Myszy komputerowe czy mysze komputerowe?

Kilka dni temu Edyta zadała nam następujące pytanie:

Jaka jest poprawna forma liczby mnogiej od części komputera, której poprawna nazwa brzmi „mysz komputerowa”? Czy traktujemy ją jak rzecz (podobnie: uszy – ucha, oczy – oka) więc powiemy: 2 mysze komputerowe czy zwierzę – 2 myszy komputerowe?


tomekWielki słownik poprawnej polszczyzny PWN przy haśle mysz już na wstępie podaje, że jest mysz (nie: mysza). Dalej są podane dwa znaczenia tego słowa: jedno to zwierzę, a drugie – urządzenie elektroniczne do sterowania operacjami komputera. W obu tych znaczeniach właściwa jest jedna odmiana: DCMs. myszy, B. mysz (nie: myszę), N. myszą, W. myszy (nie: myszo), lm MB. myszy (nie: mysze), D. myszy (nie: mysz, myszów).

Wpisując w wyszukiwarkę Google wyrażenie „mysza komputerowa”, otrzymamy wyniki, które można podzielić na dwie grupy: 1. Wątpliwej poprawności teksty z blogów, for internetowych itp.; 2. Teksty, w których nie użyto polskich znaków diakrytycznych, ale z kontekstu wynika, że chodzi o formę narzędnika: „myszą komputerową”. Nawet w praktyce „mysza komputerowa” pojawia się więc bardzo rzadko i w miejscach, którymi lepiej się nie inspirować, jeżeli chodzi o poprawność językową.

Nie ma zatem specjalnego powodu, by „odzwierzęcać” naszą mysz komputerową. Stosując taką odmianę, jak zaleca słownik, na który się powołałem, będziemy pewni, że jest to forma poprawna.

Odpowiedział Tomasz Powyszyński

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Myszy komputerowe czy mysze komputerowe?

  1. cécile pisze:

    Ta forma liczby mnogiej „myszy” jest potwierdziona w ksiazce Stanislawa Medaka „A dictionary of polish declensions”(PUF).
    Cécile -Francuzka , ktora ceni polski jezyk.

  2. Pingback: Jak odmienić wyraz pendrive? | Językowe dylematy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *