Przymiotnik od prowincji. Prowincjonalny czy prowincyjny?

Napisała do nas pani Sabina z Kanady:

Witam serdecznie z Kanady. Czy mogę prosić o pomoc? Kanada składa się z prowincji. Jak należy utworzyć przymiotnik od wyrazu prowincja? Prowincyjny czy prowincjonalny? Spotykam obie formy, np. „Władzę ustawodawczą w każdej z prowincji sprawuje parlament prowincyjny”, „Większość parków prowincyjnych w Ontario”, ale też „Prowincjonalne rządy i parlamenty”, „Prowincjonalny Park Dinozaurów”. Jak jest poprawnie?
Pozdrawiam
Sabina

Szanowna Pani,

obecnie zgodną z normami słownikowymi jest forma prowincjonalny, która – jak pisze prof. Mirosław Bańko – „w znaczeniu odnoszącym się do prowincji jako jednostki terytorialnej kraju, a także jednostki organizacyjnej Kościoła, ma długą tradycję w polszczyźnie”. Niektórzy współcześnie wysuwają jednak zastrzeżenie, że wyraz prowincjonalny ma wyraźnie negatywny wydźwięk (jako małomiasteczkowy lub np. w znaczeniu prowincjonalny gust).

Z kolei wyrazu prowincyjny nie można dziś jeszcze znaleźć w słownikach. Pozornie sposób jego utworzenia wydaje się regularny (por. wakacjewakacyjny, komunikacjakomunikacyjny), ale z reguły taki sposób tworzenia przymiotnika dotyczy raczej wyrazów zakończonych na -acja, a nie -incja. Bardzo możliwe jednak, że z czasem forma prowincyjny wejdzie do powszechnego użytku (Pani pisze nawet, że wśród Polonii kanadyjskiej w zasadzie już weszła) i – z powodu coraz bardziej negatywnych skojarzeń związanych z tradycyjną formą – wyprze przymiotnik prowincjonalny. Obecnie jednak ciągle to ten ostatni wyraz jest obowiązujący.

W tym temacie polecam jeszcze krótki artykuł opublikowany w Poradni Językowej PWN:
prowincjonalny

Paweł Pomianek


3 odpowiedzi do „Przymiotnik od prowincji. Prowincjonalny czy prowincyjny?”

  • Tomasz Marek

   Jak będziecie Państwo poważnie traktować WSPP to zaprowadzi Was to na manowce. Liczba zaleceń i opinii wyssanych z palca jest tam porażająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

 2. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

 3. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

 4. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

 5. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

 6. Nie ma Pani racji. W tym przypadku bez spacji. W przypadku relacji spacji nie wstawiamy. Proszę zerknąć choćby do poradni…

 7. Tak, powinno się postawić spacje przed półpauzą i po niej.

Archiwa

maj 2012
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania