O poprawnych formach zapisu dat raz jeszcze

Temat omówiłem szczegółowo 10.10.2010 r. (tekst znajduje się w naszej Bazie – odsyłam tutaj). Ostatnio w książce Piszemy poprawnie znalazłem jednak ciekawy przedruk ze strony Poradni Językowej PWN, który temat uzupełnia.

zapis_dat_umowa

Powyższą datę w umowie można zapisać również: 5 stycznia 2011, 5 I 2011 lub 5.1.2011

Przypomnę na początek, że poprawne zapisy dat to np.

 • 28 sierpnia 2011 r.
 • 28.08.2011
 • 28 VIII 2011

Natomiast niepoprawne są przykładowo:

 • 28 sierpień 2011 r.
 • 28. sierpnia 2011 r.
 • 28.VIII.2011

Pytanie zadane w poradni dotyczyło jednak zapisów o następującym formacie (w przykładzie zostały podane inne daty):

 • 01.09.2011
 • 1.09.2011
 • 1.9.2011


Okazuje się, że w tym przypadku można zastosować zarówno system drugi, jak i trzeci. Jak pisze dr Jan Grzenia,

zapisowi bez zer w pozycji początkowej (czyli 1.8.1964) nie można niczego zarzucić, jest w pełni komunikatywny. Należy uznać, że jest to zapis optymalny.

Mnie osobiście bardziej odpowiada system drugi z zaprezentowanych: 1.09.2011, 28.08.2011. Przede wszystkim dlatego, iż w moim odczuciu nie pozostawia on wątpliwości, że jest to data. 28.8.2011 wygląda dla mnie trochę nienaturalnie i można go w pierwszym momencie pomylić np. z numerem IP (choć ten jest, rzecz jasna, dłuższy), choć to pewnie kwestia przyzwyczajenia.

Natomiast wypada się zgodzić z argumentacją dra Grzeni na temat najdłuższej formy zapisu:

Forma typu 01.08.1964 nie ma żadnej istotnej przewagi nad skróconym wariantem. Używana bywa w dokumentach urzędowych, co można zrozumieć i zaakceptować, ale poza nimi nie jest godna polecenia, zwłaszcza że daty można zapisywać też w inny sposób.

Paweł Pomianek

Oryginalny tekst w Poradni:
zapis dat

Przeczytaj inne wpisy o zapisie dat:
To nieprawda, że rozpoczął się rok „dwutysięczny jedenasty”!
Pierwszego lutego czy pierwszy lutego?
Poprawne i niepoprawne formy zapisu daty. Liczebnik porządkowy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Językowe dylematy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „O poprawnych formach zapisu dat raz jeszcze

 1. Nowicki K. pisze:

  Przepraszam bardzo, odkad to forma- 28 VIII 2011 jest poprawna?
  Mnie zawsze uczono, ze nie laczymy roznych jezykow w tym przypadku zapisu arabskiego i rzymskiego.
  Piszemy wiec zatem 28.12.2011 albo XXVIII XII MMXI pamietajac przy tym, ze w pismie arabskim dajemy kropke pomiedzy pierwszym a drugim oraz drugim i trzecim liczebnikiem a w pismie rzymskim kropek nie dajemy w ogole.

 2. Katarzyna pisze:

  Czy może być „Mnie nieosobiście”?
  Mnie… to mnie. 😉
  Pozdrawiam.

  • Paweł Pomianek pisze:

   A osobiście to osobiście 🙂
   Racja, miękka forma pleonazmu. Ale mnie nie razi. 🙂

  • Tomasz Marek pisze:

   Fragment wypowiedzi prof. Bańki na ten temat:
   „Przysłówek ‚osobiście’, którego użył Pan w zdaniu ‚Nie byłem tam osobiście’, służy do wskazania, że ktoś zrobił coś sam, bez niczyjego pośrednictwa. A zatem jego najbardziej typowymi użyciami są np. ‚Przekazał mi tę wiadomość osobiście’, ‚Osobiście jej pogratulował’. Nie budzą one żadnych wątpliwości, gdyż wskazują na czynności, które można wykonać nie tylko samemu, lecz także korzystając z czyjegoś pośrednictwa (wówczas są wykonane nieosobiście). Uniwersalny słownik języka polskiego pod red. S. Dubisza (PWN 2006) rejestruje jednak także użycia: ‚Zgłosić się, stawić się gdzieś osobiście’, które – podobnie jak zdanie, utworzone przez Pana, zawiera nadwyżkę znaczeniową: zgłaszamy się czy stawiamy się zawsze osobiście. Tak więc nie tylko Pan posługuje się wyrażeniami nadmiarowymi – rejestrowane są one również przez słowniki, jako przykłady typowych (i poprawnych) użyć. „

 3. Magda pisze:

  Sprawdziła czy czegoś nie zapomniała następnie wzięła bagaże i wyszła z pokoju. Irek z Milagros i Tomkiem bratem Oli czekali przed hotelem. Ola windą zjechała na dół w recepcji oddała klucze dziękując za gościnę. Cała czwórka wsiadła do taksówki i odjechali na lotnisko. Skąd odlecieli do Miami po nocy spędzonej w powietrzu z powodu kiepskiej widoczności wylądowali dopiero o świcie. Podeszli do najbliższego postoju taksówek wsiedli, a ta zawiozła ich do domu.
  Po zajechaniu taksówki pod drzwi rezydencji wysiedli mężczyzna wniósł bagaże do domu kobieta zapłaciła i z przyjaciółką weszła do środka. Ostrożnie zamknęła drzwi ,, nareszcie jesteśmy w domu pomyślała sobie w duchu.” Endymion widząc, przez okno ogrodniczego domku, że ukochana z Milagros i Tomkiem wróciła. Wyszedł im na spotkanie, ale widząc jakiegoś faceta z nimi się cofnął. Mężczyzna z zachwytem się rozglądał po przedpokoju.

  Czy dobrze mam to zapisane a jak nie to w których miejscach powinnam wstawić przecinki proszę o pomoc i odpowiedz

  • Paweł Pomianek pisze:

   Temat wpisu: O poprawnych formach zapisu dat raz jeszcze 😀 😀 😀

   • Magda pisze:

    proszę to usunąć bo ja chyba użyłam niewłaściwej rubryki do zadania pytania

    • Paweł Pomianek pisze:

     Niech zostanie. To nie tylko kwestia artykułu, pod którym zadała Pani pytanie. Na pewno samo pytanie też nie może wyglądać w ten sposób. Nie wykonujemy tutaj korekt fragmentów tekstów, nie o to chodzi na tej stronie (to są zlecenia płatne – i oczywiście na teksty dłuższe). Jeśli ma Pani wątpliwości co do przecinków w jakimś zdaniu, to trzeba to napisać konkretnie, przedstawić jakiej natury są to wątpliwości, z czego wynikają. Jakie rozwiązania Pani widzi. O kwestię przecinków proszę pytać albo pod jakimś artykułem na temat interpunkcji, albo po prostu w rubryce Zadaj pytanie.

 4. Andrzej pisze:

  Czy literka r. nie powinna stać bezpośrednio przy roku?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie, zdecydowanie nie. 2017[spacja]r.

   • mksok pisze:

    Na kursach z Worda proponują jednak odwrotnie czyli r bezpośrednio przy roku – przy wyrównaniu tekstu samo r nie przechodzi do nowego wersu tylko cała data – to jest logiczne

    • Paweł Pomianek pisze:

     Jeśli naprawdę tak jest, to źle proponują. Gdy chce się, by r. trzymało się daty, wystarczy wprowadzić twardą spację.

     • Tomasz Marek pisze:

      Swoją drogą to ciekawe, że językoznawcy uczą, że jednostkę (miano) przy liczbie pisze się bez spacji rozdzielającej (25% a nie 25 %; 100V a nie 100 V; 2h a nie 2 h itd.), ale w przypadku roku i wieku ta zasada nie obowiązuje.

 5. Agata pisze:

  Proszę o poradę, czy w zapisie: Poniedziałek Wielkanocny 12 III 2008 powinien być przecinek przed 12 ?

 6. czopkizdup pisze:

  ja piszę zawsze w formacie xx.xx.xxxx, żeby ta data zajmowała mi zawsze tyle samo miejsca (tyle samo znaków w tekście, w formularzu, w kodzie, w wierszu, itd.), a często wszystko się rozsypuje gdy ‚kształt’ dokumentu był formowany pod jedną cyfrę (np. dla numeru dnia), a w pewnym momencie ten nr staje się dwucyfrowy.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pisownia w dokumentach przygotowanych do wypełnienia rządzi się swoimi prawami. Podobnie w urzędowych tabelach. Pisanie w tekście ciągłym tak, żeby każda data miała tyle samo cyfr, jest bezzasadne, zwłaszcza że w normalnych czcionkach komputerowych każda cyfra zajmuje inną ilość miejsca.

   • Tomasz Marek pisze:

    W WIĘKSZOŚCI krojów czcionek komputerowych każda ma inną szerokość. Są wyjątki (najbardziej znanym jest Courier, ale i Typewriter, Consolas…).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *