Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (70)

Dzisiejsze ciekawostki zaczerpnąłem z recenzowanej u nas niedawno wydanej w zeszłym roku przez PWN książki Agaty Hąci Ucha, fochy, tarapaty.

Przepisy ortograficzne wszystkie rzeczowniki utworzone od liczebników (np. piątka, trzynastka) każą zapisywać słownie. Wszelkie zapisy typu *5-tka, *13-tka są uznawane za rażący błąd. / Zdjęcie: Językowe Dylematy 2013 ©

1.
Czy wiesz, że…

może nas dotknąć zmorzenie lub zmożenie? To dlatego, że sen może nas zmorzyć, a wiele rzeczy może nas zmóc. Wyraz morzyć znaczy ‘zadawać komuś powolną śmierć; męczyć, dręczyć’ i jest dziś już spotykany tylko w zwrotach: „sen kogoś zmorzył” i „morzyć kogoś głodem”. Z kolei zmóc to po prostu ‘pokonać kogoś’ i wyraz ten w odmianie ma m.in. formy z ż: zmoże, zmożony itd.

2.
Czy wiesz, dlaczego…

przymiotnik od nazwy Szwecja, to szwedzki a nie szwecki? Jest tak, ponieważ przymiotnik nawiązuje do… innej nazwy tego kraju. Agata Hącia wskazuje, że w słowniku polsko-łacińskim z połowy XVII wieku pojawiają się dwie łacińskie formy nazwy tego kraju: Svecia i Svedia. I tak nazwę kraju stworzono w nawiązaniu do pierwszej, podczas gdy przymiotnik oraz nazwę członka narodu (Szwed) wzięto od drugiej formy – z d wymiennym na dz.

3.
Czy wiesz, że…

wedle współczesnych ustaleń piszemy ach, choć aha; och, choć oho; uch, choć uhu; za to zapisując ech, możemy wybrać również zapis eh przez samo h? Oczywiście ehe piszemy analogicznie jak w przypadku pozostałych wykrzykników.

4.
Czy wiesz, że…

przepisy ortograficzne wszystkie rzeczowniki utworzone od liczebników (np. piątka, trzynastka) każą zapisywać słownie? Wszelkie zapisy typu *5-tka, *13-tka są uznawane za rażący błąd. Mniej rażące, choć nadal niezgodne z regułami, jest zapisanie w tym znaczeniu: 5 lub 13.


One Reply to “Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (70)”

  1. uważny

    Czy można coś „zaczerpnąć w nawiązaniu do czegoś”? Słowniki podają tylko „czerpać z czegoś” i „czerpać w czymś”.
    W Ciekawostce 1. wystarczyło napisać, że pierwsze znaczenie pochodzi od „moru”, a drugie – od „zmagania”. „Dotknięcie zmożeniem” bądź „zmorzeniem” to wyrażenia nieznane literaturze i słownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

luty 2020
N P W Ś C P S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

Nasze nagrania