Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (2)

Kontynuujemy nasz cykl z krótkimi ciekawostkami językowymi.

1.
Czy wiesz że…

…aż 85% zapożyczeń leksykalnych (słów) z innych języków, które były kwestionowane przez językoznawców na początku XX w., na stałe zadomowiło się później w języku polskim? Te dane podpowiadają dużą ostrożność w formułowaniu wniosku, że dany wyraz zapożyczany nie jest przydatny w naszym języku.
(Za: A. Markowski, Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne, Warszawa 2009, s. 174).

2.
Czy wiesz, że…

…przyimek około łączy się zawsze z wyrazem w dopełniaczu. Łączenie około z formami mianownika jest niepoprawne. Napiszemy więc: około trzydziestu kilogramów, a nie około trzydzieści kilogramów.
(Za: Nowy słownik poprawnej polszczyzny, hasło: około).

3.
Czy wiesz, że…

…choć część słowników podaje, że BMW zawsze należy zapisywać wielkimi literami, także gdy mamy na myśli konkretny egzemplarz samochodu, internetowy słownik ortograficzny PWN wskazuje jednoznacznie, że w tym przypadku powinniśmy pisać bmw. Gdzieniegdzie można zresztą spotkać nawet formę beemwu. Wydaje się jednak, że zapis wielkimi literami jest mimo wszystko najbardziej bezpieczny, czytelny i funkcjonalny.
(Zob.: http://so.pwn.pl/lista.php?co=bmw).


One Reply to “Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (2)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz i właściciel serwisu, oraz jego współpracownicy.

Zadaj pytanie

Znajdź nas na Facebooku

Archiwa

Wrzesień 2013
N P W Ś C P S
« Sie   Paź »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasze nagrania