Odpisywać – czy to poprawne

Kilka dni temu w zakładce Zadaj pytanie, Nettle napisała:

Dzień dobry,
proszę o informację dotyczącą używania czasownika ‘odpisywać’.
Czy właściwe jest użycie go w znaczeniu ‘odpiszę ci jutro na twój list.’?

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań, by używać w podobnych kontekstach czasownika odpisywać, odpisać. W Słowniku poprawnej polszczyzny PWN pod hasłem list znajdujemy m.in. taki przykład użycia:

Odpisać, odpowiedzieć na list.

Odpisać nie jest w żaden sposób oznaczone na przykład jako potoczne. W tym kontekście jest po prostu równorzędną, synonimiczną formą wobec odpowiadać. Czasownik można swobodnie stosować.

Paweł Pomianek


4 odpowiedzi do „Odpisywać – czy to poprawne”

    • Paweł Pomianek

      Szanowny Panie,
      sam Pan obniżył rangę swojego pytania do pytanka (=nieistotnego), więc nie czuję się zobowiązany na nie odpowiadać. Ale powiem jedno: w świetle tego, jak stawia Pan przecinki (lub ich nie stawia), odpowiedź na zadane pytanie rzeczywiście nie ma znaczenia.

    • Paweł Pomianek

      Szanowny Panie,
      komentatorzy na naszym facebookowym profilu stanęli w zdecydowanej większości w Pana obronie i zachęcili, by udzielić jednak odpowiedzi na „pytanko”. W stylu oficjalnym poprawna jest forma odczytam Twój mail. W wypowiedziach potocznych można swobodnie stosować także tę drugą.

      Gdyby jeszcze miał Pan inne pytania, także o mniej istotne kwestie (jak ta, o którą Pan zapytał), bardzo proszę zwracać uwagę na kwestie bardziej podstawowe. Nie oczekuję, że będzie Pan dobrze stawiał wszystkie przecinki (to rzeczywiście trudne), ale jeśli ma Pan w zdaniu trzy czasowniki, to jednak trzeba by je było pooddzielać. Zwracam też uwagę na powitanie Witam, które uchodzi za niekulturalne, i wreszcie na sprawę tematyki wpisu. Proszę pytać albo pod wpisem, który dotyczy danego tematu, albo w formularzu Zadaj pytanie.

  1. LS

    Zaskakujące dla mnie pytanie (swoją drogą: czy to poprawne sformułowanie 😀 ??), mówiąc szczerze nie przyszłoby mi nawet do głowy, że może być z tym słowem coś nie tak…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

luty 2012
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Nasze nagrania