Myślnik w dialogu. Jak zaznaczyć w wypowiedzi zawieszenie głosu

Pod wpisem Jak pisać dialogi? Praktyczne porady p. Małgorzata zadała nowe interesujące pytanie:

Hmmm… a co zrobić z takim zdaniem, gdy narrator dopowiada swoją kwestię? Podaję dwa zapisy. Który jest właściwy? (W drugim przykładzie dodany jest myślnik przed „Na”). Warto porównać ten przykład z przykł. Wolańskiego (s. 335). Sama już nie wiem, czy potrzebny ten dodatkowy myślnik (który moim zdaniem źle wygląda) czy nie…

– Proszę wyjść – powiedział. – Dziękuję panom za przybycie i przepraszam, że naraziłem panów na niedogodności. Na dworze pada – dodał z bolesnym poczuciem, że to zupełnie bez związku.

CZY:

– Proszę wyjść – powiedział. – Dziękuję panom za przybycie i przepraszam, że naraziłem panów na niedogodności. – Na dworze pada – dodał z bolesnym poczuciem, że to zupełnie bez związku.

Na początek zwracam tylko krótko uwagę, że na początku akapitu też musi stać półpauza, a nie – jak teraz – dywiz. Zaznaczam też, że kontekst zdania sugeruje, iż drugie słowo powinno brzmieć wejść a nie wyjść, dlatego wszystkie poniższe przykłady uwzględniają już korektę tej znaczącej literówki.

Jeśli zaś chodzi o Pani pytanie, to przede wszystkim na pewno trzeba odrzucić wersję drugą. Nie należy pisać w ten sposób, ponieważ półpauza w danym akapicie znajdująca się pomiędzy zdaniami nie może oddzielać dwóch wypowiedzi tej samej osoby.

Moim zdaniem, w tym konkretnym przypadku, całkowicie do zaakceptowania jest wersja pierwsza. Jako że można by się jednak zastanawiać nad jakąś pauzą w mowie pomiędzy na niedogodności a Na dworze pada, podsuwam Pani jeszcze cztery inne możliwe rozwiązania. Z dialogami jest bowiem zawsze tak, że dopuszczają kilka różnych opcji.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby dodanie wielokropka, sugerującego zawieszenie głosu:

– Proszę wejść – powiedział. – Dziękuję panom za przybycie i przepraszam, że naraziłem panów na niedogodności… Na dworze pada – dodał z bolesnym poczuciem, że to zupełnie bez związku.

Jeśli chcemy w bardziej wyraźny sposób oddzielić fragmenty na niedogodności i Na dworze pada, należy wpleść dodatkowe wtrącenie narracyjne, np.

– Proszę wejść – powiedział. – Dziękuję panom za przybycie i przepraszam, że naraziłem panów na niedogodności – ukorzył się. – Na dworze pada – dodał z bolesnym poczuciem, że to zupełnie bez związku.

Gdybyśmy chcieli dokonać jeszcze głębszego podziału, moglibyśmy wpleść dłuższą narrację i rozbić zupełnie tę wypowiedź dialogową.

– Proszę wejść – powiedział. – Dziękuję panom za przybycie i przepraszam, że naraziłem panów na niedogodności.
Widząc ich milczenie, zakłopotany poczuł się w obowiązku, by rzec coś jeszcze.
– Na dworze pada – dodał z bolesnym poczuciem, że to zupełnie bez związku.

Istnieje też opcja odwołująca się do tej wersji, którą na początku odrzuciliśmy. Można bowiem napisać ten fragment w podobny sposób, trzeba jedynie „dołożyć” enter:

– Proszę wyjść – powiedział. – Dziękuję panom za przybycie i przepraszam, że naraziłem panów na niedogodności.
– Na dworze pada – dodał z bolesnym poczuciem, że to zupełnie bez związku.

Przy czym od razu zaznaczę, że mnie się to nie podoba, bo to takie gadanie z samym sobą – przynajmniej biorąc pod uwagę logikę graficznego zapisu.

Paweł Pomianek


One Reply to “Myślnik w dialogu. Jak zaznaczyć w wypowiedzi zawieszenie głosu”

 1. Małgorzata

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Mimo wszystko chodzi o słowo „wyjść” (nie podałam szerszego kontekstu, stąd nie było to do końca jasne). Mam podobne odczucia co Pan, ale moje pytanie o pauzę wzięło się z przykładu, który podaje w swojej książce A. Wolański: „– Nie bój się – ciągnął Wokulski. – Grosz ten zarobiłem uczciwie (…) Toteż mój kapitał ciągle wzrastający był w ciągłym ruchu. – No – dodał po chwili (…)”.
  O pauzie pamiętam 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

 1. Witam. Jest sobie takie zdanie: – Nie będę tolerować lenistwa. – Słowa Dagmary uderzyły we mnie jak piorun w sosnę.…

 2. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

 3. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

 4. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

 5. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

Archiwa

wrzesień 2013
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasze nagrania