O zdaniach podrzędnie złożonych

Autor: Katarzyna Olszewska

Było o zdaniach współrzędnie złożonych, ale warto przypomnieć także o tych złożonych podrzędnie, gdyż są one elementem wypowiedzeń wielokrotnie złożonych.

W wypowiedzeniu podrzędnie złożonym zdanie podrzędne zwykle zastępuje (lub uzupełnia) jakąś niewyrażoną część zdania nadrzędnego (podmiot, przydawkę, dopełnienie lub okolicznik). I tak jak przy zdaniach współrzędnie złożonych należy dokonać ich analizy (zasady analizy znajdziemy w artykule dotyczącym zdań współrzędnie złożonych), wskazując ich części składowe.

Zdanie podrzędnie złożone składa się z elementów zależnych – podrzędnego (można powiedzieć: mniej ważnego) i nadrzędnego (ważniejszego).
Oto rodzaje zdań podrzędnych:

1. Okolicznikowe:
a. czasu – kiedy?
b. miejsca – gdzie?
c. przyczyny – z jakiej przyczyny?
d. celu – w jakim celu?
e. warunku – pod jakim warunkiem?
Przykład: Tam sięgaj (gdzie?), gdzie wzrok nie sięga.

2. Przydawkowe: jaki?, jaka?, jakie?, czyj?, czyja?, czyje?, który?, ile?, czego?, z czego?.
Przykład: Słowa, (jakie?) które kłamią, wprowadzają błąd.

3. Podmiotowe: kto?, co?.
Przykład: Kto się najlepiej nauczył, ten wygra konkurs.
(Wygra konkurs (kto?), kto się najlepiej nauczył).

4. Dopełnieniowe – odpowiada na pytania wszystkich przypadków oprócz mianownika: kogo, czego?, komu, czemu?, kogo, co?, z kim, z czym?, o kim, o czym?.
Przykład: Wiem (o czym?), że nic nie wiem.

5. Orzecznikowe: kim jest?, czym jest?, jaki jest?.
Przykład: Nigdy nie byłeś taki, jaki jesteś. (Nie byłeś [jaki?] taki, jaki…).

W przeciwieństwie do zdań złożonych współrzędnie tutaj przecinkiem oddzielamy wszystkie zdania składowe.
Wykresy tych zdań wykonujemy w zależności od tego, które zdanie składowe jest zdaniem nadrzędnym, wtedy to zdanie znajduje się na najwyższym poziomie. Należy pamiętać o imiesłowowych równoważnikach zdań – współczesnym -ąc i uprzednim -wszy, które na wykresach umieszczamy na linii falistej. Istotną rzeczą jest także to, że zdanie nadrzędne może być rozbite na dwa człony rozdzielone zdaniem podrzędnym, wtedy zdanie główne oznaczamy 1a i 1b: Lekcje (1a), które zawsze nas nudziły (2), tego dnia minęły bardzo szybko (1b).
Przykłady wykresów zdań złożonych podrzędnie:

a. Kiedy usłyszała głosy (1), zerwała się z łóżka (2).
Analiza: Zerwała się z łóżka (kiedy?), kiedy usłyszała głosy.
b. Poszła do domu (1), w którym straszyło (2).
Analiza: Poszła do domu (jakiego?), w którym straszyło.

Wypowiedzenie wielokrotnie złożone może się składać ze zdań złożonych podrzędnie i współrzędnie jednocześnie:
Przykład:
(1) Mieliśmy świetne humory (zdanie główne), (2a) więc lekcje (wynikowe w stosunku do zdania 1.), (3) które normalnie dosyć nas nudzą (przydawkowe), (2b) tego dnia minęły bardzo szybko.

Nieświadomość tych zależności często może być przyczyną nieporozumień wynikających właśnie z braku wiedzy na temat wypowiedzeń wielokrotnie złożonych. Dlatego należy pamiętać o owych zależnościach składniowych. Braki w tej dziedzinie językoznawstwa naszej pięknej polszczyzny przyczyniają się do tego, że nie możemy zrozumieć sensu wypowiadanych zdań, bądź też pisanych przez uczniów myśli zawartych w ich wypracowaniach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza informacji i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na „O zdaniach podrzędnie złożonych

 1. Marcel Q. pisze:

  Racja. Stąd też później wielkie zdziwienie, że uczniowie np. gimnazjum czytanie ze zrozumieniem opanowali na poziomie… nie, zaraz, w ogóle nie opanowali tej umiejętności. Dziwi mnie, że wszędzie i wszystkim wciska się naukę języków obcych, podczas gdy gramatyka naszego języka leży i kwiczy, a przecież, by znać obcy język, trzeba najpierw wystarczając dobrze poznać własny!

 2. MAtek 13 lat pisze:

  pani mi pokazała przykład i nie wiem jak to rozwiazac

  Był dobrym uczniem,poniewaz sie dobrze uczył, wiec zdał mature.

  _
  .
  _>……….>_

 3. tadam pisze:

  Potrzebuję pomocy ze zdaniem: Z wieloletnich obserwacji wynika, że właśnie ta struktura zdania cieszy się szczególną, wzrastającą popularnością wśród użytkowników języka polskiego, podczas gdy równoważniki z imiesłowem uprzednim można spotkać bardzo rzadko w tekstach, które są starannie redagowane i należą głównie do pisanej (czasem nawet podniosłej) odmiany polszczyzny.
  Ktoś, ktokolwiek jest w stanie mi pomóc to rozwiązać?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Ale o jaką pomoc chodzi i na czym konkretnie polega wątpliwość?

   • AJ pisze:

    Już miałem coś napisać, ale faktycznie nie wiadomo, o co chodzi. Znam to zdanie, tylko w oryginale brzmi nieco inaczej. Może w tym właśnie rzecz?

