Efektowny czy efektywny?

sukienka_efektowna

Warto zapamiętać: ta sukienka nie jest efektywna

Zobacz, jaka ta sukienka jest efektywna. Gra naszych piłkarzy była tak efektowna, że wygrali bardzo wysoko. To tylko przykładowe zdania, jakie często słyszę na ulicy. Ale tego typu błędy są także zauważalne w redagowanych książkach. Budzą one uzasadniony śmiech i wynikają po prostu z nieznajomości znaczenia wyrazów efektowny i efektywny. Można by uznać, że to nie tyle nieznajomość, ile mylenie podobnie brzmiących wyrazów, różniących się jedynie samogłoską o i y. Ale świadomy użytkownik naszej pięknej, ale i specyficznej polszczyzny, takich błędów czy pomyłek nie popełni.

Efektowny to zwracający na siebie uwagę pięknością, oryginalnością, wywołujący efekt. Bycie efektownym to zwracanie na siebie uwagi, np. Ubierała się zawsze modnie i efektownie. Materiał jest efektowny.

Efektywny to wydajny, skuteczny, istotny, rzeczywisty, sprawny, np. Trzeba efektywniej pracować, zwiększać efektywność pracy.

Sukienka zatem nie może być efektywna, a praca efektowna.

Śmiem przypuszczać, że nietrafne używanie tych wyrazów na określenie pewnych rzeczy czy zjawisk wynika z popularności tych słów w ostatnich latach. Bardzo często słyszymy, że coś jest efektywne lub efektowne. Również językoznawcy uważają, że wyrazy te są w polszczyźnie nadużywane.

Praca ludzi, gra piłkarzy, urządzenia muszą być efektywne, a przecież równie dobrze mogą być lepsze, sprawniejsze, bardziej wydajne.

Dobrze w dzisiejszych czasach jest być efektownym, a czy nie można być po prostu sobą?

Katarzyna Olszewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty publicystyczne i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Efektowny czy efektywny?

 1. Paweł pisze:

  Jak to dobrze, że jest ten internet i zawsze można sprawdzić.
  😉

 2. Patryk Szulczyk pisze:

  Ja rowniez pokusze sie o stwierdzenie iz praca moze byc zarowno efektywna jak i efektowna!
  Pozdrawiam

 3. Pan Tadeusz pisze:

  „Sukienka zatem nie może być efektywna, a praca efektowna.”

  Smiem twierdzic, ze praca moze byc efektowna : >

 4. Tego mi brakowało. Krótko i na temat, dzięki! Czy prawidłowe będzie też stwierdzenie, że powyższe wytłumaczenie jest efektywne?

  • Paweł Pomianek pisze:

   Biorąc pod uwagę synonimy zaproponowane w tekście – żaden nie pasuje. Takie stwierdzenie brzmi też niezgrabnie. Raczej trudno je uznać za prawidłowe. Ale w imieniu zespołu dziękuję za dobre słowo, ciesząc się z pozytywnego odbioru tekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *