Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (14)

Do słowników weszła już oficjalnie forma e-book.
Na zdjęciu: Katarzyna Dziura, Dominika Pełka, Magdalena Miernik

Przygotowując w tym miesiącu ciekawostki językowe, korzystaliśmy przede wszystkim z publikowanych na naszej stronie komentarzy Czytelników.
1.
Czy wiesz, że…

pięciorga można zapisać jedynie słownie lub cyfrą: 5. Zapisów typu 5-rga polszczyzna nie dopuszcza.
2.
Czy wiesz, że…

…do słowników weszła już oficjalnie forma e-book? Możemy ją znaleźć m.in. w internetowym Wielkim słowniku ortograficznym PWN (zobacz). Powszechnie używana przez właścicieli wydawnictw książek elektronicznych forma ebook nie jest natomiast notowana w żadnym znaczącym wydawnictwie słownikowym.
3.
Czy wiesz, że…

…„przed spójnikami przeciwstawnymi a, ale, lecz, tylko oraz synonimicznymi (czyli, to znaczy, to jest, innymi słowy) stawiamy przecinek” (Zasada pisowni i interpunkcji 90.G.2.)? Dlatego właśnie w zdaniu „(…) z półuśmiechem, lecz półdrwiąco rzekł jej rzeźwo coś o końcu” (Ogólnopolskie Dyktando 2012) postawimy tylko jeden przecinek.

PS Za ubogacenie wiedzą, którą przedstawiliśmy w ciekawostce drugiej, dziękujemy p. Michałowi.


6 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (14)”

        • Tomasz Marek

          iPhone to marka handlowa – znak towarowy i stąd jego pisownia nie powinna podlegać prawom ortografii. Ja bym ZAWSZE pisał w takiej właśnie formie, bez względu na inicjacyjną pozycję w zdaniu. Przeciwnie do e-maila, które to słowo traktowałbym jak inne składające się z dwóch członów połączonych dywizem.

  1. Konwersator

    Jeśli o przecinki chodzi – w naszym języku jest bardzo dużo spójników i bardzo wiele kontekstów w zdaniach – czasem naprawdę trudno jest połapać się kiedy na pewno go dajemy a kiedy możemy lecz nie musimy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

październik 2014
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania