Kontynuujemy nasz cykl z krótkimi ciekawostkami językowymi.
1.
Czy wiesz że…
…aż 85% zapożyczeń leksykalnych (słów) z innych języków, które były kwestionowane przez językoznawców na początku XX w., na stałe zadomowiło się później w języku polskim? Te dane podpowiadają dużą ostrożność w formułowaniu wniosku, że dany wyraz zapożyczany nie jest przydatny w naszym języku.
(Za: A. Markowski, Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne, Warszawa 2009, s. 174).
2.
Czy wiesz, że…
…przyimek około łączy się zawsze z wyrazem w dopełniaczu. Łączenie około z formami mianownika jest niepoprawne. Napiszemy więc: około trzydziestu kilogramów, a nie około trzydzieści kilogramów.
(Za: Nowy słownik poprawnej polszczyzny, hasło: około).
3.
Czy wiesz, że…
…choć część słowników podaje, że BMW zawsze należy zapisywać wielkimi literami, także gdy mamy na myśli konkretny egzemplarz samochodu, internetowy słownik ortograficzny PWN wskazuje jednoznacznie, że w tym przypadku powinniśmy pisać bmw. Gdzieniegdzie można zresztą spotkać nawet formę beemwu. Wydaje się jednak, że zapis wielkimi literami jest mimo wszystko najbardziej bezpieczny, czytelny i funkcjonalny.
(Zob.: http://so.pwn.pl/lista.php?co=bmw).
W zdaniu „Około trzydzieści kilogramów” nie ma nic złego. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w takim zdaniu „około” to partykuła, a nie przyimek.