to mieszkała właśnie w tym domu”. I w tym przypadku przecinka nie trzeba. Nie chodzi tutaj bowiem o żadne doprecyzowanie, dokładniejsze określenie – ale jest to przedstawienie informacji w kontekście, w którym wiadomo, że s. Faustyna mieszkała w Wilnie: „Oto dom, w którym mieszkała siostra Faustyna, przebywając w Wilnie” – ta sama informacja innymi słowami.

Popatrzmy na to z jeszcze inne strony: w przypadku przytoczonego napisu to, czy postawimy przecinek, zależy od tego, czy fakt, że s. Faustyna mieszkała w Wilnie, jest informacją wprowadzaną przez zdanie (wtedy przecinek jest potrzebny) czy w założeniu nadawcy znaną przez odbiorcę (wtedy przecinka nie stawiamy).

Paweł Pomianek

Na zdjęciu dom, w którym w Wilnie mieszkała s. Faustyna. Źródło: tadeuszczernik.wordpress.com.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *