Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (14)

Do słowników weszła już oficjalnie forma e-book.
Na zdjęciu: Katarzyna Dziura, Dominika Pełka, Magdalena Miernik

Przygotowując w tym miesiącu ciekawostki językowe, korzystaliśmy przede wszystkim z publikowanych na naszej stronie komentarzy Czytelników.
1.
Czy wiesz, że…

pięciorga można zapisać jedynie słownie lub cyfrą: 5. Zapisów typu 5-rga polszczyzna nie dopuszcza.
2.
Czy wiesz, że…

…do słowników weszła już oficjalnie forma e-book? Możemy ją znaleźć m.in. w internetowym Wielkim słowniku ortograficznym PWN (zobacz). Powszechnie używana przez właścicieli wydawnictw książek elektronicznych forma ebook nie jest natomiast notowana w żadnym znaczącym wydawnictwie słownikowym.
3.
Czy wiesz, że…

…„przed spójnikami przeciwstawnymi a, ale, lecz, tylko oraz synonimicznymi (czyli, to znaczy, to jest, innymi słowy) stawiamy przecinek” (Zasada pisowni i interpunkcji 90.G.2.)? Dlatego właśnie w zdaniu „(…) z półuśmiechem, lecz półdrwiąco rzekł jej rzeźwo coś o końcu” (Ogólnopolskie Dyktando 2012) postawimy tylko jeden przecinek.

PS Za ubogacenie wiedzą, którą przedstawiliśmy w ciekawostce drugiej, dziękujemy p. Michałowi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki językowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (14)

 1. Takie pytanie mi się nasunęło odnośnie e-booka. Jak zapisać tę nazwę na początku zdania? Od małej czy wielkiej litery?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ja bym napisał od wielkiej, ale podejrzewam, że opinie językoznawców w tej sprawie mogą być podzielone.

   • Gorzej, gdy w tekście pojawią się zdania, w których np. e-mail i iPhone wystąpią na początku zdań. Wtedy trzeba być konsekwentnym.

    • Tomasz Marek pisze:

     iPhone to marka handlowa – znak towarowy i stąd jego pisownia nie powinna podlegać prawom ortografii. Ja bym ZAWSZE pisał w takiej właśnie formie, bez względu na inicjacyjną pozycję w zdaniu. Przeciwnie do e-maila, które to słowo traktowałbym jak inne składające się z dwóch członów połączonych dywizem.

 2. Konwersator pisze:

  Jeśli o przecinki chodzi – w naszym języku jest bardzo dużo spójników i bardzo wiele kontekstów w zdaniach – czasem naprawdę trudno jest połapać się kiedy na pewno go dajemy a kiedy możemy lecz nie musimy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *