Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (76)

Wszystkie poniższe ciekawostki zaczerpnąłem z książki Agaty Hąci Ucha, fochy, tarapaty (w nawiasach podaję odpowiednie numery stron).

Opieramy się o coś, gdy mamy na myśli przedmioty: ścianę, krzesło, stół; opieramy się na czymś, gdy mamy na myśli rzeczowniki abstrakcyjne.

1.

Czy wiesz, że…

powiemy mieszkam (gdzie?) w domku jednorodzinnym, kawalerce, ale zamieszkuję (co?) domek jednorodzinny, kawalerkę? Te konstrukcje oznaczają to samo, lecz druga ma wyraźnie urzędowy charakter (s. 224).

2.

Czy wiesz, że…

możemy dyskutować coś, ale tylko rzeczy poważne i wzniosłe, np. treść rezolucji? W innych wypadkach dyskutujemy o czymś (np. o tym, co dziś zjemy) lub nad czymś (np. nad tym, co się zdarzyło) (s. 196).

3.

Czy wiesz, że…

powiemy za chwilę, gdy mówimy w tym samym czasie, w którym coś się dzieje, a po chwili, kiedy relacjonujemy to, co już się wydarzyło, albo opisujemy, co może wydarzyć się w przyszłości? (s. 216).

4.

Czy wiesz, że…

opieramy się o coś, gdy mamy na myśli przedmioty: ścianę, krzesło, stół; opieramy się na czymś, gdy mamy na myśli rzeczowniki abstrakcyjne: poglądy, przekonania, wybrane przykłady? (s. 225).

Recenzja książki Ucha, fochy, tarapaty tutaj.


2 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (76)”

  1. Max

    Naiczęstszym błędem jest powszechne zastępowanie biernika dopełniaczem – na wzór odmiany wyrazów w formule Kiepskiego z filmu kiepskiego ( daj torta, fartucha, itp. ).
    Warto byłoby więc powalczyć o wyrugowanie tych najczęstszych , kardynalnych błędów językowych, popełnianych przez liczne grono Polaków na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Październik 2020
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania