Nadzieja – nadziei, ale misja – misji. Kiedy -ji, kiedy -i

Odmianami tego typu rządzi szalenie prosta zasada, z której nie każdy zdaje sobie sprawę.

A wiem, że niektóre osoby nad każdym tego typu słowem muszą się sporo nagłówkować. Choć dziś i tak jest dobrze, bo akurat w tej sprawie można liczyć na program Word. Ale by życie raz na zawsze stało się prostsze (przynajmniej w tej kwestii), wystarczy zapamiętać poniższe dwie zasady:

1. Bez względu na wymowę po samogłosce nie piszemy połączenia ji, lecz samo i.

2. Rzeczowniki zakończone na -ja występującym po s, z, c mają w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku zakończenie na -ji.

Przykłady:
nadzieja – nadziei
kolej – kolei
epopeja – epopei

ale
misja – misji
edukacja – edukacji
poezja – poezji

Czyli po prostu wystarczy sprawdzić, czy przed naszą końcówką stoi samogłoska czy też spółgłoska (w przypadku innych spółgłosek – poza wskazanymi s, z, c – w mianowniku nie ma j, więc panują tam jeszcze nieco inne zasady). Jeśli znajduje się tam samogłoska, możemy śmiało pisać krótkie i. Co istotne, ta pierwsza zasada dotyczy także czasowników czy zaimków, np.:

kroję – kroi
boję się – boi
swój – swoi

Paweł Pomianek


7 odpowiedzi do „Nadzieja – nadziei, ale misja – misji. Kiedy -ji, kiedy -i”

      • Paweł Pomianek

        Nie, albo identycznie jak w liczbie pojedynczej (nadziei) albo po staremu nadziej. Zastanawiam się tylko, czy nadzieja nie jest singulare tantum, i czy przy wyborze tej drugiej formy ktoś kogoś na coś nie nabije ;-).

  1. Paweł Pomianek

    Panie Józefie,

    tak, oczywiście. Odmiana w każdym przypadku jest taka sama (choćby dlatego, że po samogłosce musi stać w dopełniaczu krótkie ikolei).

    PS Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN wyróżnia nawet trzy różne znaczenia rzeczownika kolej:
    1. przedsiębiorstwo komunikacji lądowej; pociągi przewożące ludzi i towary;
    2. następstwo (czekać na swoją kolej);
    3. los, bieg wypadków (dziwne koleje życia).

  2. Józek

    Czy tak samo pisze się (odmienia) słowo „kolej”, gdy chodzi o pojazd i gdy chodzi o coś następującego później? (z kolei)

    Z wyrazami szacunku
    Józef

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

listopad 2011
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasze nagrania