    • ważne pisze:

     Moglibyście zrobić wykres tego właśnie zdania? Bardzo mi to potrzebne na zaliczenie przedmiotu..

     • Paweł Pomianek pisze:

      Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy – nie rozwiązujemy zadań szkolnych i uczelnianych. Jak by to wyglądało, gdyby ktoś z prowadzących potem wszedł na naszą stronę i znalazł rozwiązanie.

      Co innego, jeśli Pani sama przedstawi wykres, napisze, w których miejscach ma wątpliwości – wtedy możemy rozmawiać.

 4. Anna R. pisze:

  Panie Piotrze!
  Czy o zdaniu: „Ubierzemy kurtkę, bo zimno” można powiedzieć, że jest zdaniem podrzędnym złożonym i potraktować „jest” jako czasownik domyślny?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Sądzę, że jak najbardziej! Nawet jeśli jestem tylko Pawłem, a nie p. Piotrem ;-).

   • Anna R. pisze:

    Bardzo przepraszam za pomyłkę w imieniu! Okazało się, że wysłanej wiadomości nie da się edytować…
    I dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie :)

   • Ewelina pisze:

    Szaronowi państwo,
    To nie jest zdanie- tylko tzw.epipasa, która, rzecz jasna, może stanowić część zdania, ale tylko w otoczeniu – tych z orzeczeniem w formie podstawowej. A tu w drugim przypadku brak, więc o jako takim zdaniu złożonym nie może być mowy. Gdyby były tu dwa czasowniki w formie osobowej to ja najbardziej, ale tu ich brakuje, więc jest to w dalszym ciągu zdanie pojedyncze, chociaż z epipsą.

 5. Kamil F. pisze:

  Mógł by mi ktoś wytłumaczyć kiedy zdarzają się wypadki , że tzw. (1) znajduje się na dole a (2) na górze ??

  • Paweł Pomianek pisze:

   Na przykład w takim przypadku: Gdy tylko w szkole zachowywał się skandalicznie, w domu był zawsze grzeczny.

   • Kami pisze:

    Dziękuje
    A mógł by ktoś jeszcze wytłumaczyć ten schemat?
    1>…<2

    • Paweł Pomianek pisze:

     Jest to schemat zdania współrzędnego przeciwstawnego. Nie dotyczy więc tematu artykułu, pod którym Pan komentuje. Proszę wpisać w google rodzaje zdań podrzędnych i współrzędnych i wszystko sobie Pan znajdzie. :-)

 6. Michał pisze:

  Potrzebuję pomocy! Czy może zdanie być rozbitym na więcej niż 2 człony? Np. To (1a), co nam zadał nauczyciel historii (2) i zadania matematyczne (1b), które robiliśmy na lekcji, przekażę ci telefonicznie.
  Jeśli nie może, to proszę usprawiedliwiać

 7. Michał pisze:

  lekcji (2), telefonicznie (1c)

 8. izolda123 pisze:

  Dzień dobry! Moje pytanie związane jest ze zdaniem: ,,Autorka wspomnień wyznała, że kiedy na początku emigracji posługiwała się angielskim, miała wrażenie, iż w kontaktach towarzyskich jej język brzmi zbyt formalnie w przeciwieństwie do samego angielskiego używanego przez nią w pracach seminaryjnych, za którego trafność ją chwalono.”.Nie wiem, w którym miejscu na wykresie umieścić zdanie podrzędne okolicznikowe czasu (,,że kiedy na początku emigracji…”), ponieważ wydaje mi się, że po ,,Autorka wspomnień…” powinno znaleźć się ,,iż w kontaktach towarzyskich…”. Bardzo proszę o wyjaśnienie wątpliwości.

  • Paweł Pomianek pisze:

   Szanowna Pani,

   wydaje się, że iż w kontaktach towarzyskich jest zdaniem podrzędnym względem że (…) miała wrażenie, a to z kolei jest podrzędne względem Autorka wspomnień wyznała. Kiedy na początku emigracji posługiwała się angielskim również jest podrzędne względem że (…) miała wrażenie.

   • izolda123 pisze:

    Dziękuję za pomoc i proszę o jeszcze jedno wyjaśnienie, jeśli to możliwe, ale dotyczące innego już zdania, które brzmi następująco (w nawiasach zapisałam numery zdań składowych):,,Turyści odbywali tym razem podróż na własne ryzyko (1), o czym mogli się dowiedzieć (2), gdyby zauważyli wystawioną w pobliżu kosza na śmieci starą tablicę (3) i na dodatek potrafili odczytać zawiły rękopis (4), jaki na niej umieszczono (5).”. Jakim zdaniem względem zd.1. jest zd.2? Na pewno ( tak sądzę) podrzędnym, ale nie potrafię wskazać, czy jest to zd. podrz. dopełnieniowe? Na jakie pytanie w takim razie odpowiada? Podaję również, w jaki sposób dokonałam analizy reszty zdania: 3- zd. podrz. do zd.2., okolicznikowe warunku; 4- zd. wspołrz. do zd.3. łączne; 5- zd. podrz. do zd.4., przydawkowe. Z góry dziękuję za pomoc!

    • Paweł Pomianek pisze:

     Proszę mi wybaczyć, ale nie mam pojęcia. Ta wiedza przydaje się tylko w szkole. Nie przydaje się w pracach na żywym języku. Trzeba by pytać polonistów pracujących w szkołach. Albo profesorów, którzy zajmują się teorią języka.

     • izolda123 pisze:

      Rozumiem :). Ale cieszę się, że odkryłam tę stronę, ponieważ bardzo lubię zagadnienia językoznawcze. I dziękuję za wręcz natychmiastowe odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>