Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (2)

Kontynuujemy nasz cykl z krótkimi ciekawostkami językowymi.

1.
Czy wiesz że…

…aż 85% zapożyczeń leksykalnych (słów) z innych języków, które były kwestionowane przez językoznawców na początku XX w., na stałe zadomowiło się później w języku polskim? Te dane podpowiadają dużą ostrożność w formułowaniu wniosku, że dany wyraz zapożyczany nie jest przydatny w naszym języku.
(Za: A. Markowski, Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne, Warszawa 2009, s. 174).

2.
Czy wiesz, że…

…przyimek około łączy się zawsze z wyrazem w dopełniaczu. Łączenie około z formami mianownika jest niepoprawne. Napiszemy więc: około trzydziestu kilogramów, a nie około trzydzieści kilogramów.
(Za: Nowy słownik poprawnej polszczyzny, hasło: około).

3.
Czy wiesz, że…

…choć część słowników podaje, że BMW zawsze należy zapisywać wielkimi literami, także gdy mamy na myśli konkretny egzemplarz samochodu, internetowy słownik ortograficzny PWN wskazuje jednoznacznie, że w tym przypadku powinniśmy pisać bmw. Gdzieniegdzie można zresztą spotkać nawet formę beemwu. Wydaje się jednak, że zapis wielkimi literami jest mimo wszystko najbardziej bezpieczny, czytelny i funkcjonalny.
(Zob.: http://so.pwn.pl/lista.php?co=bmw).


One Reply to “Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (2)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Nazwy sakramentów poza Eucharystią piszemy małą literą. Na zaproszeniu wolno nam pewnie napisać ze względów uczuciowych wielką literą, ale i…

  2. Witam, napisalam w zaproszeniu: zapraszam na bierzmownie mała litera slowo bierzmowanie, czy to straszne "fo pa"? Pozdrawiam :)

  3. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  4. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  5. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

Archiwa

wrzesień 2013
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasze nagrania