Językowe Dylematy skończyły rok

rocznicaSerwis Językowe Dylematy ruszył 1 września 2010 r. Dokładnie 5 września opublikowaliśmy notkę wstępną i zaczęliśmy promować blog. Dziś, po roku, chciałbym podsumować ten okres.

Patrząc na początkowe założenia, mogę powiedzieć, że na pewno blog był przez ostatni rok tym, czym miał być od początku: Dostarcza wiedzy o poprawnym używaniu języka polskiego, przy zastrzeżeniu, że nie jest to ani słownik, ani poradnia językowa sensu stricto.

Baza informacji

Przez pierwszy rok udało się stworzyć aż dwukrotnie większą niż się spodziewaliśmy bazę informacji. Początkowo zakładałem, że wystarczy kilkanaście wpisów, a inne kwestie można będzie rozstrzygać szczegółowo. Z czasem okazało się, że takie tematy, jak części zdania, części mowy, związki wyrazowe, domagają się teoretycznego omówienia, by potem, przy poszczególnych kwestiach, można się było do tej podstawy odnieść. Poszerzając bazę, braliśmy pod uwagę właśnie przede wszystkim to, co zauważaliśmy – zarówno sprawy pojawiające się w pytaniach od naszych użytkowników, jak i spotykane w redagowanych książkach.

Pytania od Czytelników

Bardzo miłym zaskoczeniem jest fakt, że od pewnego czasu na blogu regularnie pojawiają się pytania. Był nawet taki okres, że przez półtora miesiąca pytania zadawano tak często, że właściwie musieliśmy się skupić wyłącznie na odpowiadaniu na nie. Z opinii, które otrzymujemy, wyciągamy wniosek, że pytający są zazwyczaj zadowoleni z naszych odpowiedzi.

Wszystkie zadawane pytania bardzo nas rozwijały. Czym innym jest bowiem wyszukiwanie takich problemów językowych, które mnie interesują, albo takich spraw w tekstach, na które z zasady zwracam uwagę, a czym innym jest odpowiadanie na konkretne problemy poszczególnych osób, jakie mnie niejednokrotnie nie przyszłyby do głowy. To bardzo motywuje do rozwoju. Druga sprawa to fakt, że zredagowaliśmy w tym roku z Tomkiem, Kasią i Małgosią bardzo wiele książek. Myślę, że każde z nas, dzięki stałej regularnej pracy ze słownikami, kończy pierwszy rok działalności Językowych Dylematów, posiadając wiedzę bez porównania większą niż w momencie startu.

Komentarze

Dużą radością są dla nas komentujący nasz blog. Nie ma ich wprawdzie wielu, niemniej jeśli już pojawiają się głosy, są to wypowiedzi kompetentne i interesujące. W tym miejscu szczególne słowa uznania kieruję do Agatki z IVa, która zwłaszcza na początku, swoją konstruktywną krytyką przyczyniała się do budowania jakości bloga i do poszerzania wiedzy przez jego redaktorów.

Społeczność facebookowa

Cieszy nas również rosnąca ostatnio w szybkim tempie społeczność facebookowa Językowych Dylematów. Dzięki niej, w dniu publikacji nowej notki (lub w kolejnym), o której informujemy na Facebooku, Google Analytics rejestruje zdecydowanie więcej wejść na stronę. Wszystkich, którzy „lubią” nas na Facebooku, zachęcamy: promujcie nas wśród swoich znajomych – sprawy językowe są ważne i szalenie interesujące.

Do poprawki

Rzecz jasna, pewne poboczne założenia początkowe nie zostały zrealizowane. Właściwie nie poruszyliśmy niezwykle ciekawych tematów słowotwórczych (to mamy do nadrobienia). Przeprowadziliśmy tylko jeden wywiad z nauczycielem języka polskiego. Pewne kierunki naszej działalności musimy też zweryfikować jako nietrafione. Chodzi tutaj zwłaszcza o poradnik maturzysty, który nie spotkał się bodaj zupełnie z zainteresowaniem. Po pierwsze to kwestia tego, że nie pozycjonujemy się na hasła „matura”, „matura z języka polskiego” czy „poradnik maturzysty”. Po drugie pewnie tego, że maturzyści często zamykają się wyłącznie na minimum wiedzy, które dostają w szkole. Do projektu być może wrócimy za jakiś czas. Na obecnym etapie tego typu wpisy na naszym blogu wydają się zbyteczne.

W nowym roku działalności czekamy na kolejne pytania ze strony naszych użytkowników. Od początku chcieliśmy się odróżniać od poradni językowych tym, że rozstrzygamy dylematy szybciej. Wierzymy, że utrzymamy dobre tempo i poziom wpisów, Czytelnicy będą zadowoleni, a ich grono będzie się stale powiększać.

Paweł Pomianek

libenter.pl
Księgarnia internetowa Tolle.pl


4 odpowiedzi do „Językowe Dylematy skończyły rok”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

wrzesień 2011
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasze nagrania