Nadzieja – nadziei, ale misja – misji. Kiedy -ji, kiedy -i

Odmianami tego typu rządzi szalenie prosta zasada, z której nie każdy zdaje sobie sprawę.

A wiem, że niektóre osoby nad każdym tego typu słowem muszą się sporo nagłówkować. Choć dziś i tak jest dobrze, bo akurat w tej sprawie można liczyć na program Word. Ale by życie raz na zawsze stało się prostsze (przynajmniej w tej kwestii), wystarczy zapamiętać poniższe dwie zasady:

1. Bez względu na wymowę po samogłosce nie piszemy połączenia ji, lecz samo i.

2. Rzeczowniki zakończone na -ja występującym po s, z, c mają w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku zakończenie na -ji.

Przykłady:
nadzieja – nadziei
kolej – kolei
epopeja – epopei

ale
misja – misji
edukacja – edukacji
poezja – poezji

Czyli po prostu wystarczy sprawdzić, czy przed naszą końcówką stoi samogłoska czy też spółgłoska (w przypadku innych spółgłosek – poza wskazanymi s, z, c – w mianowniku nie ma j, więc panują tam jeszcze nieco inne zasady). Jeśli znajduje się tam samogłoska, możemy śmiało pisać krótkie i. Co istotne, ta pierwsza zasada dotyczy także czasowników czy zaimków, np.:

kroję – kroi
boję się – boi
swój – swoi

Paweł Pomianek


7 odpowiedzi do „Nadzieja – nadziei, ale misja – misji. Kiedy -ji, kiedy -i”

   • Paweł Pomianek

    Nie, albo identycznie jak w liczbie pojedynczej (nadziei) albo po staremu nadziej. Zastanawiam się tylko, czy nadzieja nie jest singulare tantum, i czy przy wyborze tej drugiej formy ktoś kogoś na coś nie nabije ;-).

 1. Paweł Pomianek

  Panie Józefie,

  tak, oczywiście. Odmiana w każdym przypadku jest taka sama (choćby dlatego, że po samogłosce musi stać w dopełniaczu krótkie ikolei).

  PS Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN wyróżnia nawet trzy różne znaczenia rzeczownika kolej:
  1. przedsiębiorstwo komunikacji lądowej; pociągi przewożące ludzi i towary;
  2. następstwo (czekać na swoją kolej);
  3. los, bieg wypadków (dziwne koleje życia).

 2. Józek

  Czy tak samo pisze się (odmienia) słowo „kolej”, gdy chodzi o pojazd i gdy chodzi o coś następującego później? (z kolei)

  Z wyrazami szacunku
  Józef

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona dla każdego, dla kogo sposób, w jaki się wyraża czy w jaki pisze, jest ważny, jak również dla tych, którzy mają jakiś językowy dylemat i nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć jego rozwiązanie. Piszcie do nas, a my na pewno w tym pomożemy. Paweł PomianekAutorami tekstów na stronie są Paweł Pomianek, gospodarz serwisu i właściciel firmy Językowe Dylematy, od kilkunastu lat zajmujący się redakcją i korektą tekstów oraz poradnictwem językowym, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie

Archiwa

Listopad 2011
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasze nagrania