Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (76)

Wszystkie poniższe ciekawostki zaczerpnąłem z książki Agaty Hąci Ucha, fochy, tarapaty (w nawiasach podaję odpowiednie numery stron).

Opieramy się o coś, gdy mamy na myśli przedmioty: ścianę, krzesło, stół; opieramy się na czymś, gdy mamy na myśli rzeczowniki abstrakcyjne.

1.

Czy wiesz, że…

powiemy mieszkam (gdzie?) w domku jednorodzinnym, kawalerce, ale zamieszkuję (co?) domek jednorodzinny, kawalerkę? Te konstrukcje oznaczają to samo, lecz druga ma wyraźnie urzędowy charakter (s. 224).

2.

Czy wiesz, że…

możemy dyskutować coś, ale tylko rzeczy poważne i wzniosłe, np. treść rezolucji? W innych wypadkach dyskutujemy o czymś (np. o tym, co dziś zjemy) lub nad czymś (np. nad tym, co się zdarzyło) (s. 196).

3.

Czy wiesz, że…

powiemy za chwilę, gdy mówimy w tym samym czasie, w którym coś się dzieje, a po chwili, kiedy relacjonujemy to, co już się wydarzyło, albo opisujemy, co może wydarzyć się w przyszłości? (s. 216).

4.

Czy wiesz, że…

opieramy się o coś, gdy mamy na myśli przedmioty: ścianę, krzesło, stół; opieramy się na czymś, gdy mamy na myśli rzeczowniki abstrakcyjne: poglądy, przekonania, wybrane przykłady? (s. 225).

Recenzja książki Ucha, fochy, tarapaty tutaj.


2 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (76)”

  1. Max

    Naiczęstszym błędem jest powszechne zastępowanie biernika dopełniaczem – na wzór odmiany wyrazów w formule Kiepskiego z filmu kiepskiego ( daj torta, fartucha, itp. ).
    Warto byłoby więc powalczyć o wyrugowanie tych najczęstszych , kardynalnych błędów językowych, popełnianych przez liczne grono Polaków na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

październik 2020
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania