Przymiotnik od prowincji. Prowincjonalny czy prowincyjny?

Napisała do nas pani Sabina z Kanady:

Witam serdecznie z Kanady. Czy mogę prosić o pomoc? Kanada składa się z prowincji. Jak należy utworzyć przymiotnik od wyrazu prowincja? Prowincyjny czy prowincjonalny? Spotykam obie formy, np. „Władzę ustawodawczą w każdej z prowincji sprawuje parlament prowincyjny”, „Większość parków prowincyjnych w Ontario”, ale też „Prowincjonalne rządy i parlamenty”, „Prowincjonalny Park Dinozaurów”. Jak jest poprawnie?
Pozdrawiam
Sabina

Szanowna Pani,

obecnie zgodną z normami słownikowymi jest forma prowincjonalny, która – jak pisze prof. Mirosław Bańko – „w znaczeniu odnoszącym się do prowincji jako jednostki terytorialnej kraju, a także jednostki organizacyjnej Kościoła, ma długą tradycję w polszczyźnie”. Niektórzy współcześnie wysuwają jednak zastrzeżenie, że wyraz prowincjonalny ma wyraźnie negatywny wydźwięk (jako małomiasteczkowy lub np. w znaczeniu prowincjonalny gust).

Z kolei wyrazu prowincyjny nie można dziś jeszcze znaleźć w słownikach. Pozornie sposób jego utworzenia wydaje się regularny (por. wakacjewakacyjny, komunikacjakomunikacyjny), ale z reguły taki sposób tworzenia przymiotnika dotyczy raczej wyrazów zakończonych na -acja, a nie -incja. Bardzo możliwe jednak, że z czasem forma prowincyjny wejdzie do powszechnego użytku (Pani pisze nawet, że wśród Polonii kanadyjskiej w zasadzie już weszła) i – z powodu coraz bardziej negatywnych skojarzeń związanych z tradycyjną formą – wyprze przymiotnik prowincjonalny. Obecnie jednak ciągle to ten ostatni wyraz jest obowiązujący.

W tym temacie polecam jeszcze krótki artykuł opublikowany w Poradni Językowej PWN:
prowincjonalny

Paweł Pomianek


3 Replies to “Przymiotnik od prowincji. Prowincjonalny czy prowincyjny?”

    • Tomasz Marek

      Jak będziecie Państwo poważnie traktować WSPP to zaprowadzi Was to na manowce. Liczba zaleceń i opinii wyssanych z palca jest tam porażająca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz i właściciel serwisu, oraz jego współpracownicy.

Zadaj pytanie

Znajdź nas na Facebooku

Archiwa

Maj 2012
N P W Ś C P S
« Kwi   Cze »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania