Czy można napisać «miałem 20 kilka lat»?

Dominika KuźniarMiałem dziś omówić kwestię pisowni nazw świąt (bo na czasie), ale nocą pojawiło się na naszej stronie pytanie z prośbą o potraktowanie priorytetowe.

Witam, czy pisownia: „Miałem 20 kilka lat” jest poprawna? Czy też konieczny jest zapis słowny – dwadzieścia kilka?
Sprawa jest bardzo pilna, więc za szybką odpowiedź zapewniam wdzięczność po siódme pokolenie 🙂
Pozdrawiam,
M.

Co ciekawe, żaden z dostępnych mi słowników ani żadna poradnia językowa tej kwestii nie omawia. A przynajmniej nic na ten temat nie znalazłem.

Niemniej, wyraz kilka należy potraktować w tym kontekście jak każde inne dookreślenie liczebnika dwadzieścia (jeden, dwa, trzy itd.). Jeśli chcemy liczbą zapisać dwadzieścia jeden to na pewno nie robimy tego 20 jeden, tylko 21. Jako że kilka nie ma swojego odpowiednika w zapisie cyfrowym, to nie można też zapisać liczbą dwadzieścia, bo zapis 20 kilka lat wygląda po prostu źle. Zalecam więc zdecydowanie zapis słowny: Miałem dwadzieścia kilka lat. Tak jest i bardziej estetycznie, i bardziej logicznie. A przede wszystkim zapis ten nie budzi wątpliwości.

Paweł Pomianek
zdjęcie: Natalia Klocek

Na zdjęciu: Dominika Kuźniar


3 odpowiedzi do „Czy można napisać «miałem 20 kilka lat»?”

  1. Paweł Pomianek

    Pani Mohiko,

    dziękuję za budującą wypowiedź na nasz temat i podsunięcie kolejnego tematu do opracowania. Zapewne się tym zajmiemy.

    Dodam tylko, że nie można nazwać Językowych Dylematów poradnią językową par excellence (co najwyżej „poradnią językową” w cudzysłowie). Nie rościmy sobie praw do takiej nazwy. Poradnia jest bowiem zawsze zbudowana wokół zespołu specjalistów z tytułami naukowymi co najmniej doktora. My, odpowiadając na pytania, korzystamy zawsze (o ile to możliwe) z kompetentnych źródeł. Poza tym zajmujemy się nieco węższym zakresem tematów – nie piszemy np. prawie w ogóle o historii języka, bo tego typu dylematów wielokrotnie nikt ze współpracowników JD nie potrafi rozstrzygnąć.

    Jest jeszcze druga kwestia: poradnię cechują dość długie terminy odpowiadania na pytania. My staramy się to robić szybciej ;-).

  2. Mohiko

    Bardzo, bardzo dziękuję za radę i priorytetowe potraktowanie! Pół nocy zmitrężyłam na poszukiwanie zasady lub jakiejkolwiek wygłoszonej już porady. Jak Pan słusznie zauważył – na nic te starania.
    Uzasadnienia, jakie wysuwał dość już wyeksploatowany umysł, dobrze było potwierdzić.
    Świetnie, że jesteście! Chór takich głosów będzie się powiększał, ponieważ jesteście pierwszą poradnią, która opublikowała sposób na rozwiązanie tego dylematu.

    Myślę, że warto dodać kilka słów o łącznej pisowni przymiotnika „dwudziestokilkuletni”, a także w ogóle o liczbowo-słownych konstrukcjach, bo w sieci posucha na ten temat.
    Pozdrawiam bardzo serdecznie,
    M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

listopad 2011
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasze nagrania