Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (14)

Do słowników weszła już oficjalnie forma e-book.
Na zdjęciu: Katarzyna Dziura, Dominika Pełka, Magdalena Miernik

Przygotowując w tym miesiącu ciekawostki językowe, korzystaliśmy przede wszystkim z publikowanych na naszej stronie komentarzy Czytelników.
1.
Czy wiesz, że…

pięciorga można zapisać jedynie słownie lub cyfrą: 5. Zapisów typu 5-rga polszczyzna nie dopuszcza.
2.
Czy wiesz, że…

…do słowników weszła już oficjalnie forma e-book? Możemy ją znaleźć m.in. w internetowym Wielkim słowniku ortograficznym PWN (zobacz). Powszechnie używana przez właścicieli wydawnictw książek elektronicznych forma ebook nie jest natomiast notowana w żadnym znaczącym wydawnictwie słownikowym.
3.
Czy wiesz, że…

…„przed spójnikami przeciwstawnymi a, ale, lecz, tylko oraz synonimicznymi (czyli, to znaczy, to jest, innymi słowy) stawiamy przecinek” (Zasada pisowni i interpunkcji 90.G.2.)? Dlatego właśnie w zdaniu „(…) z półuśmiechem, lecz półdrwiąco rzekł jej rzeźwo coś o końcu” (Ogólnopolskie Dyktando 2012) postawimy tylko jeden przecinek.

PS Za ubogacenie wiedzą, którą przedstawiliśmy w ciekawostce drugiej, dziękujemy p. Michałowi.


6 odpowiedzi do „Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (14)”

        • Tomasz Marek

          iPhone to marka handlowa – znak towarowy i stąd jego pisownia nie powinna podlegać prawom ortografii. Ja bym ZAWSZE pisał w takiej właśnie formie, bez względu na inicjacyjną pozycję w zdaniu. Przeciwnie do e-maila, które to słowo traktowałbym jak inne składające się z dwóch członów połączonych dywizem.

  1. Konwersator

    Jeśli o przecinki chodzi – w naszym języku jest bardzo dużo spójników i bardzo wiele kontekstów w zdaniach – czasem naprawdę trudno jest połapać się kiedy na pewno go dajemy a kiedy możemy lecz nie musimy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Myślę, że tak. Oczywiście wówczas nie jest to poprawne. Rozumiem, że może to być też rodzaj jakiejś zabawy słownej. A…

  2. Pytałem bo miałem wątpliwości, gdyż w tłumaczeniach z literatury francuskiej (nie pamiętam autora), były dialogi z użyciem zwrotu jak w…

  3. Pierwsze jest w ogóle niepoprawne, w takim kontekście nie można użyć zaimka. Drugie jest jak najbardziej w porządku, bardzo grzeczne.…

  4. 1. Proszę pani, czy mogę ją prosić........ 2. Proszę pani, czy mogę panią prosić..... Które zdanie w bezpośredniej rozmowie jest…

  5. Nie mam przekonania do skróconych zapisów: 1977–78, wolę pełne: 1977–1978 (choć najistotniejsza w tym względzie jest konsekwencja na kartach całego…

  6. Dziękuję za odpowiedź. W tym samym tekście, w jednym akapicie jest kilka zapisów okresów pracy, przykładowo (1977–78). Czy jeżeli w…

  7. Myślę, że jeśli pojawiają się przerwy między zapisem miesiąca i roku (a faktycznie muszą się pojawić), to tym bardziej powinniśmy…

  8. Dzień dobry, czy zapis okresu czasu w przedstawionej formie (IX 1923–VIII 1930) jest poprawny? W którym miejscu powinny być przerwy…

  9. Bardzo dziękuję, teraz wszystko jasne! :) Pozdrawiam serdecznie

  10. Dzień dobry. Niestety pierwsza ze wskazanych konstrukcji jest wadliwa. W przypadku spójników skorelowanych, jak mówi prof. Mirosław Bańko w Małym…

  11. Jeśli siglum jest pod spodem i ma charakter podpisu, to może być w ten sposób. Generalnie tego pierwszego zapisu użyjemy…

  12. Dziękuję a czy moze być takze taki zapis i czy jest prawidłowy „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie…

Archiwa

październik 2014
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania