O poprawnych formach zapisu dat raz jeszcze

Temat omówiłem szczegółowo 10.10.2010 r. (tekst znajduje się w naszej Bazie – odsyłam tutaj). Ostatnio w książce Piszemy poprawnie znalazłem jednak ciekawy przedruk ze strony Poradni Językowej PWN, który temat uzupełnia.

zapis_dat_umowa

Powyższą datę w umowie można zapisać również: 5 stycznia 2011, 5 I 2011 lub 5.1.2011

Przypomnę na początek, że poprawne zapisy dat to np.

 • 28 sierpnia 2011 r.
 • 28.08.2011
 • 28 VIII 2011

Natomiast niepoprawne są przykładowo:

 • 28 sierpień 2011 r.
 • 28. sierpnia 2011 r.
 • 28.VIII.2011

Pytanie zadane w poradni dotyczyło jednak zapisów o następującym formacie (w przykładzie zostały podane inne daty):

 • 01.09.2011
 • 1.09.2011
 • 1.9.2011


Okazuje się, że w tym przypadku można zastosować zarówno system drugi, jak i trzeci. Jak pisze dr Jan Grzenia,

zapisowi bez zer w pozycji początkowej (czyli 1.8.1964) nie można niczego zarzucić, jest w pełni komunikatywny. Należy uznać, że jest to zapis optymalny.

Mnie osobiście bardziej odpowiada system drugi z zaprezentowanych: 1.09.2011, 28.08.2011. Przede wszystkim dlatego, iż w moim odczuciu nie pozostawia on wątpliwości, że jest to data. 28.8.2011 wygląda dla mnie trochę nienaturalnie i można go w pierwszym momencie pomylić np. z numerem IP (choć ten jest, rzecz jasna, dłuższy), choć to pewnie kwestia przyzwyczajenia.

Natomiast wypada się zgodzić z argumentacją dra Grzeni na temat najdłuższej formy zapisu:

Forma typu 01.08.1964 nie ma żadnej istotnej przewagi nad skróconym wariantem. Używana bywa w dokumentach urzędowych, co można zrozumieć i zaakceptować, ale poza nimi nie jest godna polecenia, zwłaszcza że daty można zapisywać też w inny sposób.

Paweł Pomianek

Oryginalny tekst w Poradni:
zapis dat

Przeczytaj inne wpisy o zapisie dat:
To nieprawda, że rozpoczął się rok „dwutysięczny jedenasty”!
Pierwszego lutego czy pierwszy lutego?
Poprawne i niepoprawne formy zapisu daty. Liczebnik porządkowy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Językowe dylematy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „O poprawnych formach zapisu dat raz jeszcze

 1. Magda pisze:

  Sprawdziła czy czegoś nie zapomniała następnie wzięła bagaże i wyszła z pokoju. Irek z Milagros i Tomkiem bratem Oli czekali przed hotelem. Ola windą zjechała na dół w recepcji oddała klucze dziękując za gościnę. Cała czwórka wsiadła do taksówki i odjechali na lotnisko. Skąd odlecieli do Miami po nocy spędzonej w powietrzu z powodu kiepskiej widoczności wylądowali dopiero o świcie. Podeszli do najbliższego postoju taksówek wsiedli, a ta zawiozła ich do domu.
  Po zajechaniu taksówki pod drzwi rezydencji wysiedli mężczyzna wniósł bagaże do domu kobieta zapłaciła i z przyjaciółką weszła do środka. Ostrożnie zamknęła drzwi ,, nareszcie jesteśmy w domu pomyślała sobie w duchu.” Endymion widząc, przez okno ogrodniczego domku, że ukochana z Milagros i Tomkiem wróciła. Wyszedł im na spotkanie, ale widząc jakiegoś faceta z nimi się cofnął. Mężczyzna z zachwytem się rozglądał po przedpokoju.

  Czy dobrze mam to zapisane a jak nie to w których miejscach powinnam wstawić przecinki proszę o pomoc i odpowiedz

  • Paweł Pomianek pisze:

   Temat wpisu: O poprawnych formach zapisu dat raz jeszcze 😀 😀 😀

   • Magda pisze:

    proszę to usunąć bo ja chyba użyłam niewłaściwej rubryki do zadania pytania

    • Paweł Pomianek pisze:

     Niech zostanie. To nie tylko kwestia artykułu, pod którym zadała Pani pytanie. Na pewno samo pytanie też nie może wyglądać w ten sposób. Nie wykonujemy tutaj korekt fragmentów tekstów, nie o to chodzi na tej stronie (to są zlecenia płatne – i oczywiście na teksty dłuższe). Jeśli ma Pani wątpliwości co do przecinków w jakimś zdaniu, to trzeba to napisać konkretnie, przedstawić jakiej natury są to wątpliwości, z czego wynikają. Jakie rozwiązania Pani widzi. O kwestię przecinków proszę pytać albo pod jakimś artykułem na temat interpunkcji, albo po prostu w rubryce Zadaj pytanie.

 2. Andrzej pisze:

  Czy literka r. nie powinna stać bezpośrednio przy roku?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Nie, zdecydowanie nie. 2017[spacja]r.

   • mksok pisze:

    Na kursach z Worda proponują jednak odwrotnie czyli r bezpośrednio przy roku – przy wyrównaniu tekstu samo r nie przechodzi do nowego wersu tylko cała data – to jest logiczne

    • Paweł Pomianek pisze:

     Jeśli naprawdę tak jest, to źle proponują. Gdy chce się, by r. trzymało się daty, wystarczy wprowadzić twardą spację.

     • Tomasz Marek pisze:

      Swoją drogą to ciekawe, że językoznawcy uczą, że jednostkę (miano) przy liczbie pisze się bez spacji rozdzielającej (25% a nie 25 %; 100V a nie 100 V; 2h a nie 2 h itd.), ale w przypadku roku i wieku ta zasada nie obowiązuje.

 3. Agata pisze:

  Proszę o poradę, czy w zapisie: Poniedziałek Wielkanocny 12 III 2008 powinien być przecinek przed 12 ?

 4. czopkizdup pisze:

  ja piszę zawsze w formacie xx.xx.xxxx, żeby ta data zajmowała mi zawsze tyle samo miejsca (tyle samo znaków w tekście, w formularzu, w kodzie, w wierszu, itd.), a często wszystko się rozsypuje gdy ‚kształt’ dokumentu był formowany pod jedną cyfrę (np. dla numeru dnia), a w pewnym momencie ten nr staje się dwucyfrowy.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Pisownia w dokumentach przygotowanych do wypełnienia rządzi się swoimi prawami. Podobnie w urzędowych tabelach. Pisanie w tekście ciągłym tak, żeby każda data miała tyle samo cyfr, jest bezzasadne, zwłaszcza że w normalnych czcionkach komputerowych każda cyfra zajmuje inną ilość miejsca.

   • Tomasz Marek pisze:

    W WIĘKSZOŚCI krojów czcionek komputerowych każda ma inną szerokość. Są wyjątki (najbardziej znanym jest Courier, ale i Typewriter, Consolas…).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *