Przymiotnik od prowincji. Prowincjonalny czy prowincyjny?

Napisała do nas pani Sabina z Kanady:

Witam serdecznie z Kanady. Czy mogę prosić o pomoc? Kanada składa się z prowincji. Jak należy utworzyć przymiotnik od wyrazu prowincja? Prowincyjny czy prowincjonalny? Spotykam obie formy, np. „Władzę ustawodawczą w każdej z prowincji sprawuje parlament prowincyjny”, „Większość parków prowincyjnych w Ontario”, ale też „Prowincjonalne rządy i parlamenty”, „Prowincjonalny Park Dinozaurów”. Jak jest poprawnie?
Pozdrawiam
Sabina

Szanowna Pani,

obecnie zgodną z normami słownikowymi jest forma prowincjonalny, która – jak pisze prof. Mirosław Bańko – „w znaczeniu odnoszącym się do prowincji jako jednostki terytorialnej kraju, a także jednostki organizacyjnej Kościoła, ma długą tradycję w polszczyźnie”. Niektórzy współcześnie wysuwają jednak zastrzeżenie, że wyraz prowincjonalny ma wyraźnie negatywny wydźwięk (jako małomiasteczkowy lub np. w znaczeniu prowincjonalny gust).

Z kolei wyrazu prowincyjny nie można dziś jeszcze znaleźć w słownikach. Pozornie sposób jego utworzenia wydaje się regularny (por. wakacjewakacyjny, komunikacjakomunikacyjny), ale z reguły taki sposób tworzenia przymiotnika dotyczy raczej wyrazów zakończonych na -acja, a nie -incja. Bardzo możliwe jednak, że z czasem forma prowincyjny wejdzie do powszechnego użytku (Pani pisze nawet, że wśród Polonii kanadyjskiej w zasadzie już weszła) i – z powodu coraz bardziej negatywnych skojarzeń związanych z tradycyjną formą – wyprze przymiotnik prowincjonalny. Obecnie jednak ciągle to ten ostatni wyraz jest obowiązujący.

W tym temacie polecam jeszcze krótki artykuł opublikowany w Poradni Językowej PWN:
prowincjonalny

Paweł Pomianek


3 odpowiedzi do „Przymiotnik od prowincji. Prowincjonalny czy prowincyjny?”

    • Tomasz Marek

      Jak będziecie Państwo poważnie traktować WSPP to zaprowadzi Was to na manowce. Liczba zaleceń i opinii wyssanych z palca jest tam porażająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

  1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

  2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

  3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

  4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

maj 2012
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasze nagrania